Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Co zrobić, gdy zima zaskoczy nas w trakcie termoizolacji budynku?

 Redakcja  |  2
Fot. Fotolia.pl

Dokładny termin nadejścia zimy jest trudny do przewidzenia. Pierwszych opadów śniegu można się spodziewać, gdy temperatura zaczyna się sukcesywnie obniżać. Jednak zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi. Podpowiadamy, jak skutecznie walczyć na budowie z nieoczekiwaną zimą.

Rozwiązań jest wiele, jednak najczęściej podejmowaną decyzją jest jak najszybsze dokończenie prac – często kosztem jakości i staranności wykonywanych czynności. Dlaczego zatem wielu wykonawców decyduje się na takie rozwiązanie? Oczywiście chodzi o dodatkowe koszty związane między innymi z demontażem rusztowań na zimę oraz ich montażem na wiosnę, karami umownymi za nieterminowe wykonanie pracy czy wreszcie chęcią otrzymania zapłaty jeszcze przed zimą. Tych, którzy decydują się na zawieszenie pracy aż do pojawienia się wiosny, jest niestety niewielu.

Jak wybrać dobry styropian?

Niezależnie jednak od podjętej decyzji, wykonawca powinien przestrzegać niezmiennych zasad, które choć wydają się oczywiste, często są pomijane przez specjalistów. Zasady te dotyczą sposobu prowadzenia lub przerwania prac oraz przygotowań do dokończenia działań w terminie późniejszym.

Jeśli zdecydujemy się dokończyć prace dociepleniowe

Jeśli pojawienie się pierwszego śniegu nie skłoni nas do zawieszenia prac, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zakres temperatur, w jakich dopuszcza się stosowanie materiałów. Każdy producent wyraźnie określa warunki termiczne, w której można aplikować dany produkt. Taka informacja znajduje się na opakowaniu lub w karcie technicznej. Warto podkreślić, że najczęściej popełnianym błędem jest uwzględnianie zaleceń tylko w trakcie aplikacji. Podczas gdy podane temperatury dotyczą również czasu po zastosowaniu materiału. Planując prace dociepleniowe, warto zatem wziąć pod uwagę niższe temperatury panujące pod koniec dnia, a które mogą negatywnie wpłynąć na wykonaną w ciągu dnia pracę.

Sprawdzonym zabiegiem, który chwilowo pozwala uniknąć skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych, jest stosowanie siatek lub kurtyn (plandek) na rusztowaniach lub nawet dogrzewanie strefy roboczej (przy użyciu nagrzewnic).

Jeśli zdecydujemy się przerwać prace dociepleniowe

Wstrzymując prace termoizolacyjne, warto zabezpieczyć każdy etap w taki sposób, by zimowe warunki pogodowe nie doprowadziły do ich zniszczenia:

  • Przyklejając płyty ociepleniowe musimy pamiętać, by doprowadzić najwyższą klejoną warstwę do spodu gzymsu lub do podsufitki w sposób uniemożliwiający dostanie się wody deszczowej pomiędzy płyty a budynek. W przeciwnym wypadku, może dojść do zawilgocenia samej termoizolacji lub do zmniejszenia przyczepności zaprawy klejowej.
  • Gdy prace zakończono na etapie klejenia, wznawiając czynności wiosną należy pamiętać, by powierzchnię styropianu przetrzeć grubym papierem ściernym. W ten sposób usuniemy wszelkie zwietrzałe i uszkodzone promieniami UV, drobiny styropianu.
  • Skutecznym zabezpieczeniem zamontowanych już powierzchni izolacyjnych, jest wykonanie warstwy zbrojącej i jej zagruntowanie. Takie rozwiązanie z całą pewnością zabezpieczy ocieplenie przed wnikaniem wody oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Jeśli jednak przerywając prace dociepleniowe nie podjęliśmy żadnych kroków zabezpieczających, przed wznowieniem prac należy ustalić, czy nie doszło do uszkodzenia ocieplenia.

  • Niezabezpieczone (niezaszpachlowane) płyty termoizolacyjne ze styropianu, po wcześniejszym przeszlifowaniu, można szpachlować.
  • Niezabezpieczone płyty z wełny, należy ocenić pod kątem zawilgocenia strukturalnego. Jeśli nie doszło do zamoczenia, można przystąpić do dalszych prac. W przypadku, gdy wełna okaże się mokra, należy odczekać do jej całkowitego wyschnięcia.

Spory dotyczące odpowiedzialności

Wadliwe lub nieterminowe wykonanie prac ociepleniowych często wzbudza dyskusje i wątpliwości dotyczące odpowiedzialności. Klienci często pytają, czy producent daje gwarancję, że dany produkt wytrzyma temperatury inne niż te wskazane w karcie technicznej. Równie często producenci otrzymują prośby o potwierdzenie wykonania robót zgodnie ze sztuką budowlaną (nierzadko, takie prośby są wysyłane dopiero po zakończeniu prac, które były prowadzone w warunkach niedozwolonych).

Tymczasem za odbiór końcowy i potwierdzenie jakości wykonywanych prac odpowiedzialność ponoszą kierownik budowy oraz inspektor nadzoru. Producent materiałów budowlanych ma za zadanie jedynie dostarczyć właściwy jakościowo, przebadany oraz oznaczony produkt. Obowiązek kontroli i potwierdzania jakości prac leży po stronie wspomnianego kierownika czy inspektora budowy.

Odpowiedzialność kierownika budowy oraz inspektora nadzoru jednoznacznie wynika z zapisów Prawa Budowlanego. Obowiązujące gwarancje producenckie odnoszą się wyłącznie do produktu i jego cech fizyko-chemicznych. Za jakość przeprowadzonych prac, czyli za prawidłowość wbudowania materiału, odpowiada wykonawca.

Czy warto ryzykować?

Przerwanie prac dociepleniowych wiąże się z licznymi niedogodnościami. Właśnie dlatego wielu wykonawców podejmuje ryzyko i decyduje się dokończyć realizację, niezależnie od złych warunków atmosferycznych.

Zawsze jednak w takim przypadku, dochodzi do usterek i późniejszych nieprawidłowości. Najczęściej naprawa błędów wiąże się z koniecznością przemalowania, czy wręcz przeszpachlowania całej elewacji i położenia tynku strukturalnego na nowo.

Stare ocieplenie – demontaż czy druga warstwa?

Ostateczną decyzję o kontynuacji lub zawieszeniu prac podejmują inwestor i wykonawca. Należy jednak pamiętać, że całkowity koszt robót ociepleniowych realizowanych z pominięciem rekomendowanej przerwy, jest zwykle nieporównywalnie wyższy od robót uwzględniających zalecenia specjalistów oraz wstrzymanie pracy na okres zimy.

Włodzimierz Krupa, Dyrektor Działu Technicznego Caparol Polska

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Casel / 19-11-2017, 14:44

Może po prostu nie ruszać z pracami w listopadzie ? Jak zawsze mądry polak po szkodzie. Tak samo kupując produkty do izolacji, ludzie wybierają najtańszy styropian firmy krzak a potem głoszą że ta cała termoizolacja to pic na wodę. No sorry, jakość kosztuje. Wykonując prace ociepleniowe wielokrotnie spotykałem się z takimi opiniami. Dlatego zawsze doradzam produkty trochę droższe, ale pewne, ale wybór należy już do użytkownika, tylko potem niestety często wina spada na wykonawcę że źle wykonał prace, że są mostki, itd.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
06-04-2020, 13:33
 | 
1
paulinabb  | 
06-04-2020, 09:26
 | 
1
paulinabb  | 
06-04-2020, 09:26
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl