Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Zachowanie odpowiedniej technologii prac ociepleniowych jest istotne z punktu widzenia skuteczności wykonanej izolacji
Zachowanie odpowiedniej technologii prac ociepleniowych jest istotne z punktu widzenia skuteczności wykonanej izolacji
Fot. Atlas

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej.

Ten warstwowy układ określa się mianem systemu ociepleń lub, rzadziej, zestawu wyrobów do wykonywania ociepleń. Każda ze stosowanych warstw pełni w układzie określoną funkcję techniczną i użytkową, ma zatem wpływ na jakość i trwałość ocieplenia jako całości.

Warto zatem po kolei przyjrzeć się dokładniej każdej ze wspomnianych warstw, aby lepiej zrozumieć, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej technologii prac ociepleniowych.

Wymagania techniczne dotyczące systemów ociepleń zapisane są w instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej nr 447/2009 „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonywania”. Zgodnie z instrukcją, w skład systemu ociepleń wchodzą elementy obligatoryjne oraz elementy dodatkowe (uzupełniające).

Elementami obligatoryjnymi są materiały:

 • do przyklejania izolacji cieplnej do podłoża – cementowe zaprawy klejące, masy klejące w postaci past gotowych do użycia, pianki poliuretanowe
 • do izolacji cieplnej – płyty styropianowe, z wełny mineralnej, z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub pianki fenolowej
 • do wykonywania warstwy zbrojonej – zaprawy cementowe lub masy klejące gotowe do użycia oraz siatka zbrojąca
 • do wykonywania wypraw tynkarskich – tynki cienkowarstwowe na bazie spoiwa cementowego (mineralne), tynki na bazie spoiw organicznych lub tynki krzemianowe.
KONIECZNIE ZOBACZ
Przegląd materiałów do ociepleń

Przegląd materiałów do ociepleń

Do materiałów uzupełniających należą:

 • łączniki mechaniczne (kołki) – wykonane w całości z tworzywa lub tworzywowe z trzpieniem stalowym, wbijane lub wkręcane
 • listwy startowe – wykonane z PVC lub aluminium
 • profile ociepleniowe – w postaci listew przyokiennych, okapnikowych, narożnikowych, listew do boniowania oraz profili dylatacyjnych (prostych i narożnikowych)
 • farby elewacyjne.

Dowiedz się więcej o innowacyjnych cechach systemów ETICS »

 

Poszczególne warstwy systemu ociepleń pełnią w układzie ociepleniowym ściśle określone funkcje techniczne lub użytkowe. Opisuję je w takiej kolejności, w jakiej są praktycznie stosowane podczas prac ociepleniowych.

Listwy startowe

Ich zadaniem jest wyznaczenie poziomej linii, która będzie jednocześnie dolną krawędzią ocieplenia. Listwy stanowią zabezpieczenie ocieplenia od dołu, ułatwiają wypoziomowanie pierwszej warstwy izolacji termicznej oraz jej układanie.

Materiały do przyklejania izolacji cieplnej

Funkcja tych materiałów wydaje się oczywista, nie jest tak jednak do końca. Materiały te pełnią bowiem trojaką funkcję. Pierwszą i najważniejszą jest oczywiście odpowiednio mocne i stabilne zamocowanie materiału termoizolacyjnego do podłoża. Materiały tego typu muszą się zatem cechować odpowiednio wysoką przyczepnością do typowych, spotykanych w budownictwie podłoży.

 

Według instrukcji ITB nr 447/2009 systemy ociepleń można mocować:

 

 • klejowo – tylko przy użyciu zaprawy klejącej, dotyczy to budynków o wysokości do 12 m, jeżeli podłoże jest odpowiednio nośne, a warstwa izolacji nie jest grubsza niż 15 cm
 • klejowo z dodatkowym mocowaniem mechanicznym – przy użyciu zaprawy klejącej i łączników mechanicznych (kołków), z takim rozwiązaniem mamy do czynienia najczęściej
 • mechanicznie – obciążenia działające na system przenoszą się na warstwę konstrukcyjną ścian za pośrednictwem łączników, natomiast klej pełni funkcję tymczasowego zamocowania płyt.

Drugą funkcją jest funkcja montażowa – klej lub masa klejąca umożliwiają skorygowanie nierówności istniejącego podłoża. Stosując warstwę kleju o różnej grubości (po dociśnięciu płyt), mamy możliwość uzyskania przez materiał izolacyjny płaszczyzny na całej ocieplanej powierzchni, nawet jeśli ściany mają duże odchyły od pionu.

Trzecia funkcja materiałów stosowanych do przyklejania termoizolacji to zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem ognia. Klej, wypełniając przestrzeń pomiędzy materiałem termoizolacyjnym a podłożem, zapobiega utworzeniu się tam wolnych przestrzeni, mogących sprzyjać rozwojowi pożaru. Tu jednak uwaga – płyty muszą być przyklejane metodą pasmowo-obwodową, a nie na tzw. placki.

System ETICS
System ETICS, Rys. SSO


Czytaj dalej: Materiały do izolacji cieplnej >>

 

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Kamil / 03-01-2017, 15:10

a farby termoizolacyjne? Też bardzo dobre dodatkowe rozwiazanie! 

   1 / 1   
powiązane produkty

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
 • - Domowa elektrownia
 • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

ruseph  | 
24-02-2020, 14:00
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 13:43
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 13:36
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl