Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Eksperci o oknach połaciowych

Fot. Roto

Eksperci z firm oferujących okna połaciowe i akcesoria odpowiadają na pytania, które najczęściej zadają Czytelnicy.

>>> Polecamy:

Agnieszka Żołędziewska - product manager ds. rolet i żaluzji VELUX Polska Sp. z o.o.
Fot. VELUX Polska Sp. z o.o.Jak najskuteczniej zabezpieczyć poddasze przed nadmiarem słońca latem?
Najlepszą ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń na poddaszu zapewnia markiza zewnętrzna. Specjalna szara siateczka, z której jest wykonana zatrzymuje ciepło zanim przedostanie się ono przez szybę do wnętrza. Jednocześnie tkanina nie zasłania widoku za oknem i nie zaciemnia pomieszczenia. Markizy w połączeniu z każdym typem rolety wewnętrznej zapewniają skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.
Markizy występują w kilku wersjach: mogą być rozwijane manualnie od wnętrza pomieszczenia lub sterowanie zdalnie za pomocą pilota. Markizy w wersji elektrycznej  są niezwykle wygodne w użytkowaniu, ponieważ działają w technologii radiowej io-homecontrol®, dlatego można nimi operować z dowolnego miejsca w domu. Nowość, którą szczególnie polecam klientom jest markiza elektryczna zasilana baterią słoneczną, nie wymaga ona żadnego zewnętrznego zasilania. W pełni naładowana bateria wystarcza na 100 cykli i jest wyposażona w zabezpieczenie przed rozładowaniem. Działa nawet w przypadku braku nasłonecznienia.

 

Sławomir Łyskawka - dyrektor techniczny VELUX Polska Sp. z o.o.
Fot. VELUX Polska Sp. z o.o.Czy szyby w oknach połaciowych są wytrzymałe na uderzenia i czy są bezpieczne dla mieszkańców w razie stłuczenia?
Fot. VELUX Polska Sp. z o.o.VELUX oferuje swoim klientom całkowicie bezpieczne okna i szyby oznaczone znakiem bezpieczeństwa CE. W pewnych szczególnych przypadkach ustawodawca wymaga zastosowania szyby o podwyższonej wytrzymałości.
Zgodnie z warunkami technicznymi: § 304 pkt. 1. „Przeszklenie okien połaciowych, których krawędź jest usytuowana na wysokości ponad 3 metry nad poziomem podłogi, świetlików oraz dachów w budynkach użyteczności publicznej i zakładów pracy, powinno być wykonane ze szkła lub innego materiału o podwyższonej wytrzymałości na uderzenie.”
VELUX rekomenduje, aby szyby o podwyższonej odporności, np.: szyby bezpieczne klejone, stosować wszędzie tam, gdzie wymaga tego projekt, a także w pomieszczeniach, w których klientom szczególnie zależy na podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa. Szyba klejona jest dostępna w standardowych wersjach okien za dopłatą 80 zł w stosunku do ceny szyby nieklejonej. Na wszystkie rodzaje szyb VELUX udziela klientom 20-letniej gwarancji.

 

Maciej Bordzoł - product manager Roto Okna Dachowe
Fot. ROTOCzy można montować okna połaciowe w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. pralnie, łazienki, kuchnie)?
Fot. ROTOWybór okna dachowego do pomieszczenia o zwiększonej wilgotności musi być bardzo dokładnie przeanalizowany i zaprojektowany przez architekta. Zgodnie z zasadami wentylacji naturalnej, powietrze powinno być doprowadzane poprzez nawiewniki do pomieszczeń „czystych” typu: pokoje dzienne, sypialnie i ewentualnie kuchnie, a wyprowadzane w pomieszczeniach „brudnych”, np. łazienkach, WC i kuchniach. Nawiewnik w łazience mógłby zakłócać pracę nawiewników znajdujących się w innych pomieszczeniach oraz powodować przenikanie do nich zapachów i pary wodnej. Konieczny napływ powietrza zapewni wyposażenie drzwi łazienkowych w otwory lub otwór o przekroju min. 220 cm2.
Nowoczesne, drewniane okna dachowe można stosować w tego typu pomieszczeniach, należy jednak liczyć się z koniecznością częstszej kontroli i renowacji powłoki lakierniczej (raz na kilka lat). Dlatego też warto rozważyć zastosowanie okien z PVC – trwałość okna plastikowego, a także łatwość pielęgnacji oraz konserwacji to jego podstawowe zalety.
Fot. ROTOW odróżnieniu od okna drewnianego, okno z PVC ma dłuższą żywotność. Występujący i powtarzający się efekt kondensacji pary wodnej na szybie, spotykany często w kuchni lub łazience na poddaszu, może stanowić istotne zagrożenie dla trwałości użytych tam okien z drewna. Idealnym rozwiązaniem jest okno z wbudowanym blokiem termoizolacyjnym WD. Rozwiązanie to gwarantuje wyższe parametry izolacyjne całego okna dachowego: współczynnik Uw jest lepszy o 0,1 W/(m2K), temperatura miejsca połączenia ramy z ościeżem jest wyższa o około 5°C, a okno nie ma nawiewnika. Taka konstrukcja skutecznie ogranicza występowanie mostków termicznych i kondensację pary wodnej.

Jakie typy okien dachowych są najwygodniejsze w użytkowaniu?
Zanim dokonamy wyboru okna, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie chcę mieć zamontowane okna i jaką funkcję w pierwszej kolejności mają pełnić? Jeżeli mają stanowić doświetlenie pomieszczenia, to będą zamontowane wyżej, jeżeli mają być punktem obserwacyjnym otoczenia domu, to wysokość montażu musi być znacznie niższa.
montować na wysokości min. 85–110 cm od podłogi, w zależności od wysokości budynku. Dla tak zamontowanych okien najlepszym rozwiązaniem jest wybór okna uchylno-obrotowego z podwójnym systemem otwierania – uchylnym oraz uchylno-obrotowym. Dzięki temu skrzydło okna całkowicie wychodzi na zewnątrz. Funkcjonalność i bezpieczeństwo zapewnia zastosowanie okuć obwiedniowych i ryglowanie w czterech punktach. Wszystko obsługiwane za pomocą jednej, wielofunkcyjnej klamki umieszczonej u dołu okna.
Fot. ROTO
Dla okien zamontowanych nieco wyżej, które mają spełniać zarówno funkcję doświetlającą, jak i obserwacyjną, rekomendowane jest okno wysokoosiowe – z osią obrotu umieszczoną w ¾ wysokości, unoszone dzięki siłownikom teleskopowym. Otwiera się lekko i nie wchodzi podczas obrotu do pomieszczenia, a klamka u dołu skrzydła zawsze jest w zasięgu ręki.
Klasyczne okna dachowe z osią obrotu w ½ wysokości można zamontować wyżej jako okno doświetlające. Skrzydło wchodzące podczas otwierania do wewnątrz nie będzie nikomu przeszkadzać ani zagrażać. Do bezproblemowej i bardziej komfortowej obsługi stosuje się zdalnie sterowane napędy i akcesoria.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Skuteczne izolacje akustyczne ścian i podłóg »

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Słyszysz dokładnie co i kiedy robią sąsiedzi z góry?

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Maryo3d  | 
14-07-2020, 12:54
 | 
1
janek32  | 
14-07-2020, 09:08
 | 
1
omnia  | 
13-07-2020, 17:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl