EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Jak w prosty sposób zaaranżować kącik dla dzieci w naszym ogrodzie?

Redakcja | 2013-07-15
Fot. Castorama Polska

Fot. Castorama Polska

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce spędzania wolnego czasu dla dzieci niż przydomowy ogród. Jednak, aby nasze pociechy mogły się w nim bezpiecznie bawić, warto zaaranżować w nim plac zabaw. Miejsce to powinno być przyjazne, atrakcyjne i dostosowane do wieku dziecka.

Zobacz także

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować? Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

Dragon Poland Sp. z o.o. Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata

Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów dostępnych na rynku, nie bez powodu bardzo chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo drewno jest stosunkowo trwałym surowcem, który przy odpowiednim zabezpieczeniu...

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów dostępnych na rynku, nie bez powodu bardzo chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo drewno jest stosunkowo trwałym surowcem, który przy odpowiednim zabezpieczeniu może nam służyć na długie lata.

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Wbrew pozorom urządzenie kącika zabaw dla dzieci nie jest trudnym i pracochłonnym zajęciem. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z wyborem odpowiedniego miejsca, wyposażenia oraz zapewnieniem naszym pociechom bezpieczeństwa.

Odpowiednie miejsce na przydomowy plac zabaw

Jedną z najważniejszych kwestii przy aranżacji przydomowego placu zabaw jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej wyznaczyć je już na etapie projektowania ogrodu.

Przede wszystkim powinno być ono dobrze widoczne z każdej części działki oraz z okien domu, tak by osoby dorosłe mogły z łatwością obserwować bawiące się dzieci.

Trzeba również pamiętać, aby zlokalizować je w oddalonej od ulicy części ogrodu.

Co więcej, droga prowadząca do kącika zabaw powinna być maksymalnie prosta i krótka, bez kamieni, mostków, schodów i innych podobnych elementów małej architektury. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie szerokiej ścieżki omijającej grządki i kwiatowe rabatki.

Przydomowy plac zabaw powinien być usytuowany w miarę możliwości w nasłonecznionej części ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić dzieciom częściowe zacienienie tak, by w czasie upału nie przebywały zbyt długo na prażącym słońcu. Przestrzeń placu można osłonić pergolą, parawanem ogrodowym lub sadząc szybko rosnące rośliny. Kącik zabaw dla dzieci nie powinien się jednak znajdować bezpośrednio pod drzewami, gdyż spadające liście i odchody ptaków będą brudziły teren, zwłaszcza piaskownicę.

Trzeba również pamiętać, że podłoże na placu zabaw powinno zapewnić dzieciom „miękkie” lądowanie przy upadkach, dlatego też teren ten nie powinien być utwardzony. Najlepiej wysypać go grubą warstwą piasku, który zamortyzuje ewentualne wywrotki. Zaletą piasku jest również duża przepuszczalność wody, dzięki czemu nigdy nie tworzą się na nim kałuże, a dzieci mogą się na nim bawić bezpośrednio po opadach deszczu. Teren placu zabaw może być także porośnięty trawą. Z tym, że musi być ona dobrze utrzymana, tj. regularnie koszona i podlewana. Jako podłoże możemy zastosować również specjalne gumowe maty dostępne w sieciach handlowych.

Wybór urządzeń do zabawy

Kolejną bardzo ważną kwestią przy aranżacji przydomowego kącika dla dzieci jest wybór urządzeń do zabawy. Powinny być one nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne  oraz dopasowane do wieku dzieci i przestrzeni jaką dysponujemy.

Kącik zabaw przeznaczony dla małych dzieci możemy wyposażyć w piaskownicę, huśtawkę, stolik piknikowy lub mały drewniany domek. Doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku małych ogrodów, będą urządzenia pełniące kilka funkcji jednocześnie np. piaskownica z domkiem, w którym znajduje się również ławeczka ze schowkiem na zabawki lub stolik piknikowy ze zdejmowanym blatem, z którego można stworzyć mini-piaskownicę.

W przypadku starszych dzieci, plac zabaw warto zaopatrzyć w zabawki łączące w sobie kilka elementów aktywizujących, tak jak np. huśtawka z drabinką i zjeżdżalnią, huśtawka z wieżą i piaskownicą czy wieża ze ścianką wspinaczkową. Urządzenia te zapewniają kilka rodzajów zabaw, zajmując jednocześnie dużo mniej miejsca. Na placu zabaw dla starszych dzieci świetnie sprawdzą się również drążki czy bujaki na sprężynie.

Podczas zakupu wyposażenia przydomowego placu zabaw powinniśmy pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną. Dlatego najlepiej jest wybierać takie urządzenia, które można łatwo i niedrogo modyfikować, np. poprzez wymianę akcesoriów.

Przede wszystkim bezpieczeństwo 

Przydomowy plac zabaw powinien być miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla dzieci. Dlatego też przede wszystkim należy kupować tylko takie urządzenia, które posiadają atest zgodny z polską normą PN–EN 71. Poświadcza on, że produkty te zostały poddane odpowiednim badaniom i testom eliminującym np. ryzyko zastosowania materiału niewłaściwej jakości, czy o zbyt małej wytrzymałości, niebezpieczeństwo zahaczenia o wystający element, czy zagrożenie zakleszczenia główki dziecka między elementami konstrukcji.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest odpowiedni montaż urządzeń do zabawy. W tym przypadku należy bezwzględnie stosować się do instrukcji podanych przez producenta.

Urządzenia powinny być rozstawione w odległości około 2 metrów od innych obiektów, a następnie w sposób trwały i stabilny przymocowany do podłoża. W żadnym wypadku nie mogą być ustawione na betonie, asfalcie czy innej twardej nawierzchni. Przed wpuszczeniem malucha na plac zabaw koniecznie należy dokonać kontroli stabilności całej konstrukcji, zamocowania akcesoriów, śrub i wkrętów. Należy pamiętać również o dokonywaniu okresowych kontroli urządzeń, tj. ich zakotwienia, zamocowania i stanu zużycia akcesoriów, przykręcenia śrub itp.

Wokół placu zabaw należy koniecznie wyznaczyć strefę bezpieczeństwa, tzn. obszar, na którym nie będzie przeszkód zagrażających życiu lub zdrowiu dzieci, takich jak wystające kołki, ostro zakończone płoty, sznury do bielizny, kamienie,  kolczaste i trujące rośliny czy oczko wodne. Również ogród powinien być otoczony solidnym płotem, a prowadząca do niego furtka dobrze zamknięta. Dzięki temu dzieci nie wybiegną na ruchliwą ulicę, a do ogrodu nie wejdzie nikt niepożądany.

Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia nie zwalniają dorosłych z pełnienia nadzoru nad bawiącymi się dziećmi. Odpowiedzialni rodzice muszą zawsze pamiętać o dziecięcej energii i pomysłowości, która nie zna granic.

Piotr Piekarski – kierownik działu Ogród, Castorama Polska

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • M.Mazik M.Mazik, 09.01.2014r., 14:50:50 Plac zabaw może być rajem dla dziecka, jeśli zachowa się podstawowe zasady przy jego urządzaniu. Na pierwszym miejscu oczywiście jest zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dziecku. Jak robić to właściwie? http://ogrodosfera.pl/blog/przydomowy-plac-zabaw/
  • AniaM AniaM, 09.09.2014r., 16:54:20 Właśnie kończę budowę domu i zostawiłam w ogrodzie trochę miejsca na plac zabaw dla naszych dzieci. Znajoma poleciła mi http://spil.pl/ co sądzicie o tej firmie?
  • Muza Muza, 28.11.2017r., 07:42:20 Ciekawe przydatne porady, a zabawy w ogrodzie to na pewno doskonała możliwość dla dzieci, by więcej czasu spędzały na dworze. Opcji jest oczywiście więcej  a wykorzystując je mądrze i przygotowując taki kącik, można potem cieszyć się radością dzieciaków.
  • MAŁPISZON MAŁPISZON, 03.07.2019r., 10:26:18 Bardzo ciekawe. Nieźle mieć własny plac zabaw we własnym ogrodzie. Rodzice mogą spokojnie obserwować z leżaczków jak dziecko się bawi. Dobry pomysł to również kolorowy plac zabaw do ogrodu 

Powiązane

Krystyna Stankiewicz Ogród w pojemnikach

Ogród w pojemnikach Ogród w pojemnikach

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Jadwiga Litke Rabata z trawami

Rabata z trawami Rabata z trawami

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast...

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast wracają do pozycji pionowej. Piękne i pełne wdzięku pasują do ogrodu w każdym stylu.

REGULUS®-system Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce...

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce domu, w którym przyjmuje się gości, oddaje lekturze czy pije poranną kawę. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej...

Redakcja Budowa grilla krok po kroku

Budowa grilla krok po kroku Budowa grilla krok po kroku

Letnie miesiące to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu zachęcają do zapraszania gości i przyjmowania zaproszeń od innych. Jeśli chcemy zachwycić naszych...

Letnie miesiące to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu zachęcają do zapraszania gości i przyjmowania zaproszeń od innych. Jeśli chcemy zachwycić naszych gości pięknym, funkcjonalnym, murowanym grillem z cegieł, warto zastanowić się nad jego budową.

Jadwiga Litke Przesadzanie starych drzew

Przesadzanie starych drzew Przesadzanie starych drzew

Nawet starsze drzewa i krzewy ozdobne można przesadzać. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i wybrać właściwą porę roku.

Nawet starsze drzewa i krzewy ozdobne można przesadzać. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i wybrać właściwą porę roku.

Jadwiga Litke Jakie rośliny polecane są do ogrodów zimowych?

Jakie rośliny polecane są do ogrodów zimowych?

Rośliny do ogrodów zimowych można podzielić na dwie grupy: przystosowane do ogrodów nieogrzewanych, odporne na niskie temperatury, ale wrażliwe na mróz (optymalna dla nich temperatura to 5–15°C). Wyższej...

Rośliny do ogrodów zimowych można podzielić na dwie grupy: przystosowane do ogrodów nieogrzewanych, odporne na niskie temperatury, ale wrażliwe na mróz (optymalna dla nich temperatura to 5–15°C). Wyższej temperatury (15–25°C) wymagają przez cały rok rośliny ciepłolubne. Typowa kompozycja ogrodu zimowego wykorzystuje egzemplarze wyższe, podkreślające wysokość pomieszczenia, a także gatunki o dekoracyjnych liściach, pięknych kwiatach lub owocach oraz rośliny pnące i okrywowe. W ogrodach zimowych można...

Redakcja Betonowy podjazd

Betonowy podjazd Betonowy podjazd

Betonowy podjazd kojarzy się zwykle z szarą, brzydką i popękaną nawierzchnią. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany, jest trwały, na życzenie inwestora może być barwiony, a nawet fakturowany we wzorki.

Betonowy podjazd kojarzy się zwykle z szarą, brzydką i popękaną nawierzchnią. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany, jest trwały, na życzenie inwestora może być barwiony, a nawet fakturowany we wzorki.

Redakcja Posadzka w altance

Posadzka w altance

W altance można schować się przed upałem, zapewni ona również schronienie, gdy podczas grillowania złapie nas wiosenny lub letni deszcz. Żeby móc w pełni korzystać z zalet altanki, trzeba zadbać o to,...

W altance można schować się przed upałem, zapewni ona również schronienie, gdy podczas grillowania złapie nas wiosenny lub letni deszcz. Żeby móc w pełni korzystać z zalet altanki, trzeba zadbać o to, by miała solidne podłoże.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Redakcja Impregnacja drewna – krok po kroku

Impregnacja drewna – krok po kroku Impregnacja drewna – krok po kroku

Wiosna to dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej. Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania...

Wiosna to dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej. Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania tych czynników jest bardzo różna, od powierzchniowej dotykającej sfery estetycznej po bardzo poważną, niosącą ze sobą konieczność wymiany uszkodzonego drewna. Chcąc zachować na długo niepowtarzalne właściwości drewna, musimy pamiętać o jego prawidłowym zabezpieczeniu.

Redakcja Taras z włókien bambusowych – montaż krok po kroku

Taras z włókien bambusowych – montaż krok po kroku Taras z włókien bambusowych – montaż krok po kroku

Dostępne na rynku systemy tarasowe, wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu. Aby móc z niego korzystać przez długie lata, już w trakcie budowy...

Dostępne na rynku systemy tarasowe, wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu. Aby móc z niego korzystać przez długie lata, już w trakcie budowy warto zastosować się do kilku zaleceń.

Redakcja Jak naprawić podjazd?

Jak naprawić podjazd? Jak naprawić podjazd?

Ubytki w betonowym podjeździe mogą pojawiać się z różnych powodów: od uszkodzeń mechanicznych, po działania celowe, np. konieczność poprowadzenia instalacji elektrycznej. Podpowiadamy, jak samemu wypełnić...

Ubytki w betonowym podjeździe mogą pojawiać się z różnych powodów: od uszkodzeń mechanicznych, po działania celowe, np. konieczność poprowadzenia instalacji elektrycznej. Podpowiadamy, jak samemu wypełnić i uzupełnić powstałe braki.

Jadwiga Litke Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik? Jak założyć trawnik?

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony...

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony czas.

Redakcja Budowa basenu w ogrodzie

Budowa basenu w ogrodzie Budowa basenu w ogrodzie

Nawet niewielki basen w ogrodzie może zapewnić nam relaks, ale również da gwarancję spokoju i intymności. Podpowiadamy, jak się zabrać do planowania i budowy basenu.

Nawet niewielki basen w ogrodzie może zapewnić nam relaks, ale również da gwarancję spokoju i intymności. Podpowiadamy, jak się zabrać do planowania i budowy basenu.

Redakcja Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Jak odnowić stare drewno - krok po kroku Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji drewnianych podłóg i mebli? Czym zabezpieczać drewno i czym je odnawiać? Przedstawiamy rozwiązania problemów z powierzchniami drewnianymi.

Jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji drewnianych podłóg i mebli? Czym zabezpieczać drewno i czym je odnawiać? Przedstawiamy rozwiązania problemów z powierzchniami drewnianymi.

Redakcja Jak opryskiwać rośliny?

Jak opryskiwać rośliny? Jak opryskiwać rośliny?

W dzisiejszych czasach trudno się obejść bez opryskiwania drzew i roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by rośliny były zdrowe i chronione przed szkodnikami. Zanim jednak zaczniemy prace w ogrodzie,...

W dzisiejszych czasach trudno się obejść bez opryskiwania drzew i roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by rośliny były zdrowe i chronione przed szkodnikami. Zanim jednak zaczniemy prace w ogrodzie, warto upewnić się, czy wiemy, jak prawidłowo opryskiwać rośliny.

Redakcja Jak wykonać murowane ogrodzenie

Jak wykonać murowane ogrodzenie Jak wykonać murowane ogrodzenie

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Redakcja Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki? Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć...

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Redakcja Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników – krok po kroku Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Redakcja Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Jak odnowić drewniane ogrodzenie? Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Wiosna to najlepszy moment na porządkowe prace w ogrodzie. Można m.in. sprawdzić, jak zima wpłynęła na drewniane elementy architektury. Prace renowacyjne dobrze zacząć od ogrodzenia, które jest wizytówką...

Wiosna to najlepszy moment na porządkowe prace w ogrodzie. Można m.in. sprawdzić, jak zima wpłynęła na drewniane elementy architektury. Prace renowacyjne dobrze zacząć od ogrodzenia, które jest wizytówką domu. Radzimy jak zabrać się do samodzielnego impregnowania drewna.

Redakcja Jak założyć ogródek warzywny?

Jak założyć ogródek warzywny? Jak założyć ogródek warzywny?

Piękny i zadbany ogród jest ozdobą każdego domu. A jeśli tylko zaplanujemy w nim miejsce na rabatki warzywne czy z ziołami, to oprócz funkcji estetycznej, może także spełniać cele praktyczne. Przydomowa...

Piękny i zadbany ogród jest ozdobą każdego domu. A jeśli tylko zaplanujemy w nim miejsce na rabatki warzywne czy z ziołami, to oprócz funkcji estetycznej, może także spełniać cele praktyczne. Przydomowa uprawa ulubionych warzyw i ziół to prosty sposób na świeże i ekologiczne produkty w naszej kuchni.

Redakcja Jak czyścić i pielęgnować meble ogrodowe?

Jak czyścić i pielęgnować meble ogrodowe? Jak czyścić i pielęgnować meble ogrodowe?

Niezależnie, czy są nowoczesne czy stylowe, sosnowe czy dębowe, jedno jest pewne – o meble ogrodowe trzeba dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie je czyścić oraz pielęgnować.

Niezależnie, czy są nowoczesne czy stylowe, sosnowe czy dębowe, jedno jest pewne – o meble ogrodowe trzeba dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie je czyścić oraz pielęgnować.

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.