Co to jest rekuperator
Z technicznego punktu widzenia jest to wymiennik ciepła. Ale od kilkunastu lat nazywane są tak centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub z pomieszczenia.
Podstawową funkcją central jest nawiewanie świeżego powietrza i wywiewanie zużytego (wentylacja nawiewno-wywiewna) z budynku lub pomieszczenia oraz sterowanie intensywnością tej wymiany w zależności od aktualnych potrzeb. Centrale wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze nawiewane do budynku i zabezpieczające rekuperator oraz instalację przed gromadzeniem się kurzu.
Kiedy stosować rekuperację
Dawniej, gdy zapotrzebowanie na ciepło w budynku kształtowały głównie straty ciepła przez nieizolowane przegrody, strop i okna, to straty ciepła na wentylację nie miały aż tak dużego znaczenia. Wszystko się jednak zmieniło, odkąd budynki mają dobrą izolację ścian, stropów, dachów i podłóg, a przez okna nie ucieka tyle ciepła, ile wcześniej. Dobrze izolowane budynki z nowymi oknami, wyposażone w tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną) nie zapewniają jednak dobrej wymiany powietrza, a nieraz dochodzi w nich do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni.
Aby oddychać świeżym powietrzem w domu, konieczne jest stosowanie wentylacji mechanicznej. Można zastosować wentylator, który będzie wymuszał obieg powietrza, ale nie daje on możliwości jego filtracji i odzysku energii z powietrza wydalanego z domu. Do wymiany powietrza korzystniejsze jest zastosowanie central wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych z odzyskiem ciepła.
O rosnącej popularności rekuperatorów decyduje to, że wraz ze wzrostem cen energii zużywanej na ogrzewanie, skraca się okres zwrotu wydatków na zakup centrali wentylacyjnej do domów jednorodzinnych.
Kilka lat temu, gdy energia była tańsza, centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła w domach jednorodzinnych zwracały się kilkanaście lat. W tym czasie cena energii wzrosła (i zapowiadane są dalsze jej podwyżki), a ceny central spadły.
![]() |