EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Termowizja instalacji elektroenergetycznych

Fot. Fluke

Fot. Fluke

Pomiary termowizyjne przydają się we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny.

Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykonanie badań termowizyjnych, które stanowią około 70% przeprowadzonych pomiarów. Obraz termowizyjny umożliwia wykrywanie usterek, których nie widać gołym okiem. Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia zależą od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury.

Zobacz także

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

Warunki pomiarów

Zasadnicze różnice warunków pomiarowych występują pomiędzy badaniami w pomieszczeniach i w otwartej przestrzeni. Analizując problem warunków pomiarowych, należy mieć na uwadze przede wszystkim możliwość wykonania badań, a w szczególności czynniki, które wykluczają badania metodami termograficznymi, do których należą: zasłonięcie złączy innymi elementami lub zakrycie osłonami nawet z materiału przezroczystego dla światła widzialnego, a także intensywne opady deszczu i śniegu, lub utrudniają badania – w tym przypadku mogą to być bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury.

W pomieszczeniach zamkniętych panują na ogół odpowiednie warunki pomiarowe. Wyjątkiem są te w pobliżu pieców i kotłów, a także wanien szklarskich itp. Dotyczy to zarówno warunków pracy aparatury (dopuszczalna temperatura wynosi 50°C), jak i obsługi. Poczucie dyskomfortu powoduje chęć szybszego zakończenia pracy, co może też spowodować wykonanie pomiarów z błędnie wprowadzonymi parametrami. Nieodpowiednie warunki panują również w pomieszczeniach z silnymi polami elektromagnetycznymi.

Badania w otwartej przestrzeni powinny odbywać się w nocy przy pełnym zachmurzeniu oraz przy znacznym obciążeniu (gdy zależy nam na precyzji pomiarów). Badania urządzeń elektroenergetycznych mogą odbywać się w dzień, jednak nie przy bezpośrednim nasłonecznieniu obiektów – najlepiej, gdy na niebie jest niska pokrywa chmur. Latem, w dzień, nawet promieniowanie rozproszone przez chmury zauważalnie zniekształca pole temperatury obiektów. Obiekty wysokotemperaturowe (powyżej 150–200°C), zwłaszcza przy wysokiej emisyjności powierzchni, mogą być badane o każdej porze dnia i roku z wyjątkiem wymogu bardzo wysokiej dokładności pomiaru.

Niekorzystne efekty w postaci silnego schłodzenia i spłaszczenia rozkładu pola temperatury powoduje padający deszcz i śnieg. Porywisty wiatr również silnie schładza obiekty o małej bezwładności cieplnej lub niskim przewodnictwie cieplnym. Duża wilgotność powietrza i mgła powodują zmianę własności transmisyjnych powietrza i osłabienie sygnału docierającego do kamery termowizyjnej.

Wpływ wiatru

W przypadku badań zewnętrznych istotną rolę odgrywają warunki środowiskowe. Temperatura powietrza jest nieistotna, gdyż interesują nas przyrosty temperatury ponad otoczenie, natomiast ważną rolę odgrywa wiatr, który schładza badane złącza. Może to, w przypadku nieuwzględnienia, zmniejszyć sygnalizowany stopień zagrożenia. Producenci aparatury termowizyjnej opracowali orientacyjne współczynniki obniżenia przyrostu temperatury w zależności od prędkości wiatru. Podlegają one jednak wielu ograniczeniom. Są to parametry fizyko-chemiczne obiektu i powietrza: podatność obiektu na schładzanie przez wiatr (masa, kształt i przewodnictwo cieplne); stałość prędkości wiatru (w przypadku zmienności długi czas uśredniania dla obiektów o dużej bezwładności cieplnej, a krótki – tuż przed pomiarem – dla obiektów małych).

Dodatkowo wprowadza się współczynniki, przez które mnożone są otrzymane wartości przyrostów temperatury, aby uzyskać odniesienie do pogody bezwietrznej.

Błąd względny otrzymanych wartości przyrostów temperatury oraz błąd klasyfikacji wady zwiększa się wraz z prędkością wiatru, co powoduje, że już przy wietrze o prędkości ponad 4 m/s nie zaleca się wykonywania badań.

Wykrywanie anomalii

Technika bezkontaktowego pomiaru temperatury instalacji elektroenergetycznych umożliwia szybkie wykrywanie miejsc potencjalnych awarii oraz wad i nie wymaga wyłączenia urządzeń z eksploatacji. Zasada wykrywania wadliwych połączeń opiera się na obserwacji przyrostu temperatury w miejscu wadliwego połączenia prądowego, związanego ze wzrostem rezystancji połączenia np. wskutek niedokręcenia śruby, utleniania czy też innych zjawisk prowadzących do pogorszenia styku. W konsekwencji może to doprowadzić do awarii, gdyż elementy o podwyższonej temperaturze częściej ulegają uszkodzeniom ze względu na degradację izolacji.

O czym trzeba pamiętać, kupując kamerę termowizyjną?

Wymagania dotyczące stopnia obciążenia instalacji podczas badania termowizyjnego są różne w poszczególnych krajach. W Polsce jako minimalną wartość przyjmuje się od wielu lat 40% obciążenia znamionowego badanego toru prądowego. Jednak zarówno w krajach zachodnich, jak i w kryteriach oceny wyników pomiarów opracowanych w polskich zakładach elektroenergetycznych dopuszcza się 30% obciążenie. Przy czym prędkość przepływu powietrza nie może przekraczać 4 m/s. Zapewnienie odpowiednio dużego obciążenia prądowego badanych elementów zwiększa dokładność pomiarów i umożliwia wiarygodną ocenę ich wyników. Praktyka wykazuje jednak, że pomiary powinno się wykonać nawet wtedy, gdy obciążenie jest niskie. Niewykrycie wad nie zmieni wiedzy o instalacji, natomiast ich wykrycie dowodzić będzie rangi zagrożenia (fot. 2).

Wykonywanie pomiarów w takich sytuacjach uzasadnione jest również faktem, że jednoczesna obserwacja znacznego obszaru, a przy tym wysoka wyróżnialność małych różnic temperatury powoduje, że pominięcie ewidentnej wady, nawet słabo skontrastowanej, jest bardzo mało prawdopodobne. Kamery termowizyjne mają rozdzielczości termiczne na poziomie 0,1°C, podczas gdy istotne wady to przyrosty temperatury kilkunasto-, czy kilkudziesięciostopniowe (fot. 1). Jedyny mankament badań przy niskim obciążeniu to mniej precyzyjna klasyfikacja wady niż przy większych obciążeniach.

Wpływ czynników związanych m.in. ze środowiskiem, uwarunkowaniami technicznymi, konstrukcją badanego obiektu oraz zastosowaną aparaturą powoduje, że prawidłowa identyfikacja wad zależy od doświadczenia osób wykonujących pomiary. Muszą oni bowiem uwzględnić omówione czynniki związane z wiedzą o badanym elemencie, warunkach oraz metodzie pomiaru, a także wziąć pod uwagę specyfikę zastosowanej kamery.

Termografia jest metodą porównawczą, dlatego dla właściwej oceny wady i jej lokalizacji niezbędne jest uwzględnienie również wpływu elementów sąsiednich, geometrii obiektu, symetrii budowy itp. (fot. 3).

W torach prądowych trójfazowych przyjmuje się, że obciążenie prądowe we wszystkich fazach tego samego toru jest takie samo. Wówczas obrazy cieplne elementów porównuje się z tymi samymi elementami w innych fazach. Pozwala to na uproszczenie metodyki badań i ułatwienie procesu interpretacji. Niestety, dokonując badań, można stwierdzić znaczą niesymetrię obciążenia instalacji, co należy uwzględnić przy analizie obrazów termowizyjnych. Możemy spotkać rozwiązania kamer umożliwiające komunikację z miernikami cęgowymi lub zewnętrznymi ekranami ciekłokrystalicznymi przy zastosowaniu komunikacji Bluetooth lub Wi-Fi. Przykład niesymetrii obciążenia przedstawiono na fot. 4.

Wymagania aparaturowe

W badaniach urządzeń elektroenergetycznych i energetycznych spotykane są zarówno obiekty duże, takie jak kotły, elektrofiltry, kominy, transformatory, jak i małe, np. nóż odłącznika, przepust izolatora ściennego.

Szerokie przedziały zmienności napotkanych i żądanych parametrów powodują, że aparatura termograficzna musi zapewniać odpowiednią rozdzielczość rejestrowanych obrazów, przy jednoczesnym dużym polu widzenia w celu lepszej identyfikacji obserwowanych obiektów. Pożądana jest również odporność mechaniczna na wstrząsy i wpływy atmosferyczne. Zasilanie akumulatorowe musi zapewnić co najmniej kilkugodzinną pracę. Rejestracja obrazu powinna pozwalać również na nagranie komentarza słownego oraz obrazu w świetle widzialnym.

Konstrukcja aparatury powinna umożliwiać szybkie dopasowanie parametrów obserwacji do warunków mierzonego obiektu oraz zapewnić stabilność wskazań.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • tajmer tajmer, 15.10.2013r., 20:43:42 na zdjęciu widzimy ciepło wydzielane przez cewkę która przy normalnej pracy nagrzewa się do 60-70 stopni C a nie jak autor napisał zużyte styki trochę praktyki by się przydało

Powiązane

Redakcja news Badania termowizyjne w budownictwie

Badania termowizyjne w budownictwie Badania termowizyjne w budownictwie

Zastosowanie badań termowizyjnych w budownictwie to książka jest przeznaczona dla inżynierów i techników, którzy używają kamer termowizyjnych w swojej pracy, a także dla studentów wyższych uczelni na kierunkach:...

Zastosowanie badań termowizyjnych w budownictwie to książka jest przeznaczona dla inżynierów i techników, którzy używają kamer termowizyjnych w swojej pracy, a także dla studentów wyższych uczelni na kierunkach: budownictwo, architektura i inżynieria środowiska wyższych uczelni technicznych.

TESTO Nowa kamera termowizyjna testo 883

Nowa kamera termowizyjna testo 883 Nowa kamera termowizyjna testo 883

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.

dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń, dr inż. Janusz Belok, dr inż. Tomasz Steidl Termowizja w diagnostyce budynków

Termowizja w diagnostyce budynków Termowizja w diagnostyce budynków

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

dr inż. Robert Stachniewicz Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych...

Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych z racji małych strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, jej udział znacząco wzrasta.

Waldemar Joniec Kamery termowizyjne do badania jakości izolacji

Kamery termowizyjne do badania jakości izolacji Kamery termowizyjne do badania jakości izolacji

Kamery termowizyjne stosowane w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej pozwalają skontrolować stan izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet ocenić jakość montażu...

Kamery termowizyjne stosowane w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej pozwalają skontrolować stan izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet ocenić jakość montażu kolektorów słonecznych.

TESTO Termowizja w wersji Smart – seria kamer termowizyjnych testo

Termowizja w wersji Smart – seria kamer termowizyjnych testo Termowizja w wersji Smart – seria kamer termowizyjnych testo

Seria kamer termowizyjnych: testo 865, testo 868, testo 871, testo 872 to reakcja na wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku termowizyjnego w ostatnich latach. Wśród dostępnych modeli znalazły się zarówno...

Seria kamer termowizyjnych: testo 865, testo 868, testo 871, testo 872 to reakcja na wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku termowizyjnego w ostatnich latach. Wśród dostępnych modeli znalazły się zarówno kamery przeznaczone do podstawowych audytów budowlanych i elektrycznych z zakresem pomiarowym do 280°C i detektorem 160x120 pix (testo 865), jak i do działów utrzymania ruchu z szerokim zakresem pomiarowym do 650°C, detektorem 320x240 pix i czułością

Jarosław Domowicz Jak wyeliminować mostki termiczne

Jak wyeliminować mostki termiczne Jak wyeliminować mostki termiczne

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym wraz ze specjalistami z SSO będziemy zwracali uwagę na problem ograniczenia strat ciepła poprzez minimalizację mostków termicznych w budynku.

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym wraz ze specjalistami z SSO będziemy zwracali uwagę na problem ograniczenia strat ciepła poprzez minimalizację mostków termicznych w budynku.

mgr inż. Karol Kuczyński Jak sprawdzić którędy ucieka ciepło?

Jak sprawdzić którędy ucieka ciepło? Jak sprawdzić którędy ucieka ciepło?

Jak w szybki i prosty sposób diagnozować stan techniczny budynku? Przychodzi nam z pomocą termowizja, która okazuje się być niezastąpiona przy znajdowaniu błędów wykonawczych w budownictwie. Żadna inna...

Jak w szybki i prosty sposób diagnozować stan techniczny budynku? Przychodzi nam z pomocą termowizja, która okazuje się być niezastąpiona przy znajdowaniu błędów wykonawczych w budownictwie. Żadna inna bezkontaktowa metoda nie da nam wyników tak szybko i precyzyjnie.

mgr inż. Karol Kuczyński O czym trzeba pamiętać, kupując kamerę termowizyjną?

O czym trzeba pamiętać, kupując kamerę termowizyjną? O czym trzeba pamiętać, kupując kamerę termowizyjną?

Wybór kamer termowizyjnych jest coraz większy, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Wybór kamer termowizyjnych jest coraz większy, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

mgr inż. Karol Kuczyński Termowizja w badaniach urządzeń i budynków

Termowizja w badaniach urządzeń i budynków Termowizja w badaniach urządzeń i budynków

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny.

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny.

FLIR Systems

FLIR Systems FLIR Systems

FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii. Produkowany sprzęt ma zarówno zastosowanie w każdej dziedzinie...

FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii. Produkowany sprzęt ma zarówno zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu (budownictwo, energetyka, przemysł lekki i ciężki, elektryka, lotnictwo, itp.) jak i służy do badań naukowych i medycznych.

mgr inż. Karol Kuczyński Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie Energooszczędne oświetlenie

Coraz chętniej kupujemy i stosujemy urządzenia elektryczne i oświetlenie charakteryzujące się dużą efektywnością energetyczną. Oszczędzamy w ten sposób energię i ograniczamy ilość ciepła emitowanego do...

Coraz chętniej kupujemy i stosujemy urządzenia elektryczne i oświetlenie charakteryzujące się dużą efektywnością energetyczną. Oszczędzamy w ten sposób energię i ograniczamy ilość ciepła emitowanego do otoczenia.

Hanna Czerska Istotny szczegół

Istotny szczegół Istotny szczegół

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach,...

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach, fachowo nazywanych łącznikami, które włączają i wyłączają światło, ale pełnią także wiele dodatkowych funkcji.

mgr inż. Janusz Strzyżewski Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

mgr inż. Karol Kuczyński Bezpieczne instalacje elektryczne

Bezpieczne instalacje elektryczne Bezpieczne instalacje elektryczne

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo...

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

Redakcja Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych

Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

Jacek Sawicki Bierna ochrona ppoż. przepustów instalacyjnych

Bierna ochrona ppoż. przepustów instalacyjnych Bierna ochrona ppoż. przepustów instalacyjnych

Skuteczne opanowanie pożaru i zminimalizowanie jego skutków wymaga zatrzymania go w tzw. strefie pożarowej. Można to zrobić, stosując tzw. formy aktywne, w których wykorzystuje się określone urządzenia...

Skuteczne opanowanie pożaru i zminimalizowanie jego skutków wymaga zatrzymania go w tzw. strefie pożarowej. Można to zrobić, stosując tzw. formy aktywne, w których wykorzystuje się określone urządzenia (np. systemy tryskaczowe) lub tzw. systemy biernej (pasywnej) ochrony przegród ogniowych.

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje elektryczne w łazience

Instalacje elektryczne w łazience Instalacje elektryczne w łazience

Projektując i urządzając łazienkę, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także zapewnieniem bezpieczeństwa jej użytkownikom.

Projektując i urządzając łazienkę, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także zapewnieniem bezpieczeństwa jej użytkownikom.

Agata Grudecka Jak wybierać osprzęt elektryczny?

Jak wybierać osprzęt elektryczny? Jak wybierać osprzęt elektryczny?

Inwestorzy, którzy wykańczają i remontują swoje domy lub mieszkania, coraz częściej wybierają osprzęt elektryczny o wyszukanym wzornictwie, dopasowując go do koloru ścian, podłóg, a nawet mebli, a więc...

Inwestorzy, którzy wykańczają i remontują swoje domy lub mieszkania, coraz częściej wybierają osprzęt elektryczny o wyszukanym wzornictwie, dopasowując go do koloru ścian, podłóg, a nawet mebli, a więc do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. A jest w czym wybierać, ponieważ producenci stale wprowadzają nowe kolekcje, odpowiadające najnowszym trendom wzorniczym.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu? Jak wybrać generator prądu?

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...

mgr inż. Janusz Strzyżewski Osprzęt na tarasach i balkonach

Osprzęt na tarasach i balkonach Osprzęt na tarasach i balkonach

Właściwy dobór i rozmieszczenie osprzętu elektrycznego w dużej mierze decyduje o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania instalacji elektrycznych.

Właściwy dobór i rozmieszczenie osprzętu elektrycznego w dużej mierze decyduje o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania instalacji elektrycznych.

Anna Wilgocka Nowoczesne gniazda i włączniki

Nowoczesne gniazda i włączniki Nowoczesne gniazda i włączniki

Gniazda wtyczkowe i włączniki światła pełnią obecnie nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Inwestorzy, którzy wykańczają i remontują swoje domy lub mieszkania, coraz częściej wybierają osprzęt...

Gniazda wtyczkowe i włączniki światła pełnią obecnie nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Inwestorzy, którzy wykańczają i remontują swoje domy lub mieszkania, coraz częściej wybierają osprzęt elektryczny o wyszukanym, oryginalnym wzornictwie, dopasowując go do koloru ścian, podłóg, a nawet mebli, a więc do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. A jest w czym wybierać, ponieważ producenci gniazd i włączników stale wprowadzają nowe kolekcje, odpowiadające najnowszym trendom wzorniczym.

dr inż. Stefan Gierlotka – biegły sądowy do spraw wypadków porażeń prądem elektrycznym Wypadki porażenia ludzi od uderzenia pioruna

Wypadki porażenia ludzi od uderzenia pioruna Wypadki porażenia ludzi od uderzenia pioruna

Piorun uderzający w Ziemię jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi. Uderzając w jakikolwiek obiekt, oddziałuje cieplnie i mechanicznie. Każdego dnia na świecie od piorunów ginie kilka osób, a kilkadziesiąt...

Piorun uderzający w Ziemię jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi. Uderzając w jakikolwiek obiekt, oddziałuje cieplnie i mechanicznie. Każdego dnia na świecie od piorunów ginie kilka osób, a kilkadziesiąt zostaje porażonych.

mgr inż. Karol Kuczyński Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni...

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni i budynków spowodowane przez zamarzającą wodę. Zmniejsza się ponadto prawdopodobieństwo wypadków w wyniku poślizg­nięcia się ludzi na lodzie znajdującym się na nawierzchni. Dodatkowo zapobiega się niekontrolowanym upadkom nawisów śnieżnych z dachów i rynien.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.