Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Od czego zależy jakość kolektorów słonecznych?

Przy wyborze kolektorów należy koniecznie zwrócić uwagę na takie kryteria, jak np. uzysk energetyczny czy łatwość montażu, a nie tylko na cenę urządzenia.
Przy wyborze kolektorów należy koniecznie zwrócić uwagę na takie kryteria, jak np. uzysk energetyczny czy łatwość montażu, a nie tylko na cenę urządzenia.
Fot. Buderus

Inwestorzy planujący zastosowanie instalacji solarnych muszą zdecydować, jakie kolektory słoneczne kupić oraz jak dobrać urządzenia wchodzące w skład zestawu, aby uzyskać możliwie szybki zwrot poniesionych kosztów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy wyborze kolektorów nie należy się ograniczać do jednego wybranego kryterium, np. ceny, gdyż istotne może być w poszczególnych przypadkach wiele innych czynników. Im więcej uzyska się szczegółowych i potwierdzonych dokumentami informacji, tym wybór staje się łatwiejszy. Do najważniejszych kryteriów doboru należą: wiarygodność dokumentacji technicznej kolektora, jego uzysk energetyczny poświadczony przez renomowaną instytucję badawczą poprzez nadanie znaku jakości, np. Solar Keymark, cena odniesiona do wydajności, jakość elementów kolektora, możliwość integracji urządzeń z istniejącymi instalacjami oraz łatwość montażu.

Uzysk energetyczny kolektora słonecznego jest jednym z argumentów decydujących o zakupie. Należy jednak pamiętać, że roczne uzyski energetyczne kolektora oraz ich rozkład na przestrzeni roku kalendarzowego nie mogą być analizowane bez uwzględnienia całego systemu solarnego. Aby porównać działanie różnych urządzeń, niezbędne jest zastosowanie identycznych komponentów instalacji solarnej i wartości rozbioru ciepła, trzeba też użyć tego samego programu obliczeniowego. Dostawcy starają się pozyskać klientów, prezentując wysoką sprawność oferowanych urządzeń, nie precyzując jednocześnie, o jaką sprawność chodzi. Dlatego stosowanie współczynnika konwersji, czyli sprawności optycznej kolektora jako jedynego kryterium wyboru jest nieporozumieniem.

Należy jednocześnie podkreślić, że przeprowadzenie szczegółowych badań kolektora słonecznego przez odpowiednią instytucję jest oceną jedynie egzemplarza dostarczonego do badań, co oznacza, że produkt oferowany klientom może czasem różnić się od badanego. Dlatego tylko rzetelna polityka producentów zmierzająca do uzyskania powtarzalności produkcji kolektorów słonecznych stanowi rękojmię ich jakości.

Zdecydowana większość producentów kolektorów dostarcza urządzenia odpowiedniej jakości. Urządzenia takie charakteryzuje m.in.:

 • obudowa zamknięta, chroniąca urządzenie przed przedostaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń i wilgoci
 • konstrukcja zapewniająca wentylację, tj. możliwość ekspansji cieplnej powietrza w urządzeniu (umożliwiającej wyrównanie ciśnień we wnętrzu kolektora i na zewnątrz), co w dużym stopniu zapobiega zaparowywaniu urządzenia
 • absorber wysokiej jakości połączony z rurkami przepływowymi w sposób pozwalający na kompensację wydłużeń (uniemożliwione jest oddzielenie się rurek od absorbera)
 • szyba przykrywająca kolektor płaski oraz szkło rur próżniowych ze szkła solarnego, które w momencie rozbicia rozpada się na wiele fragmentów, niestanowiących zagrożenia dla użytkownika
 • izolacja cieplna zgodna z normami i nieemitująca chlorowców podczas procesu wygrzewania.

Co wpływa na cenę kolektora?

Powszechne przekonanie, że kolektor tańszy jest „gorszy” od droższego, jest pewnym uproszczeniem. Aby porównać kolektory pod tym względem, można się kierować cenami jednostkowymi (powierzchni czynnej kolektora lub uzysku energetycznego), ale nie należy zapominać o cenie konstrukcji mocującej kolektor, która może odgrywać niebagatelną rolę. Zawsze warto zastanowić się, czy tani kolektor z zestawem montażowym gwarantuje spełnienie wszystkich wymagań określonych przepisami, czy też został zbudowany po to, aby swoją atrakcyjną ceną przyciągnąć klientów.

Do elementów kolektora płaskiego w największym stopniu decydujących o jego cenie należą:

 • blacha miedziana lub aluminiowa z naniesioną powłoką selektywną, czarnym chromem lub inną powłoką
 • sposób łączenia blachy z rurkami przepływowymi (lutowanie, łączenie za pomocą ultradźwięków czy lasera)
 • szyba hartowana solarna
 • rury miedziane (układ w kształcie harfy, meandrów)
 • rama kolektora z dnem i pokrywą
 • izolacja cieplna.

Analizując powyższe zestawienie, można się domyślić, gdzie producenci mogą szukać ewentualnego obniżenia kosztów produkcji kolektorów, np. przez zastosowanie powłoki absorpcyjnej niemającej cech powłoki wysoko selektywnej czy cieńszej blachy. Tylko nierzetelny producent okaże w takim wypadku certyfikat produktu niebędącego identycznym z tym, który sprzedaje.

Jednym z najniebezpieczniejszych rozwiązań zmierzających do obniżenia kosztów produkcji może być zastosowanie szyby, która nie spełnia wymagań stawianych szybom solarnym (certyfikuje je szwajcarski instytut w Rapperswil) i nie jest bezpieczna. Taka szyba o gorszej jakości może nie wytrzymać np. gradobicia, a jeśli pęknie, stanowić będzie również zagrożenie dla otoczenia.

Co to jest dom pasywny? Jak wykorzystać odnawialne źródła energii
do ogrzania domu?
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
jkorz / 27-04-2013, 18:12
Kolektory słoneczne - super rozwiązanie ale nierealna w czasie amortyzacja
robert / 28-04-2013, 13:45
Droga impreza te kolektory
keszcompany / 14-06-2013, 19:16
Handlowcy sprzedający kolektory słoneczne w zasadzie nic o nich nie wiedzą. Gadają to, co im powiedziano na szkoleniu i zero konkretnej wiedzy. Byłem już na kilkunastu takich spotkaniach i w zasadzie prócz tego co było omawiane na prezentacjach zero wiedzy na temat kolektorów słonecznych. Wymiguj,ą się od odpowiedzi i mydlą ludziom oczy jaki to ich produkt jest wspaniały, tani, ile można zaoszczędzić. Liczby z kosmosu (nic nie wiadomo p przyjętych danych itp.), wykresy wszystkie z internetu (3/4 to ten sam obrazek). Porównywałem sam większość kolektorów słonecznych oferowanych w Polsce (zacząłem na studiach i dalej to robię). Oceniam kolektory na podstawie takich wskaźników jak: sprawność przy różnych różnicach temperatur i natężenia promieniowania, uzyskiwana moc (też różne temperatury i natężenia), ceny jednostkowej 1W mocy uzyskanej, współczynnika strat mocy (ciepła), uzysku cieplnego do ceny 1W mocy, progowego natężenia promieniowania słonecznego. Jeśli ktoś chciałby na ten temat podyskutować, to można pisać pod adres keszcompany@vp.pl
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl