Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Drzwi wejściowe

Fot. Stolpaw

Trwałość i bezawaryjne funkcjonowanie drzwi wejściowych zależy od ich konstrukcji, materiałów, z których zostały wykonane, i solidności zamocowania.

Konstrukcja drzwi

Drzwi wejściowe to złożona konstrukcja, składająca się z ościeżnicy, skrzydła, okuć i progu. Aby stanowiły szczelną i bezpieczną przegrodę, oddzielającą wnętrze domu od świata zewnętrznego, wszystkie te elementy muszą spełniać określone normy, a ich montaż musi być wykonany profesjonalnie.

Ościeżnica – główny element konstrukcyjny drzwi. W ościeżnicy zainstalowane są systemy ryglujące drzwi i do niej też przymocowane są zawiasy. Ponieważ kupuje się ją w komplecie ze skrzydłem, nie ma obaw, że elementy te nie będą do siebie pasowały. Aby udaremnić wyrwanie ościeżnicy razem z drzwiami, musi być głęboko zakotwiona w murze.

Rodzaje drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe - jaki model wybrać »

Skrzydło drzwiowe – zbudowane jest z ramy nośnej, którą wypełnia się płycinami (kasetonami) lub okłada płytami. W drzwiach płycinowych rama jest widoczna, a w płytowych całkowicie zasłaniają ją płyty wykończeniowe. W drzwiach ocieplonych stosuje się dodatkowo wełnę mineralną, styropian lub piankę poliuretanową, pełniące również funkcję izolacji akustycznej, a antywłamaniowe wzmacnia arkuszami blachy.

Okucia – do podstawowych należą zawiasy, które umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie drzwi, oraz klamki. Zawiasy muszą być solidne, bo to one dźwigają ciężar skrzydła podczas otwierania drzwi, a także trwale zespolone z konstrukcją ościeżnicy oraz skrzydła i tak zamaskowane, aby dostęp do nich był utrudniony. Drzwi antywłamaniowe są dodatkowo wyposażone w system ruchomych bolców, które – po przekręceniu klucza w zamku – wsuwają się w otwory w ościeżnicy, uniemożliwiając wyważenie lub zdjęcie skrzydła z zawiasów.

Próg – chroni przed przedostaniem się do wnętrza domu wody opadowej, kurzu i innych zanieczyszczeń. Od jego szczelności w dużej mierze zależy to, czy ciepło nie będzie uciekało przez drzwi. Dlatego musi wystawać 0,5–2 cm nad powierzchnię posadzki, a szpary powinny być dokładnie wypełnione uszczelkami. Próg może być wykonany z drewna, kątownika aluminiowego lub stalowego.

Uszczelki – montuje się je na całym obwodzie skrzydła. Aby dokładnie wypełniały szczelinę na styku skrzydła, ościeżnicy i progu, muszą być wykonane z elastycznego materiału – gumy syntetycznej, termoplastycznego tworzywa lub silikonu.

Zamki – od ich jakości zależy to, czy włamywacz będzie miał trudności ze sforsowaniem drzwi. Dlatego na zamkach nie należy oszczędzać i zamontować droższe, ale z odpowiednimi atestami.

Sprawdź: Na co zwracać uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych i czego wymagają ubezpieczyciele >>

Materiały

Drzwi drewniane – ramę skrzydła takich drzwi wykonuje się z drewna klejonego. Do wykańczania powierzchni stosuje się płyciny (drzwi płycinowe), zrobione z drewnianej sklejki lub drewna litego, albo też płyty drewnopochodne HDF (drzwi płytowe). Do drzwi płycinowych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe, ale można też kupić wykonane z drewna rodzimych drzew liściastych oraz gatunków egzotycznych (np. mahoniu). Niezależnie jednak od gatunku drewna, powierzchnia skrzydła jest fabrycznie zabezpieczona co najmniej dwoma warstwami lakieru lub farby.

Natomiast drzwi płytowe mogą mieć powierzchnię gładką lub wytłaczaną we wzory, m.in. naśladujące ozdobne kasetony. Płyty pokrywa się drewnianym fornirem, okleiną z tworzywa sztucznego lub laminatem – najczęściej przypominającym fakturę drewna.

 

Do wyboru są drzwi drewniane ocieplone i nieocieplone, wzmocnione stalową blachą lub bez niej. Zaletą drzwi drewnianych jest dobra izolacyjność akustyczna i termiczna, a także mała rozszerzalność cieplna. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być dość masywne. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku drzwi nieocieplonych – kupując je, trzeba więc zwrócić uwagę na grubość skrzydła. Im będzie ono grubsze, tym lepiej.

Zobacz: Drzwi wewnętrzne do domu - przegląd produktów »

Drzwi z utwardzonego PVC – ich ramę konstruuje się z wielokomorowych profili z twardego PVC, wzmocnionych kształtownikiem stalowym, który dodatkowo ją usztywnia. W ramie osadza się gładkie lub wytłaczane panele z PVC o niemal dowolnym wzorze i kolorze. Panele mogą być barwione na etapie ich produkcji lub wykończone folią albo okleiną z PVC. Dla polepszenia izolacyjności cieplnej i akustycznej drzwi profile i panele ociepla się pianką poliuretanową lub spienionym PVC.

Podstawowymi zaletami takich drzwi są nieduży ciężar, dobra izolacyjność cieplna i akustyczna oraz niska cena. Wśród wad – brak możliwości naprawy zniszczonego skrzydła (uszkodzonego mechanicznie czy głęboko porysowanego).

Drzwi z włókna szklanego – mają ramę z drewna, do której przymocowane są płyty z kompozytu poliestrowo-szklanego, popularnie zwanego włóknem szklanym. Jest to lekki, nowoczesny materiał o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych i akustycznych, wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz odporny na działanie słońca i wilgoci. Cechy te sprawiają, że drzwi z włókna szklanego nie rozsychają się, są bardzo wytrzymałe i sztywne.

Drzwi z włókna szklanego w całości wypełnia się utwardzoną pianką poliuretanową, która jest lekka i dobrze izoluje termicznie. Same skrzydła natomiast mogą być gładkie lub tłoczone w dowolne wzory. Do wyboru są również różne ich kolory. Mogą mieć także fakturę drewna i tradycyjne tłoczenia, dzięki czemu do złudzenia przypominają drzwi drewniane.

Drzwi aluminiowe – w drzwiach tych ościeżnica i rama skrzydła wykonane są z ocieplonych profili aluminiowych, a panele wypełniające ramę – z aluminiowej blachy. Jako ocieplenie stosuje się piankę poliuretanową, styropian lub wełnę mineralną.

Przeczytaj także: Jak przygotować drzwi zewnętrzne do zimy? >>

Drzwi aluminiowe dostępne są w bardzo wielu wzorach i wersjach kolorystycznych. Ich powierzchnia może być anodowana, malowana proszkowo lub wykończona okleiną. Wzornictwo tych drzwi ma najczęściej nowoczesny charakter i dlatego pasują do domów utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Wykonane z aluminium drzwi mają sztywną i wytrzymałą konstrukcję oraz zapewniają dobrą izolację akustyczną (lepszą niż drewniane). Ich wadą jest to, że skrzydła są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. wgniecenia.

Przeszklenia – przeszklone drzwi doświetlają wiatrołap lub hol. Pozwalają również sprawdzić, kto znajduje się przed drzwiami. Przeszklenia stosuje się we wszystkich rodzajach drzwi. Mogą być wmontowane w skrzydło drzwi lub umieszczone obok drzwi – jako naświetla. Do tego celu wykorzystuje się szyby podwójne, potrójne lub zespolone. Szkło może być gładkie lub ornamentowe, przezroczyste, matowe lub kolorowe. Stosuje się też szkło weneckie, które przepuszcza światło, ale nie pozwala zajrzeć do wnętrza. Są też drzwi z ozdobnymi szybami – witrażowymi lub fusingowymi. W drzwiach antywłamaniowych natomiast montuje się szkło hartowane, odporne na uderzenia, a niektóre firmy proponują nawet drzwi z szybami kuloodpornymi i ognioodpornymi.

Jakie drzwi do domów energooszczędnych

Budowa domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło to nie tylko możliwość zaoszczędzenia na wydatkach na jego ogrzewaniu, ale niebawem stanie się standardem. Dyrektywa bowiem Parlamentu Europejskiego i Rady (2010/31/UE z 19 maja 2010 r.) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki charakteryzowały się niemal zerowym zużyciem energii.

W Polsce proces ten ma przyspieszyć ogólnopolski program wsparcia dla budujących budynki mieszkalne o niskim zużyciu energii, którego celem jest m.in. przygotowanie inwestorów, projektantów i wykonawców do wymagań unijnej dyrektywy. Natomiast producenci materiałów budowlanych, stolarki otworowej itp. będą musieli dostosować swoją ofertę do zmiany sposobu wznoszenia budynków. Oznacza to, że wartość współczynnika przenikania ciepła U wszystkich wyrobach budowlanych wykorzystanych do wznoszenia domów energooszczędnych będzie musiała być znacznie niższa od dotychczas zalecanej.

Jeśli chodzi o stolarkę budowlaną, to już teraz na rynku dostępne są drzwi wejściowe o niskim współczynniku przenikania ciepła, potwierdzonym odpowiednimi certyfikatami energetycznymi, wystawionymi przez upoważnione do tego instytucje. W niektórych modelach wartość tego współczynnika jest zbliżona do 1,0 W/(m2•K) lub nawet niższa, dzięki czemu straty ciepła w budynku są mniejsze o ok. jedną trzecią.

Szukając więc drzwi do energooszczędnego domu, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich parametry termiczne. Nie znaczy to jednak, że nasze kryteria wyboru muszą się tylko do nich ograniczać. Drzwi energooszczędne dostępne są bowiem w różnych kolorach i o różnym wzornictwie, przeszklone i pełne oraz wykonane z drewna, aluminium i PVC.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
ewdeadw / 09-01-2015, 15:11

konkretne i fajne drzwi oraz okna mozna otrzymac tu http://www.schwarz-firma.eu ostatnio kupowałem, więc mogę polecic

corso86 / 06-03-2015, 11:17

warto też jak zostało pewnie wspomniane zwrócić uwagę na solidne zamki, w końcu są to drzwi wejściowe i lepiej mieć gwarancję bezpieczeństwa. Jak juz wrzucamy przydatne linki to z doświadczenia wiem, że montaż jak i wymianę zamków mozna bez problemu tutaj załatwić http://www.pogotowie-zamkowe-poznan.pl/wymiana-zamkow.html

Waldek / 23-09-2015, 23:06
za dobrym produktem powinien też iść dobry montaż, ale z tym na rynku niestety nie jest łatwo, wydaje ci się że zatrudniłeś fachowca a później okazuje się ze niekoniecznie
iwos / 25-09-2015, 20:14
na szczescie mam w rodzinie dobrego fachowca - złotą rączke, który zapewni dobry montaz i okien i drzwi a nawet panele podlogowe polozy jak trzeba :)
   1 / 1   
powiązane produkty

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Jak wybrać meble do ogrodu? Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Jakie meble wybrać, by mieć pewność, że posłużą przez lata i zachowują jednocześnie doskonały wygląd? czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

markcarlson  | 
22-08-2019, 00:02
 | 
1
markcarlson  | 
21-08-2019, 23:59
 | 
1
ami95  | 
21-08-2019, 13:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
101
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl