EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Fot. Hörmann

Fot. Hörmann

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Zobacz także

TESTO Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła

Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316 oferują wyjątkową wydajność.

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316 oferują wyjątkową wydajność.

OSPEL Sterowanie bezprzewodowe - postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza

Sterowanie bezprzewodowe - postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza Sterowanie bezprzewodowe - postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza

Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie, jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i ich...

Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie, jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i ich funkcjami. Jeśli jednak na etapie budowy domu lub dużego remontu nie została podjęta decyzja o instalacji "systemu domu inteligentnego", to nic straconego - nowoczesne rozwiązania ułatwiają modernizację istniejącej instalacji.

Finder Polska Sp. z o.o. System YESLY - teraz jeszcze lepiej dopasowany do Twoich potrzeb

System YESLY - teraz jeszcze lepiej dopasowany do Twoich potrzeb System YESLY - teraz jeszcze lepiej dopasowany do Twoich potrzeb

Finder poszerza gamę produktów systemu YESLY o nowe typy wielofunkcyjnych aktuatorów i ściemniaczy oświetlenia przeznaczonych do montażu w puszkę o średnicy 60 mm.

Finder poszerza gamę produktów systemu YESLY o nowe typy wielofunkcyjnych aktuatorów i ściemniaczy oświetlenia przeznaczonych do montażu w puszkę o średnicy 60 mm.

Lista dostępnych na rynku urządzeń jest bardzo długa, a wraz z upowszechnieniem się systemów inteligentnego budynku będzie coraz większa. Automatyka budynkowa to nie tylko zdalne sterowanie urządzeniami w obiekcie, np. klimatyzacją czy żaluzjami, ale również zintegrowany system alarmowy, kontroli dostępu i monitoringu, zarządzanie ogrzewaniem i wentylacją, a także ochrona przeciwpożarowa. Terminem „inteligentny budynek” określane są budynki (mieszkalne, biurowe, przemysłowe) posiadające zintegrowany system zarządzania (ang. BMS – Building Management Systems), obejmujący kilka autonomicznie pracujących układów automatyki, wyposażonych w szereg czujników i detektorów. Dzięki temu każdy system dysponuje informacją o zmianie stanu innego, co umożliwia kompleksowe śledzenie wszystkich zdarzeń zachodzących w budynku i spójne sterowanie nimi (rys. 1). Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo oraz przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji. System inteligentnego budynku nie może jednak wpływać negatywnie na ludzi w nim przebywających [1, 2]. Na rynku istnieje kilka standardów domu inteligentnego, często niekompatybilnych ze sobą. Mogą to być instalacje przewodowe lub bezprzewodowe.

SYSTEMY PRZEWODOWE

Instalacje przewodowe zbudowane są najczęściej z dwóch magistrali: magistrali energetycznej i magistrali danych. Pierwsza – to najczęściej instalacje elektryczne jedno- lub trójfazowe. Druga – to linie danych, po których przesyłane są polecenia i sygnały zwrotne. Dowolny element instalacji podłączany jest równolegle do magistrali energetycznej i magistrali danych. Każdy element instalacji (np. żarówka, wyłącznik, klimatyzacja, domofon) ma swój unikatowy adres i jest widziany przez wszystkie pozostałe elementy. Umożliwia to swobodne sterowanie np. ogrzewaniem i oświetleniem, które znajdują się w zupełnie innej części budynku. Poniżej opisałem kilka systemów tego typu. Na rynku możemy spotkać również inne systemy sterowania budynkiem, są to m.in. Dupline, HomeWorks, Cardio i LUXOR.

Instabus KNX/EIB – to zdecentralizowany system, w którym tradycyjne wyłączniki rozwierające lub zwierające obwody zasilające oraz czujniki i inne elementy sterownicze zostały zastąpione urządzeniami półprzewodnikowymi. Wymieniają one informacje za pośrednictwem jednego, biegnącego wokół całego budynku, przewodu magistralnego, łączącego wszystkie elementy systemu. Topologia KNX/EIB opiera się na strukturze drzewiastej, która jest rozwinięciem magistrali. Zaletą systemu EIB jest fakt, iż przez przewód ten płynie bezpieczne napięcie stałe 24 V typu SELV (Safety Extra Low Voltage). Sieć o napięciu tego typu charakteryzuje się niską wartością napięcia, zasilaniem z transformatora bezpieczeństwa, podwójną izolacją od innych sieci oraz brakiem uziemienia przewodów. Zasilanie tego typu umożliwia transmisję symetryczną sygnałów, co oznacza dodatkową odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Transmisja danych oraz zasilanie poszczególnych urządzeń wykonawczych odbywa się za pomocą tych samych przewodów, przesyłana informacja nakłada się zatem na napięcie zasilające [2, 3]. Napięcie 230 V jest doprowadzone wyłącznie bezpośrednio do odbiorników prądu (lampy, gniazdka elektryczne). Umożliwia to dowolną aranżację wnętrza i instalacji. Podstawową częścią struktury jest linia, do której podłączone są elementy magistralne (maksymalnie 64), urządzenia wykonawcze bądź sensory. Po dodaniu specjalnych elementów można połączyć ze sobą maksymalnie 12 linii w jeden obszar [2]. Komunikacja odbywa się zazwyczaj lokalnie, czyli w obrębie jednej linii. Sensory nadają telegramy, zgodnie z zasadą losowego dostępu do magistrali, które rozchodzą się po całej linii. Przesyłanie danych odbywa się za pomocą przewodu magistralnego, tj. miedzianego przewodu dwuparowego, ekranowanego, typu STP, tzw. „skrętki ekranowanej” [2].

Odmianą systemu EIB jest PowerNet. Pozwala on na funkcjonowanie systemu zgodnego z EIB w budynkach, w których jest już ułożona instalacja elektryczna. Pod względem instalacji system ten jest podobny do X10. Jego możliwości, funkcjonalność oraz wygląd urządzeń są jednak zgodne z EIB, co umożliwia jego instalację w domach już wykończonych [4].

System X10 charakteryzuje się stosunkowo łatwą instalacją i konfiguracją oraz relatywnie niską ceną. Jest to technologia, która pozwala na wysyłanie instrukcji i danych poprzez sieć 230 V do dowolnego urządzenia. Najważniejszą zaletą tego systemu jest łatwość jego zastosowania, gdyż nie wymaga dodatkowego kucia ścian i układania specjalnej instalacji. Elementy systemu komunikują się poprzez istniejącą w domu sieć elektryczną 230 V. Urządzenia wkłada się po prostu do gniazdka elektrycznego lub montuje na szynie DIN w rozdzielnicy. Rozbudowa systemu sprowadza się do podłączenia kolejnego odbiornika do gniazdka. Technologia ta znacznie zmniejsza koszty i uciążliwość instalacji [4].

Podobny do KNX/EIB jest system LCN (Local Control Network), którego ideą jest automatyzacja budynków przy użyciu standardowej instalacji elektrycznej i dodatkowego przewodu ze zwykłej instalacji. Składa się on z modułów umieszczonych w rozdzielni oraz w puszkach podtynkowych, tam gdzie do tej pory były włączniki. Wszystkie moduły łączy się ze sobą za pomocą dodatkowego przewodu i przewodu neutralnego, które poprzez moduły LCN wymieniają między sobą informacje i polecenia. Moduły pracują niezależnie, nie potrzebują osobnego zasilania prądem ani specjalnych przewodów doprowadzających i zawsze oferują tyle samo funkcji: dwa wyjścia przełączające i dwa-trzy niezależne wejścia. System ten sprawdza się zarówno w małych domach jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, a także w biurowcach liczących 60 lub 70 pięter [5].

Na uwagę zasługuje także polski system inteligentnego budynku Domito. W tym rozwiązaniu medium transmisyjnym jest dwuprzewodowa skrętka, instalowana zgodnie ze standardem RS-485. Moduły Domito mogą być połączone ze sobą w kilku topologiach: szyny (magistrali), gwiazdy, mieszane (zawiera wymienione wcześniej rodzaje). Nie zaleca się zamykania sieci w pętlę stwarzającą dwie drogi przepływu komunikatów do tego samego modułu. Sieć Domito może składać się z 32 modułów. Maksymalna długość przewodów między kolejnymi modułami nie może przekraczać 250 m. Natomiast maksymalna długość przewodów między pierwszym i ostatnim modułem Domito nie powinna być większa niż 1 km. Długość przewodów od modułu do urządzeń wejściowych i wyjściowych analogowych oraz cyfrowych nie powinna przekraczać 20 m [6].

System LonWorks stosuje się głównie jako system sterowania w dużych obiektach, jak np. biurowce czy budynki przemysłowe. Można go również stosować w budownictwie jednorodzinnym. System ten stanowią węzły. Są to urządzenia wykonawcze (ang. aktuator), zwane czasami aktorami, a także komunikujące się ze sobą czujniki, łączniki i sensory, które składają się z procesora i konwertera mediów. Umożliwia on komunikację z wykorzystaniem różnych mediów, jak np.: przewody zasilające odbiorniki 230 V, sieć Ethernet oraz kabel koncentryczny lub światłowodowy czy łącza optyczne. Instalacje elektryczne wykonane w technologii LonWorks umożliwiają sterowanie i zarządzanie pracą urządzeń elektrycznych oraz zarządzanie całymi obiektami. Standard LonWorks ma możliwość pracy z dowolnymi przewodami oraz zarządzania m.in. przez przeglądarkę www [4].

Rys. 1. Możliwe funkcje inteligentnego budynku [1]

Rys. 1. Możliwe funkcje inteligentnego budynku [1]

SYSTEMY BEZPRZEWODOWE

Alternatywą dla instalacji przewodowych są systemy bezprzewodowe. Ułatwiają one automatyzację w budynkach już istniejących, w których wystarczy dołożyć zdalne sterowanie lub zainstalować nowe urządzenie ze zintegrowanym systemem zdalnego sterowania.

Io-homecontrol® (interoperability home control) – nazwa ta oznacza wzajemne współdziałanie urządzeń i kontrolę nad sprzętami domowymi. Zastosowanie 48-bitowego szyfrowania transmisji radiowej zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo. Podwyższoną niezawodność gwarantuje natomiast praca na trzech częstotliwościach, w zakresie 868–870 MHz i automatyczne przestrajanie się z jednej częstotliwości na drugą w przypadku zakłóceń. Urządzenia działające w standardzie io-homecontrol® wykrywają się nawzajem, dzięki czemu dodawanie nowych produktów do systemu odbywa się niemal automatycznie. Ważną cechą tego systemu jest rozbudowana możliwość programowania indywidualnych ustawień i sterowanie wszystkimi urządzeniami za pomocą jednego pilota. Zasięg jego działania obejmuje budynek o powierzchni około 200 m2 i może przechodzić przez trzy stropy betonowe [7].

Innym przykładem systemu sterowania bezprzewodowego jest Xcomfort, który wykorzystuje do transmisji częstotliwość 868,3 MHz i szyfrowanie dynamiczne. Częstotliwość ta i sposób jej wykorzystywania są ściśle określone przez normy europejskie. Przy wykorzystywaniu trybu BASIC zasięg wewnątrz pomieszczeń wynosi 30–50 m, w zależności od tego, z czego wykonane są ściany i sufity. W otwartych przestrzeniach zasięg zwiększa się do 100–150 m. W trybie COMFORT zasięg jest w zasadzie bez ograniczeń dzięki routingowi urządzeń. Routing polega na przekazywaniu informacji od urządzenia A do B, nie bezpośrednio, ale poprzez inne urządzenia systemu sterowania bezprzewodowego. Jest to przydatne w sytuacji, gdy urządzenia A i B nie są w bezpośrednim zasięgu lub sygnał sterujący pomiędzy nimi jest zbyt słaby [8].

Kolejny system to RadioBus, który nie wymaga żadnej infrastruktury i znakomicie nadaje się np. do sterowania scenami świetlnymi lub alarmowego włączenia pełnego oświetlenia – alarmowy przycisk paniki. System może być w każdej chwili rozbudowywany (włącznie z pełną integracją z systemem EIB), tak więc komfort wynikający z korzystania z instalacji magistralnej stopniowo wzrasta. Przekazywanie sygnałów pomiędzy elementami systemu RadioBus odbywa się drogą radiową, więc przewody sterownicze są zbędne. Dodatkową zaletą systemu jest to, że można go bardzo szybko i łatwo zamontować i zdemontować, a w przypadku przeprowadzki zabrać ze sobą [4].

KILKA UWAG KOŃCOWYCH

Większość systemów oferuje możliwość sterowania zarówno oświetleniem, jak i ogrzewaniem, zapewnia bezpieczeństwo poprzez zintegrowany system alarmowy oraz kontroli dostępu i monitoringu obiektu. Wybór konkretnego systemu zależy od użytkownika i zasobności jego portfela. Cena kompletnego systemu może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Przy wyborze konkretnego rozwiązania ważne jest, czy chcemy go zainstalować w budynku dopiero budowanym, czy już istniejącym. Instalując dany system, należy pamiętać o zapewnieniu ochrony przed porażeniem osobom przebywającym w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazience. Dostępne na rynku systemy coraz częściej umożliwiają komunikację między różnymi standardami poprzez specjalne konwertery, co nie ogranicza możliwości rozbudowy już istniejącego systemu.

Literatura

  1. M. Szustakowski „Koncepcje integracji elektronicznych systemów ochrony w budynkach inteligentnych”, konferencja Integrated Building Systems GigaCon 2008.
  2. www.eib.pl.
  3. www.abb.com.
  4. www.mojaenergia.pl/strony/1/i/430.php.
  5. www.lcn.pl.
  6. www.inteligentnedomy.pl.
  7. www.io-homecontrol.com.
  8. www.xcomfort.pl.

Ekspert Budowlany 1/2009

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Nasza Budowa Adaptacja projektu gotowego Nazaria

Adaptacja projektu gotowego Nazaria Adaptacja projektu gotowego Nazaria

Po zakupie projektu domu Nazaria dokonaliśmy analizy i wprowadziliśmy kilka własnych poprawek. Nadszedł czas na adaptację projektu budowlanego!

Po zakupie projektu domu Nazaria dokonaliśmy analizy i wprowadziliśmy kilka własnych poprawek. Nadszedł czas na adaptację projektu budowlanego!

Nasza Budowa Projekt domu Nazaria

Projekt domu Nazaria Projekt domu Nazaria

Po wielu miesiącach poszukiwań projektu domu wreszcie się zdecydowaliśmy. Będziemy budować według projektu Nazaria.

Po wielu miesiącach poszukiwań projektu domu wreszcie się zdecydowaliśmy. Będziemy budować według projektu Nazaria.

Nasza Budowa Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Projekt gotowy czy indywidualny?

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu...

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu gotowego czy na indywidualne zamówienie?

Nasza Budowa Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać...

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać się do Urzędu Gminy i złożyć odpowiedni wniosek.

Nasza Budowa Najtrudniejszy pierwszy krok...

Najtrudniejszy pierwszy krok... Najtrudniejszy pierwszy krok...

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

Redakcja news Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej...

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej Polsce i będą okazją do rozwoju umiejętności montażowych, a także poszerzenia zakresu swoich usług.

Krystyna Stankiewicz news Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych? Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Krystyna Stankiewicz news Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane? Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły...

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły niektóre miasta wojewódzkie oraz województwa, w których wystąpiły niewielkie spadki.

Redakcja news Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym...

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym dużego auta. Dzięki aplikacjom TrafiCar oraz CityBee można wynająć samochody transportowe na godziny spod wybranych sklepów sieci i łatwo przewieźć wielkogabarytowe zakupy.

Redakcja news Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały

Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały

W zainspirowanej przyrodą kolekcji płyt EQUITONE pojawiła się nowa barwa: najbielszy z odcieni włóknocementu z delikatnie odznaczającą się surową teksturą rdzenia materiału. Unikalna faktura w połączeniu...

W zainspirowanej przyrodą kolekcji płyt EQUITONE pojawiła się nowa barwa: najbielszy z odcieni włóknocementu z delikatnie odznaczającą się surową teksturą rdzenia materiału. Unikalna faktura w połączeniu z ponadczasowym kolorem pozwala stworzyć bogactwo różnych aranżacji, które pasują do każdego typu budynku.

Redakcja news Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku

Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku

Jesteś zainteresowany budową domu w technologii lekkiego szkieletu kanadyjskiego – taniego w budowie i eksploatacji, łatwego do wykonania, a przy tym ekonomicznego i energooszczędnego w użytkowaniu? Zobacz...

Jesteś zainteresowany budową domu w technologii lekkiego szkieletu kanadyjskiego – taniego w budowie i eksploatacji, łatwego do wykonania, a przy tym ekonomicznego i energooszczędnego w użytkowaniu? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

Redakcja Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce Wytyczenie budynku na działce

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie....

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

Redakcja Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego

Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego

Wybierając materiał na ściany, inwestorzy najczęściej kierują się parametrami technicznymi oraz ceną bloczków. Nie można jednak zapominać, że ważna jest również łatwość murowania z tych elementów. Ma to...

Wybierając materiał na ściany, inwestorzy najczęściej kierują się parametrami technicznymi oraz ceną bloczków. Nie można jednak zapominać, że ważna jest również łatwość murowania z tych elementów. Ma to znacznie nie tylko dla osób, które będą pracowały na budowie. Wpływa to również na tempo robót, czyli datę zakończenia inwestycji oraz ogólny koszt budowy. Dlaczego zatem warto zdecydować się na beton komórkowy?

Stilo Energy Jak wybudować samowystarczalny dom?

Jak wybudować samowystarczalny dom? Jak wybudować samowystarczalny dom?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Redakcja Ekspert Budowlany 2019

Ekspert Budowlany 2019 Ekspert Budowlany 2019

Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Redakcja Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej? Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim...

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim kwestiom formalnym związanym z budową domu na działkach rekreacyjnych.

Redakcja Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę,...

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę, oraz o czym należy pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac.

Dobre Domy Flak & Abramowicz Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r. Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie....

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie. Poznaj wszystkie elementy wpływające na wartość działki i wybierz rozsądnie. W artykule znajdziesz też aktualne ceny działek.

Przemysław Gogojewicz Budowa nieruchomości na granicy działki

Budowa nieruchomości na granicy działki Budowa nieruchomości na granicy działki

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są...

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są w tym zakresie sprzeczne, wówczas występuje spór graniczny. Jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia, a brak jest podstaw do wydania decyzji merytorycznej w sprawie, organ w oparciu o art. 34 ust. 2 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, wydaje decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego i z urzędu...

ECO Comfort Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego? Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Agata Grudecka Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Czy Twój taras lub balkon przeciekają? Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów...

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów wykonawczych nie udało się uniknąć, należy je szybko i skutecznie naprawić. Co zrobić, by taras nas nie stresował?

Redakcja Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa" Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.