Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wybrać odpowiedni komin

Fot. Atlas

Do niedawna, gdy nie stosowano tak wielu różnych technologii spalania i odprowadzania spalin, wybór komina był raczej prosty.

Obecnie jego rodzaj i wymiary zależą od wielu czynników, dlatego na producentach kotłów i kominków spoczywa duża odpowiedzialność za dostarczenie do urządzeń instrukcji umożliwiających prawidłowy dobór i montaż przewodów odprowadzających spaliny.

Czym różnią się kominy?

Komin może być częścią budowli lub konstrukcją wolno stojącą murowaną, betonową, metalową. Może się w nim znajdować jeden lub więcej pionowych przewodów służących do odprowadzenia z pomieszczenia powietrza lub spalin z urządzenia grzewczego. Kominy dzielimy według kilku różnych kryteriów.

Ze względu na konstrukcję kominy można podzielić na:

 • jednowarstwowe, których ściany są jednorodne materiałowo (kominy murowane z cegły, betonowe lub żelbetowe, stalowe odporne na korozję, nieizolowane termicznie)
 • wielowarstwowe, których ściany złożone są z kilku różniących się od siebie warstw materiałowych (rura ceramiczna lub stalowa izolowana wełną mineralną)
 • typu LAS – komin powietrzno-spalinowy, który doprowadza powietrze do paleniska i odprowadza spaliny (dwie niezależne od siebie przestrzenie, wewnętrzna – spalinowa, zewnętrzna – powietrza świeżego).

Ze względu na funkcję, jaką pełnią kominy, można je podzielić na:

 • dymowe do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa stałe
 • spalinowe do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa gazowe i płynne
 • wentylacyjne (nawiewno-wywiewne).

Natomiast ze względu na charakter pracy kominy można pogrupować następująco:

 • mokre – pracujące z niskotemperaturowymi kotłami gazowymi, kondensacyjnymi o temperaturze spalin 80–160°C
 • suche – pracujące z kotłami na paliwo stałe o temperaturze spalin wyższej niż 160°C
 • pracujące w nadciśnieniu (ciśnienie wewnątrz komina jest wyższe od zewnętrznego) – kotły z palnikami nadmuchowymi, kominy ze wspomaganiem mechanicznym (wentylatory ssące lub nadmuchowe).

Jak powstaje ciąg kominowy?

Ciąg kominowy jest parametrem komina decydującym o jakości jego pracy. Powstaje w wyniku różnicy temperatur spalin i powietrza zewnętrznego. Powstająca siła wyporu wpływa na powstanie podciśnienia w kominie, a także w pomieszczeniu kotłowni. Zadaniem kotła jest odprowadzenie spalin poza pomieszczenie, a przy kotłach z naturalnym ciągiem – również zasysanie powietrza potrzebnego, aby nastąpiło spalanie. W przypadku kotłów o ciągu naturalnym ciąg ten jest niezbędny także do pokonania oporów przepływu w kotle, kanale spalinowym i kominie. Przy dużej średnicy komina na wylocie z kotła pojawia się małe podciśnienie, ponieważ gazy spalinowe znacznie się ochładzają. Podciśnienie osiąga swoją najwyższą wartość wtedy, gdy siła wyporu jest w równowadze z oporami przepływu. Podciśnienie w kominie powinno być zawarte w przedziale od 1 do 15 Pa. W kotłach nadciśnieniowych (z zamkniętą komorą spalania lub palnikami nadmuchowymi) opory te pokonuje palnik (kominy mogą mieć mniejsze przekroje niż w przypadku kotłów o ciągu naturalnym). Kotły nadciśnieniowe muszą być szczelne, aby gazy spalinowe nie miały możliwości przedostania się do pomieszczenia. Przykłady podłączeń kotłów do komina jednoprzestrzennego pokazano na rys. 1.

Przegląd systemów kominowych

Bogata oferta rynkowa pozwala na dobranie komina odpowiedniego dla konkretnego urządzenia. Trudno opisać wszystkie dostępne rozwiązania konstrukcyjne kominów, ale te podstawowe to:

 • komin murowany z cegły pełnej zwykłej lub szamotowej (obecnie rzadko stosowany w budynkach nowych)
 • komin murowany z elementów prefabrykowanych z rurą szamotową w środku i izolacją cieplną wokół niej. Okrągła rura szamotowa charakteryzuje się wysoką odpornością na temperatury i działanie kwasów. Typowy wkład szamotowy komina składa się z rur długości 33 cm, trójnika wyczystki i spalin wysokości 66 cm oraz kształtki ścieku kondensatu
 • komin murowany z wkładką z rury stalowej tworzący przestrzeń zasysania powietrza między cegłą a rurą stalową i przestrzeń usuwania spalin wewnątrz rury
 • komin ze stali jednoprzestrzenny do kotłów gazowych (rys. 2)
 • komin ze stali lub z tworzyw (rura w rurze) dwuprzestrzenny. W rurze o większej średnicy wstawiona jest rura wewnętrzna o mniejszej średnicy (np. 80/120 mm lub 60/100 mm). Przestrzeń zewnętrzna przeznaczona jest do zasysania powietrza świeżego, a wewnętrzna do usuwania spalin (rys. 3).
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
january / 28-09-2014, 22:29
Znajomy dekarz polecił mi gotowy system kominowy Solid firmy Safe Block
Łatwy w montażu, niezbyt drogi i przeznaczony do stosowania ze wszystkimi
rodzajami paliw jak drewno,węgiel, gaz,olej opałowy,nafta.Więcej informacji można
zasięgnąć na http://www.safe-block.pl/systemy-kominowe/system-kominowy-solid.html
kminek / 21-10-2014, 15:43
Safe Block - fakt mają bardzo solidne systemy, ja akurat będę zakładał AIR - tak mi polecono.
Leszek / 16-06-2015, 14:25

Ja jestem zwolennikiem sprawdzonych rozwiązań. Sam u siebie stawiałem kominy z najlepszymi na rynku oryginalnymi niemieckimi rurami, a teraz moi synowie budują i również wybiorą najlepsze kominy w przystępnych cenach. Jakość niemiecka - cena polska.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl