Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Wodne niskotemperaturowe systemy ogrzewania podłogowego z trwałych i szczelnych przewodów wielowarstwowych dają gwarancję trwałości instalacji.
Wodne niskotemperaturowe systemy ogrzewania podłogowego z trwałych i szczelnych przewodów wielowarstwowych dają gwarancję trwałości instalacji.
Fot. Roth

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne.

Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie komfortu cieplnego przy temperaturze niższej o 2°C, a to z kolei wpływa na mniejsze straty ciepła przez przegrody i wentylację.

Wzrost popularności stosowania ogrzewania płaszczyznowego (tak powinno się ono nazywać, ponieważ coraz częściej rurki lub przewody układane są w przegrodach pionowych, czyli nie tylko w podłodze) nie powoduje, że wiedza na temat jego projektowania (zwykle robi się je bez projektu), wykonawstwa i późniejszej eksploatacji jest większa. Czasami odnoszę wrażenie, że wraz ze zwiększeniem się liczby takich instalacji, liczba błędów, o których słychać, stale rośnie. Co jest tego przyczyną? Myślę, że przede wszystkim przekonanie, iż takie ogrzewanie można bardzo łatwo wykonać i dlatego zabierają się za to osoby nieposiadające nawet podstawowej wiedzy o wymianie ciepła i zasadach jego transportowania. Już na etapie przyjmowania mocy ogrzewania płaszczyznowego popełniane są podstawowe błędy, których późniejsze usunięcie nie jest możliwe bez poważnych robót budowlanych.

Nieprawidłowy dobór mocy urządzenia

Popełniane błędy można pogrupować, więc zacznijmy od wspomnianych już założeń początkowych, czyli doboru mocy urządzeń grzejnych. Osoby decydujące się na ogrzewanie podłogowe elektryczne bardzo często popełniają błąd przy przyjmowaniu mocy takiego ogrzewania. Zapominają, że straty ciepła w pomieszczeniu nie zależą od jego pochodzenia – z energii elektrycznej czy innego źródła. Straty ciepła, a przez to potrzebną moc ogrzewania, należy policzyć i nie przyjmować wielkości ustalanych wskaźnikowo przez sprzedawcę systemu. W ogrzewaniu podłogowym wodnym błędy te zdarzają się rzadziej, bo najczęściej ogrzewanie połączone jest z ogrzewaniem grzejnikowym i taka instalacja powinna być dokładnie policzona, co na szczęście dzieje się coraz częściej. Jak bardzo można się pomylić, przyjmując dane według informacji niektórych producentów, obrazuje poniższy przykład.

 

Aby ustalić potrzebną wielkość grzejników, możemy posłużyć się informacjami wynikającymi z wcześniej sporządzonych projektów. Informacje te dotyczą potrzebnej mocy grzejnej odniesionej do 1 m2 powierzchni domu. Podane wielkości są tylko orientacyjne, bo już wykonanie izolacji cieplnej (styropian lub wełna mineralna grubości 40 mm) może bardzo obniżyć zapotrzebowanie na ciepło. Te orientacyjne dane, zaczerpnięte z przykładów podawanych w literaturze fachowej, to:

 

  • stare budynki, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, z tzw. oknami zespolonymi – moc potrzebna to 130–150 W/m2
  • budynki jak opisane wyżej, ale z nowymi oknami – to około 100–130 W/m2
  • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40–60 mm – to 80–100 W/m2
  • ściany z cegły dziurawki (pustak Max) i 80–100 mm izolacji – to 60–80 W/m2.

A co sugerują niektórzy producenci przewodów grzejnych? Dla łazienki (pomieszczenia wewnętrznego) proponuje się 60–80 W/m2, a dla innych pomieszczeń, takich jak salon czy korytarz, podawane jest 80–120 W/m2. Proszę porównać te wielkości z podanymi wyżej, sądzę, że jest się nad czym zastanowić.

Gdy przy zastosowaniu przewodów lub mat grzejnych przyjmie się zbyt dużą moc ogrzewania, skutkuje to tym, że więcej przewodu niż potrzeba zostanie zamontowane w podłodze. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego wiąże się to nie tylko z niepotrzebnie większą długością rur, ale także z przepływem i temperaturą (wychłodzeniem) wody grzejnej. Zbyt duża moc pętli grzejnej (ogrzewanie takie najczęściej składa się nie z jednej, a z paru pętli) powoduje, że podłączone do pętli termostaty blokują przepływ wody w innych pętlach. Skutek? Ogrzewanie podłogowe pracuje tylko w części pomieszczenia i rozkład temperatur jest w nim nieprawidłowy. Sądząc po liczbie pytań, jakie otrzymuję w tej sprawie, przypadki takie są częste, bo zrozpaczeni użytkownicy pytają, dlaczego tylko część podłogi jest ciepła i co zrobić, aby to zmienić.

Regulacja przepływów

Innym bardzo poważnym błędem, który można spotkać w wykonanych już instalacjach centralnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym pełnym lub częściowym, jest nieprawidłowe wyregulowanie przepływów (dotyczy to wyłącznie ogrzewania wodnego).

Każda instalacja wodna c.o. powinna być uprzednio obliczona i na tej podstawie wszystkie elementy grzejne (grzejniki, pętle grzejne ogrzewania podłogowego) powinny być tak ustawione (nastawy wstępne), aby otrzymywały tylko tyle wody, ile wynika z bilansu cieplnego takiego elementu, czyli przepływu i wychłodzenia wody. Na co możemy trafić w instalacjach wykonanych bez projektu? W znanych mi instalacjach łączono ze sobą ogrzewanie podłogowe z grzejnikami bez udziału mieszacza. Włączenie ogrzewania podłogowego do instalacji wykonywano jako włączenie bezpośrednio do powrotu (aby obniżyć temperaturę zasilania rur grzejnych), kolektory pętli grzejnych łączono bezpośrednio z kotłem, a także za pomocą specjalnych układów, pozwalających na łączenie ogrzewania podłogowego bez mieszacza (takiego połączenia nie można traktować jako błędu, jeżeli w obliczeniach hydraulicznych całej instalacji zostało to uwzględnione).

Ogrzewanie podłogowe wodne to jedna lub więcej pętli grzejnych połączonych z instalacją przez rozdzielacz zasilający i powrotny. Jeżeli na każdej pętli umieszczono elementy regulacyjne pozwalające na dławienie przepływu, to później można je wykorzystać przy próbach wyregulowania całej instalacji; jeżeli nie – sprawa bardzo się komplikuje. Każdy element grzejny umieszczony w instalacji ma swój optymalny opór przepływu (strata ciśnienia potrzebna na dostarczenie określonej ilości wody, a szybkość przepływu wody zapewnia założone jej wychłodzenie) i powinien być w obliczeniach uwzględniony. Grzejnik ma inny opór niż pętla grzejna. Także pętla grzejna o długości np. 150 m ma ten opór dużo większy niż pętla długości 20 m. Jeżeli grzejnik znajdujący się bardzo blisko pompy obiegowej nie będzie miał możliwości wstępnego przydławienia, przepuści więcej wody, niż powinien. Mniejsze niż założone wychłodzenie wody w grzejniku powoduje, że średnia temperatura grzejnika będzie wyższa, zwiększając w ten sposób jego moc cieplną. W takiej sytuacji, jeżeli na końcu instalacji mamy grzejnik (odbiornik) o dużej mocy, nie otrzyma on potrzebnej mu ilości wody, co skutkuje niedogrzaniem pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe nie powinno mieć temperatury wyższej niż 52°C (ja jestem zwolennikiem „starej szkoły”, która przyjmuje 42°C jako temperaturę maksymalną). Jeżeli instalacja jest zaprojektowana na parametry 70/55/20°C, to przy temperaturze na zewnątrz –20°C na zasileniu powinniśmy mieć +70°C. Jak zabezpieczyć ogrzewanie podłogowe przed taką temperaturą? Wzrost temperatury ponad dopuszczalną może spowodować pękanie podłogi.

Błędy wykonawcze

Przy instalacji ogrzewania podłogowego możliwe są najrozmaitsze błędy wykonawcze związane z podłożem (nieprawidłowa izolacja), dylatacjami, rodzajem przykrycia (jastrych) i podłogą.

Podłoże – za cienka izolacja lub zastosowanie styropianu o zbyt małej wytrzymałości. Wynik? Zbyt duże straty ciepła „w dół”. Zbyt miękki styropian to groźba zapadania się podłogi.

Dylatacje – nieprawidłowo wykonana dylatacja brzegowa. Górna krawędź taśmy brzegowej musi sięgać ponad poziom wykończonej podłogi. Taśmy nie może zabraknąć nawet na minimalnym odcinku obwodu pomieszczenia. Nie może być ona naciągnięta w miejscach wypukłych narożników, bo na pewno pęknie podczas wylewania jastrychu. Dylatacje między płytami grzewczymi to konieczność podziału powierzchni dużych i pomieszczeń o skomplikowanych kształtach na mniejsze pola. Brak dylatacji lub wykonanie jej tylko w warstwie posadzki oznacza nieuniknione rysy, które po prostu zniszczą podłogę.

Podłoga – w zależności od rodzaju podłogi błędy mogą polegać na zbyt małych fugach (duże płyty terakoty zachowują się inaczej niż małe), niewłaściwych fugach (nieodpornych na zmiany temperatury) lub wykonaniu podłogi z paneli albo desek, których producenci nie dopuszczają do układania na ogrzewaniu podłogowym.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
kasia07 / 08-05-2013, 20:28
Fajne ale trochę drogie rozwiązanie
robert / 09-05-2013, 08:21
Fajne ale do zastosowania na etapie projektowania budynku
W budynku istniejącym to raczej rewolucja
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
06-07-2020, 17:34
 | 
1
dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl