Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Systemy przeciwoblodzeniowe

Fot. Stock Free

Problemem występującym zimą jest gromadzenie się śniegu i lodu na dachu oraz w rynnach, a także powstawanie zwisających sopli. Alternatywą dla odśnieżania i odladzania mogą być przewody grzejne. Można w ten sposób zabezpieczyć nie tylko dachy i rynny, ale także schody, podjazdy i chodniki.

 Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na dachu zapewnia pełną kontrolę spływu wody z jego powierzchni, a także stałą drożność systemu orynnowania i chroni rynny przed oblodzeniem. Przewody grzejne układa się w linii prostej wzdłuż rynien i rur spustowych, a także na połaciach dachowych. Na rynnach skrzynkowych i na dużych powierzchniach wymagających ogrzewania stosuje się dwa lub więcej równolegle ułożonych przewodów. W odcinkach pionowych rur spustowych przewód powinien sięgać poniżej strefy zamarzania, tj. około 1 m poniżej poziomu terenu (głębokość przemarzania gruntu zależy od regionu i wynosi od 0,8 m w zachodniej części Polski do 1,4 m w rejonie Suwałk, wg PN-81/B 03020-1). W skład systemu wchodzą przewody grzewcze, sterownik wyposażony w czujniki wilgoci i temperatury otoczenia oraz osprzęt pomocniczy.

>>> Polecamy:

Liczba odcinków przewodów grzejnych zależna jest od wielkości budynku, rozległości i ukształtowania dachu, wysokości obiektu itp. Poszczególne odcinki przewodu zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowymi dobranymi do typu przewodu i długości odcinka, a całą instalację wyposaża w wyłącznik różnicowy na prąd różnicowy 30 mA. Typ przewodu, jego moc (mierzoną w W/m² lub W/m), a także maksymalną długość jednego obwodu grzejnego i innych elementów dobiera się dla konkretnych warunków według danych producenta lub stosując proste wzory, uwzględniające miejsce ułożenia, rozstaw przewodów, liczbę przyłączy itp. Pozwala to na oszacowanie potrzebnej długości przewodu grzewczego, a także na określenie przybliżonych kosztów.
 
Systemy przeciwoblodzeniowe Fot. Elektra
Regulatory do sterowania instalacjami
z zewnętrznym czujnikiem temperatury i wilgoci
Jeśli mamy na przykład dom jednorodzinny z dwuspadowym dachem, z dwiema rynnami (po 24 m każda) i 4 rurami spustowymi (po 6 m każda) wprowadzonymi do kanalizacji, to będziemy potrzebowali około 75 m przewodów. Dzięki wyposażeniu układu w czujniki temperatury i wilgoci oszczędza się energię, ponieważ przy braku opadów sterownik nie włącza przewodów grzejnych nawet w czasie mrozu. System pracuje tylko w sytuacji, gdy wystąpi opad w postaci deszczu lub śniegu i gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości, np. +5°C. Niezależnie od tego, jeżeli zastosuje się zmiennooporowe przewody, można uzyskać dalsze oszczędności energii. Ich pobór mocy dostosowuje się do temperatury otoczenia. Przewód znajdujący się w wodzie o temperaturze 0°C pobiera 28 W/m, a przewód w powietrzu przy temperaturze 0°C tylko 16 W/m.

Przewody grzewcze można układać zarówno w trakcie budowy nowego obiektu, jak i w budynku już użytkowanym. Nie zaleca się jednak układania przewodów przy ujemnych temperaturach ze względu na możliwość uszkodzenia izolacji.

PORADY EKSPERTA

Jak dobierać moc przewodu grzejnego do ochrony dachy i systemu rynnowego?


Przeciwoblodzeniowe elektryczne systemy grzejne stają się coraz bardziej popularne.... czytaj więcej
Systemy przeciwoblodzeniowe Fot. Elektra
Przy wjeździe do bramy można
ogrzewać tylko wąskie pasy koła samochodu,
ale ten oszczędnościowy sposób może
okazać się zawodny przy dużych i
długotrwałych opadach śniegu
Innym problemem występującym w okresie zimowym jest oblodzenie i zaśnieżenie schodów, chodników oraz podjazdów. Rozwiązaniem może być zastosowanie przewodów grzejnych stałooporowych lub samoregulujących. System ochrony składa się z takich samych elementów jak w przypadku ochrony dachów. Sposób ułożenia przewodów grzewczych zależy od miejsca ich lokalizacji. Na schodach przewody układa się tuż poniżej krawędzi stopnia na jego pionowej ścianie oraz na części poziomej w odległości 150 mm od krawędzi stopnia, w obu przypadkach na głębokości około 50 mm. W podjazdach i pod chodnikami przewody układa się w podłożu. Jeśli nawierzchnia wokół domu jest wykonana z kostki betonowej, to kabel pod nią powinien być ułożony blisko kostki, a grubość warstwy piasku powinna wynosić 2– 3 cm. W nawierzchni betonowej przewód należy umieścić na głębokości od 50 do 70 mm pod powierzchnią, w odstępach 300 mm. Jeżeli na betonie umieszczona jest warstwa asfaltu, jej grubość nie powinna przekraczać 40 mm.

Przewody grzewcze umieszcza się w warstwie podbudowy betonowej 20 mm poniżej jej powierzchni (w warstwie asfaltu należy stosować przewody w izolacji mineralnej). Pod chodnikiem z płyt (maks. grubość 60 mm) przewody układa się w odstępach 250 mm, 20–30 mm poniżej spodu płyt chodnika. Wszystkie prace muszą być skoordynowane z robotami budowlanymi i drogowymi, ponieważ przewody grzewcze mocuje się do zbrojenia i zalewa masą betonową. Do połączenia przewodów grzewczych ze sterownikiem służą odcinki zimnych przewodów oraz puszki przyłączeniowe, a także zestawy przyłączeniowe.


PORADY EKSPERTA

Jakie są najważniejsze zalety stosowania systemu przeciwoblodzeniowego na dachu i wokół domu?

 

 

Sterownik pozwala na programowanie czułości czujnika wilgoci oraz zakresu temperatur, w których układ ma pracować. Czujnik temperatury i wilgoci gruntu ma obudowę o stopniu ochrony IP65, a czujnik temperatury otoczenia IP54. Układ może być wyposażony w sterownik z wyświetlaczem cyfrowym i przyciskami programującymi. Sterownik taki wyposażany jest w funkcje zabezpieczenia przed marznącym deszczem, zapewnia kontrolę współdziałających z nim czujników, wyświetlając rodzaj stwierdzonego uszkodzenia. Sterownik rejestruje także czas pracy systemu grzewczego.

POLECAMY SYSTEMY PRZECIWOBLODZENIOWE FIRMY
Luxbud logo

Elektra-logo 
Armacell

 


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

ruseph  | 
24-02-2020, 12:08
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 11:45
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 11:28
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl