Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Nowe przepisy mają rozszerzyć i udoskonalić system certyfikacji energetycznej budynków oraz zasady kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Zapewnią też wdrożenie regulacji unijnych dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków.

Założenia do tej ustawy Rada Ministrów przyjęła 16 kwietnia br. A jej celem jest promocja budownictwa efektywnego energetycznie oraz poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Wdrożenie zaś nowych regulacji ma ograniczyć zużycie energii w budynkach i pobudzić rozwój nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie.

Zgodnie z założeniami do projektu ustawy, obowiązkiem wykonania i przekazywania świadectwa charakterystyki energetycznej będą objęte nowe budynki sprzedawane nowym nabywcom (lub wynajmowane).

Natomiast obowiązek wykonywania świadectw nie będzie dotyczył m.in. budynków wpisanych do rejestru zabytków, wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2, a także budynków zamieszkiwanych nie dłużej niż 4 miesiące w roku.

Założenia do projektu ustawy przewidują również wprowadzenie przepisów umożliwiających egzekwowanie obowiązku sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej przy sprzedaży budynku lub jego części. Jeśli zbywca budynku (lub jego części) nie przekaże nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej (lub jego kopii), nabywca będzie mógł go sporządzić na jego koszt. Ta zasada ma też dotyczyć najmu.

Katalog zaś osób, które będą mogły sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków (lub ich części), ma ulec rozszerzeniu. Uprawnienia takie będą mogli uzyskać absolwenci studiów wyższych z kompetencjami inżynierskimi (po wpisaniu ich do rejestru) oraz osoby legitymujące się ukończeniem studiów wyższych na kierunku nietechnicznym po ukończeniu studiów podyplomowych. Prawo do sporządzania świadectw uzyskają także osoby z wykształceniem średnim oraz z uprawnieniami budowlanymi. Natomiast ci, którzy już mają uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej na podstawie prawa budowlanego, zachowają je.

Nowa ustawa i odpowiednie rozporządzenia mają zostać opublikowane w trzecim kwartale 2013 r. Wtedy też większość przepisów ustawy Prawo budowlane, dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej, kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji, a także oceny energetycznej budynków, zostanie uchylonych.

Równolegle z przygotowywaniem projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków prowadzone są prace nad zmianą przepisów techniczno-budowlanych dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. W przepisach tych zostaną określone wymagania w zakresie ochrony cieplnej i energooszczędności budynków oraz systemów technicznych zużywających energię w budynku. Nowe wymagania mają dotyczyć zarówno nowych budynków, jak i przebudowanych lub rozbudowywanych.

Źródło: MTBiGM

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Przemo - inż.bud. / 08-09-2014, 14:19
Według skromnej mojej oceny to obawiam się ,że będą martwe przepisy , jest już tak ,że jak nie ma sankcji organu kontrolującego przekazanie świadectwa w chwili np. sprzedaży nieruchomości to mało kto będzie je robił do istniejących budynków , a jeśli nadzór budowlany nie będzie żądał przy zakończeniu budynku to i przy nowych nie będzie , które to po wybudowaniu pójdą na sprzedaż , zresztą tak w większości obecnie jest na rynku wtórnym jeśli budynek nie ma świadectwa to się go nie robi i transakcja jest zawarta tak pomimo ,że wymóg z prawa budowlanego jest , to czemu z mocy Ustawy miało by być inaczej, ja od początku 2009 roku sporządzam świadectwa energetyczne i obym się mylił... druga kwestia to te zapisy ,że sprzedający ma obowiązek w określonych terminach przekazać świadectwo i nie może zrzec się swojego prawa jest coś w krok do przodu ale też pewnie się rozmyje po podpisaniu umowy sprzedaży i znów obym się mylił pozdrawiam Przemo Inżynier budownictwa - Audytor Energetyczny
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
08-07-2020, 15:04
 | 
1
Archeion  | 
08-07-2020, 14:30
 | 
1
OlekW  | 
08-07-2020, 11:03
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl