Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dlaczego warto budować domy energooszczędne?

 Redakcja  |  2
Prywatna willa w Olkuszu, w której zastosowano energooszczędne przeszklenia
Prywatna willa w Olkuszu, w której zastosowano energooszczędne przeszklenia
Fot. Pilkington

W krajach europejskich energooszczędne budownictwo już dawno przestało być modą, a stało się standardem wynikającym nie tyle z przepisów prawnych, co potrzeb obywateli. Także w Polsce większość osób przyznaje, że stosowanie energooszczędnych rozwiązań to konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody.

Dlaczego zatem rozwój budownictwa o niskim zużyciu energii postępuje u nas tak wolno?

Za niespełna 8 lat, kupując nowy dom lub mieszkanie, nie będziemy musieli sprawdzać jego standardu energetycznego, ponieważ na rynku pierwotnym dostępne będą jedynie budynki „o niemal zerowym zużyciu energii”. Wynika to z Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Prace nad implementacją dyrektywy do polskiego systemu prawa już trwają. Tymczasem, im bliżej terminu obowiązywania przepisów dyrektywy, tym częściej pojawia się pytanie, czy potrafimy budować budynki „o niemal zerowym zużyciu energii”.

W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że budownictwo energooszczędne jest droższe od tradycyjnego, co zniechęca deweloperów do realizacji inwestycji budowlanych o niskim zapotrzebowaniu na energię – mówi Jolanta Lessig, kierownik komunikacji marketingowej na Europę w NSG Group – producenta szkła dla budownictwa, właściciela marki Pilkington. – Nie podejmując takich inwestycji teraz, odsuwamy możliwość nauczenia się projektowania i wykonawstwa domów energooszczędnych, co wymaga fachowej wiedzy. Zintegrowane projektowanie, uwzględniające stopień zależności poszczególnych systemów, technologii, urządzeń i materiałów, składających się na budynek, ma decydujące znaczenie w przypadku domów o niemal zerowym zużyciu energii.

Przygotowując się do planowanych zmian w prawie budowlanym wiele krajów europejskich od lat wprowadza mechanizmy promujące rozwój architektury zrównoważonej i energooszczędnej.

W Niemczech państwowy bank rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) proponuje inwestorom niskooprocentowane pożyczki na okres do 30 lat oraz granty sięgające 75 000 euro. Wysokość wsparcia ściśle powiązana jest z uzyskanym stopniem efektywności energetycznej.

W przypadku budynku z rocznym zużyciem energii na poziomie 40% zużycia budynku referencyjnego – KfW 40, inwestor oprócz niskooprocentowanego kredytu otrzymuje dodatkowo grant w wysokości 10% pożyczonej kwoty. Dla standardu KfW 55 grant wynosi 5% kwoty zaciągniętego kredytu. O skuteczności systemu wsparcia dla projektów energooszczędnych świadczy fakt, iż spośród ok. 40 tys. budynków pasywnych wzniesionych na świecie, połowa znajduje się właśnie w Niemczech.

Modelowym przykładem budownictwa wielorodzinnego, gdzie akceptowalnym standardem są jedynie domy pasywne i Energy+ jest osiedle Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim, którego koncepcja przestrzenna powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Odpowiedni projekt, zastosowane naturalne materiały i rozwiązania ograniczające straty ciepła i energii spowodowały, że domy na tym osiedlu zużywają tylko 15 kWh/m2 rocznie.

Co zrobić, aby nasz dom był energooszczędny? Jak zbudować energooszczędny dom?


W Polsce idea budownictwa zrównoważonego o wysokim standardzie energetycznym rozwija się powoli. Mechanizmem, który ma zachęcić i przygotować inwestorów, deweloperów, projektantów i wykonawców do wymagań wspomnianej dyrektywy jest program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Osoby budujące energooszczędny dom, w zależności od standardu energetycznego, mogą otrzymać 50 lub 30 tys. zł, natomiast kupujące energooszczędne mieszkanie 11 lub 16 tys zł. Program ruszył w II kwartale 2013 roku i w Banku Ochrony Środowiska można już starać się o pożyczkę z dopłatą. Do uruchomienia programu dopłat do kredytów przygotowuje się również 6 innych banków, które podpisały z NFOŚiGW umowę o współpracy przy współfinansowaniu przedsięwzięć w ramach programu Efektywne wykorzystanie energii.

Dopłaty czy dotacje na energooszczędne rozwiązania mogą zachęcić do inwestycji w budownictwo o niskim zużyciu energii – mówi Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska. – Najważniejszym argumentem za jest jednak czysta ekonomia. Pieniądze zainwestowane w poprawę standardu energetycznego zwracają się kilkukrotnie. Jeśli budując dziś dom, zastosujemy się do wymagań technicznych dla ścian, które mają obowiązywać od roku 2017 (0,23 W2K), przez 30 lat możemy zaoszczędzić 21 500 zł, w porównaniu z użytkowaniem budynku spełniającego dzisiejsze normy (0,3 W2K). Tak liczona inwestycja zwróci się w ciągu niespełna 5 lat, ponieważ nasz koszt dodatkowego ocieplenia ścian to 3200 zł, a osiągnięte oszczędności z tego tytułu wynoszą 710 zł rocznie. Nie spodziewajmy się jednak, że dofinansowanie pokryje całość koniecznych wydatków związanych z doprowadzeniem domu do standardu wymaganego przez NFOŚiGW. Analizować musimy zarówno koszt budowy, jak i eksploatacji w czasie użytkowania domu. Wtedy pojawiają się konkretne, wymierne korzyści finansowe.

Większość osób w Polsce przyznaje, że stosowanie energooszczędnych rozwiązań to konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii i wody. Uczestnicy ogólnopolskiego badania Energooszczędność w moim domu, zapytani o to jak postrzegają stosowanie energooszczędnych rozwiązań w domach i mieszkaniach najczęściej wskazywali na konieczność wynikającą z obecnego stanu środowiska (28%) oraz podyktowaną wysokimi cenami energii i wody (26%).

17% ankietowanych wskazało na nowy standard, który wkrótce się upowszechni, 14% – przejaw nowoczesnego i racjonalnego podejścia do budownictwa, a 10% – przejaw świadomego stylu życia. Tylko 3% z nas twierdzi, że energooszczędne rozwiązania to tymczasowa moda.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
gusia / 31-01-2015, 20:07

Warto budować ekologiczne energooszczędne domy, bo to wyraz dbałości o środowisko. Ktoś musi zacząć aby było lepiej, a mieszkanie w domu, który jest ciepły i nie potrzebuję wielkich ilości węgla do ogrzania go to bardzo dobre rozwiazanie.

Ewelina / 18-11-2016, 10:22

Ja mam tylko drzwi o podwyższonej gęstości, ale zwykłe, też nie ma problemów z ogrzewaniem.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Farba z funkcją oczyszczania powietrza?

Taka farba jest szczególnie polecana do pomieszczeń, w których współczesny człowiek spędza najwięcej czasu, jak: sypialnie, pokoje dziecięce, czy powierzchnie biurowe, w których może występować...

Czytaj dalej »


Nowoczesne rozwiązania do łazienki » Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Najważniejszym aspektem, który w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aranżując każde pomieszczenie, jest... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

korkortlicense  | 
23-10-2019, 12:26
 | 
1
korkortlicense  | 
23-10-2019, 12:25
 | 
1
stellart  | 
23-10-2019, 11:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl