EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Projekt bazowy

Projekt bazowy

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia.
Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu funkcjonalnego budynku czy pojedynczego mieszkania?

Zobacz także

Balex Metal Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność? Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w...

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w tym trwałość, łatwość montażu i doskonałą wydajność energetyczną.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

ROB-GONT – Robert Bielak Domy z bali – czy warto je budować?

Domy z bali – czy warto je budować? Domy z bali – czy warto je budować?

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych...

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych i finansowych. Aktualnie można nawet budować piętrowe konstrukcje całoroczne wraz z podpiwniczeniem, a więc wybór nie ogranicza się jedynie do małego domku letniskowego.

Dostajemy od inwestora szereg zmiennych – kształt i wymiary działki, usytuowanie względem stron świata, garaż podziemny, konstrukcję, instalacje i wytyczne dotyczące tzw. struktury mieszkań, czyli udziału poszczególnej wielkości mieszkań w całym budynku. Na to nakładają się jeszcze przepisy budowlane, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, sąsiednie budynki.

A na samym końcu nasze pomysły. Kupujący mieszkanie, który widzi, że salon mógłby być ciut szerszy, a wejście do łazienki trochę bardziej w prawo, nie zdaje sobie sprawy z ogromu przesłanek, które rządzą planem mieszkania. Wymaga po prostu wygodnej i ustawnej przestrzeni, do czego oczywiście ma prawo. Robimy więc wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać oczekiwaniom inwestora.

Produkt końcowy jest zawsze najlepszym możliwym kompromisem, co więcej, jest to zazwyczaj wymagany przez inwestora układ najbardziej typowy, czyli najczęściej pożądany. Jest jednak mnóstwo osób, które są gotowe zrezygnować z typowości lub z niektórych sprawdzonych i wygodnych rozwiązań na rzecz zindywidualizowanej przestrzeni, dopasowanej do rodziny, która ma w tym mieszkaniu mieszkać, do stylu życia, który prowadzi lub który sobie wymarzyła. I tu znowu pojawiamy się my, architekci. Po kilku latach rozwiązywania łamigłówek jesteśmy w stanie każde mieszkanie dostosować do każdych potrzeb. Może prawie każde…

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu mieszkania?

Proszę przyjrzeć się widocznemu na rysunku bardzo wygodnemu mieszkaniu – pokój dzienny, trzy sypialnie, w sumie około 92 m2. Plan rozwiązany bardzo poprawnie. Wyraźnie widać cechy, na które warto zresztą zwrócić uwagę, kupując mieszkanie:

  • Spora wygodna strefa wejściowa (hol), z miejscem na szafę. Jest szansa, że gość ubierający się w kurtkę zimową nie usiądzie na koledze, który w tym samym czasie wiąże buty.
  • Wejście do mieszkania zlokalizowane mniej więcej w części środkowej (nie w narożniku), dzięki czemu jest ono łatwiejsze w aranżacji, ma mniej komunikacji i bardziej przejrzysty podział na strefy funkcjonalne.
  • Wyraźny podział na strefę nocną i dzienną (do której należy salon, kuchnia i WC).
  • Widok, który ukazuje się nam po wejściu do mieszkania. Tu drzwi do WC, czyli nie najszczęśliwiej. Były tu inne możliwości – wejście do toalety z salonu lub ze strefy nocnej (czyli spotkanie oko w oko gościa z domownikiem, który przemyka z sypialni do łazienki w pidżamie). Trudna decyzja...
  • Widna kuchnia, dająca możliwości zarówno połączenia z pokojem dziennym, jak i oddzielenia w celu schowania kuchennego bałaganu (jeśli komuś przeszkadza) bądź przekształcenia w pomieszczenie o innej funkcji (dodatkowa sypialnia, gabinet).
  • Bardzo ważną cechą mieszkania jest możliwość jego adaptacji do innych potrzeb. Elementami, które ją ograniczają, to słupy lub szachty instalacyjne w przestrzeni mieszkania. W przykładowym mieszkaniu występują oba te elementy, ale wyraźnie widać, że słup w naturalny sposób wydziela hol od części mieszkalnej, a szacht instalacyjny od WC z jednej strony blokuje, ale z drugiej daje niesamowite możliwości aranżacji nietypowych, odważnych.
  • Szerokość traktu, czyli odległość między ścianami zewnętrznymi (tu nieco powyżej 11 m). Część deweloperów proponuje szersze trakty (około 14 m), dzięki czemu uzyskuje się większą powietrznię użytkową, a mieszkanie ma rozbudowaną strefę pomieszczeń pomocniczych, w części środkowej lokalu, do której nie dociera światło dzienne (WC, toalety, garderoby).
  • Położenie względem stron świata. Dobrze jest, gdy część dzienna jest zlokalizowana po najlepiej nasłonecznionej stronie mieszkania, choć muszę przyznać, że spotkałam też wielbicieli mieszkań tzw. północnych, nieznoszących bezpośrednich promieni słonecznych, nadmiernie nagrzewających pokój w miesiącach letnich. Dla większości jednak zachodzące słońce, ogrzewające nas po całym dniu wypełnionym wszelkimi obowiązkami, będzie bezcenne. Jeśli pierwsze poranne promienie są w stanie zbudzić nas ze snu, warto wybierać sypialnie od strony północnej. Jednocześnie pokój dziecięcy od północy nie jest najlepszym pomysłem – będzie w nim po prostu ciemniej niż w innych pomieszczeniach.
  • Kondygnacja – najzimniejsze mieszkania to te zlokalizowane na parterze i na najwyższych kondygnacjach, które dodatkowo mają tendencję do przegrzewania latem. Niewątpliwy atut takiego rozwiązania to brak sąsiadów depczących nam po głowach, zrzucających garnki i tłukących talerze o podłogę. Mieszkania na niższych kondygnacjach będą zawsze ciemniejsze. Na parterze, mimo niedogodności, wygodnie mieszka się osobom starszym lub rodzinom z małymi dziećmi (o czym wie każdy, kto próbował wnieść dziecko razem z laptopem i zakupami na czwarte piętro bez windy).
  • Mieszkania dwupokojowe mają zazwyczaj jedną łazienkę. W mieszkaniach trzypokojowych dochodzi dodatkowe WC, a przy większych metrażach również garderoba. Lokale czteropokojowe, w zależności od powierzchni, powinny mieć łazienkę i WC w strefie dziennej, garderobę i, dla poczucia luksusu , dodatkową łazienkę przy tzw. master bedroom, czyli pomieszczenie osobne, dostępne tylko i wyłącznie z głównej sypialni. Do tego oczywiście standardem w nowoczesnym budownictwie są loggie i balkony, ale z drugiej strony, czy nie znajdą się wśród nas osoby, które wybiorą mieszkanie z lat 50., bez balkonu, w zamian za wymarzoną lokalizację w śródmieściu? Na pewno tak.

Zmiany układu funkcjonalnego

Aby nie być gołosłownym, chciałabym pokazać Państwu dwie możliwości przearanżowania przykładowego mieszkania. I proszę pamiętać, że nadal jest to tylko próbka możliwości.

Wersja 1. Mieszkanie dla otwartych

architekt radzi projekt po 1

Rys. arch. Małgorzata Borys

Mieszkanie dla rodziny, która stawia przede wszystkim na wspólne przebywanie. Strefę wspólną zaprojektowano na przestrzał, powiększona została kosztem sypialni, w których domownicy z zasady przebywają mało. Zaraz po wejściu widzimy otwartą kuchnię – czasem będzie tu bałagan, ale bałagan twórczy, w wyniku którego powstają wspólnie robione i wspólnie jedzone posiłki, na które zapraszane są również wszystkie osoby odwiedzające mieszkanie (włącznie z listonoszem i dozorcą dokonującym odczyt licznika wody).

Jeśli w rodzinie są dzieci, część przestrzeni wspólnej pomiędzy dwiema sypialniami może stać się miejscem ich wspólnych zabaw, jeśli są to starsi domownicy, można wstawić tu duży stół do jedzenia, odrabiania lekcji czy wyklejania kalendarzy adwentowych własnej roboty. Do tego oczywiście część wypoczynkowa z telewizorem (lub bez), ale na pewno z wygodnymi kanapami i klimatycznym, uspakajającym oświetleniem. Sypialnie, toalety i garderoba są dostępne z części wspólnej – decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć tego świadomość. Pewien ekshibicjonizm jest wpisany w specyfikę tego układu. Ale dzięki temu jest inaczej. Może być pięknie. A na pewno bardzo rodzinnie.

Wersja 2. Mieszkanie dla rodziny ze starszymi dziećmi

architekt radzi projekt po 2

Rys. arch. Katarzyna Rokicka-Muller

Ze starszymi dziećmi, czyli takimi, które niekoniecznie i nie zawsze chcą przechodzić przez część wspólną za każdym razem, kiedy wracają lub wychodzą na spotkanie z przyjaciółmi.   Przedstawione rozwiązanie daje takie możliwości. To wydzielenie stref działa też w drugą stronę – kiedy rodzice przyjmują gości w salonie, dzieci będą akustycznie (i wizualnie) od gości wydzielone. Każda sypialnia ma garderobę i bezpośrednie połączenie z łazienką, przy czym łazienka rodziców przeznaczona jest wyłącznie do ich użytku, połączona z sypialnią przeszkleniem w miejsce tradycyjnej ściany. Salon połączony jest z kuchnią, a wydłużenie łazienki służy również temu, aby na ścianie mógł zawisnąć telewizor (na który w oryginalnym układzie nie było miejsca).

Przy dostosowywaniu mieszkań do swoich potrzeb życzę więc Państwu odwagi – przyjrzyjcie się sobie, swoim zwyczajom i rytuałom i nie zważając na głosy zatroskanego teścia czy wszystkowiedzącego sąsiada, realizujcie swoje pomysły. Gdy brak odwagi – architekci służą pomocą.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci: [email protected]

Komentarze

Powiązane

Redakcja Projekt Domu Optymalnego w Radostowicach

Projekt Domu Optymalnego w Radostowicach Projekt Domu Optymalnego w Radostowicach

Dom Optymalny to pierwszy projekt powtarzalny stworzony przez Roberta Koniecznego. Architekt znany z innowacyjnego podejścia do architektury zaproponował jednak obiekt inny od tych, jakie można znaleźć...

Dom Optymalny to pierwszy projekt powtarzalny stworzony przez Roberta Koniecznego. Architekt znany z innowacyjnego podejścia do architektury zaproponował jednak obiekt inny od tych, jakie można znaleźć w katalogach. W projekcie udało się połączyć niewielki budżet z rozwiązaniami energooszczędnymi i zrównoważonymi.

MG Projekt Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Redakcja Willa po metamorfozie

Willa po metamorfozie Willa po metamorfozie

Willa z lat 90., otoczona ogrodem pełnym hortensji, potrzebowała świeżego spojrzenia. Właścicielom zależało na subtelnej renowacji. Architekt Anna Koszela zaproponowała jednak całościową metamorfozę, która...

Willa z lat 90., otoczona ogrodem pełnym hortensji, potrzebowała świeżego spojrzenia. Właścicielom zależało na subtelnej renowacji. Architekt Anna Koszela zaproponowała jednak całościową metamorfozę, która pozwoliła wydobyć z przestrzeni to, co najlepsze. W efekcie rezydencja zmieniła się w przyjemny azyl, w którym panują spokój i harmonia.

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem? Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak wybrać dobry projekt domu?

Jak wybrać dobry projekt domu? Jak wybrać dobry projekt domu?

Jak wybrać dobry projekt domu?

Jak wybrać dobry projekt domu?

Redakcja Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda

Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda

Dachówki płaskie to od lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Na pewno dużą rolę odgrywa estetyka. Zarówno ceramiczne, jak i betonowe...

Dachówki płaskie to od lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Na pewno dużą rolę odgrywa estetyka. Zarówno ceramiczne, jak i betonowe dachówki płaskie pozwalają na uzyskanie nowoczesnego efektu jednolitego dachu. To idealny wybór dla fanów minimalizmu i prostych brył. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na współczesną architekturę, nie powinniśmy się wahać. Dachówka płaska będzie najlepszym dopełnieniem, dzięki któremu uzyskamy spójny...

Redakcja Rodzinny dom architekta

Rodzinny dom architekta Rodzinny dom architekta

Rodzina to jedna z najważniejszych wartości w życiu architekta Bogdana Kulczyńskiego. Dlatego jednym z jego marzeń było zbudowanie domu dla siebie i bliskich – wielopokoleniowego, pełnego ludzi, otwartego...

Rodzina to jedna z najważniejszych wartości w życiu architekta Bogdana Kulczyńskiego. Dlatego jednym z jego marzeń było zbudowanie domu dla siebie i bliskich – wielopokoleniowego, pełnego ludzi, otwartego dla gości. Kilka lat temu udało mu się wdrożyć ten plan w życie. Bogdan zaprojektował dom, natomiast o aranżację wnętrz zadbała jego córka, Joanna Kulczyńska-Dołowy. Taki podział sprawdza się również w ich życiu zawodowym – razem pracują w warszawskim biurze Kulczyński Architekt.

Redakcja Piękny dom, niebanalne rozwiązania

Piękny dom, niebanalne rozwiązania Piękny dom, niebanalne rozwiązania

Wystarczy jedno spojrzenie, by zrozumieć, że ten dom wyróżnia się spośród innych. Dwie elewacje: frontowa, łagodna i uporządkowana, widoczna dla każdego mijającego budynek, i druga, bardziej wyrazista,...

Wystarczy jedno spojrzenie, by zrozumieć, że ten dom wyróżnia się spośród innych. Dwie elewacje: frontowa, łagodna i uporządkowana, widoczna dla każdego mijającego budynek, i druga, bardziej wyrazista, nieco ekstrawagancka dzięki ostrym kątom daszków i tarasów. I takie też jest wnętrze: eleganckie i minimalistyczne, ale jednocześnie niebanalne. Architektka Joanna Ochota łamie schematy, przełamuje konwencje i zaskakuje efektem. Dom o powierzchni 300 m2 ujmuje klasyczną paletą barw, materiałami wysokiej...

Nasza Budowa Projekt domu Nazaria

Projekt domu Nazaria Projekt domu Nazaria

Po wielu miesiącach poszukiwań projektu domu wreszcie się zdecydowaliśmy. Będziemy budować według projektu Nazaria.

Po wielu miesiącach poszukiwań projektu domu wreszcie się zdecydowaliśmy. Będziemy budować według projektu Nazaria.

Nasza Budowa Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Projekt gotowy czy indywidualny?

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu...

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu gotowego czy na indywidualne zamówienie?

Redakcja Dom w stylu modern classic

Dom w stylu modern classic Dom w stylu modern classic

Jasny, przestronny, przytulny i elegancki - o takim domu marzyli inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie rozmowy oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań...

Jasny, przestronny, przytulny i elegancki - o takim domu marzyli inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie rozmowy oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań oraz stylistycznego kierunku aranżacji pozwoliły stworzyć ponadczasowe, a przy tym bezpretensjonalne i stylowe wnętrze.

Redakcja Dom otwarty na ogród

Dom otwarty na ogród Dom otwarty na ogród

Dom Y to projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Charakterystyczny miękki kształt brył podkreślony został białym kolorem. Zgodnie z założeniem inwestora jest on otwarty na zieloną przestrzeń...

Dom Y to projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Charakterystyczny miękki kształt brył podkreślony został białym kolorem. Zgodnie z założeniem inwestora jest on otwarty na zieloną przestrzeń i maksymalnie wykorzystuje naturalne światło, co tylko podkreśla jego nietypową formę.

Dobre Domy Flak & Abramowicz Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r. Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie....

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie. Poznaj wszystkie elementy wpływające na wartość działki i wybierz rozsądnie. W artykule znajdziesz też aktualne ceny działek.

Redakcja Lekki dom z betonu

Lekki dom z betonu Lekki dom z betonu

Prezentujemy powstający pod Warszawą dom, który jest ciekawym przykładem połączenia betonu i szkła. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym, masywna bryła nie przytłacza, a dom jest pełen światła.

Prezentujemy powstający pod Warszawą dom, który jest ciekawym przykładem połączenia betonu i szkła. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym, masywna bryła nie przytłacza, a dom jest pełen światła.

Redakcja Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się...

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże...

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże się z wieloma aspektami, sporą wiedzą techniczną, budowlaną i prawną, dlatego warto skorzystać z porad doświadczonego projektanta, który wszelkie adaptacje i przeróbki przeprowadzi zgodnie ze sztuką.

Krystyna Stankiewicz Dom z garażem

Dom z garażem Dom z garażem

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Krystyna Stankiewicz W Polsce powstaje pierwszy earthship

W Polsce powstaje pierwszy earthship W Polsce powstaje pierwszy earthship

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Redakcja Punkt widokowy dla odważnych

Punkt widokowy dla odważnych Punkt widokowy dla odważnych

Krok w otchłań - to przeszklony boks zbudowany na szczycie Aiguille du Midi, który "wisi" na wysokości niemal 4000 m n.p.m. To szczególny punkt widokowy na panoramę masywu Mont Blanc.

Krok w otchłań - to przeszklony boks zbudowany na szczycie Aiguille du Midi, który "wisi" na wysokości niemal 4000 m n.p.m. To szczególny punkt widokowy na panoramę masywu Mont Blanc.

Redakcja Jak zaadaptować poddasze

Jak zaadaptować poddasze Jak zaadaptować poddasze

Przystosowanie strychu do potrzeb mieszkalnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową oraz zmniejszyć straty energii powodowane przez źle ocieplony dach. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed...

Przystosowanie strychu do potrzeb mieszkalnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową oraz zmniejszyć straty energii powodowane przez źle ocieplony dach. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed rozpoczęciem prac oraz jakie rozwiązania i materiały wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Redakcja Świat Techniki - wyjątkowa rewitalizacja budynków przemysłowych

Świat Techniki - wyjątkowa rewitalizacja budynków przemysłowych Świat Techniki - wyjątkowa rewitalizacja budynków przemysłowych

Świat Techniki to kompleks budynków, w których stworzono przestrzeń służącą popularyzacji techniki i nauki. Kompleks powstał po rewitalizacji budynków przemysłowych, które powstały w czasach, gdy w Ostrawie,...

Świat Techniki to kompleks budynków, w których stworzono przestrzeń służącą popularyzacji techniki i nauki. Kompleks powstał po rewitalizacji budynków przemysłowych, które powstały w czasach, gdy w Ostrawie, w dzielnicy Dolne Witkowice działał ciąg technologiczny, na który składają się szyb wydobywczy, koksownia oraz huta przez 170 lat pracy wyprodukował miliony ton żelaza i koksu. Od 1998 roku kompleks był nieczynny, a po zaprzestaniu produkcji pojawiło się wiele pytań, w jaki sposób najlepiej wykorzystać...

Krystyna Stankiewicz Jak wyznaczyć obszar oddziaływania projektowanych budynków

Jak wyznaczyć obszar oddziaływania projektowanych budynków Jak wyznaczyć obszar oddziaływania projektowanych budynków

Zadania tego podjęli się przedstawiciele Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów i Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy wspólnie opracowali modelowy sposób określania obszaru...

Zadania tego podjęli się przedstawiciele Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów i Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy wspólnie opracowali modelowy sposób określania obszaru oddziaływania obiektów budowlanych.

Redakcja Niezwykły budynek projektu Zahy Hadid

Niezwykły budynek projektu Zahy Hadid Niezwykły budynek projektu Zahy Hadid

Centrum Hejdara Alijewa w Baku to projekt autorstwa Zaha Hadid Architects. Jest ono narodowym symbolem Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego w tym kraju. W Centrum można obcować z...

Centrum Hejdara Alijewa w Baku to projekt autorstwa Zaha Hadid Architects. Jest ono narodowym symbolem Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego w tym kraju. W Centrum można obcować z tradycyjną i współczesną kulturą azerską. Londyńskie Muzeum Designu przyznało Centrum Hejdara Alijewa nagrodę Projekt Roku 2014, po raz pierwszy w swojej historii wyróżniając realizację architektoniczną.

Redakcja Nietypowy dom w formie pawilonu

Nietypowy dom w formie pawilonu Nietypowy dom w formie pawilonu

Dom w formie pawilonu wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo architekci w nietypowy sposób odwrócili w nim funkcje strefy dziennej i nocnej. Projekt domu powstał...

Dom w formie pawilonu wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo architekci w nietypowy sposób odwrócili w nim funkcje strefy dziennej i nocnej. Projekt domu powstał w warszawskiej pracowni 81.waw.pl.

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.