Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

Fot. Fondital

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system poszczególnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych grzejników.

Obecnie preferuje się takie prowadzenie instalacji c.o., by każdy rozdzielacz obsługiwał jedno mieszkanie lub zespół pomieszczeń jednego użytkownika. Zaletami tego rozwiązania są: prostota hydrauliczna układu c.o., łatwość regulacji i montażu, możliwość uruchomienia i odcinania poszczególnych obwodów i grzejników bez wpływu na pozostałe, a także łatwe opomiarowanie.

Zastosowanie w instalacji rozdzielaczy umożliwia projektantom szybszą pracę, upraszcza wymiarowanie i pozwala na standaryzację, natomiast instalatorowi ułatwia i przyspiesza montaż oraz redukuje ryzyko popełnienia błędu. Z kolei użytkownikowi zapewnia poprawny rozdział ciepła i statyczność hydrauliczną instalacji.

Oferta rynkowa tych urządzeń jest szeroka i umożliwia dopasowanie odpowiedniego modelu do zastosowanego rodzaju ogrzewania i liczby obwodów grzewczych. Wielu producentów proponuje elementy, które umożliwiają skompletowanie kilkudziesięciu różnych konfiguracji rozdzielaczy (Czytaj więcej na ten temat). Pozwala to na dobór odpowiedniego urządzenia wraz z armaturą dla danych typów i obwodów instalacji oraz wpływa na komfort pracy instalatora zarówno podczas montażu rozdzielacza, jak i przy późniejszej regulacji jego pracy.

 

Każdy rodzaj instalacji wymaga zastosowania urządzenia określonego typu, z konkretnym wyposażeniem. Producenci oferują 2 rodzaje rozdzielaczy: grzejnikowe oraz do grzejników płaszczyznowych. Podstawowym elementem rozdzielaczy są belki. Wykonuje się je z mosiądzu wysokiej jakości lub ze stali nierdzewnej, rzadziej z tworzyw sztucznych. Belki z mosiądzu są niekiedy niklowane i wyglądają jak ze stali. Oferowane są rozdzielacze o różnych wymiarach przyłączeniowych: 3/4" i 1" oraz 5/4", z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym.

 

Typowy rozdzielacz składa się z 2 belek i korków zaślepiających oraz specjalnych amortyzowanych uchwytów, które nadają konstrukcji sztywność, utrzymują stałą odległość między belkami oraz umożliwiają zamontowanie rozdzielacza w szafce. Do belek można zwykle podłączyć kilka lub kilkanaście obwodów. Reszta komponentów montowana jest do belek w zależności od rodzaju instalacji centralnego ogrzewania oraz jej konkretnych potrzeb, mogą to być np. zawory do regulacji przepływu i zawory termostatyczne przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych. W skład rozdzielaczy wchodzą też zestawy odpowietrzająco-spustowe. W wielu urządzeniach można je podłączyć z lewej lub z prawej strony, gdyż oba końce belek są nagwintowane. Rozstaw króćców przyłączeniowych jest na tyle duży, że umożliwia swobodny montaż tych elementów.

Producenci oferują zarówno gotowe rozdzielacze, które można zamontować bezpośrednio w szafce rozdzielaczowej (najczęściej podtynkowej), jak i komponenty do samodzielnego złożenia urządzenia. Popularne są układy gotowe, gdyż łatwiej i szybciej się je montuje, gwarantują też szczelność.

Rozdzielacze grzejnikowe

Typowy rozdzielacz do ogrzewania grzejnikowego o prostej budowie składa się z 2 belek, powrotnej i zasilającej, z możliwością podłączenia od 2 do 12 pętli grzewczych. Wyposażany jest w zawory odcinające, spustowe i odpowietrzające ręczne i/lub automatyczne. Oferowane są też rozdzielacze grzejnikowe z zaworami regulacyjnymi z nastawą wstępną umożliwiającą korektę hydrauliki poszczególnych pętli. Te zawory mogą współpracować z napędami termicznymi sterowanymi elektrycznie, np. za pomocą termostatów pokojowych lub przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych systemów regulacji.

Rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego

Wyposażane są w dodatkowe elementy, do których należą m.in. zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów wraz z przepływomierzami (wskaźnikami przepływu). Wskaźniki te wyskalowane są w l/min i umożliwiają bezpośredni odczyt strumienia wody w danej pętli grzewczej oraz doregulowanie przepływu w zależności od rzeczywistych rozpływów wody w poszczególnych pętlach. Na belce znajdują się też wkładki zaworowe do montażu głowic termoelektrycznych (tzw. napędów elektrycznych), sterowane np. radiowo przez regulatory temperatury w pomieszczeniach.

Dla systemów centralnego ogrzewania łączących w sobie ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe – czyli dwa układy o różnych temperaturach zasilania i powrotu – oferowane są różne rozwiązania, m.in. tzw. zestawy pompowo-mieszające. Producenci proponują zestawy o kompaktowych rozmiarach, co umożliwia ich instalowanie przy rozdzielaczu. Zestawy te mają segmentową budowę i prostą regulację temperatury.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Rynek Instalacyjny

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Ganher / 30-05-2015, 05:02

super tekst! właśnie rozkminiałem nad rozdzielaczem jakoś teraz jest mi prościej się zdecydować i ogarnąć całe te zakupy.

Robbery63 / 24-04-2016, 16:17
Rozdzielacze są potrzebne w budynkach wielorodzinnych! - ich zastosowania w budownictwie jednorodzinnym jest uzasadnione gdy mamy do czynienia: 1)z kompleksem zabudowy np szeregowej; 2) z ogrzewaniem mieszanym - grzejnikowo podłogowym; 3) z bardzo dużym obiektem, gdzie system dwururowy nie jest w stanie zapewnić właściwej dystrybucji ze względu na odległości. Stosowanie rozdzielaczy w domkach o powierzchni 200m2 jest zwykłą głupotą za wyjątkami j/w. Rozdzielacze tworzą odrębne układy cyrkulacyjne i należy je stosować tam gdzie to rzeczywiście konieczne, ponieważ obecność kilku układów cyrkulacyjnych w jednym systemie implikuje zwiększoną ilość materiału do wykonania instalacji, dłuższe izochrony dla medium docierającego do odbiorników, a co za tym idzie większe straty ciepła. Ponadto niekorzystnie zmienia się model dynamiki przepływu medium poprzez nadmierne opory, co z kolei implikuje dłuższą pracę pompy(pomp) i większe zużycie energii. WNIOSKI: 1)NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY PROJEKTOWANIU O DYNAMICE PŁYNÓW! 2)POMPY W UKŁADZIE NALEŻY TRAKTOWAĆ JAKO POMOCNICZE W WARUNKACH, GDY DOSTĘPNA JEST CYRKULACJA GRAWITACYJNA 3) OPTYMALIZACJA SYSTEMU POLEGA NA STANOWCZEJ REDUKCJI DŁUGOŚCI CIĄGÓW (zamiast stosowania zbędnych rozdzielaczy) - przy założeniu osiągania niezbędnych parametrów w eksploatacji
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Planujesz zmianę ogrzewania? Sprawdź »

Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem.

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


6 zalet blachodachówek » Czym kierować się przy wyborze dachu?

Ludzie rozpoznają dachy z „wyższej półki” i często są zaskoczeni, że ogólny koszt blachy dachowej... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Dagmara  | 
25-05-2020, 16:53
 | 
2
magdap  | 
25-05-2020, 11:48
 | 
1
dw987624  | 
23-05-2020, 13:38
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl