Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ocieplany dom. Metoda lekka-mokra

Ocieplany dom
Ocieplany dom
Fot. Fot. M. Stankiewicz

„Metoda lekka mokra”, „BSO”, „System Izolacji Cieplnej Ścian Zewnętrznych – ETICS” – te trzy nazwy odnoszą się do tej samej technologii ocieplania budynków i są podane w kolejności chronologicznej pojawiania się ich w budowlanym słowniku. Polega ona na zamocowaniu do zewnętrznej powierzchni ścian izolacji termicznej z płyt ze styropianu, płyt XPS lub wełny mineralnej, wykonaniu na nich warstwy zbrojącej i nałożeniu tynku cienkowarstwowego.

>>> Polecamy PRZEGLĄD MATERIAŁÓW DO OCIEPLEŃ

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt znanych firm oferujących bezspoinowe systemy ociepleń. Równolegle z nimi istnieje trudna do określenia liczba lokalnych producentów wytwarzających tylko niektóre elementy systemu, najczęściej tańsze i gorszej jakości kleje. Biorąc pod uwagę, że każdy z systemów danego producenta może mieć kilka wariantów wykończenia, okazuje
się, że klient ma naprawdę duży i trudny wybór, zarówno pod względem parametrów, jak i ceny. Całe szczęście różnice techniczne i kosztowe między podobnymi systemami wiodących firm nie są duże, więc o wyborze konkretnego rozwiązania najczęściej decydują detale. Dla jednych inwestorów ważna będzie swoboda w projektowaniu kolorystyki elewacji (duża paleta barw tynków), dla drugich pomoc doradcza producenta, a dla kolejnych certyfikaty i gwarancje, jakie daje producent bądź autoryzowany wykonawca.

Ocieplany dom. Metoda lekka-mokra Fot. M. Stankiewicz

ZALETY
  • Uzyskanie niewielkiej grubości przegrody przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termicznych – mur wraz z ociepleniem tworzą ścianę o łącznej grubości ok. 38 cm i współczynniku przenikania ciepła U=0,25–0,30 W/m2K).
  • Wyeliminowanie mostków termicznych dzięki rozdzieleniu warstwy nośnej i izolacyjnej przegrody.
  • Dostępność i powszechność technologii.
WADY
  • Częste błędy wykonawcze – niedokładne ułożenie izolacji, zbyt małe zakłady siatki zbrojącej, tynkowanie ścian fragmentami itp.
  • Duży koszt i komplikacje przy naprawach systemu – wynika to z charakteru warstwy wykończeniowej, jaką jest strukturalny tynk cienkowarstwowy (trudny do uzupełnienia bez pozostawienia widocznych połączeń).
  • Konieczność prowadzenia prac tylko w ściśle określonych warunkach atmosferycznych – nie może padać deszcz ani wiać silny wiatr; należy też jednolicie ograniczyć nasłonecznienie na całej tynkowanej powierzchni.
KOSZTY
Na koszt materiałów do ocieplania budynków wpływa wiele czynników. Przede wszystkim cena poszczególnych elementów, a więc klejów, płyt termoizolacyjnych, siatki, tynku i akcesoriów. Różnice wynikają przede wszystkim z grubości i rodzaju płyt termoizolacyjnych oraz rodzaju zastosowanego tynku. Najtańsze są systemy oparte na styropianie grubości 12 cm, wykończone białym tynkiem mineralnym. Na drugim biegunie cenowym są systemy oparte na wełnie grubości nawet 20 cm, wykończone nowoczesnymi tynkami silikonowymi.

PROJEKT
Ocieplenie budynku to z pozoru bardzo prosta inwestycja. Na etapie projektowania należy określić grubość i rodzaj termoizolacji, a także rodzaj tynku cienkowarstwowego. Dane te powinny wynikać z obliczeń cieplno-wilgotnościowych. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy producenta, który jest w stanie wskazać najbardziej optymalny układ warstw ociepleniowych dla konkretnego budynku. Dobór warstw podyktowany jest wieloma czynnikami, m.in. charakterem użytkowanych pomieszczeń, rodzajem i grubością materiałów wykorzystanych do budowy ocieplanej przegrody oraz warunkami zewnętrznymi. Obliczenia cieplno-wilgotnościowej przegrody powinny obejmować jej przenikalność termiczną oraz opór dyfuzyjny.

Ocieplany dom. Metoda lekka-mokra

GRUBOŚĆ TERMOIZOLACJI
Grubość płyt należy dostosować do obowiązującego przepisu. Aktualne wymagania izolacyjności cieplnej ścian zamieszczone w „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” mówią, że współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne Uk (max) powinien wynosić maksymalnie 0,3 W/m2K. Kierując się tą wartością, zastosowanie warstwy termoizolacji grubości 12 cm pozwoli przepisowo ocieplić praktycznie każdą ścianę grubości co najmniej 24 cm. W obliczu rosnących cen energii warto pokusić się nawet o płyty grubości 20 cm. Efekt będzie znacznie bardziej odczuwalny.

RODZAJ TERMOIZOLACJI
Ocieplany dom. Metoda lekka-mokra Częsty problem inwestora to wybór pomiędzy wełną mineralną a styropianem. Każdy z tych materiałów ma wiele właściwości charakterystycznych tylko dla siebie. Najważniejszy parametr, czyli termoizolacyjność jest dla obydwu niemal identyczna. Inaczej mówiąc, płyta z wełny grubości 12 cm będzie miała bardzo podobną przenikalność termiczną co 12 cm styropianu. Z ekonomicznego punktu widzenia lepszym, bo tańszym, rozwiązaniem jest więc styropian, ale gdy porównamy również parametry techniczne, atrakcyjność obydwu materiałów się wyrównuje. Przede wszystkim, w pewnych sytuacjach przepisy nakazują zastosowanie wełny mineralnej, np. w wysokich budynkach (powyżej 25 m). Ponadto styropian ma zdecydowanie mniejszą paroprzepuszczalność, co ma znaczenie przy ocieplaniu murów o niskim oporze dyfuzyjnym, wykonanych np. z betonu komórkowego. Natomiast wełna mineralna bardziej chłonie wilgoć, a mokra wełna traci na izolacyjności cieplnej. Ma za to dużo lepszą izolacyjność akustyczną i jest materiałem niepalnym. Styropian jest jednak praktyczniejszy w montażu. Wracając jeszcze do kosztów związanych z wyborem między wełną a styropianem, należy wziąć pod uwagę, że wełna musi być koniecznie kołkowana i to kołkami z metalowym trzpieniem. Ponadto, zużycie kleju w przypadku wełny będzie większe o około 30% niż przy zastosowaniu płyt styropianowych.

KLEJE
Jak w żadnym innym elemencie systemu ociepleń, cena kleju zależy od jego jakości. Im więcej w nim żywicy, tym lepsza jest jego przyczepność i tym jest on droższy. Ceny klejów znaczących na rynku producentów są zbliżone. Pojawienie się tanich, lokalnych producentów zapraw klejących wymusiło na dużych wytwórcach obniżenie cen ich wyrobów. Pojawiły się systemy, w których występują oddzielnie tańsze kleje do przyklejania płyt termoizolacyjnych oraz droższe do wykonywania warstwy zbrojącej. Wynika to z tego, iż przepisy narzucają zaprawie klejącej mniejsze wymagania przyczepnościowe w przypadku przyklejania styropianu niż zatapiania na nim siatki. Jeśli jednak mamy do czynienia z podłożem o niskiej jakości (zaoliwione, pokryte farbami), to wówczas do przyklejania termoizolacji należy stosować kleje o wyższej przyczepności.

SIATKA
Siatka zatopiona w warstwie kleju stanowi tzw. warstwę zbrojącą systemu i jest odpowiedzialna za jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej stosuje się siatki akrylowe, ale w strefach cokołowych warto użyć siatek pancernych. Podobnie jak w przypadku klejów, lepiej nie stosować tanich siatek, nie objętych aprobatami technicznymi producenta systemu. Nie mają one dostatecznej elastyczności i nie są odporne na zmienne warunki zewnętrzne (łamią się i powodują rozwarstwienia w kleju).

TYNKI
Warstwę wykończeniową systemu ociepleń może stanowić tynk cienkowarstwowy barwiony lub malowany. Z reguły są to tynki grubości od 1,5 do 3,0 mm, o fakturze „baranka” (nakrapiane) lub „kornika” (drapane). Tynki cienkowarstwowe mogą być mineralne (cementowe lub silikatowe) albo dyspersyjne (akrylowe lub silikonowe). Wybór tynku zależeć będzie od: ceny, oporu dyfuzyjnego przegrody, sposobu użytkowania budynku, jego wieku i położenia w stosunku do terenów zielonych lub przemysłowych, a także od przewidywanej kolorystyki oraz od pory roku tynkowania.
Mineralne tynki cementowe to najtańsze tynki cienkowarstwowe. Produkowane są w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Ich zaletą jest wysoka paroprzepuszczalność i trwałość. Wysokie pH zabezpiecza je w sposób naturalny przed rozwojem korozji mikrobiologicznej, czyli porastaniem glonami. Wadą (w porównaniu z tynkami dyspersyjnymi) jest ich większa nasiąkliwość i możliwość brudzenia strukturalnego. Należy również bardzo dokładnie przestrzegać reżimu technologicznego, zwłaszcza w trakcie mieszania z wodą materiału z kolejnych worków. Charakter tynku pozwala uzyskać jedynie podstawowe kolory, dlatego przy przeliczaniu kosztów trzeba sprawdzić, czy producent nie zaleca dodatkowego pomalowania tynku w celu wyrównania kolorystyki.
Mineralne tynki silikatowe są dużo droższe od tynków cementowych, a to z racji spoiwa użytego do ich wykonania. Produkowane są w postaci gotowej do użycia, a ich główną zaletą jest wysoka paroprzepuszczalność. W porównaniu z mineralnymi tynkami cementowymi mają bogatszą kolorystykę.
Dyspersyjne tynki akrylowe produkowane są w postaci masy gotowej do użycia, więc odpada problem mieszania z wodą. Są one dużo mniej nasiąkliwe od tynków mineralnych, więc nie ulegają zabrudzeniom strukturalnym. Nie są natomiast obojętne elektrostatycznie, przez co przyciągają drobiny kurzu. Tynki dyspersyjne to tynki elastyczne, dzięki czemu są bardziej odporne, np. na naprężenia termiczne. Wadą dyspersyjnych tynków akrylowych jest bardzo niska paroprzepuszczalność – brak odpowiednich obliczeń dyfuzji pary wodnej może skończyć się zawilgoceniem przegrody, pękaniem tynku i w konsekwencji jego odspojeniem. Tynki dyspersyjne są specjalnie chronione przed porastaniem glonami. Dodatki biocydów są konieczne, ale, niestety, czynią tego typu tynki jeszcze droższymi. Ważną zaletą tynków dyspersyjnych jest praktycznie nieograniczona możliwość barwienia ich w masie.
Dyspersyjne tynki silikonowe są również produkowane w postaci gotowej do użycia. Ich główna zaleta to wysoka hydrofobowość połączona z równie wysoką paroprzepuszczalnością. Tworzą warstwę elastyczną, o bardzo niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu kurz i brud z otoczenia zmywają się z powierzchni tynku wraz z padającym deszczem.

 


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

 

POLECAMY produkty firm
Alufox Foveo Tech Isobooster
IQ dOM Kamery IR Soudal

 

Tagi: 
budowa domu
ocieplenie
bso

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Termowizja - jak to działa?

Termowizja działa na bazie podczerwieni w taki sposób, aby mogła dostarczyć niezbędnych danych pomiarowych, a także...

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Teraz zakup pompy ciepła może być dofinansowany nawet w 90%! czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz swój dom w wymarzonych kolorach

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Planujesz wymianę dachu? Sprawdź

Ludzie rozpoznają dachy z „wyższej półki” i często są zaskoczeni, że ogólny koszt blachy dachowej... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jak urządzić przydomowy ogród? Jak zredukować koszty transportu?
Sprawdź, jak stworzyć harmonijny i dopasowany do budynku ogród! czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

miki789  | 
10-04-2020, 13:40
 | 
1
miki789  | 
10-04-2020, 12:50
 | 
1
rafal33  | 
09-04-2020, 20:58
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
127
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl