Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Sztuka wyboru: gdzie garaż?

Fot. Stock

Garaż stał się niezbędnym elementem każdego współczesnego domu. Może być zespolony z domem lub niezależnym obiektem wzniesionym w jego pobliżu. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

Wybór jednego tych wariantów zależy przede wszystkim od powierzchni i możliwości zagospodarowania działki, jej kształtu i usytuowania w stosunku do drogi dojazdowej. Dlatego jeszcze przed wyborem działki powinno się sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące garażu. Wtedy też warto określić, ile samochodów ma pomieścić garaż – i to nie tylko zaraz po zbudowaniu domu, ale i za kilka lat. Przemyślenia te ułatwią nam podjęcie decyzji o lokalizacji garażu, zapewniającej wygodne korzystanie z niego i jednocześnie nienaruszającej koncepcji przestrzennego zagospodarowania całej posesji. Spróbujmy zatem zastanowić się nad zaletami i wadami garażu zespolonego z domem i wzniesionego jako niezależny budynek.

 

WARTO WIEDZIEĆ!
Rodzaje bram garażowych
Bramy uchylne – osadza się je w stalowej ościeżnicy, której boczne profile są jednocześnie prowadnicami. Skrzydło bramy, wykonane ze sztywnej płyty, przesuwa się po prowadnicach do góry. Podczas otwierania brama wysuwa się około 1,5 m przed lico garażu. Nie można więc zbyt blisko podjeżdżać do garażu.
Bramy segmentowe – składają się z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Ze względu na kierunek przesuwania się skrzydła wyróżnia się dwa ich rodzaje: górne (z poziomymi segmentami) i boczne (z pionowymi segmentami). W górnych podczas otwierania segmenty wjeżdżają stopniowo do góry na podsufitowych, stalowych prowadnicach. Natomiast w bocznych brama przesuwa się na rolkach na boczną ścianę garażu – w prawo lub lewo.
Bramy rolowane (nazywane też żaluzjowymi) – zbudowane są z wąskich listew aluminiowych lub stalowych, połączonych przegubowo na całej długości. Profile najczęściej ocieplone są pianką poliuretanową, która dodatkowo je usztywnia. Przesuwają się po prowadnicach zamontowanych po obu stronach otworu. Podczas otwierania bramy wąskie elementy poziome nawijają się na wał umieszczony w kasecie pod sufitem garażu. Zajmują więc mało miejsca. Kupuje się je z napędem elektrycznym.


GARAŻ ZESPOLONY Z DOMEM
Mogą tu być dwa rozwiązania, pierwsze – to garaż wbudowany w bryłę domu, drugie – dobudowany do domu. Przy czym wjazd do obydwu jest zazwyczaj na poziomie gruntu, ponieważ garaże zagłębione w ziemi obecnie buduje się rzadko ze względu na wysoki ich koszt i niełatwy do nich wjazd.
W pierwszym rozwiązaniu garaż jest przekryty wspólnym z domem dachem. Wprawdzie garaż nie zajmuje dodatkowego miejsca na działce i więcej powierzchni można przeznaczyć na ogród, ale znacznie zmniejsza przestrzeń domu i ogranicza powierzchnię ścian zewnętrznych, w których mogłyby się znaleźć okna.

Wjazd do garażu projektuje się najczęściej na linii lica ściany frontowej budynku, rzadziej w jego ścianie bocznej, ponieważ takie rozwiązanie możliwe jest tylko na szerokiej działce, pozwalającej na poprowadzenie wygodnego podjazdu. Garaż może też być nieco wysunięty przed dom.

Przed podjęciem decyzji o wbudowaniu garażu w bryłę domu, warto pamiętać, że jego wnętrze jest zazwyczaj niższe niż pomieszczeń mieszkalnych. Standardowa wysokość garażu na samochód osobowy wynosi przeważnie 2,2 m, a pomieszczeń mieszkalnych na parterze domu jednorodzinnego – od 2,7 do 3 m. Różnica jest spora i z tego też powodu stropy nad garażem i częścią mieszkalną nie znajdują się na tym samym poziomie. Wiąże to się z koniecznością rozczłonkowania bryły budynku i wyodrębnienia fragmentu z garażem, a nie zawsze jest to korzystne dla architektury całości. Jeśli nad garażem ma się znaleźć pomieszczenie użytkowe, muszą prowadzić do niego schody z części mieszkalnej znajdującej się na drugiej kondygnacji. W takiej sytuacji warto rozważyć budowę wyższego garażu. W przyszłości rozwiązanie to może okazać się bardzo przydatne. Garaż nie musi być ogrzewany. Jeśli jednak znajduje się nad nim pomieszczenie użytkowe, strop od strony garażu powinien mieć izolację termiczną. Wnętrze garażu jest zazwyczaj połączone drzwiami z częścią mieszkalną domu. Dzięki temu można na przykład wnieść do domu zakupy bez moknięcia na deszczu, co jest zaletą takiego garażu. Drzwi te muszą być jednak bardzo szczelne, aby do mieszkania nie przedostawały się spaliny. Muszą też mieć dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz – zgodnie z przepisami – odporność ogniową 30 minut.

Drugie rozwiązanie to garaż dobudowany do domu. Ma on niezależną konstrukcję i jest przekryty oddzielnym dachem. Z domem styka się jedną ścianą – zwykle krótszą. Garaż taki najczęściej usytuowany jest przed elewacją frontową, tworząc z nią literę L. Elementem wizualnie scalającym go z domem powinien być dach o takim samym kształcie i kącie nachylenia oraz przekryty tym samym materiałem, a także sposób wykończenia i kolor elewacji. Niezależnie jednak od tych zabiegów estetycznych, zharmonizowanie jego dość ciężkiej bryły (bez okien i innych detali rozrzeźbiających płaszczyzny ścian) z domem jest dość trudne. Ponadto, patrząc od strony wejścia na posesję, zawsze na pierwszym planie będziemy widzieli garaż.

Dobudowany garaż można także połączyć drzwiami z wnętrzem domu, pod warunkiem, że jest miejsce na śluzę wejściową, uniemożliwiającą przenikanie spalin i wychładzanie części mieszkalnej podczas korzystania z garażu. Inny sposób – prostszy i tańszy – to wstawienie drzwi w bocznej ścianie garażu i połączenie ich zadaszeniem z wejściem do domu. Aby dostać się do garażu, nie trzeba więc otwierać jego wrót. Zaletą tak usytuowanego garażu jest to, że można dobudować go po wykończeniu domu, co pozwala na rozłożenie w czasie kosztów inwestycji.

Ze względów estetycznych w obydwu rozwiązaniach niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej bramy, czyli takiej, której wzornictwo będzie nawiązywało do charakteru architektury budynku. Nowoczesna brama zawsze będzie czymś obcym w domu o tradycyjnym charakterze. Taka lepiej sprawdzi się w domu o prostej bryle i z dużymi otworami okiennymi, ujętymi w ramy w tym samym kolorze co brama. Natomiast do domu w stylu dworkowym lepiej będzie pasowała brama z drewnianą okładziną, której wzór nawiązuje do innych detali, np. okiennic czy ganku. Warto też pamiętać, że brama garażowa zajmuje w elewacji dużą powierzchnię, a im jest większa, tym bardziej widoczna.
Aby tak bardzo nie rzucała się w oczy, wybierzmy bramę w kolorze zbliżonym do elewacji. Biała zniknie na tle białego tynku, a ciemnobrązowa łatwiej wtopi się w elewacje z klinkieru. Brama o gładkiej, jednolitej powierzchni zwykle sprawia wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Lepiej więc, jeżeli jej dużą, monotonną płaszczyznę ożywią różnego rodzaju wytłoczenia lub przeszklenia. Okna w górnym segmencie bramy to dobre rozwiązanie, bo nie tylko sprawią, że będzie wyglądała lżej, ale także oświetlą wnętrze garażu.

GARAŻ WOLNO STOJĄCY
Budowa takiego garażu wymaga jednak dużej działki. Można go usytuować w dowolnym miejscu posesji, ale tak, aby wjazd do garażu był wygodny. Zajmuje on jednak sporo miejsca i w związku z tym uszczupla powierzchnię ogrodu. Ponadto niezbędne jest też doprowadzenie do garażu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a to zwiększa koszty zagospodarowania posesji. Zaletą zaś jest to, że nie zabiera on przestrzeni domu i nie ogranicza możliwości wbudowania okien na wszystkich elewacjach. Nie ma też potrzeby budowania w domu śluzy zapobiegającej przedostaniu się spalin i nieprzyjemnych zapachów z garażu do wnętrz mieszkalnych.

Aby w czasie deszczu przejść z garażu do domu suchą nogą, między tymi budynkami – jeśli nie są zbytnio od siebie oddalone – można poprowadzić zadaszony łącznik. W sezonie letnim na kolumnach czy słupach podpierających daszek może piąć się zieleń. Garaż wolno stojący ma własną konstrukcję (fundamenty, ściany, dach) i można go zbudować razem z domem lub później. Mimo że znajduje się w pewnej odległości od domu, warto zadbać o to, aby stylistycznie nawiązywał do jego architektury, a więc miał taki sam kształt i kąt nachylenia dachu oraz był przykryty i wykończony tymi samymi materiałami. Wolno stojący garaż nie musi być skromnym, przypominającym barak budynkiem. Można dobudować do niego na przykład taras czy werandę, a we wnętrzu umieścić oddzielne pomieszczenie gospodarcze, które będzie służyło do przechowywania mebli i narzędzi ogrodniczych. Nad pomieszczeniem garażu może znaleźć się pokój gościnny. Zamiast samodzielnie budować garaż, można zamówić gotowy, do montażu na miejscu.

Polecamy: Przegląd bram garażowych

Do wyboru są garaże żelbetowe i blaszane. Te pierwsze mogą być z prefabrykowanych płyt (ścian, stropu i podłogi), które montuje się na budowie, lub też gotowe do ustawienia na przygotowanym wcześniej fundamencie. Garaże blaszane to konstrukcja z ocynkowanych profili stalowych, którą wypełnia się poszyciem z blachy trapezowej lub płyt warstwowych z wełną mineralną w środku. Fundamenty i podłogę trzeba wykonać samodzielnie. Garaże gotowe dostępne są w wymiarach standardowych na jeden lub dwa samochody i ze standardowym wyposażeniem. Na zamówienie producenci dostarczają również garaże o nietypowych wymiarach i z dodatkowym wyposażeniem, na przykład z dobudowaną wiatą. Na budowę garażu wolno stojącego potrzebne jest oddzielne zezwolenie.

 

WARTO WIEDZIEĆ!

Zapytaj architekta

Jeśli garaż ma być przeznaczony na dwa samochody, warto poradzić się architekta, czy lepiej wyposażyć go w dwie mniejsze bramy, przedzielone słupkiem, czy też w jedną szeroką, która może przytłaczać swoją wielkością.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Tomek / 04-04-2013, 09:10

Takie pytanie - kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę garażu? Czy są jakieś wymiary, od których jest to wymagane?

maii23 / 10-04-2015, 17:52
A ja postawilem na swojej dzialce solidny garaz od http://www.garazemetalowe.pl/ , mieszczą mi sie moja dwa samochody i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Garaże i bramy garażowe

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl