Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Poradnik inwestora (cz. 10.) Porównanie ekonomiczności instalacji grzewczych

Fot. fot. Stock Free

Przy projektowaniu instalacji grzewczej dla budynku, zawsze zaczynamy od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Dla każdej strefy klimatycznej (Polska ma 5 stref ) przyjmuje się temperaturę obliczeniową powietrza zewnętrznego. Jest to temperatura, przy której moc naszego urządzenia grzejnego powinna zapewnić wewnątrz pomieszczeń +20oC. Dla większości miejscowości w Polsce temperatura obliczeniowa to –20oC. Temperatura taka występuje rzadko, ale gdy wystąpi, nie może być problemów z ogrzewaniem budynku. Aby przystąpić do wykonania analizy ekonomicznej ogrzewania musimy wyliczyć średnioroczne zapotrzebowanie na ciepło.

W tym celu korzysta się z odpowiednich programów wspomagających projektowanie i uwzględnia się w nich także ewentualne zyski ciepła, które zmniejszają wartość roczną zużycia ciepła. Niestety, bez tych danych nie ma po co przystępować do robienia porównań, bo bez względu na to, jakie urządzenie zastosujemy jako źródło ciepła, to wartość rocznego zużycia ciepła będzie taka sama, gdyż jest zależna od konstrukcji budynku, a nie od rodzaju ogrzewania. Zwracam na to uwagę, gdyż początkujący inwestorzy bardzo często mylą zużycie ciepła z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło.

W poprzednim artykule (Poradnik inwestora (cz. 9.)) mówiliśmy o cenie ciepła pochodzącego z różnych źródeł. Teraz musimy te dane połączyć z kosztem wykonania instalacji. Gdy sama instalacja jest taka sama przy różnych wariantach, jej koszt możemy pominąć, a zająć się tylko kosztem kotłowni (źródła ciepła).
Celem analizy ekonomicznej jest ustalenie jaka byłaby różnica w poniesionym koszcie ogrzewania w ciągu roku, gdyby zastosować tańsze paliwo. Następnie ustalamy koszt przyjętego źródła ciepła i porównujemy go z tym, o którym myślimy jako źródle alternatywnym. Nawet gdy jest droższe pod względem inwestycyjnym, to przy niższym koszcie energii cieplnej z tańszego paliwa, może się okazać, że droższa inwestycja zwróci cię nam (różnica w kosztach inwestycyjnych) w... No właśnie. Podzielenie tego kosztu (różnicy) przez oszczędności roczne przy korzystaniu z tańszego paliwa, pokaże nam okres zwrotu zwiększonych nakładów.

Teraz, gdy wiemy co z czym porównywać, należy dobrze zestawić koszty, które są związane z budową źródła ciepła, ale także te, które wpływają na koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Nie ma to jak dobre przykłady, dlatego rozpatrzmy takie źródła ciepła, jak kocioł na drewno, kocioł gazowy normalny i kondensacyjny i pompa ciepła.
Z porównania kosztów wynika, że najtańsze ciepło otrzymujemy ze spalania drewna. Czy rzeczywiście tak jest?
Zacznijmy od analizy drewna jako paliwa. 1m3 drewna litego odpowiada 2,5 m3 zrębków i 0,5 t granulatu drzewnego. Wartość opałowa drewna zależy od jego wilgotności. Drewno suche  to 18 MJ/kg a przy wilgotności 30% wartość ta spada do ok.13 MJ/kg (węgiel ma 26 MJ/kg, a olej 42 MJ/kg). Jak widać, aby uzyskać określony efekt cieplny, trzeba spalić więcej drewna, i wtedy porównanie kosztów uzyskanej energii cieplnej wygląda zupełnie inaczej.
Ktoś może zapytać, a kotły na drewno z odgazowaniem. Jak to jest z nimi? Kotły z odgazowaniem drewna są także bardzo popularne, chociaż ich cena jest wyższa, niż innych, ale warto pamiętać, że jeżeli nie chcemy kupować gotowego drewna, o odpowiedniej wilgotności (15-20%), to pocięte na ćwiartki pnie o długości 35-45 cm należy składować na 18-24 miesiące pod dachem, w przewiewnym miejscu. Gdyby była to dębina, to sezonowanie trwa jeszcze dłużej, bo 12 miesięcy bez przykrycia, a potem 2 do 3 lat pod przykryciem.
Jedną z wad kotłów na paliwo stałe jest konieczność instalowania naczynia rozszerzalnego otwartego. Polskie przepisy nie dopuszczają naczynia przeponowego (system zamknięty), pomimo tego, że w pewnych warunkach system zamknięty jest dopuszczony, np. w Niemczech.
System otwarty, wiążę się z tym, że nie każdy producent grzejników daje gwarancję na swoje wyroby, jeżeli zostały zastosowane w układzie otwartym. Instalatorzy proponują układy z wymiennikiem ciepła, ale jest to dodatkowy element instalacji.
Czy, gdy się zestawi wszystkie te wymienione wyżej elementy, to czy ogrzewanie drewnem jest tak rewelacyjnie tanie? Kocioł gazowy tradycyjny czy kondensacyjny? Tu porównanie jest dużo prostsze, bo oba kotły spalają gaz ziemny. Różnica jest tylko w ich sprawności. Tradycyjny kocioł o nowoczesnej konstrukcji ma 93-96% sprawności (starszej konstrukcji  poniżej 90%), gdy kocioł kondensacyjny to sprawność 109%. Jeżeli porównamy zaoszczędzony (teoretycznie) gaz i jego cenę porównamy z różnicą w cenie obu kotłów, to otrzymamy liczbę lat, w których zwiększony nakład nam się zwróci. Nie należy tylko zapominać, że kocioł kondensacyjny to niższe parametry pracy kotła, a przez to zwiększona powierzchnia grzejników. Koszt większej liczby lub powierzchni grzejników powinno się także uwzględnić w naszej analizie.

Najmodniejsze obecnie źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła, sprawia więcej niespodzianek, niż inne. Jakie? Przede wszystkim sposób pobierania ciepła pierwotnego. Ilość tego ciepła i możliwość jego pobierania jest podstawową wartością przy projektowaniu instalacji opartej na pompie ciepła. Różnica w poziomach temperaturowych w wymienniku ciepła, między dolnym i górnym źródłem decydują o współczynniku  energetycznym pompy ciepła. Czym różnica mniejsza, tym większy współczynnik, a więc lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, ale za to koszty inwestycyjne po stronie instalacji centralnego ogrzewania, większe. Do tego dochodzą sprawy związane z wykonaniem kolektorów ziemnych lub studni głębinowych, które, gdy są poniżej 30 m wymagają już specjalnych dokumentacji i kwalifikowanego wykonawstwa. A to już jest temat na osobny artykuł.

W następnym artykule pomówimy o opłacalności modernizacji instalacji grzewczych.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Andy / 28-09-2011, 08:28
I tak wielu kupuje kocioł węglowy albo na węgiel i drzewo bo to najtańsze i palić można wszystkim. :))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

flora  | 
06-04-2020, 16:55
 | 
1
flora  | 
06-04-2020, 16:52
 | 
1
pawelszabla  | 
06-04-2020, 13:33
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl