Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Hydroizolacja fundamentów

Skutki braku izolacji pionowej od strony wewnętrznej w budynku niepodpiwniczonym oraz przecieki na skutek błędów w obsadzeniu okien i parapetów.
Skutki braku izolacji pionowej od strony wewnętrznej w budynku niepodpiwniczonym oraz przecieki na skutek błędów w obsadzeniu okien i parapetów.
Fot. Maciej Rokiel

Materiały złej jakości, niepoprawne technicznie rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne i wadliwy projekt to najczęstsze przyczyny przenikania wilgoci przez izolacje fundamentów.

Rzadko się zdarza, aby występowała tylko jedna przyczyna zawilgocenia budynku. Może je bowiem powodować jednocześnie woda przedostająca się przez uszkodzoną izolację pionową czy źle połączoną z poziomą i np. wadliwie uszczelnione przejścia instalacji rurowych. Dlatego, aby opracować skuteczny sposób przeciwdziałania, konieczne jest jednoznaczne określenie źródła zawilgocenia, bo dopiero to pozwoli na poprawne określenie technologii prac naprawczych (patrz tabela), natomiast dla budynków nowych należy przyjąć odpowiednie rozwiązanie technologiczno-materiałowe.

Opisane wyżej sytuacje mają jedną wspólną praprzyczynę – nieciągłość hydroizolacji fundamentów. W tym wypadku wilgoć wnika w fundamenty z gruntu, a sposobem przeciwdziałania jest usunięcie nieszczelności.

Najczęstsze przyczyny wnikania wilgoci w fundamenty to błędy w:

  • doborze materiału wodochronnego
  • wykonaniu powłoki wodochronnej
  • połączeniu ze sobą izolacji pionowej z poziomą i poziomej z podposadzkową
  • uszczelnieniu dylatacji, przejść instalacji rurowych itp.

Materiały hydroizolacyjne

Materiały hydroizolacyjne stosowane w obrębie fundamentów można podzielić według różnych kryteriów. Z bitumicznych materiałów bezspoinowych najczęściej stosuje się lepiki, roztwory i emulsje, pasty oraz modyfikowane polimerami masy (zwane masami KMB); z materiałów mineralnych – elastyczne szlamy (mikrozaprawy); z materiałów rolowych – papy i samoprzylepne membrany oraz folie z tworzyw sztucznych.

EKSPERT RADZI

Błędy najczęściej popełniane przy hydroizolacji fundamentów można podzielić na kilka kategorii. Ich skutki mogą być wizualnie podobne, ale sposób ich usunięcia będzie jednak różny. Dlatego też przyczynę przecieków/zawilgocenia musi określić specjalista. Naprawy wykonane na podstawie złej diagnozy mogą nawet pogorszyć sytuację.

Nie każdy jednak z tych materiałów może być stosowany do wykonania hydroizolacji fundamentów. Są one bowiem narażone na oddziaływanie nie tylko wilgoci czy wody, ale także cykli zamarzania i odmarzania. A tradycyjny lepik (zarówno stosowany na gorąco, jak i na zimno) traci elastyczność już w temperaturze +7°C. Może się okazać, że po kilku latach lepik skruszeje, popęka i hydroizolacja przestanie funkcjonować.

Nie wolno również stosować do hydroizolacji fundamentów pap na osnowie tekturowej, bo po kilku lub kilkunastu miesiącach osnowa zgnije i rezultat będzie identyczny jak wyżej. Niewskazane jest także stosowanie folii z tworzyw sztucznych ze względu na bardzo duże problemy m.in. z łączeniem arkuszy ze sobą, uszczelnianiem dylatacji i przejść rur. Ponadto łatwo ją mechanicznie uszkodzić – za minimalną jej grubość należałoby przyjąć 1,5–2 mm.

Warto także pamiętać, że roztwory i emulsje asfaltowe wymagają otynkowanego podłoża. Tynk zaś (III kategorii) w momencie nakładania roztworu/emulsji powinien być suchy i sezonowany przynajmniej trzy tygodnie. W przeciwnym razie mogą powstać rysy skurczowe, których cienka (0,2–0,3 mm) powłoka hydroizolacyjna nie przeniesie.

Jeżeli przyczyną zawilgocenia fundamentów okażą się niewłaściwe materiały, naprawa hydroizolacji sprowadzi się do wykonania nowej powłoki. Konieczne więc będzie odkopanie fundamentów i ponowne wykonanie hydroizolacji.

Błędy wykonawcze

Układ izolacji budynku podpiwniczonego przedstawia rys. 1. Widać tu wyraźnie dwa newralgiczne miejsca: połączenie izolacji pionowej z poziomą oraz poziomej z podposadzkową. Połączenia te muszą być szczelne, a dodatkowo w miejscu styku płyty posadzkowej z ławą trzeba wykonać dylatację. Aby powłoka była szczelna, zastosowane materiały muszą być kompatybilne i dające się ze sobą łączyć.

WARTO WIEDZIEĆ
Woda – w postaci opadów deszczu, śniegu, mgły czy wód gruntowych – stanowi największe zagrożenie dla trwałości obiektów budowlanych. Wykorzysta ona każdą nieciągłość powłok wodochronnych oraz każdy błąd popełniony na etapie projektowania/wykonania fundamentów, aby zniszczyć budynek.

Brak szczelności izolacji objawia się w dość charakterystyczny sposób – pasem zawilgocenia murów powyżej poziomu posadzki (fot. 1). Niekiedy zawilgocenie jest tak intensywne, że pojawia się przed wykończeniem podłogi, ale nie musi to być regułą (fot. 2). Naprawa tego typu uszkodzeń polega na usunięciu warstw podłogi aż do odsłonięcia izolacji i przywrócenie jej ciągłości. Natomiast sposób naprawy zależy od rodzaju materiału, z którego wykonano izolację poziomą na ławach oraz izolację podposadzkową – przykładowy sposób naprawy pokazano na rys. 2.

Podobnie objawia się zbyt małe wysunięcie izolacji poziomej poza lico ściany (fot. 3). Przyczyną tego błędu jest zwykle chęć maksymalnej oszczędności. Ściana wewnętrzna grubości jednej cegły, ława fundamentowa szerokości np. 40 cm, pas papy szerokości 1 m daje się idealnie podzielić na 4 części. Tylko jak szczelnie połączyć materiały przy zakładzie około 1 cm? Konieczne jest wykonanie podcięcia ściany, tak aby uzyskać zakład 5–6 cm. Ale uwaga, identycznie może się objawiać brak izolacji poziomej pod ścianą. Odtworzenie izolacji poziomej wykonuje się najczęściej za pomocą iniekcji ciśnieniowej, a to zupełnie inny rodzaj robót, dlatego tak bardzo istotne jest określenie przyczyn zawilgocenia.

Większy problem mogą stwarzać błędy w izolacji budynków niepodpiwniczonych. Poprawny sposób wykonania izolacji fundamentów pokazano na rys. 3, a skutki jej braku od strony wewnętrznej na fot. 4. Tu naprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Trzeba bowiem odkopać ścianę fundamentową (od wewnątrz!) i wykonać brakujący fragment izolacji.

Uszczelnienie przejść instalacji rurowych

 

Przyczyną przecieków może być także brak uszczelnienia przejść instalacji rurowych lub niestaranne jego wykonanie. Może to wynikać zarówno z braku wiedzy (fot. 5), jak i z błędnego usytuowania przejść tych instalacji (fot. 6).

 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kołnierzy zaciskowych (przy obciążeniu wodą jest to wymóg bezwzględny).

Przejścia rur instalacyjnych, dylatacje itp. trudne i krytyczne miejsca powinny być jednym z podstawowych czynników decydujących o wyborze materiału na hydroizolację. Zdecydowaną przewagę mają materiały bezspoinowe, takie jak masy KMB i szlamy. Poprawne, przykładowe uszczelnienie przejścia instalacji rurowej przedstawiono na rys. 4a, natomiast sposób naprawy na rys. 4b. Rysunki te pokazują także, jak ważne jest usytuowanie przejść rur instalacyjnych dla umożliwienia poprawnego wykonania tych prac.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
misiek / 24-04-2013, 13:19
Faktycznie ważne jest by poprawnie wybrać materiały do hydroizoalcji fundamentów http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id2471,jak-wybrac-material-do-hydroizolacji-fundamentow
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Nowy wkrętak akumulatorowy ze sprzęgłem mechanicznym

Bosch Go to uniwersalny wkrętak akumulatorowy idealny dla profesjonalistów wykonujących bardzo precyzyjne prace. Dzięki możliwości regulacji momentu obrotowego poprzez zastosowanie sprzęgła...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl