Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Fot. sxc.hu

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Jeśli znaleźliśmy już działkę w odpowiadającej nam lokalizacji i cenie, sprawdźmy, jakiej wielkości dom się na niej zmieści. Na postawienie niewielkiego domu wolno stojącego wystarczy już działka o powierzchnie ok. 500 m2, ale ważny jest jej kształt.

Działki bardzo wąskie i długie są zazwyczaj tańsze, ale bardzo trudno usytuować na nich budynek. Wprawdzie na działce szerokości mniejszej niż 16 m można postawić dom w odległości 1,5 m od jej granicy lub nawet na linii granicy, ale ściana od strony sąsiada nie może mieć okien. Ponadto, takie usytuowanie domu utrudnia swobodną komunikację na posesji, a w przyszłości odnawianie elewacji czy dachu. Lepiej więc zachować większą odległość od granicy działki, czyli zgodnie z prawem minimum 4 m. Ale wówczas na działce szerokości ok. 12 m na dom pozostaje 4 m, co absolutnie nie pozwoli na swobodne kształtowanie jego programu.

Natomiast już na działce szerokości 15 m może się zmieścić dom ustawiony szczytem do ulicy, z wejściem, kuchnią i garażem od jej strony. Wolno stojący zaś dom typu dworkowego z centralnie usytuowanym wejściem w elewacji frontowej będzie wymagał działki szerokości ok. 20 m.

Bardzo wąska działka narzuci też kształt domu, którego bryła i układ wnętrz będą raczej przypominały tramwaj. Wprawdzie dobry architekt może zaprojektować ładny dom i na takiej działce, ale będzie to projekt indywidualny, bo w katalogach projektów gotowych rzadko można takie domy znaleźć.

Największe możliwości sytuowania domu daje działka kwadratowa lub zbliżona do kwadratu, nawet o stosunkowo niedużej powierzchni. Natomiast duże kłopoty projektowe mogą sprawić działki nieregularne, o ostrych kątach, lub skośne. Takich działek należy raczej unikać.

Kolejną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest orientacja działki, czyli usytuowanie jej w stosunku do stron świata. Od niej bowiem zależy rozplanowanie wnętrz. Największą swobodę w projektowaniu układu funkcjonalno-przestrzennego daje dom zwrócony frontem do ulicy przebiegającej od strony północnej. Pozwala to bowiem na umieszczenie od tej strony wejścia do domu i pomieszczeń pomocniczych (garażu, kuchni, spiżarni itp.), a od strony południowej otwartej na ogród – pokoi mieszkalnych. Natomiast najbardziej niekorzystne jest usytuowanie frontu domu od ulicy położonej z południowej strony działki, bo garaż, kuchnia czy spiżarnia będą miały wystawę południową, a pokoje mieszkalne – północną. Słońca będzie też brakowało roślinom w ogrodzie, na który będzie padał cień domu.

Polecamy: Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Ale to nie wszystko, co powinniśmy sprawdzić – ważne jest również najbliższe otoczenie działki. Wygląd sąsiadujących z nią domów ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale też wpływa na jakość naszego życia i przede wszystkim na wartość nieruchomości. A prawidłowość tę odzwierciedlają ceny działek. W harmonijnie zagospodarowanych, o uporządkowanej zabudowie regionach miast i podmiejskich miejscowościach za metr kwadratowy gruntu budowlanego trzeba bowiem znacznie więcej zapłacić niż w tych, gdzie króluje chaotyczna zabudowa. Zastanówmy się więc, czy nie lepiej zbudować mniejszy i niezbyt drogi domu, ale w dobrej okolicy, niż duży i drogi w gorszym i tańszym miejscu. Dom w przyszłości zawsze można rozbudować, przebudować lub lepiej wykończyć i urządzić. Nieatrakcyjnego otoczenia działki i jej sąsiadów nie da się później zmienić. A na rynku nieruchomości coraz bardziej liczy się wysoka jakość, także miejsca.

Otaczająca działkę zabudowa ważna jest jeszcze z jednego powodu – powinien do niej nawiązywać styl naszego domu. Jeśli więc marzymy o nowoczesnym domu ze szkła i stali, to raczej nie kupujmy działki w miejscowości, gdzie dominuje drewniana zabudowa. Taki dom będzie wprawdzie zwracał uwagę swoją innością, ale jednocześnie zakłócał charakter i ład przestrzenny istniejącej zabudowy i w efekcie będzie raził.

Pewne ograniczenia może też narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może być w nim zapisana np. dopuszczalna linia i wysokość zabudowy, dopuszczalny maksymalny procent powierzchni zabudowanej w stosunku do powierzchni całej działki, a także inne parametry domu. Z tego dokumentu dowiemy się również o planach zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycjach drogowych i technicznych. Warto go dokładnie przeanalizować, aby w przyszłości nie spotkały nas przykre niespodzianki – na przykład nie zbudowano obok naszej posesji szybkiej trasy komunikacyjnej czy centra handlowego. Jeśli takie inwestycje znalazły się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, późniejsze nasze protesty na nic się zdadzą.

Nie wszystkie jednak miejscowości w Polsce mają już gotowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wówczas pozostaje nam sprawdzenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, na którego podstawie sporządzane są właśnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. A jeśli i takiego dokumentu jeszcze nie ma, możemy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Trzeba też koniecznie sprawdzić stan prawny wybranej działki i czy ma ona księgę wieczystą. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy, czy w księdze nie pojawiły się dodatkowe zapisy (np. o obciążeniu długiem, o kredycie zaciągniętym pod zastaw działki czy też o nowych właścicielach lub współwłaścicielach).

I wreszcie warto odwiedzić wydział geodezji właściwy dla danej miejscowości. Tam uzyskamy m.in. dokładne dane o położeniu i powierzchni działki. Lepiej bowiem nie ograniczać się wyłącznie do informacji właściciela o przebiegu granicy działki czy jej wielkości, bo on sam może dysponować niewłaściwymi danymi.

Przed podpisaniem umowy o zakupie konkretnej działki wykonajmy też badania gruntu, które określą jego nośność i rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Wiedza o rodzaju gleby ułatwi nam dobór odpowiednich roślin do ogrodu, a o nośności gruntu – konstrukcji budynku. Natomiast od poziomu wód gruntowych zależy rodzaj izolacji przeciwwodnej oraz to, czy możemy planować budowę domu z podpiwniczeniem. Ponadto, może się okazać, że grunt trzeba też osuszyć lub zagęścić, a to znacznie podnosi j koszty budowy.
Wybierając działkę nieuzbrojoną, zainteresujmy się możliwościami przyłączenia do sieci miejskich. Pamiętajmy również o uwzględnieniu kosztów doprowadzenia energii elektrycznej, gazu i wody. Jeśli nie będzie możliwości przyłączenia się do miejskiej kanalizacji, doliczmy również koszt budowy i eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Czy warto robić badania geotechniczne działki? Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby kupić projekt?

 

Zwróćmy również uwagę na dojazd do działki, który będzie potrzebny już na etapie budowy – i to dla ciężkiego sprzętu. Droga gruntowa może okazać się nieprzejezdna zimą lub w czasie wiosennych roztopów.

Uwzględnijmy także wszystkie inne elementy, które mogą wpłynąć na koszty budowy i eksploatacji domu. Na przykład, dom wzniesiony na skarpie wygląda malowniczo, ale budowa jego fundamentów będzie znacznie droższa, podobnie jak na mokrym i niestabilnym gruncie. Decydując się na zalesioną działkę, sprawdźmy, czy między istniejącymi drzewami zmieści się dom, bo na ich wycięcie trzeba będzie uzyskać pozwolenie, a za samo wycięcie zapłacić. Weźmy pod uwagę również to, że koszty ogrzewania domu na wietrznej i źle nasłonecznionej działce mogą być znacznie wyższe, niż takiego samego na dobrze nasłonecznionej i osłoniętej od wiatru.

Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Jak widać, wybranie optymalnej działki, na której wzniesiemy nasz wymarzony dom, wcale nie jest takie proste. Wymaga bowiem zdobycia wielu informacji, chłodnej kalkulacji i przede wszystkim czasu, aby w trakcie budowy i później, gdy już zamieszkamy w nowym domu, nie spotkały nas przykre (i kosztowne!) niespodzianki.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
GeoEkoBud / 11-02-2015, 19:47
Koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla", a tak naprawdę ta "kropla" ma kluczowe znaczenie podczas procesu budowy, a także potem, gdy budynek już jest gotowy. W swojej karierze zawodowej widziałem już wiele przypadków, gdy budynek nagle zaczął pękać w połowie, a to tylko dlatego, że jedna część budynku posadowiona została na gruntach organicznych, a druga na gruntach piaszczystych.
W wyniku obciążenia grunty organiczne uległy kompakcji (zmniejszenie objętości) i budynek po prostu zaczął pękać. Z doświadczenia wiem, że najlepiej przeprowadzić takie badania już przed zakupem działki. Wtedy wiemy co tak naprawdę kupujemy :) W razie pytań zapraszam do kontaktu http://www.geoekobud
jacek budowlaniec / 04-01-2018, 10:29
problematykę stanu prawnego nieruchomości fajnie opisano w tym artykule: https://opinieseweryna.blogspot.com/2017/12/na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-dziaki.html
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

WiolkaW  | 
03-04-2020, 21:29
 | 
1
martinrekk  | 
03-04-2020, 13:52
 | 
1
martinrekk  | 
03-04-2020, 12:57
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl