Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Fot. mamArchitekci
 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

Wysokość kondygnacji a funkcjonalność

Radzę też uważać z podnoszeniem ścianki kolankowej na poddaszu – może się bowiem okazać, że cudowne widoki roztaczające się za oknami staną się niedostępne dla osób chcących je podziwiać przez okna połaciowe. Po podniesieniu ścianki kolankowej piękne widoki mogą się bowiem znaleźć nad linią wzroku.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci
Za wysoka ścianka kolankowa uniemożliwia wyglądanie przez okno w dachu


Większa wysokość pomieszczeń to również większa kubatura do ogrzania. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli planujemy oszczędne korzystanie z energii.

Funkcja pomieszczeń

Projektując układ pomieszczeń, architekt uwzględnia wiele aspektów, takich jak np. położenie domu względem stron świata, ergonomia układu czy lokalizacja pionów instalacji sanitarnej. Projekt typowy dla nieokreślonego odbiorcy nie ma szansy odzwierciedlić tego typu zależności. Dlatego też wielu inwestorom nie odpowiadają typowe rozwiązania wnętrz w typowych projektach domów. Zanim jednak zaczniemy przesuwać pomieszczenia lub zamieniać ich funkcję, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • od strony północnej warto lokalizować pomieszczenia, które wymagają niewielu okien, np. przedsionki, hole, kotłownie, pomieszczenia gospodarcze, łazienki
 • im większe są otwory okienne od strony północnej, tym większe są również straty ciepła
 • niektóre z wymienionych pomieszczeń mogą mieć niższą temperaturę użytkową niż pomieszczenia przeznaczone na tzw. stały pobyt ludzi, mogą więc stanowić swego rodzaju bufor cieplny dla strefy domu lepiej ogrzewanej
  Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci
  Schemat lokalizacji pomieszczeń w domu w podziale na północ-południe
 • część pomieszczeń ma określone prawem szczególne wymagania dotyczące wentylacji, a nawet minimalną kubaturę (należą do nich np. kotłownie, łazienki, kuchnie, pomieszczenia gospodarcze, w których zamontowano urządzenia gazowe). Zanim wprowadzimy zmiany, warto sięgnąć do odpowiednich przepisów.

Funkcje pomieszczeń a ich wymiary minimalne

Przepisy prawa nie określają wprawdzie minimalnych wielkości pomieszczeń w domach jednorodzinnych, ale jako odniesienie możemy traktować wytyczne przygotowane dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dają nam one pewne wyobrażenie o minimalnych wielkościach zapewniających komfort użytkowania. I tak:

 • minimalna szerokość kuchni to 240 cm (szerokość odpowiadająca dwóm blatom roboczym po 60 cm każdy i przejściu między nimi o szerokości 120 cm)
 • pokój dzienny powinien mieć powierzchnię minimum 16 m2 (z czym w domu jednorodzinnym nie powinno być problemu)
 • szerokość sypialni dla dwóch osób – 270 cm, dla jednej – 220 cm
 • szerokość korytarza – minimum 120 cm (opuszcza się zwężenie korytarza do 90 cm na długości 150 cm).
  Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci
  Minimalne wymiary pomieszczeń mieszkalnych w domu

Lokalizacja i wielkość otworów okiennych

Okna są zagadnieniem szczególnie często poruszanym przez inwestorów. Z jednej strony chcą mieć w domu dużo światła, a z drugiej boją się strat ciepła. Duże okna to większy wydatek, a na początku inwestycji trudno przewidzieć, czy wystarczy na nie funduszy. Ponadto rozmieszczenie okien i drzwi w dużym stopniu decyduje o wyglądzie budynku, dlatego przy wprowadzaniu zmian trzeba mieć na uwadze również i ten aspekt.

Warto wiedzieć, że zmiana otworów okiennych (a zatem zmiana rysunku elewacji) nie należy do tzw. zmian istotnych, więc nie powoduje konieczności zmiany pozwolenia na budowę. Z formalno-prawnego punktu widzenia możemy więc wprowadzać zmiany jeszcze w trakcie budowy. Bardziej skomplikowane są aspekty techniczne – wykonanie otworu (okiennego lub drzwiowego) powoduje bowiem konieczność zwieńczenia go nadprożem, a więc w momencie wznoszenia ściany musi być już znana lokalizacja otworów.

Przepisy techniczno-budowlane określają minimalną wielkość przeszklenia w sposób następujący: „w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie – co najmniej 1:12”.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci
Stosunek powierzchni przeszklenia okien do powierzchni podłogi

 

Kilka przedstawionych powyżej zasad ma na celu uzmysłowienie, iż kreowanie domowej przestrzeni wiąże się z wieloma aspektami, sporą wiedzą, a przede wszystkim doświadczeniem projektanta. Warto poświecić projektowi trochę czasu, żeby w trakcie eksploatacji budynku odczuwać wyłącznie przyjemność i satysfakcję.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci:  


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
Bartek / 20-12-2012, 13:13
Jak już zdecydujemy się na to jakie schody, proste, kręcone czy zabiegowe będą w projektowanym domu to następnym krokiem jest wybór materiału z jakiego zostaną owe schody wykonane. Dobrze zaprojektowane i trafnie wybrane schody mogą stać się doskonale pasującą, integralną częścią wnętrza. W przypadku schodów drewnianych istnieje niewielkie ryzyko, że nie uda się ich dopasować do klimatu panującego w pomieszczeniach. Drewno jest materiałem bardzo wdzięcznym i uniwersalnym. Polecam przeczytać: http://biznesmarket.pl/drewno-do-roznych-wnetrz
graziaaa12 / 21-01-2015, 13:57
Ten projekt jest moim zdaniem świetnie zaaranżowany http://www.bbnieruchomosci.pl/osiedle-brzozowy-gaj.php :) Co sądzicie? Mysle,ze moze byc dla wielu osób inspiracją. DObre wykorzystanie przestrzeni i przyjemna, ciepła kolorystyka.
Robert / 23-05-2015, 13:54

men / Zajrzyjcie do młodej pracowni, która zaczyna wdrażać domy gotowe. Tissu. Te projekty są rewelacyjne. Koleżanka zamawiała u nich projekt wnętrz i ma cudownie. Wejście do domu jest najlepsze ze schodkowym sufitem i lustrem na suficie, do tego marmurowe posadzki i kryształowa lampa, mega!

Łukasz / 09-08-2016, 17:19
na własną rękę nie radzę się tym zajmować, jest mnóstwo pracy. ja zaangażowałem architekta Iwonę Terczynską z Terczynska Design a i tak przez pół roku cały czas było co robić - ustalać, podejmować decyzje, szukać odpowiednich materiałów, fachowców itp. architekci dużą częśc pracy zdejmują z barków, szczególnie jak są ekspertami w swojej dziedzinie to bardzo to przyspiesza sprawę.
maciejjeicam / 14-11-2018, 10:00
Jeśli macie w domu elementy z kamienia, granitu lub marmuru, to aranżacja nie wystarczy. Niezbędna okazuje się pielęgnacja. Warto zaopatrzyć się w impregnaty. Możecie poszukać w internecie, na pewno znajdziecie odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Ja zaufałem https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html i do tej pory nie mogę powiedzieć złego słowa.
Jula / 30-10-2019, 09:15
Ja się cieszę, że trafiliśmy na studio Terczyńska Design w Warszawie, bo dzięki ich poprawkom zaoszczędziliśmy kilka tysięcy złotych, a jednak to już sporo jak człowiek buduje dom.
Marika / 11-02-2020, 16:46
My z mężem kupiliśmy gotowy projekt domu typu stodoła, nie ukrywam zależało nam na tanim w budowie projekcie. Pan Adrian pomógł nam też w adaptacji i przygotował dokumenty do złoszenia budowy. http://projektymalychdomow.com.pl/pmd-01/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

stewartalice830  | 
09-07-2020, 03:54
 | 
1
stewartalice830  | 
09-07-2020, 03:53
 | 
1
stewartalice830  | 
09-07-2020, 03:53
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl