Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Przed zimą skontroluj urządzenia spalające gaz

Fot. IKEA

Dostarczają nam ciepło do ogrzewania domów, podgrzewania wody i gotowania potraw. Jeśli jednak będą nieprawidłowo zainstalowane lub niesprawne technicznie, mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, pochodzącego z niesprawnych urządzeń gazowych, umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu, wymagającemu hospitalizacji. Zdecydowana zaś większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada a 31 marca, a więc w chłodnej porze roku. Dlatego przed jej nadejściem warto sprawdzić sprawność instalacji i stan techniczny urządzeń gazowych, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem.

Tlenek węgla to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny.

Powstaje on wtedy, kiedy paliwo, m.in. gaz ziemny, nie ulega pełnemu spaleniu. A dzieje się tak m.in. wówczas, gdy brakuje dopływu powietrza z dużą zawartością tlenu do urządzenia spalającego gaz. Dlatego należy zadbać o stały dopływ świeżego (zewnętrznego!) powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia gazowe. Ma to szczególne znaczenie przy szczelnych oknach, które mają oczywiście wiele zalet, ale ich wadą jest to, że ograniczają wymianę powietrza w pomieszczeniach, co sprzyja gromadzeniu się w nich tlenku węgla. Aby temu zapobiec, można zamontować w oknach nawiewniki powietrza, które umożliwiają stałą jego wymianę we wnętrzach. Na dole zaś drzwi prowadzących do łazienki muszą być otwory, przez które będzie dopływało do niej świeże powietrze.
Inny powód niepełnego spalania gazu to niesprawne technicznie urządzenia gazowe. Warto tu przypomnieć, że zgodnie z prawem wszystkie urządzenia gazowe powinny być poddawane okresowej kontroli i to wyłącznie przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. W żadnym wypadku nie należy robić tego we własnym zakresie ani też powierzać tego zadania przypadkowym osobom.

Swobodny odplyw spalin

Kolejny warunek bezpiecznego użytkowania urządzeń gazowych to zapewnienie swobodnego odpływu spalin. Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego. Szczelny musi być także przewód spalinowy, a jego drożność i stan techniczny należy, zgodnie z przepisami, kontrolować nie rzadziej niż raz w roku. Przy czym zadanie to powinien wykonać kominiarz z kwalifikacjami mistrza.

Kratki wywiewne muszą być zawsze odsłonięte – nie wolno ich zaklejać ani też zasłaniać np. szafkami czy innymi meblami. A co jakiś czas trzeba je oczyścić z kurzu, który szybko się na nich gromadzi. Natomiast systematycznie należy sprawdzać ciąg powietrza. Można to zrobić w prosty sposób, przykładając np. kartkę papieru do otworu bądź do kratki wywiewnej. Jeśli wentylacja działa sprawnie, kartka powinna przywrzeć do otworu czy do kratki. A jeśli będzie odstawała – trzeba natychmiast wezwać kominiarza, aby ustalił przyczyną braku ciągu i jak najszybciej ją usunąć.

Strażacy radzą też, aby łazienkę, w której jest piecyk gazowy, przed kąpielą dobrze przewietrzyć. W kuchni natomiast zalecają ustawienie kuchenki gazowej jak najbliżej wywiewnej kratki wentylacyjnej. Między zaś kuchenką i oknem doradzają zamontowanie blatu roboczego, a nad nim pozostawienie wolnej przestrzeni, dzięki czemu świeże powietrze będzie mogło swobodnie dopływać do kuchenki.
Pamiętajmy również, że tlenek węgla jest bezwonny. Dla bezpieczeństwa rodziny warto więc zainstalować czujniki tlenku węgla, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których domownicy śpią. Jeśli się pojawi nawet niewielka jego ilość, dźwiękiem zaalarmują całą rodzinę. Ostrożności nigdy nie za wiele.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl