EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wykonać ławy fundamentowe z betonu samozagęszczalnego

Redakcja | 2013-05-10
W przypadku betonu samozagęszczalnego płynna mieszanka wywiera większy nacisk na szalunek, konieczne jest więc wzmocnienie szkieletu szalunku.
Fot. Lafarge

W przypadku betonu samozagęszczalnego płynna mieszanka wywiera większy nacisk na szalunek, konieczne jest więc wzmocnienie szkieletu szalunku.


Fot. Lafarge

Beton samozagęszczalny może być wykorzystywany przy wykonywaniu różnych elementów. W budownictwie jednorodzinnym idealnie sprawdza się przy wykonywaniu ław fundamentowych. Podpowiadamy, jak należy wylewać beton samozagęszczalny, aby w pełni wykorzystać jego właściwości.

Zobacz także

Bostik BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji

BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji

Uniwersalny charakter, szeroki wachlarz zastosowań i wytrzymałość łączenia to cechy, które sprawiają, że kleje naprawcze Bostik sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, domowych naprawach czy pracach...

Uniwersalny charakter, szeroki wachlarz zastosowań i wytrzymałość łączenia to cechy, które sprawiają, że kleje naprawcze Bostik sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, domowych naprawach czy pracach dekoracyjnych. Wystarczy odrobina kleju, by nadać ulubionym przedmiotom drugie życie. Mistrzem napraw w tej kategorii jest klej FIX&GLUE ŻEL.

Parati sp. z o.o. Czym jest płyta fundamentowa?

Czym jest płyta fundamentowa? Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to jedna z podstawowych konstrukcji budowlanych, której głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Bez właściwego jej wykonania żaden budynek nie mógłby stać stabilnie...

Płyta fundamentowa to jedna z podstawowych konstrukcji budowlanych, której głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Bez właściwego jej wykonania żaden budynek nie mógłby stać stabilnie i bezpiecznie. Dlatego też warto poznać podstawowe informacje na temat tej konstrukcji, jej rodzajów oraz samego procesu budowy. Postaramy się je przybliżyć w poniższym artykule.

Termico Płyta fundamentowa – czy warto z niej skorzystać przy budowie domu?

Płyta fundamentowa – czy warto z niej skorzystać przy budowie domu? Płyta fundamentowa – czy warto z niej skorzystać przy budowie domu?

Nie tylko specjaliści z branży budowlanej wiedzą, że bez solidnych fundamentów nie ma mowy o udanej budowie. Jednym z rozwiązań, które można zastosować na placu budowy, są płyty fundamentowe. Poznaj właściwości...

Nie tylko specjaliści z branży budowlanej wiedzą, że bez solidnych fundamentów nie ma mowy o udanej budowie. Jednym z rozwiązań, które można zastosować na placu budowy, są płyty fundamentowe. Poznaj właściwości tego typu fundamentu oraz przekonaj się, czy to optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

Wylewanie ław fundamentowych z betonu samozagęszczalnego

1) Bezpośrednio do gruntu

Wykonanie fundamentów metodą wylewania bezpośrednio do gruntu należy rozpocząć się od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu zgodnie z wymiarami ławy zawartymi w projekcie fundamentów. Głębokość na jakiej powinien znaleźć się spód fundamentu zależy od głębokości przemarzania gruntu i wynosi od 0,8 do 1,4 m, w zależności od regionu Polski.

Następnie wykop należy wyłożyć folią budowlaną, dzięki czemu woda z mieszanki betonowej nie będzie uciekała do gruntu (w przypadku chłonnych gruntów), a jednocześnie uzyska się lepszy rozpływ mieszanki. Folię układamy na zakładkę, uwzględniając położenie planowanych punktów wylewania i kierunek płynięcia mieszanki betonowej. Na łączeniach folię należy skleić taśmą samoprzylepną.

W tak przygotowanym wykopie układamy zbrojenie. Musi być ono otoczone warstwą betonu grubości minimum 5 cm (otulina zbrojenia). Należy więc dopilnować, aby pręty zbrojeniowe znajdowały się w odległości nie mniejszej niż 5 cm od folii – na dole należy użyć podkładki dystansowe.

Przed rozpoczęciem wylewania betonu, koniecznie należy sprawdzić czystość wykopu i usunąć ewentualne pozostałości materiałów budowlanych oraz wodę. Mając tak przygotowany wykop, możemy przystąpić do wylewania betonu samozagęszczalnego, który ma płynną konsystencję i jego zasięg swobodnego rozpływu wynosi 7 metrów w każdą stronę. Punkty wylewania wyznaczamy więc z założeniem, że z jednego miejsca możemy wypełnić fundament o długości 14 metrów. Mieszanka może być wylewana bezpośrednio z leja betonomieszarki (tzw. gruszki), ale należy się upewnić, że ważący około 30 ton pojazd może wjechać na teren budowy w pobliże punktów wylewania (krawędzi wykopu). Jeśli dostęp jest utrudniony, możemy skorzystać z pompy do betonu.

Mieszanka ulega samozagęszczeniu, co gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych bez konieczności wibrowania. Ponadto, płynna mieszanka dobrze otula zbrojenie, co zapewnia wysoką trwałość całej konstrukcji. Po wypełnieniu wykopu mieszanką betonową do wymaganej wysokości (pamiętając o zachowaniu min. 5 cm otuliny betonowej nad górnymi prętami zbrojenia), rozpoczynamy sztangowanie – za pomocą sztangi „ubijamy” górną powierzchnię ławy, aby uzyskać równą powierzchnię betonu.

Świeżo zabetonowana ława powinna być zabezpieczona przed zbyt szybkim odparowaniem wody zarobowej ze świeżego betonu. W tym celu przykrywa się ją folią lub systematycznie polewa wodą przez co najmniej 7 dni (w zależności od warunków pogodowych). Beton uzyskuje deklarowaną wytrzymałość po 28 dniach. Po stwardnieniu betonu przechodzimy do kolejnego etapu, czyli wykonania ścian fundamentowych.

Cały proces wylewania ławy dla budynku jednorodzinnego o powierzchni około 200 m2 zajmuje 1-2 godziny i wymaga pracy tylko 1 osoby. Wysoka płynność mieszanki samozagęszczalnej oraz brak wibrowania znacznie ograniczają problemy z obsuwaniem lub obrywaniem się gruntu w porównaniu z układaniem betonu standardowego. Dlatego też dla gruntów spoistych i półspoistych metoda wylewania betonu samozagęszczalnego bezpośrednio w grunt jest szybkim i skutecznym rozwiązaniem. Jeśli mamy do czynienia z gruntami przepuszczalnymi, które obsypują się do wykopu i uniemożliwiają jego prawidłowe wykonanie, należy wykonać szalunek.

2) Wylewanie w szalunek

Beton samozagęszczalny może być również wylewany w szalunek, w taki sam sposób jak beton tradycyjny. Po wykonaniu wykopu, na dno jest wylewana 10 cm warstwa tzw. chudego betonu. Na nim montowane jest deskowanie i zbrojenie – tu również obowiązuje zasada o zachowaniu 5 cm odstępu pomiędzy zbrojeniem a szalunkiem, aby zapewnić odpowiednie otulenie zbrojenia.

W przypadku betonu samozagęszczalnego płynna mieszanka wywiera większy nacisk na szalunek, konieczne jest więc wzmocnienie szkieletu szalunku. Boczne podpory i poprzeczne wzmocnienia muszą być gęsto rozmieszczone. Dodatkowo można zastosować poprzeczne deski rozporowe, przeciwdziałające rozpieraniu szalunku.

Cały szalunek musi być ponadto solidnie zamocowany do podłoża (zakotwiony) – inaczej istnieje ryzyko, że wpływający beton uniesie szalunek i wypłynie dołem. Należy zwrócić uwagę, czy w bocznych ścianach szalunku nie ma dziur lub szpar. Jeśli są, należy zabezpieczyć je pianką poliuretanową, tak aby szalunek był szczelny i uniemożliwiał wypływanie mieszanki.

Do tak przygotowanego szalunku wylewamy mieszankę betonową, identycznie jak w przypadku wylewania bezpośrednio do gruntu. Potem sztangujemy i zabezpieczamy przed wysychaniem

Nakłady i czas pracy w obu przypadkach przy wylewaniu betonu samozagęszczalnego są znacznie mniejsze niż w przypadku betonu standardowego. Ponadto mamy pewność, że mieszanka odpowiednio wypełni szalunek, otuli zbrojenie i uzyska wymagane parametry wytrzymałościowe. My zaś zyskujemy solidny fundament pod nasz dom i możemy przejść do dalszych etapów budowy.

WARTO WIEDZIEĆ!

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, opracowane dla profesjonalnych ekip budowlanych, które oczekiwały mieszanki betonowej, która bez problemów wyleje się w szalunek i jednocześnie nie ulegnie tzw. segregacji, czyli opadaniu kruszywa na dno mieszanki. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników oraz zastosowaniu nowoczesnych domieszek chemicznych udało się połączyć obie te cechy i uzyskać beton samozagęszczalny.

Komentarze

  • Konrad Konrad, 04.06.2015r., 19:13:07 Podczas budowy podstawowym elementem, który musi znaleźć się wśród narzędzi prawdziwego profesjonalisty zajmującym się budownictwem jest sito
  • Pepik Pepik, 07.05.2019r., 13:56:38 fajnie to przedstawione wszystko :D ja robiłem druga sprawdzona metodą z chudziakiem , grunt u mnie nie był wilgotny wiec w sam raz ta metoda , beton sprawdzony z zamowiłem polecam

Powiązane

Redakcja news Atlas WODER SX – uniwersalna zaprawa uszczelniająca

Atlas WODER SX – uniwersalna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX – uniwersalna zaprawa uszczelniająca

Jednym z podstawowych wymogów bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynków jest wykonanie w nich skutecznej hydroizolacji. Nowość marki Atlas – innowacyjna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX z efektem...

Jednym z podstawowych wymogów bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynków jest wykonanie w nich skutecznej hydroizolacji. Nowość marki Atlas – innowacyjna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX z efektem krystalizacji – sprawdzi się zarówno do zabezpieczania nowych powierzchni, jak i renowacji istniejących obiektów.

Redakcja Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie...

Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie lub wykonanie z błędami może negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku oraz doprowadzić do późniejszych, często kosztownych remontów.

Redakcja news Dom bez wilgoci – weź udział w sondzie

Dom bez wilgoci – weź udział w sondzie Dom bez wilgoci  – weź udział w sondzie

Czy masz w domu garaż lub piwnicę? Garaż to przede wszystkim miejsce do przechowywania samochodu, ale także do schowania sezonowych sprzętów sportowych, natomiast w piwnicy można trzymać przetwory, składować...

Czy masz w domu garaż lub piwnicę? Garaż to przede wszystkim miejsce do przechowywania samochodu, ale także do schowania sezonowych sprzętów sportowych, natomiast w piwnicy można trzymać przetwory, składować narzędzia ogrodowe lub urządzić domowy warsztat majsterkowicza. Różne funkcje tych pomieszczeń mogą sprawić, że zapanuje w nich chaos i nieład. Jak utrzymać porządek w piwnicy czy garażu?

Redakcja news Nowość – GumBit Eco do hydroizolacji fundamentów i dachów

Nowość – GumBit Eco do hydroizolacji fundamentów i dachów Nowość – GumBit Eco do hydroizolacji fundamentów i dachów

Wilgoć w budynku to poważny problem dla każdego inwestora. Potrafi osłabić konstrukcję i zniszczyć ściany. Dlatego już na etapie budowy warto zadbać o właściwą izolację zarówno fundamentów, jak i dachu,...

Wilgoć w budynku to poważny problem dla każdego inwestora. Potrafi osłabić konstrukcję i zniszczyć ściany. Dlatego już na etapie budowy warto zadbać o właściwą izolację zarówno fundamentów, jak i dachu, co pozwoli uniknąć kosztownych remontów. Do jej wykonania idealnie posłuży modyfikowana masa dyspersyjna GumBit Eco – nowość w ofercie BMI Icopal.

ABC izolacji przeciwwilgociowych. Poradnik

ABC izolacji przeciwwilgociowych. Poradnik ABC izolacji przeciwwilgociowych. Poradnik

Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów? Jakie są wady i zalety materiałów do hydroizolacji? Jak uszczelniać miejsca trudne? Jak prawidłowo wykonać izolację krok po kroku?

Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów? Jakie są wady i zalety materiałów do hydroizolacji? Jak uszczelniać miejsca trudne? Jak prawidłowo wykonać izolację krok po kroku?

Dom bez wilgoci

Dom bez wilgoci Dom bez wilgoci

Pobierz bezpłatny poradnik "Dom bez wilgoci", a dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć.

Pobierz bezpłatny poradnik "Dom bez wilgoci", a dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć.

Redakcja news Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą liczbę problemów...

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.

Edyta Sauć, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach

Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach

Korzystny bilans energetyczny, bezpieczeństwo, minimalne obciążenie dla środowiska - nowoczesnym budynkom stawia się coraz wyższe i bardziej szczegółowe wymagania. Jak temu sprostać? I za jaką cenę?

Korzystny bilans energetyczny, bezpieczeństwo, minimalne obciążenie dla środowiska - nowoczesnym budynkom stawia się coraz wyższe i bardziej szczegółowe wymagania. Jak temu sprostać? I za jaką cenę?

Redakcja Bitumiczne izolacje fundamentów – jak dobrać je do typu budynku i rodzaju gleby?

Bitumiczne izolacje fundamentów – jak dobrać je do typu budynku i rodzaju gleby? Bitumiczne izolacje fundamentów – jak dobrać je do typu budynku i rodzaju gleby?

O tym, że należy zabezpieczyć fundamenty przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci, wiemy wszyscy. Nie każdy ma jednak świadomość, jak dużo zależy od rodzaju zastosowanej hydroizolacji. Izolację bitumiczną...

O tym, że należy zabezpieczyć fundamenty przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci, wiemy wszyscy. Nie każdy ma jednak świadomość, jak dużo zależy od rodzaju zastosowanej hydroizolacji. Izolację bitumiczną trzeba dobrać do typu budynku, rodzaju i stopnia nasiąkliwości gleby oraz poziomu występowania wód gruntowych.

Redakcja Odwodnienie nawierzchni wokół domu - jak to zrobić?

Odwodnienie nawierzchni wokół domu - jak to zrobić? Odwodnienie nawierzchni wokół domu - jak to zrobić?

Zawilgocenie piwnic lub fundamentów domu - takie nieprzyjemne (i kosztowne!) konsekwencje może przynieść zignorowanie wysokiego poziomu wody gruntowej lub wody znajdującej się na powierzchni. Istnieją...

Zawilgocenie piwnic lub fundamentów domu - takie nieprzyjemne (i kosztowne!) konsekwencje może przynieść zignorowanie wysokiego poziomu wody gruntowej lub wody znajdującej się na powierzchni. Istnieją sposoby, by temu zaradzić - można zdecydować się na drenaż opaskowy lub odwodnienie liniowe. W jakich przypadkach te rozwiązania się sprawdzą i jak je przeprowadzić?

mgr inż. Irena Domska, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Styropian hydrofobowy do izolacji fundamentów

Styropian hydrofobowy do izolacji fundamentów Styropian hydrofobowy do izolacji fundamentów

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

Patryk Złotowski Poprawnie zaizolowane fundamenty

Poprawnie zaizolowane fundamenty Poprawnie zaizolowane fundamenty

Odpowiednie posadowienie budynku jest warunkiem jego bezpiecznej i komfortowej eksploatacji. Fundamenty muszą być nie tylko stabilne i suche, ale też odpowiednio ocieplone, żeby nie wyziębiały strefy przyziemia...

Odpowiednie posadowienie budynku jest warunkiem jego bezpiecznej i komfortowej eksploatacji. Fundamenty muszą być nie tylko stabilne i suche, ale też odpowiednio ocieplone, żeby nie wyziębiały strefy przyziemia domu.

MAXFLOOR Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek

Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek

Kamienny dywan to wytrzymała alternatywa dla konwencjonalnych pokryć posadzek w obrębie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane od wielu lat. W Polsce...

Kamienny dywan to wytrzymała alternatywa dla konwencjonalnych pokryć posadzek w obrębie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane od wielu lat. W Polsce ilość wykonywanych posadzek w tym systemie systematycznie i dynamicznie rośnie rok do roku.

Redakcja Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach

Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach

Hydroizolacje to bardzo ważny element każdego budynku, jego części lub pomieszczenia. Nieważne, czy mówimy o izolacjach w gruncie, o izolacji tarasów, pomieszczeń mokrych czy basenów, nigdy nie należy...

Hydroizolacje to bardzo ważny element każdego budynku, jego części lub pomieszczenia. Nieważne, czy mówimy o izolacjach w gruncie, o izolacji tarasów, pomieszczeń mokrych czy basenów, nigdy nie należy mówić o materiale hydroizolacyjnym, lecz o rozwiązaniu technologiczno-materiałowym. To istotna różnica, gdyż o skuteczności wykonanych prac decyduje nie tylko sam materiał.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wybrać materiał do hydroizolacji fundamentów?

Jak wybrać materiał do hydroizolacji fundamentów? Jak wybrać materiał do hydroizolacji fundamentów?

Aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji o wyborze materiału, warto odpowiedzieć na kilka pytań.

Aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji o wyborze materiału, warto odpowiedzieć na kilka pytań.

Jacek Sawicki Jak skutecznie osuszać mury

Jak skutecznie osuszać mury Jak skutecznie osuszać mury

Skuteczne osuszanie murów to proces złożony i czasochłonny, dlatego musi być poprzedzony rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia. Najczęstszą z nich jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do...

Skuteczne osuszanie murów to proces złożony i czasochłonny, dlatego musi być poprzedzony rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia. Najczęstszą z nich jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do fundamentu w wyniku braku izolacji lub złego jej stanu.

Hanna Czerska Ściany fundamentowe i piwniczne

Ściany fundamentowe i piwniczne Ściany fundamentowe i piwniczne

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy...

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy budowaniu dodatkowej kondygnacji wzrasta jednak koszt inwestycji. Ale jeśli decyzja o budowie piwnicy już zapadła, warto wiedzieć, jak ją wykonać.

Nasza Budowa Zakończenie stanu zero

Zakończenie stanu zero Zakończenie stanu zero

Udało się zakończyć stan zero, czyli ukończyliśmy wszelkie prace ziemne. Teraz juz będzie z górki!

Udało się zakończyć stan zero, czyli ukończyliśmy wszelkie prace ziemne. Teraz juz będzie z górki!

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten ma kilka etapów – od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Nasza Budowa Murowanie ścian fundamentowych

Murowanie ścian fundamentowych Murowanie ścian fundamentowych

Po zalaniu ław fundamentowych przyszedł czas na początki prac murarskich na naszej budowie.

Po zalaniu ław fundamentowych przyszedł czas na początki prac murarskich na naszej budowie.

Nasza Budowa Zalanie ław fundamentowych

Zalanie ław fundamentowych Zalanie ław fundamentowych

Wykopy zostały wykonane zgodnie z projektem. Nadszedł czas na wykonanie i ułożenie zbrojenia fundamentów, a następnie zalanie ław fundamentowych betonem.

Wykopy zostały wykonane zgodnie z projektem. Nadszedł czas na wykonanie i ułożenie zbrojenia fundamentów, a następnie zalanie ław fundamentowych betonem.

Nasza Budowa Wytyczenie budynku i pierwsze wykopy

Wytyczenie budynku i pierwsze wykopy Wytyczenie budynku i pierwsze wykopy

Humus został zdjęty. Najwyższy czas na to, aby na działkę zaprosić geodetę oraz kolejny raz operatora z koparką .

Humus został zdjęty. Najwyższy czas na to, aby na działkę zaprosić geodetę oraz kolejny raz operatora z koparką .

Nasza Budowa Lista zakupów na "stan zero"

Lista zakupów na "stan zero" Lista zakupów na "stan zero"

Pierwszy poważny zakup już za nami. W ostatnim czasie niespodziewanie udało nam się kupić stal zbrojeniową na nasze fundamenty. Małymi kroczkami zbliżamy się do rozpoczęcia budowy, a co za tym idzie do...

Pierwszy poważny zakup już za nami. W ostatnim czasie niespodziewanie udało nam się kupić stal zbrojeniową na nasze fundamenty. Małymi kroczkami zbliżamy się do rozpoczęcia budowy, a co za tym idzie do kolejnych zakupów. W tym tygodniu postanowiliśmy przygotować wstępną listę materiałów, które będą nam potrzebne w pierwszym etapie budowy

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.