EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak sprawdzić stan zawilgocenia starego domu

Skutek złego obsadzenia okna – zawilgocenie i grzyby pleśniowe
Fot. Maciej Rokiel

Skutek złego obsadzenia okna – zawilgocenie i grzyby pleśniowe


Fot. Maciej Rokiel

Aby określić rzeczywiste przyczyny zawilgocenia domów liczących kilkadziesiąt lat i opracować technologię prac naprawczych, niezbędne jest wykonanie oględzin i pomiarów.

Zobacz także

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów,...

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania...

Parati sp. z o.o. Czym jest płyta fundamentowa?

Czym jest płyta fundamentowa? Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to jedna z podstawowych konstrukcji budowlanych, której głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Bez właściwego jej wykonania żaden budynek nie mógłby stać stabilnie...

Płyta fundamentowa to jedna z podstawowych konstrukcji budowlanych, której głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Bez właściwego jej wykonania żaden budynek nie mógłby stać stabilnie i bezpiecznie. Dlatego też warto poznać podstawowe informacje na temat tej konstrukcji, jej rodzajów oraz samego procesu budowy. Postaramy się je przybliżyć w poniższym artykule.

W zależności od stanu technicznego budynku, ewentualnych wizualnych objawów zawilgocenia czy wręcz destrukcji, jak również sposobu użytkowania budynku mogą wystarczyć oględziny oraz proste pomiary, w bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędnie może być wykonanie odkrywek i badań laboratoryjnych.

Zawilgocenie domu zwykle dostrzega się po pojawieniu się konkretnych uszkodzeń. Warto jednak wiedzieć, że są one w wielu sytuacjach poprzedzone dość charakterystycznymi „objawami”, które sugerują lub wręcz informują o zbliżających się problemach. Dlatego, aby nie dopuścić do ewentualnych zniszczeń, warto sprawdzać pewne newralgiczne punkty budynku.

Pomocny może być np. podręczny wilgotnościomierz, szczególnie wtedy, gdy można dodatkowo poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego specjalistę. Jeżeli w budynku wcześniej występowały problemy z zawilgoceniem, warto kupić średniej klasy wilgotnościomierz (jego koszt to około 1500–2000 zł) i kilka razy w roku (np. jesienią i wiosną oraz po dłuższych lub intensywniejszych opadach) sprawdzić wilgotność w newralgicznych punktach budynku. Zwłaszcza w miejscach, w których pojawiała się już wilgoć.

WARTO WIEDZIEĆ

W obiekcie zabytkowym nie wolno wykonywać robót renowacyjnych bez zgody konserwatora zabytków. Aby ją uzyskać, konieczne jest opracowanie odpowiedniego projektu robót, po wykonaniu niezbędnych badań i ekspertyz.

Od czego zacząć?

Jeżeli mamy do dyspozycji rysunki budynku, to dobrą metodą jest zaznaczanie na jego planie rejonów o podwyższonym zawilgoceniu. Taka „mapa” umożliwia określenie miejsca przecieku, zwłaszcza gdy są to źródła zewnętrzne, takie jak nieszczelne pokrycia dachowe, uszkodzone obróbki blacharskie itp.

Gdy rysunków nie ma, można obszary te zaznaczyć na samym obiekcie, zrobić zdjęcia i zapisać w postaci elektronicznej, pozwala to na późniejsze porównanie i ocenę, czy wykonane prace przyniosły oczekiwany efekt. Trzeba jednak wiedzieć, czego szukać.

Jakie mogą być źródła zawilgocenia budynku?

Źródeł zawilgocenia budynków jest kilka, niektóre z nich dają bardzo charakterystyczne objawy, jednak w starych budynkach rzadko kiedy możemy zdiagnozować jedno, konkretne źródło wilgoci (choć nie można przyjąć, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca). Niektóre objawy problemów z wilgocią są wręcz odczuwalne. Wymienić tu należy m.in. zapach stęchlizny, paczenie się drewnianych posadzek (dla drewnianych podłóg może to być wręcz uginanie i zapadanie), paczenie się drewnianych ościeżnic i drzwi itp.

Oglądając budynki od zewnątrz, należy zwrócić uwagę na stan i szczelność dachu oraz odwodnienia (rynny, rury spustowe). Przecieki spowodowane uszkodzonymi obróbkami blacharskimi, rurami spustowymi czy źle obsadzonymi oknami można wykryć i zidentyfikować stosunkowo łatwo (fot. 1). Objawiają się one plamami wokół miejsc wnikania wody w budynek. Należy je porównać z umiejscowieniem parapetów oraz gzymsów lub przebiegiem rur i rynien.

Jeżeli wymieniane było pokrycie dachowe, bardzo często przyczyną problemów z zawilgoceniem poddaszy są błędy przy jego wykonywaniu (ten problem musi ocenić specjalista, objawy mogą być różne, niekiedy jest to przemarzanie dachu, skropliny wody od strony pomieszczenia itp.). Jeżeli budynek został ocieplony, to należy obejrzeć górne ościeża, niekiedy można zaobserwować skropliny wypływające spod termoizolacji (fot. 2), będące konsekwencją kondensacji pary wodnej pomiędzy warstwą termoizolacji a ścianą.

Widoczne zawilgocenie strefy cokołowej może być związane z oddziaływaniem wody rozbryzgowej (nie musi być ono szczególnie groźne, choć znacznie pogarsza estetykę). Tworzy się wówczas dość nieregularny pas zawilgocenia i zabrudzenia wysokości 20–40 cm, jednak czy faktycznie chodzi tu o wodę rozbryzgową, może to stwierdzić jedynie specjalista (błędnie może być ono potraktowane jako podciąganie kapilarne).

To ostatnie tworzy także pas wilgoci wysokości kilkudziesięciu centymetrów powyżej poziomu gruntu. Pas ten nie musi być ciągły. Jeżeli bowiem izolacja pozioma jest uszkodzona tylko na pewnym odcinku, centralny punkt zawilgocenia pojawi się w miejscach jej nieszczelności. Bardzo pomocna będzie tu analiza zasolenia muru, pozwalająca na stwierdzenie obecności soli pochodzących z otaczającego gruntu.

Na zasolenie muru wskazują także wilgotne plamy pojawiające się w pozornie przypadkowych miejscach, zwłaszcza po opadach atmosferycznych i/lub w okresie podwyższonej wilgotności względnej powietrza. Podczas suchej pogody wysychają, jednak mogą się wówczas pojawić wykwity solne i przebarwienia powierzchni muru (fot. 3).

Oględziny wewnątrz warto zacząć od najniżej położonych części budynku – od piwnic (lub od parteru, gdy budynek jest niepodpiwniczony). Należy szukać wykwitów, złuszczeń, plam, odspojonej farby, osypującego się tynku itp.

W piwnicy należy sprawdzić wilgotność ścian i podłóg/posadzek, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów styku posadzka–ściana, przy przejściach rurowych, oknach piwnicznych itp., jak również w małych zamkniętych pomieszczeniach czy pod schodami. Niekiedy zawilgocenia są wręcz widoczne, choć ich bezpośrednia przyczyna może być różna (fot. 5).

W budynkach niepodpiwniczonych należy sprawdzić wilgotność ścian w obszarze przypodłogowym, jak również wilgotność podłóg. Szczególnie starannie (pomimo sprawdzenia od zewnątrz) należy sprawdzać, czy nie występuje zawilgocenie w obszarze okien czy naświetli (fot. 1). Warto także zwrócić uwagę na naroża i narożniki oraz na ściany całkowicie zabudowane, np. meblościankami, a także na ościeżnice i szyby okien (fot. 4).

EKSPERT RADZI

Po zbadaniu zawilgocenia i zaznaczaniu go na rysunkach lub zdjęciach, można samodzielne określić ewentualne miejsca podwyższonego zawilgocenia i jego poziom.

Taka „mapa” w wielu sytuacjach umożliwia określenie miejsca przecieku, szczególnie gdy są to źródła zewnętrzne, takie jak przecieki przez nieszczelne pokrycia dachowe, zawilgocenie na skutek urwanych obróbek blacharskich itp.

Jednak określenie sposobu naprawy w bardziej skomplikowanych przypadkach należy pozostawić specjaliście.

Zdarza się, że źródłem zawilgocenia jest zwykła kondensacja wilgoci albo zalewanie ścian wodą opadową. Zaleca się natomiast wykonanie robót niezbędnych przy podciąganiu kapilarnym.

W takim przypadku wielokrotnie uzyskuje się pozytywny wynik, bo przy okazji naprawia się obróbki blacharskie i odwodnienia, układa tynk renowacyjny wewnątrz pomieszczeń piwnicznych, odpowiednio kształtuje przyległy teren itp.

Rezultatem jest wyschnięcie ściany, natomiast zastosowane metody, niejednokrotnie kosztowne, są nieadekwatne do przyczyn.

Błyskawiczna reakcja wymagana jest w przypadku zaobserwowania grzybni czy owocników grzybów domowych (fot. 6, 7). Tu czas reakcji liczy się wręcz w dniach, szczególnie wtedy, gdy elementy konstrukcyjne domu wykonane są z drewna. Należy bezwzględnie skontaktować się z mykologiem, który zidentyfikuje występujące grzyby i zaleci odpowiednie przeciwdziałanie.

Mniej groźna jest obecność grzybów pleśniowych, jednak są one bardzo silnymi alergenami, ponieważ produkowane przez nie mykotoksyny mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Jak sobie radzić z wilgocią

Niektóre źródła zawilgocenia można wyeliminować we własnym zakresie, ale trudniejsze problemy należy jednak pozostawić do rozwiązania fachowcom. Na przykład stare mury, chociaż bardzo grube, absolutnie nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjności. Ogrzewanie pomieszczeń dostarcza dużą ilość ciepła, a ogrzane powietrze w zetknięciu z zimnymi ścianami skrapla się na ich powierzchni. Wentylacja zaś (jeżeli istnieje) nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wymiany powietrza i usunąć nadmiaru wilgoci.

Ten przypadek jest łatwiejszy do zdiagnozowania, ponieważ czasem na ścianach wręcz widoczne są skropliny (fot. 9, 10), i relatywnie szybko pojawiają się objawy w postaci grzybów pleśniowych (fot. 8). Problemu nie rozwiąże tu hydroizolacja. Musimy albo podnieść temperaturę przegrody (co może być zarówno kosztowne – wykonanie ocieplenia, jak i trudne, np. usunięcie błędów w wykonanym ociepleniu).

Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem może być zwykłe wietrzenie mieszkania i/lub udrożnienie wentylacji. Chodzi o to, żeby nadmiar pary wodnej znajdujący się w pomieszczeniu usunąć – kondensacja następuje wtedy, gdy dla konkretnej temperatury powietrza ilość pary wodnej w powietrzu osiągnie tzw. stan nasycenia – i przy dalszym zwiększaniu jej ilości zacznie się ona wykraplać na powierzchni. Dlatego wykonanie hydroizolacji w tym przypadku nic nie da.

W niektórych sytuacjach rozwiązanie tego problemu może być trudniejsze niż to się początkowo wydaje, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zdiagnozowanie problemu przez specjalistę (przestrzegam tu przed próbą samodzielnego rozwiązywania tego problemu, np. przez wykonanie ocieplenia od wewnątrz. Grozi to wręcz pogorszeniem sytuacji i dostarczeniem do wnętrza ściany sporej ilości wilgoci), tym bardziej, że to źródło wilgoci ma szczególnie nieprzyjemny wpływ na osoby przebywające w pomieszczeniu (fot. 8).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Ela Ela, 25.09.2014r., 22:43:49 Jak już widać wilgoć to po co sprawdzać. Działać trzeba
  • Johnny Johnny, 10.09.2016r., 14:25:43 No dobra "sprawdzenie przez specjaliste" ale gdzie takiego znalezc, jak w ogole nazywa sie fachowo taki specjalista?
  • Redakcja Redakcja, 15.09.2016r., 08:38:37 Ten specjalista to mykolog, jest też taka organizacja Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa, autor artykułu też do niego należy. Może warto się z nimi skontaktować.
  • adek77 adek77, 19.04.2017r., 12:12:11 Na wszelki wypadek warto i tak zrobić ozonowanie. Wilgoć zostawia brzydki zapach, a mnożące się bakterie tak samo. Jeśli nie chcesz mieć stęchlizny w domu to warto zamówić firmę ozonującą. Dla nich to zwykła praca, a nas ratuje przed wdychaniem tych niezdrowych substancji.
  • dertys dertys, 19.06.2017r., 23:03:53 Warto wspomnieć ,że wiele mieszkańców czy to mieszkań czy domów ma kolosalny problem z wentylacją , przy której braku warunki do rozwoju grzyba są tym większe im więcej jest wilgoci w pomieszczeniu.Ale także : -brak nawiewników okiennych -suszenie rzeczy w domu na kaloryferach -brak wyciągu ,okapu w kuchni -wycieki hydrauliczne -duża ilość pary wodnej w łazience -sufity z g-k nie antywodne -mostki termiczne -wilgoć technologiczna -kondensacja pary wodnej w dużej mierze sposób użytkowania pomieszczeń ma niebagatelne znaczenie i warto zaznaczyć ,że usuwanie grzyba nie jest aż tak trudne sztuka w zabezpieczeniu przed ponownym powrotem nieproszonego gościa do domu :) pozdrawiam !
  • dertys dertys, 19.06.2017r., 23:10:59 Warto wspomnieć ,że wiele mieszkańców czy to mieszkań czy domów ma kolosalny problem z wentylacją , przy której braku warunki do rozwoju grzyba są tym większe im więcej jest wilgoci w pomieszczeniu.Ale także : -brak nawiewników okiennych -suszenie rzeczy w domu na kaloryferach -brak wyciągu ,okapu w kuchni -wycieki hydrauliczne -duża ilość pary wodnej w łazience -sufity z g-k nie antywodne -mostki termiczne -wilgoć technologiczna -kondensacja pary wodnej w dużej mierze sposób użytkowania pomieszczeń ma niebagatelne znaczenie i warto zaznaczyć ,że usuwanie grzyba nie jest aż tak trudne sztuka w zabezpieczeniu przed ponownym powrotem nieproszonego gościa do domu :) pozdrawiam !
  • HELENA HELENA, 17.05.2018r., 15:17:46 Dzień dobry mam pytanie... proszę o odpowiedz...Ekspert stwierdził że w naszym domu wilgotność ścian które badał mają 20 % wilgotności ściany ... są suche i ta norma jest dopuszczalna .

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – hydroizolacja, termoizolacja i paroizolacja

Tarasy wentylowane – hydroizolacja, termoizolacja i paroizolacja Tarasy wentylowane – hydroizolacja, termoizolacja i paroizolacja

Kontynuując temat tarasów wentylowanych, rozpoczęty w EB nr 4/2020, w tym artykule przeanalizujemy dwa najczęściej spotykane warianty: taras nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz taras na gruncie, ze szczególnym...

Kontynuując temat tarasów wentylowanych, rozpoczęty w EB nr 4/2020, w tym artykule przeanalizujemy dwa najczęściej spotykane warianty: taras nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz taras na gruncie, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów stosowanych na: paroizolację, termoizolację, hydroizolację główną, hydroizolację pod warstwą użytkową, posadzkę (płyty oraz wsporniki), oraz wykonanie okapu.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane

Tarasy wentylowane Tarasy wentylowane

Na popularność tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody wpływa przede wszystkim możliwość wykończenia ich powierzchni innym materiałem niż płytki ceramiczne.

Na popularność tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody wpływa przede wszystkim możliwość wykończenia ich powierzchni innym materiałem niż płytki ceramiczne.

Dom bez wilgoci

Dom bez wilgoci Dom bez wilgoci

Pobierz bezpłatny poradnik "Dom bez wilgoci", a dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć.

Pobierz bezpłatny poradnik "Dom bez wilgoci", a dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć.

Redakcja news Ile kosztuje taras i balkon z płytek?

Ile kosztuje taras i balkon z płytek? Ile kosztuje taras i balkon z płytek?

Płytki na tarasie czy balkonie mogą być świetnie wyglądającą, a przy tym praktyczną i łatwą w utrzymaniu w czystości alternatywą dla tradycyjnych desek tarasowych lub tarasów z kostki brukowej. Ile kosztuje...

Płytki na tarasie czy balkonie mogą być świetnie wyglądającą, a przy tym praktyczną i łatwą w utrzymaniu w czystości alternatywą dla tradycyjnych desek tarasowych lub tarasów z kostki brukowej. Ile kosztuje wykonanie tarasu czy balkonu z płytek oraz jakich błędów nie popełnić na etapie wyboru materiałów i budowy?

Redakcja Taras lub balkon z desek – pamiętaj o izolacji

Taras lub balkon z desek – pamiętaj o izolacji Taras lub balkon z desek – pamiętaj o izolacji

Taras lub balkon, niezależnie od tego, czy zostały pokryte deskami drewnianymi czy kompozytowymi, nieustannie poddawane są działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych. Latem to promieniowanie UV i...

Taras lub balkon, niezależnie od tego, czy zostały pokryte deskami drewnianymi czy kompozytowymi, nieustannie poddawane są działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych. Latem to promieniowanie UV i wysokie temperatury, a jesienią i zimą – woda deszczowa oraz zalegający śnieg. Właśnie dlatego, chcąc zapewnić nawierzchni trwałość na długie lata, trzeba zadbać o odpowiednią hydroizolację podłoża.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Dachy zielone bez błędów, czyli właściwe projektowanie i realizacja

Dachy zielone bez błędów, czyli właściwe projektowanie i realizacja Dachy zielone bez błędów, czyli właściwe projektowanie i realizacja

Dobrze wykonane dachy zielone mają liczne zalety użytkowe, estetyczne i ekologiczne. Źle wykonane generują z kolei niepotrzebne koszty. Dlatego tak ważne jest właściwe zaprojektowanie i realizacja poszczególnych...

Dobrze wykonane dachy zielone mają liczne zalety użytkowe, estetyczne i ekologiczne. Źle wykonane generują z kolei niepotrzebne koszty. Dlatego tak ważne jest właściwe zaprojektowanie i realizacja poszczególnych warstw dachu zielonego. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę i które elementy są najbardziej newralgiczne.

mgr inż. Mariusz Pawlak Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Dobór łączników do montażu na dachach płaskich Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, jakim jest poprawa standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację...

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, jakim jest poprawa standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: "Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich".

VISBUD-Projekt Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie

Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie

Balkony, tarasy i loggie, ze względu na działanie czynników klimatycznych, narażone są na największe obciążenia. Ciągła zmienność temperatur, suchość i wilgotność powodują uszkodzenia w postaci rys czy...

Balkony, tarasy i loggie, ze względu na działanie czynników klimatycznych, narażone są na największe obciążenia. Ciągła zmienność temperatur, suchość i wilgotność powodują uszkodzenia w postaci rys czy nieszczelności. Jednocześnie te elementy budynku stają się naturalnym przedłużeniem powierzchni mieszkalnej, dlatego należy je skutecznie i estetycznie zabezpieczać.

Weber Wilgoć pod kontrolą

Wilgoć pod kontrolą Wilgoć pod kontrolą

Można jej zapobiec tylko w jeden sposób – wykonując skuteczną hydroizolację w pomieszczeniach, w których korzystamy z wody. A sprawdzone materiały systemowe do tego celu oferuje firma Weber.

Można jej zapobiec tylko w jeden sposób – wykonując skuteczną hydroizolację w pomieszczeniach, w których korzystamy z wody. A sprawdzone materiały systemowe do tego celu oferuje firma Weber.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie progu drzwiowego

Balkony i tarasy - uszczelnienie progu drzwiowego Balkony i tarasy - uszczelnienie progu drzwiowego

Balkon to element architektoniczny, wykonstruowany w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Natomiast loggia to wnęka w elewacji...

Balkon to element architektoniczny, wykonstruowany w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Natomiast loggia to wnęka w elewacji budynku, powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń.

Patryk Złotowski Poprawnie zaizolowane fundamenty

Poprawnie zaizolowane fundamenty Poprawnie zaizolowane fundamenty

Odpowiednie posadowienie budynku jest warunkiem jego bezpiecznej i komfortowej eksploatacji. Fundamenty muszą być nie tylko stabilne i suche, ale też odpowiednio ocieplone, żeby nie wyziębiały strefy przyziemia...

Odpowiednie posadowienie budynku jest warunkiem jego bezpiecznej i komfortowej eksploatacji. Fundamenty muszą być nie tylko stabilne i suche, ale też odpowiednio ocieplone, żeby nie wyziębiały strefy przyziemia domu.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać hydroizolację w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych

Jak wykonać hydroizolację w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych Jak wykonać hydroizolację w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych

O ile wykonanie hydroizolacji pomieszczeń wilgotnych czy mokrych nie jest zbyt skomplikowane (nałożenie warstwy uszczelniającej na powierzchniach płaskich, jak ściany czy podłoga, oraz staranne, zgodne...

O ile wykonanie hydroizolacji pomieszczeń wilgotnych czy mokrych nie jest zbyt skomplikowane (nałożenie warstwy uszczelniającej na powierzchniach płaskich, jak ściany czy podłoga, oraz staranne, zgodne z wytycznymi producenta, położenie takiej powłoki nie powinno stanowić większego problemu), o tyle prawidłowe uszczelnienie tzw. trudnych miejsc (narożników, styku podłoga–ściana, dylatacji, przejść instalacyjnych, kratek ściekowych itp.) jest dużo trudniejsze i wymaga znacznej staranności oraz dokładności....

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacja fundamentówRodzaje i najpopularniejsze materiały

Hydroizolacja fundamentówRodzaje i najpopularniejsze materiały Hydroizolacja fundamentówRodzaje i najpopularniejsze materiały

Przy projekcie indywidualnym warto, aby inwestor świadomie współpracował z projektantem przy doborze rozwiązania hydroizolacji fundamentów.

Przy projekcie indywidualnym warto, aby inwestor świadomie współpracował z projektantem przy doborze rozwiązania hydroizolacji fundamentów.

mgr inż. Maciej Rokiel Skąd się bierze wilgoć w domu

Skąd się bierze wilgoć w domu Skąd się bierze wilgoć w domu

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

mgr inż. Maciej Rokiel Skąd ta wilgoć?

Skąd ta wilgoć? Skąd ta wilgoć?

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Jacek Sawicki Jak skutecznie osuszać mury

Jak skutecznie osuszać mury Jak skutecznie osuszać mury

Skuteczne osuszanie murów to proces złożony i czasochłonny, dlatego musi być poprzedzony rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia. Najczęstszą z nich jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do...

Skuteczne osuszanie murów to proces złożony i czasochłonny, dlatego musi być poprzedzony rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia. Najczęstszą z nich jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do fundamentu w wyniku braku izolacji lub złego jej stanu.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów Hydroizolacja fundamentów

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowe warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wilgocią.

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowe warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wilgocią.

Redakcja Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki

Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki

Wilgoć, wszechobecna w naszym otoczeniu, stanowi znaczące zagrożenie dla trwałości budynków. Ściany, fundamenty, dachy praktycznie przez cały czas są narażone na działanie wody zarówno z zewnątrz, jak...

Wilgoć, wszechobecna w naszym otoczeniu, stanowi znaczące zagrożenie dla trwałości budynków. Ściany, fundamenty, dachy praktycznie przez cały czas są narażone na działanie wody zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Modne ściany i stylowe podłogi

Modne ściany i stylowe podłogi Modne ściany i stylowe podłogi

Podłogi i ściany traktujemy zazwyczaj po macoszemu. Najczęściej stanowią one neutralne tło dla aranżacji wnętrza. Najwyższy czas to zmienić i wykorzystać potencjał tkwiący w dużych powierzchniach do stworzenia...

Podłogi i ściany traktujemy zazwyczaj po macoszemu. Najczęściej stanowią one neutralne tło dla aranżacji wnętrza. Najwyższy czas to zmienić i wykorzystać potencjał tkwiący w dużych powierzchniach do stworzenia atrakcyjnej, niebanalnej aranżacji przestrzeni. Zwłaszcza, że projektanci i producenci proponują wiele ciekawych rozwiązań. Warto przyjrzeć się nowym materiałom, kolorystyce, fakturom i motywom dekoracyjnym materiałów służących do wykończenia ścian i podłóg i zastosować je we własnym domu....

dr inż. Bartłomiej Monczyński Przyczyny zawilgacania budynków

Przyczyny zawilgacania budynków Przyczyny zawilgacania budynków

Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...

Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Redakcja news MIWO poleca publikację DAFA

MIWO poleca publikację DAFA MIWO poleca publikację DAFA

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO poleca publikację „DAFA PPOŻ. 2.01 Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad”. Wytyczne przeciwpożarowe Stowarzyszenia Wykonawców Dachów...

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO poleca publikację „DAFA PPOŻ. 2.01 Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad”. Wytyczne przeciwpożarowe Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprezentowano po raz pierwszy podczas tegorocznych targów budowlanych BUDMA. Jest to kolejne po „Wytycznych projektowania. Ocieplenie elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” opracowanie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP), które skupia się...

Aneta Ściany w bieli

Ściany w bieli Ściany w bieli

Biel w kulturze europejskiej symbolizuje czystość i niewinność. Czy wnętrza utrzymane w bieli też takie są? Czyste i niewinne?

Biel w kulturze europejskiej symbolizuje czystość i niewinność. Czy wnętrza utrzymane w bieli też takie są? Czyste i niewinne?

Aneta Gdyby ściany mogły mówić

Gdyby ściany mogły mówić Gdyby ściany mogły mówić

To te zapewne krzyczałyby z radości, bowiem wykończone zostały fantastycznymi fototapetami zaprojektowanymi przez Catalinę Estrada – kolumbijską ilustratorkę, której głównym źródłem inspiracji jest fauna...

To te zapewne krzyczałyby z radości, bowiem wykończone zostały fantastycznymi fototapetami zaprojektowanymi przez Catalinę Estrada – kolumbijską ilustratorkę, której głównym źródłem inspiracji jest fauna i flora oraz brazylijskie motywy ludowe.

Monika Mucha Masakra na ścianie

Masakra na ścianie Masakra na ścianie

Lubię horrory, filmy o zombie i wszelkie straszności. Ale te fototapety to chyba przesada.

Lubię horrory, filmy o zombie i wszelkie straszności. Ale te fototapety to chyba przesada.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.