EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Co należy do obowiązków kierownika budowy?

O co pytać kierownika budowy?

Redakcja | 2012-11-15
Fot. Xella

Fot. Xella

Kierownik budowy nadzoruje budowę domu i jest za nią odpowiedzialny. Powinien zorganizować i prowadzić budowę w taki sposób, aby była bezpieczna i zgodna z przepisami higieny pracy.

Zobacz także

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Bloczki elewacyjne TOM

Bloczki elewacyjne TOM Bloczki elewacyjne TOM

Firma JONIEC jest producentem o ugruntowanej pozycji na rynku betonowych wyrobów do budowy ogrodzeń i obiektów małej architektury. Wysokie standardy działalności w sferze jakości produktów zostały nagrodzone...

Firma JONIEC jest producentem o ugruntowanej pozycji na rynku betonowych wyrobów do budowy ogrodzeń i obiektów małej architektury. Wysokie standardy działalności w sferze jakości produktów zostały nagrodzone tytułem „Jakość Roku 2011”, świadczy to o wysokim zaangażowaniu firmy w dążeniu do podnoszenia poziomu oferowanych wyrobów i usług.

Austrotherm Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Do obowiązków kierownika budowy należy prowadzenie dokumentacji – zarejestrowanie budowy i wykonywanie wpisów do dziennika budowy oraz wypełnianie wpisanych tam instrukcji. Kierownik budowy zatwierdza również poszczególne etapy prac. 

Ponadto, musi zapewnić geodezyjne wytyczenie obiektu, a także właściwe zabezpieczyć plac budowy. Powinien zadbać o tablicę informacyjną i ogłoszenie z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

W późniejszym etapie przygotowuje dokumentację powykonawczą budynku.

Kierownik budowy to osoba, która oświadcza, że nasz dom został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami oraz nadaje się do zamieszkania. Z tego względu powinien brać udział odbiorach poszczególnych etapów prac oraz zapewnić usunięcie ewentualnych niedokładności, usterek. Inwestor nie może sam zgłosić budynku do odbioru, musi dołączyć do niego oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Kierownik budowy jest zobowiązany przekazać inwestorowi 2 oświadczenia: pierwsze stwierdzające, że budynek został wykonany zgodnie z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę i przepisami; drugie dotyczące uporządkowania i doprowadzenia do stanu „używalności” terenu budowy, a także – innych miejsc wykorzystanych podczas budowy, np. drogi, sąsiedniej działki itd.

Kto może zostać kierownikiem budowy?

Na stanowisku kierownika budowy, ze względu na rangę obowiązków, budujący dom powinien zatrudnić osobę solidną i odpowiedzialną. Umiejętność prowadzenia rozmowy z kierownikiem budowy i dobre przygotowanie do spotkania pomoże dokonać właściwego wyboru.

Pełnienie funkcji kierownika budowy wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień. Kierownik budowy powinien mieć także aktualne zaświadczenie o przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Warto poszukać osoby z polecenia, z dobrymi referencjami – inwestor ma wtedy pewność, że osoba jest solidna i przypilnuje budowy w sposób profesjonalny. Ważna jest także dyspozycyjność i lokalna dostępność eksperta.

Dla inwestora wygodniej jest, gdy kierownik budowy ma „po drodze” na jego budowę i nie musi dojeżdżać z daleka np. drugiego końca miasta. Może częściej zaglądać na plac budowy, a w razie potrzeby może szybciej znaleźć się na budowie – mówi Dariusz Wnętrzak z firmy Ardes z Pabianic, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Kierownik budowy ma być osobą wspierającą inwestora, szczególnie w kwestii prowadzenia budowy zgodnie z wymogami i prawem budowlanym. Nie rekomenduje się, aby kierownik budowy był członkiem ekipy wykonawczej – ze względu na funkcję nadzorczą lepiej, jeżeli jest to osoba niezależna, która będzie reprezentować interesy inwestora.

Poza tym, kierownik budowy powinien znać technologię, którą wybrał inwestor – najlepiej, gdy ma doświadczenie w prowadzeniu budowy w danym systemie.

Kiedy inspektor nadzoru?

Jeśli decydujemy się współpracować z wykonawcą, który ma swojego sprawdzonego kierownika budowy, nie trzeba od razu odrzucać takiej opcji, ale warto pomyśleć o zatrudnieniu inspektora nadzoru inwestorskiego. To osoba, która przypilnuje prac i będzie naszym ambasadorem na budowie. Inspektor nadzoru inwestorskiego może wydawać polecenia kierownikowi budowy potwierdzone wpisem do dziennika budowy.

Inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wymagać poprawy prac lub wstrzymać je całkowicie, gdy jego zdaniem budzą zastrzeżenia: są niezgodne z przepisami czy też mogą stanowić zagrożenie na budowie. Może także poprosić o wykonanie prób lub badań nawet, jeśli wymagają odkrycia robót lub elementów zakrytych – twierdzi Małgorzata Smogór z firmy AKaMi.

Ustalenie szczegółów współpracy

Już na początku współpracy warto doprecyzować z kierownikiem budowy sposób pracy, na przykład częstotliwość doglądania budowy, czy też ewentualną obecność przy badaniach geologicznych.

Wymiar współpracy – liczbę wizyt, odpowiedzialność za dane elementy budowy (np. czy też za instalacje, odbiór itd.) i koszt tych działań – powinien zostać określony pomiędzy inwestorem a kierownikiem budowy w umowie – twierdzi Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM-BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Im precyzyjniej określone są wzajemne powinności między kierownikiem budowy a inwestorem, tym współpraca na etapie budowy przebiega sprawnie i bardziej komfortowo.

O co pytać kierownika budowy

Znajomość technologii:
Czy kierownik budowy zna technologię, którą wybrał inwestor?
Jaką ma wiedzę na temat wybranej technologii? Czy prowadził już budowę w wybranej przez inwestora technologii? Czy poleca wybraną przez inwestora technologię?

Forma współpracy:
Jak często kierownik budowy ma odwiedzać budowę?
Jaki będzie zakres obowiązków kierownika budowy?
Jakie stawki proponuje kierownik budowy za podany zakres obowiązków? Jaka będzie forma rozliczenia?

W trakcie budowy:
Dlaczego kierownik ma zastrzeżenia do danego etapu budowy?
Dlaczego kierownik budowy proponuje zmianę, na przykład, zastosowanie rozwiązań zamiennych?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • pogoda pogoda, 16.03.2014r., 06:27:13 pytanie czy kierownik budowy ma jakis obowiazek dogladania budowy nawet gdy ja nie zglaszam do niego wykonania jakiegos etapu? np. Moj nie odwiedza mnie od. 5 lat a budowa powoli sie posuwa przy czym dodam ze wynagrodzenie prawie cale dostal z gory
  • gonia03 gonia03, 30.03.2015r., 14:29:29 kierownik budowy to bardzo ważna funkcja, dlatego warto zatrudnic kogos kompetentnego i odpowiedzialnego! Mi udało sie znalezxc taką osobę w <a href="http://www.marbud-nadzorbudowlany.pl/o-firmie" target="_blank">http://www.marbud-nadzorbudowlany.pl/o-firmie</a> .
  • corso86 corso86, 30.04.2015r., 13:40:17 dokładnie, ja tez bardzo sobie cenie taka pomoc, zwłaszcza,że wiele aspektów można wziąć pod uwagę, które bez takiej usługi w trakcie budowy mogłyby zostać pominięte, a wiadomo jak może to być kosztowne w skutkach. U nas nadzór budowlany prowadził <a href="http://kierownikbudowyjozwik.pl/" target="_blank">http://kierownikbudowyjozwik.pl/</a> i nie było zadnych problemów ze współpracą.
  • Krzysiek_G Krzysiek_G, 23.08.2015r., 09:03:25 Kierownik budowy powinien nadzorować każdy etap budowy, ale niestety w większości tylko podpisują papierki.

Powiązane

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego? Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Nasza Budowa Poszukujemy kierownika budowy...

Poszukujemy kierownika budowy... Poszukujemy kierownika budowy...

Oczekujemy na pozwolenie na budowę. Ekipę budowlaną mamy wybraną, a to oznacza, że nadszedł czas na poszukiwanie kierownika budowy.

Oczekujemy na pozwolenie na budowę. Ekipę budowlaną mamy wybraną, a to oznacza, że nadszedł czas na poszukiwanie kierownika budowy.

Redakcja Adaptacja poddasza na cele mieszkalne w budynku wielorodzinnym – od czego zacząć?

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne w budynku wielorodzinnym – od czego zacząć? Adaptacja poddasza na cele mieszkalne w budynku wielorodzinnym – od czego zacząć?

Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na adaptację poddaszy w budynkach wielorodzinnych do celów użytkowych. Rozpoczęcie remontu wymaga jednak pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów...

Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na adaptację poddaszy w budynkach wielorodzinnych do celów użytkowych. Rozpoczęcie remontu wymaga jednak pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Inwestycja może jednak szybko się zwrócić i przynieść wspólnocie wymierne korzyści ekonomiczne.

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

Krystyna Stankiewicz Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i...

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę.

Krystyna Stankiewicz Stawki za czynności notarialne przy zakupie nieruchomości

Stawki za czynności notarialne przy zakupie nieruchomości Stawki za czynności notarialne przy zakupie nieruchomości

Określa je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zgodnie z nim, wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego, poświadczającego nabycie mieszkania,...

Określa je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zgodnie z nim, wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego, poświadczającego nabycie mieszkania, domu lub działki budowlanej jest pochodną wartości nieruchomości, podanej w umowie.

Krystyna Stankiewicz Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Krystyna Stankiewicz Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki? Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania...

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Agata Borys Pierwsze kroki na budowie

Pierwsze kroki na budowie Pierwsze kroki na budowie

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami...

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mają one duży wpływ na realizację planu pt. „Budowa domu”.

Krystyna Stankiewicz news Ceny materiałów dla budownictwa idą w górę

Ceny materiałów dla budownictwa idą w górę Ceny materiałów dla budownictwa idą w górę

W lipcu br. ceny materiałów dla budownictwa, produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 13,4%, a w porównaniu z czerwcem 2022 r. o 0,8% – wynika ze wstępnych...

W lipcu br. ceny materiałów dla budownictwa, produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 13,4%, a w porównaniu z czerwcem 2022 r. o 0,8% – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak wybrać kierownika budowy?

Jak wybrać kierownika budowy? Jak wybrać kierownika budowy?

Jak wybrać kierownika budowy?

Jak wybrać kierownika budowy?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem? Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny? Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?

Ekologia na budowie

Ekologia na budowie Ekologia na budowie

Ekologia na budowie

Ekologia na budowie

Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Co zrobić, aby dom był energooszczędny? Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Jak zbudować energooszczędny dom?

Jak zbudować energooszczędny dom? Jak zbudować energooszczędny dom?

Jak zbudować energooszczędny dom?

Jak zbudować energooszczędny dom?

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Budowa w czasach koronawirusa

Budowa w czasach koronawirusa Budowa w czasach koronawirusa

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście...

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.

Podróżnik w czasie Latarnia morska STILO

Latarnia morska STILO Latarnia morska STILO

Latarnia powstała w latach 1904 - 1906. Powstała w miejscu zlikwidowanego znaku ostrzegawczego będącego zwykłą drewnianą wieżą.

Latarnia powstała w latach 1904 - 1906. Powstała w miejscu zlikwidowanego znaku ostrzegawczego będącego zwykłą drewnianą wieżą.

Redakcja news Technologie produkcji dachówek betonowych

Technologie produkcji dachówek betonowych Technologie produkcji dachówek betonowych

Proces produkcji dachówki nie jest prosty. Zwłaszcza jeśli chcemy, żeby dachówka spełniała nie tylko wymagania estetyczne, ale była też trwała i spełniała dodatkowe funkcje, takie jak np. odporność na...

Proces produkcji dachówki nie jest prosty. Zwłaszcza jeśli chcemy, żeby dachówka spełniała nie tylko wymagania estetyczne, ale była też trwała i spełniała dodatkowe funkcje, takie jak np. odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dachówki betonowe produkowane w technologii Cisar oraz technologii Protegon zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy?

Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy?

Planujesz budowę? Zastanawiasz się Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Sprawdź, jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć jej teren.

Planujesz budowę? Zastanawiasz się Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Sprawdź, jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć jej teren.

Krystyna Stankiewicz Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni? Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

Redakcja Tynk z efektem kamienia

Tynk z efektem kamienia Tynk z efektem kamienia

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak,...

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby imitujące ten materiał.

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.