Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wybrać odpowiedni komin

Fot. Atlas

Do niedawna, gdy nie stosowano tak wielu różnych technologii spalania i odprowadzania spalin, wybór komina był raczej prosty.

Obecnie jego rodzaj i wymiary zależą od wielu czynników, dlatego na producentach kotłów i kominków spoczywa duża odpowiedzialność za dostarczenie do urządzeń instrukcji umożliwiających prawidłowy dobór i montaż przewodów odprowadzających spaliny.

Czym różnią się kominy?

Komin może być częścią budowli lub konstrukcją wolno stojącą murowaną, betonową, metalową. Może się w nim znajdować jeden lub więcej pionowych przewodów służących do odprowadzenia z pomieszczenia powietrza lub spalin z urządzenia grzewczego. Kominy dzielimy według kilku różnych kryteriów.

Ze względu na konstrukcję kominy można podzielić na:

 • jednowarstwowe, których ściany są jednorodne materiałowo (kominy murowane z cegły, betonowe lub żelbetowe, stalowe odporne na korozję, nieizolowane termicznie)
 • wielowarstwowe, których ściany złożone są z kilku różniących się od siebie warstw materiałowych (rura ceramiczna lub stalowa izolowana wełną mineralną)
 • typu LAS – komin powietrzno-spalinowy, który doprowadza powietrze do paleniska i odprowadza spaliny (dwie niezależne od siebie przestrzenie, wewnętrzna – spalinowa, zewnętrzna – powietrza świeżego).

Ze względu na funkcję, jaką pełnią kominy, można je podzielić na:

 • dymowe do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa stałe
 • spalinowe do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa gazowe i płynne
 • wentylacyjne (nawiewno-wywiewne).

Natomiast ze względu na charakter pracy kominy można pogrupować następująco:

 • mokre – pracujące z niskotemperaturowymi kotłami gazowymi, kondensacyjnymi o temperaturze spalin 80–160°C
 • suche – pracujące z kotłami na paliwo stałe o temperaturze spalin wyższej niż 160°C
 • pracujące w nadciśnieniu (ciśnienie wewnątrz komina jest wyższe od zewnętrznego) – kotły z palnikami nadmuchowymi, kominy ze wspomaganiem mechanicznym (wentylatory ssące lub nadmuchowe).

Jak powstaje ciąg kominowy?

Ciąg kominowy jest parametrem komina decydującym o jakości jego pracy. Powstaje w wyniku różnicy temperatur spalin i powietrza zewnętrznego. Powstająca siła wyporu wpływa na powstanie podciśnienia w kominie, a także w pomieszczeniu kotłowni. Zadaniem kotła jest odprowadzenie spalin poza pomieszczenie, a przy kotłach z naturalnym ciągiem – również zasysanie powietrza potrzebnego, aby nastąpiło spalanie. W przypadku kotłów o ciągu naturalnym ciąg ten jest niezbędny także do pokonania oporów przepływu w kotle, kanale spalinowym i kominie. Przy dużej średnicy komina na wylocie z kotła pojawia się małe podciśnienie, ponieważ gazy spalinowe znacznie się ochładzają. Podciśnienie osiąga swoją najwyższą wartość wtedy, gdy siła wyporu jest w równowadze z oporami przepływu. Podciśnienie w kominie powinno być zawarte w przedziale od 1 do 15 Pa. W kotłach nadciśnieniowych (z zamkniętą komorą spalania lub palnikami nadmuchowymi) opory te pokonuje palnik (kominy mogą mieć mniejsze przekroje niż w przypadku kotłów o ciągu naturalnym). Kotły nadciśnieniowe muszą być szczelne, aby gazy spalinowe nie miały możliwości przedostania się do pomieszczenia. Przykłady podłączeń kotłów do komina jednoprzestrzennego pokazano na rys. 1.

Przegląd systemów kominowych

Bogata oferta rynkowa pozwala na dobranie komina odpowiedniego dla konkretnego urządzenia. Trudno opisać wszystkie dostępne rozwiązania konstrukcyjne kominów, ale te podstawowe to:

 • komin murowany z cegły pełnej zwykłej lub szamotowej (obecnie rzadko stosowany w budynkach nowych)
 • komin murowany z elementów prefabrykowanych z rurą szamotową w środku i izolacją cieplną wokół niej. Okrągła rura szamotowa charakteryzuje się wysoką odpornością na temperatury i działanie kwasów. Typowy wkład szamotowy komina składa się z rur długości 33 cm, trójnika wyczystki i spalin wysokości 66 cm oraz kształtki ścieku kondensatu
 • komin murowany z wkładką z rury stalowej tworzący przestrzeń zasysania powietrza między cegłą a rurą stalową i przestrzeń usuwania spalin wewnątrz rury
 • komin ze stali jednoprzestrzenny do kotłów gazowych (rys. 2)
 • komin ze stali lub z tworzyw (rura w rurze) dwuprzestrzenny. W rurze o większej średnicy wstawiona jest rura wewnętrzna o mniejszej średnicy (np. 80/120 mm lub 60/100 mm). Przestrzeń zewnętrzna przeznaczona jest do zasysania powietrza świeżego, a wewnętrzna do usuwania spalin (rys. 3).
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
january / 28-09-2014, 22:29
Znajomy dekarz polecił mi gotowy system kominowy Solid firmy Safe Block
Łatwy w montażu, niezbyt drogi i przeznaczony do stosowania ze wszystkimi
rodzajami paliw jak drewno,węgiel, gaz,olej opałowy,nafta.Więcej informacji można
zasięgnąć na http://www.safe-block.pl/systemy-kominowe/system-kominowy-solid.html
kminek / 21-10-2014, 15:43
Safe Block - fakt mają bardzo solidne systemy, ja akurat będę zakładał AIR - tak mi polecono.
Leszek / 16-06-2015, 14:25

Ja jestem zwolennikiem sprawdzonych rozwiązań. Sam u siebie stawiałem kominy z najlepszymi na rynku oryginalnymi niemieckimi rurami, a teraz moi synowie budują i również wybiorą najlepsze kominy w przystępnych cenach. Jakość niemiecka - cena polska.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
 • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
 • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

dagmara123  | 
17-09-2019, 22:12
 | 
1
dagmara123  | 
17-09-2019, 22:11
 | 
1
dagmara123  | 
17-09-2019, 22:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl