Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

Fot. Fondital

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system poszczególnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych grzejników.

Obecnie preferuje się takie prowadzenie instalacji c.o., by każdy rozdzielacz obsługiwał jedno mieszkanie lub zespół pomieszczeń jednego użytkownika. Zaletami tego rozwiązania są: prostota hydrauliczna układu c.o., łatwość regulacji i montażu, możliwość uruchomienia i odcinania poszczególnych obwodów i grzejników bez wpływu na pozostałe, a także łatwe opomiarowanie.

Zastosowanie w instalacji rozdzielaczy umożliwia projektantom szybszą pracę, upraszcza wymiarowanie i pozwala na standaryzację, natomiast instalatorowi ułatwia i przyspiesza montaż oraz redukuje ryzyko popełnienia błędu. Z kolei użytkownikowi zapewnia poprawny rozdział ciepła i statyczność hydrauliczną instalacji.

Oferta rynkowa tych urządzeń jest szeroka i umożliwia dopasowanie odpowiedniego modelu do zastosowanego rodzaju ogrzewania i liczby obwodów grzewczych. Wielu producentów proponuje elementy, które umożliwiają skompletowanie kilkudziesięciu różnych konfiguracji rozdzielaczy (Czytaj więcej na ten temat). Pozwala to na dobór odpowiedniego urządzenia wraz z armaturą dla danych typów i obwodów instalacji oraz wpływa na komfort pracy instalatora zarówno podczas montażu rozdzielacza, jak i przy późniejszej regulacji jego pracy.

 

Każdy rodzaj instalacji wymaga zastosowania urządzenia określonego typu, z konkretnym wyposażeniem. Producenci oferują 2 rodzaje rozdzielaczy: grzejnikowe oraz do grzejników płaszczyznowych. Podstawowym elementem rozdzielaczy są belki. Wykonuje się je z mosiądzu wysokiej jakości lub ze stali nierdzewnej, rzadziej z tworzyw sztucznych. Belki z mosiądzu są niekiedy niklowane i wyglądają jak ze stali. Oferowane są rozdzielacze o różnych wymiarach przyłączeniowych: 3/4" i 1" oraz 5/4", z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym.

 

Typowy rozdzielacz składa się z 2 belek i korków zaślepiających oraz specjalnych amortyzowanych uchwytów, które nadają konstrukcji sztywność, utrzymują stałą odległość między belkami oraz umożliwiają zamontowanie rozdzielacza w szafce. Do belek można zwykle podłączyć kilka lub kilkanaście obwodów. Reszta komponentów montowana jest do belek w zależności od rodzaju instalacji centralnego ogrzewania oraz jej konkretnych potrzeb, mogą to być np. zawory do regulacji przepływu i zawory termostatyczne przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych. W skład rozdzielaczy wchodzą też zestawy odpowietrzająco-spustowe. W wielu urządzeniach można je podłączyć z lewej lub z prawej strony, gdyż oba końce belek są nagwintowane. Rozstaw króćców przyłączeniowych jest na tyle duży, że umożliwia swobodny montaż tych elementów.

Producenci oferują zarówno gotowe rozdzielacze, które można zamontować bezpośrednio w szafce rozdzielaczowej (najczęściej podtynkowej), jak i komponenty do samodzielnego złożenia urządzenia. Popularne są układy gotowe, gdyż łatwiej i szybciej się je montuje, gwarantują też szczelność.

Rozdzielacze grzejnikowe

Typowy rozdzielacz do ogrzewania grzejnikowego o prostej budowie składa się z 2 belek, powrotnej i zasilającej, z możliwością podłączenia od 2 do 12 pętli grzewczych. Wyposażany jest w zawory odcinające, spustowe i odpowietrzające ręczne i/lub automatyczne. Oferowane są też rozdzielacze grzejnikowe z zaworami regulacyjnymi z nastawą wstępną umożliwiającą korektę hydrauliki poszczególnych pętli. Te zawory mogą współpracować z napędami termicznymi sterowanymi elektrycznie, np. za pomocą termostatów pokojowych lub przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych systemów regulacji.

Rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego

Wyposażane są w dodatkowe elementy, do których należą m.in. zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów wraz z przepływomierzami (wskaźnikami przepływu). Wskaźniki te wyskalowane są w l/min i umożliwiają bezpośredni odczyt strumienia wody w danej pętli grzewczej oraz doregulowanie przepływu w zależności od rzeczywistych rozpływów wody w poszczególnych pętlach. Na belce znajdują się też wkładki zaworowe do montażu głowic termoelektrycznych (tzw. napędów elektrycznych), sterowane np. radiowo przez regulatory temperatury w pomieszczeniach.

Dla systemów centralnego ogrzewania łączących w sobie ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe – czyli dwa układy o różnych temperaturach zasilania i powrotu – oferowane są różne rozwiązania, m.in. tzw. zestawy pompowo-mieszające. Producenci proponują zestawy o kompaktowych rozmiarach, co umożliwia ich instalowanie przy rozdzielaczu. Zestawy te mają segmentową budowę i prostą regulację temperatury.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Rynek Instalacyjny

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Ganher / 30-05-2015, 05:02

super tekst! właśnie rozkminiałem nad rozdzielaczem jakoś teraz jest mi prościej się zdecydować i ogarnąć całe te zakupy.

Robbery63 / 24-04-2016, 16:17
Rozdzielacze są potrzebne w budynkach wielorodzinnych! - ich zastosowania w budownictwie jednorodzinnym jest uzasadnione gdy mamy do czynienia: 1)z kompleksem zabudowy np szeregowej; 2) z ogrzewaniem mieszanym - grzejnikowo podłogowym; 3) z bardzo dużym obiektem, gdzie system dwururowy nie jest w stanie zapewnić właściwej dystrybucji ze względu na odległości. Stosowanie rozdzielaczy w domkach o powierzchni 200m2 jest zwykłą głupotą za wyjątkami j/w. Rozdzielacze tworzą odrębne układy cyrkulacyjne i należy je stosować tam gdzie to rzeczywiście konieczne, ponieważ obecność kilku układów cyrkulacyjnych w jednym systemie implikuje zwiększoną ilość materiału do wykonania instalacji, dłuższe izochrony dla medium docierającego do odbiorników, a co za tym idzie większe straty ciepła. Ponadto niekorzystnie zmienia się model dynamiki przepływu medium poprzez nadmierne opory, co z kolei implikuje dłuższą pracę pompy(pomp) i większe zużycie energii. WNIOSKI: 1)NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY PROJEKTOWANIU O DYNAMICE PŁYNÓW! 2)POMPY W UKŁADZIE NALEŻY TRAKTOWAĆ JAKO POMOCNICZE W WARUNKACH, GDY DOSTĘPNA JEST CYRKULACJA GRAWITACYJNA 3) OPTYMALIZACJA SYSTEMU POLEGA NA STANOWCZEJ REDUKCJI DŁUGOŚCI CIĄGÓW (zamiast stosowania zbędnych rozdzielaczy) - przy założeniu osiągania niezbędnych parametrów w eksploatacji
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Przygotuj się na ogromne zmiany w budownictwie »

czytam dalej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:40
 | 
1
stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:33
 | 
1
stevesjobs500  | 
18-10-2019, 19:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl