Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Sposób na jasne i ciepłe poddasze

Dobrze ocieplone i doświetlone poddasze to pełnowartościowa przestrzeń mieszkalna
Dobrze ocieplone i doświetlone poddasze to pełnowartościowa przestrzeń mieszkalna
Fot. mfp

Adaptując poddasze na cele mieszkalne, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej domu. Musimy jednak zadbać o to, aby przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki.

Przede wszystkim powinna w nich panować odpowiednia temperatura, muszą też być ciche i widne. Trzeba zatem pamiętać o ich prawidłowej izolacji, z użyciem właściwych materiałów, oraz odpowiednim doświetleniu.

Czym ocieplić poddasze?

Wybierając materiał do izolacji poddasza, należy pamiętać, że będzie on wciskany w przestrzenie między więźbą dachową. Z tego względu ważne jest upewnienie się, czy będzie on w stanie wszystkie te przestrzenie dokładnie wypełnić, czy płyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały oraz czy uda się łatwo dotrzeć do narożników i załamań. Jeśli materiał izolacyjny nie spełni tych warunków, skuteczność wykonanego ocieplenia może okazać się znacznie niższa.

KONIECZNIE ZOBACZ
Przegląd materiałów do ociepleń

Przegląd materiałów do ociepleń

Każda szczelina w izolacji stanie się bowiem mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło. Takie problemy wykonawcze przytrafiają się przy stosowaniu wiotkich mat lub płyt z twardych
mate­riałów. 

Twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając szczelin. Jeśli więc najważniejszy jest dla nas efekt w postaci ciepłego i energooszczędnego poddasza, lepiej do jego ocieplania wybrać materiał nie rozwarstwiający się, ale sprężysty, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, że płyty będą szczelnie przylegały do siebie, zachowywały swój kształt i wymiary przez długie lata. Takie właściwości ma na przykład izolacja ze skalnej wełny mineralnej.

Jaka powinna być grubość izolacji?

Inwestując w dobre ocieplenie poddasza, warto wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale także grubszą warstwę izolacji. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego wynosi 25–30 cm. Ze względu na koszty standardem jest wykonywanie ocieplenia tylko do wysokości krokwi. Tymczasem,  zwiększając grubości samej izolacji o 10 cm, poprawiamy dodatkowo aż o 40% izolacyjność cieplną. Dzięki temu oszczędności związane z eksploatacją budynku będą większe.

Za najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy uznaje się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Izolując w ten sposób, uzyskamy bardzo energooszczędne poddasze z ociepleniem o grubości nawet 30 cm, skutecznie zabezpieczone przed  szkodliwymi mostkami termicznymi.

WARTO WIEDZIEĆ
Prawidłowe ocieplenie poddasza, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści. Wełna mineralne ma bardzo dobre właściwości tłumiące dźwięk. Energia akustyczna zostaje pochłonięta w warstwie wełny i ulega rozproszeniu. W ten sposób skutecznie wycisza ona wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy bębniącego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy na dachu leży pokrycie z blachy.
Zastosowanie wełny mineralnej do ocieplenia poddasza daje jeszcze jedną bardzo ważną korzyść. Ma ona bowiem najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Na poddaszu, gdzie cała konstrukcja więźby jest drewniana, dodatkowe zabezpieczenie wełną skalną może mieć w wypadku pożaru ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli zastosujemy układ dwuwarstwowy. Obudowuje on elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, jętki, kleszcze) od strony pomieszczenia, a więc zabezpiecza je przeciwpożarowo nie z dwóch, ale z trzech stron, tworząc barierę ogniową w razie pożaru i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Ze względu na to, że standardowa wysokość krokwi wynosi często 16 cm, a zalecana grubość izolacji na energooszczędnym poddaszu to 25–30 cm, izolację wykonuje się dwuwarstwowo, aby zminimalizować wpływ mostków liniowych, jakimi są krokwie. Układ materiałów stosowanych w połaci dachowej różnicuje je ze względu na sposób odprowadzenia pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców i przenikającej z pomieszczeń poddasza na zewnątrz.

Są więc dwa rozwiązania: poddasze typu nieszczelnego i szczelnego dla pary wodnej.

Poddasze użytkowe typu nieszczelnego dla pary wodnej – występuje wtedy, gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna (membrana) o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 600–800 g/m2/dobę lub SD < 0,03 m). Odprowadzenie pary wodnej odbywa się przez szczelinę między wiatroizolacją a pokryciem dachowym.

W przypadku tego typu poddasza należy zawsze wykonać:

  • szczelinę wentylacyjną o grubości kontrłaty, 2–3 cm nad folią wiatroizolacyjną, a pod pokryciem dachowym
  • wlot powietrza do szczeliny nad rynną przez tzw. wróblówkę
  • wylot w kalenicy przez tzw. szczotkę w gąsiorze.

Grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 1–2 cm mniejsza niż wysokość krokwi, aby uniknąć wypchania folii wiatroizolacyjnej (membrany) w kierunku pokrycia (czyli np. dla krokwi o wysokości 16 cm grubość ocieplenia powinna wynosić 15 cm). Grubość drugiej warstwy układanej poniżej krokwi powinna stanowić różnicę między łączną grubością energooszczędnego ocieplenia poddasza i przyjętą grubością pierwszej warstwy.

Poddasze użytkowe typu szczelnego dla pary wodnej – występuje wtedy, gdy pokrycie dachowe, np. papa, ułożone jest na deskowaniu pełnym lub gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności (do 600 g/m2/dobę lub SD > 0,03 m). Odprowadzenie pary wodnej odbywa się przez szczelinę między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia.

W przypadku tego typu poddasza należy zawsze wykonać:

  • szczelinę wentylacyjną grubości 3–6 cm między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia
  • trójkątny ruszt ze sznurka poniżej folii wiatroizolacyjnej albo deskowania, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny
  • wloty powietrza pod okapem i w ka­lenicy.

Grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 3–6 cm mniejsza niż wysokość krokwi, aby uzyskać odpowiednią grubość szczeliny wentylacyjnej (czyli np. dla krokwi o wysokości 16 cm grubość ocieplenia powinna wynosić 12 cm). Grubość drugiej warstwy układanej poniżej krokwi powinna stanowić różnicę między łączną grubością energooszczędnego ocieplenia poddasza i przyjętą grubością pierwszej warstwy.

Czytaj dalej: Jak doświetlić poddasze >>

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
dżeronimo / 02-02-2015, 09:31

Sposobów na uzyskanie ciepłej przestrzeni jest wiele. Na przykład jednym z nich może być zamontowanie roleta o jasnym kolorze i niezbyt grubej fakturze. Wtedy w pokoju po zasłonięciu bedzie panował lekki i łągodny półmrok.

marcin / 12-07-2017, 14:43

Produkt termorefleksyjny HETTA TERMO D na wymalowania dachów np. z papy,
w telegraficznym skrócie dzięki temu uzyskamy:
- obniżenie temperatury (dzięki odbijaniu promieniowania UV na poziomie 98%, a energii słonecznej TSR na poziomie 93,5%)
- obniżenie kosztów napraw dachu - nasz produkt zabezpiecza dach mechanicznie, termicznie oraz hydrofobowo, ewentualne naprawy są tanie i szybkie
- poprawa komfortu pracy na halach
- oszczędzanie na energii z tytułu pracy ewentualnej klimatyzacji i urządzeń chłodzących,
- zmniejszenie zabrudzeń na dachu,
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
- złagodzenie skutków działania „miejskich wysp ciepła”
- zmniejszenie częstotliwości renowacji (samosieciowanie - farba elastomerowa - łatwa w aplikacji i przy naprawach) powłoki co wpływa na jej zwiększoną odporność
- szybkie wykonanie prac - dach z papy o powierzchni do 10 000m2, jesteśmy w stanie zabezpieczyć w ciągu 7 dni roboczych (warunkiem jest „okno pogodowe” - brak opadów)
- udzielamy gwarancji nawet do 15 lat!!!
Po zastosowaniu powłoki Hetta Termo D dach papowy nagrzewa się z temperatury ok 61/65 st. do 31st C.
Warto zaznaczyć, ze farby Hetta są farbami niepalnymi, elastomerowymi, na dyspersji wodnej.
Zapraszam do kontaktu.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

malo22  | 
23-01-2020, 13:02
 | 
1
Kruk50  | 
23-01-2020, 08:56
 | 
1
isocert  | 
22-01-2020, 12:53
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl