Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak działa oświetlacz podczerwieni w kamerach do monitoringu?

 Redakcja  |  3
Fot. Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń

Skuteczny monitoring wizyjny ochranianych miejsc i obiektów to taki system zabezpieczeń, który jest w stanie zachować niezawodność pracy zarówno w dzień, jak i w nocy.

To właśnie możliwość prowadzenia szczegółowej obserwacji przez 24 godziny na dobę jest wyznacznikiem dobrych instalacji kamer do monitoringu.

Kamery lokowane w mieszkaniach, domach, biurach i sklepach spełniają dwojaką rolę. Z jednej strony, urządzenia te dostarczają wysokiej jakości materiału wideo pozwalającego na łatwą identyfikację wszystkich obiektów monitoringu, a z drugiej – realizują funkcję prewencyjną związaną z ich obecnością w ochranianych pomieszczeniach.

Dobierając właściwą kamerę do monitoringu, należy nie tylko uwzględnić infrastrukturę docelowego miejsca instalacji, ale również uwzględnić wpływ zmiennych warunków środowiskowych.

Szczegółowa obserwacja w dzień i w nocy wymaga zastosowania różnorodnych technologii monitoringu, które razem są w stanie zapewnić skuteczność archiwizacji nagrań w każdej sytuacji. Idealnym rozwiązaniem dla kompleksowego bezpieczeństwa ochranianych obiektów są kamery z oświetlaczami podczerwieni.

Oświetlacz podczerwieni to wydajne urządzenie elektroniczne wykorzystywane w profesjonalnych systemach monitoringu funkcjonujących całodobowo (Czytaj więcej na ten temat). Promiennik podczerwieni służy do generowania silnych wiązek światła podczerwonego, których zadaniem jest umiejętne oświetlanie obszaru obserwacji w porze nocnej.

KONIECZNIE ZOBACZ
Ochrona Twojego domu i mieszkania

Ochrona Twojego domu i mieszkaniaZasada działania oświetlaczy IR polega na emitowaniu światła o zakresie fal niewidzialnych dla ludzkiego oka, które, docierając do monitorowanych obiektów, powodują ich widoczność nawet w całkowitych ciemnościach. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenia te cechują się znacznie większą skutecznością pracy niż tradycyjne źródła światła białego, ponieważ umożliwiają monitoring w nocy z zachowaniem pełnej dyskrecji obserwacji.

Światło podczerwone nie jest widzialne dla ludzkiego oka, w związku z czym kamerę z podczerwienią można zainstalować w miejscach, w których priorytetem jest nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort osób przebywających w ochranianych obiektach. Kamery z IR to także skuteczne rozwiązanie dla dyskretnego monitoringu miejsc, w których główny nacisk kładzie się na wymóg umiejętny kamuflaż kamer.

Dobra kamera z oświetlaczem podczerwieni pozwoli na skrupulatne nagrywanie obrazu w dzień oraz automatyczne uruchomienie promiennika IR i przełączenie się w tryb nocny. Nagrywanie plików wideo w porze nocnej zachowuje skuteczność do zakresu określanego przez zasięg oświetlacza. Technologie powszechnie stosowane do produkcji tych urządzeń zazwyczaj pozwalają na bezproblemowe monitorowanie obiektów znajdujących się w odległości 25–60 m. Oczywiście dostępne są również modele kamer z oświetlaczami oferującymi jeszcze większy zasięg emisji światła, ale jest to zawsze kwestia indywidualna dla każdego rodzaju urządzenia.

Alternatywą dla kamer z zespolonymi oświetlaczami podczerwieni są kamery współpracujące z zewnętrznymi, autonomicznymi promiennikami światła podczerwonego. Idea stosowania całkowicie odrębnych urządzeń do oświetlania środowiska obserwacji w nocy ma swoje uzasadnienie w chęci realizacji systemów obserwacji rozbudowanych miejsc o niejednorodnej charakterystyce przestrzennej.Zewnętrzne reflektory podczerwieni to często urządzenia przystosowane do zapewniania widoczności kamerom na znacznie większych odległościach. Efektywny zasięg pracy autonomicznych promienników IR wynosi przeważnie 50–100 m. Z tego względu urządzenia te posiadają odrębne źródła zasilania, a ich budowa przystosowana jest do niezakłóconego funkcjonowania nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Zaletą wydajnych oświetlaczy zewnętrznych jest skuteczny zasięg oświetlania obiektu oraz możliwość punktowego skierowania wiązki światła obejmującej niewielki fragment przestrzeni.

Poznaj sposoby na bezpieczny dom >>

Bez względu na typ instalacji kamer z wbudowanymi oświetlaczami czy zewnętrznymi promiennikami IR, urządzenia te oferują wiele przydatnych funkcji w monitoringu.

Dobrej jakości oświetlacze IR posiadają precyzyjny czujnik zmierzchowy zintegrowany z urządzeniem, który steruje ich funkcjonalnością w zależności od ilości światła dostępnego w otoczeniu pracy kamery. Rozwiązanie to pozwala na samoczynne załączanie oświetlaczy po zachodzie słońca oraz w każdej sytuacji, gdy wartość oświetlenia znajdzie się poniżej optimum niezbędnego do szczegółowej obserwacji.

Kolejnym praktycznym mechanizmem stosowanym w oświetlaczach światła IR jest mechaniczny filtr podczerwieni ICR. Filtr jest specjalną nakładką pozwalającą na selektywne przechwytywanie promieni światła docierających na przetwornik kamery i uzyskiwanie obrazu w naturalnych kolorach. Automatyka sterująca położeniem filtru gwarantuje zapis najwyższej jakości nagrań z monitoringu zarówno w dzień oraz w nocy.

Dobre oświetlacze podczerwieni dają także swym użytkownikom możliwość do samodzielnej regulacji intensywności świecenia diod LED. Samodzielna kalibracja zakresu promieniowania podczerwonego gwarantuje dokładną adaptację funkcjonalności kamery do konkretnego środowiska obserwacji. Mniejszy lub większy stopień mocy generowania wiązki światła IR może mieć kluczowe znaczenie w zamkniętych pomieszczeniach o różnorodnej wielkości.

Oświetlacze podczerwieni to rozbudowana grupa urządzeń do monitoringu zapewniająca skuteczne i dyskretne oświetlenie obserwowanych obiektów. Niezależnie do rodzaju zastosowanego urządzenia, oświetlacze podczerwieni w sposób harmonijny współpracują z kamerami do monitoringu i stanowią niezastąpione ogniwo każdego systemu zabezpieczeń.

Krzysztof Marchlewicz, Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Denise / 09-09-2013, 05:03
Doszukałem się kilka nieprawidłowości w arylkute. Owszem karte telewizyjną montuje sie w odpowiednim złączu ale nie jest warunkiem jak najbliżej karty graficznej tylko do odpowiedniego złącza PCI lub PCIExpress. Dodatkowo karta tv nie wymaga przejścif3wek jest tam zazwyczaj zwykłe złącze RF do ktf3rego należy podłączyć zwykły kabelek antenowy czy to bezpośrednio z kablf3wki czy też z anteny naziemnej. Analogowy tuner cyfrowy bo o nim mowa w arylkute- nie pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości, jeżeli jest to tuner odbierający sygnał analogowy. Obecnie na rynku są dostępne karty hybrydowe pozwalające odbierać sygnał w kilku standardach np. analogowy i dvb w standardach najczęściej T, C lub S. Standard DVB dopiero pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Ale na chwile obecna standardy dvb-t i C sa nie do uzyskania stacje nadające w tych standardach można policzyć na palcach jednej reki na pewno po roku 2015 sytuacja znacznie się poprawi.
monitoring24 / 01-10-2013, 05:14
Wpis choć posiada drobne błędy wydaje mi się bardzo interesujący.
Wiele osób chcących amatorskimi sposobami dobrać odpowiednie kamery napotyka wiele problemów z dobraniem odpowiedniego sprzętu, takie artykuły przybliżają nieco tematykę.
Piotrek / 25-02-2014, 13:47
Dużo lepiej tematykę może przyblizyc rozmowa z fachowcem, ja zanim wybralem monitoring odwiedzilem kilka sklepow. Zalezalo mi, zeby otrzymac takze w razie czego pomoc po montazu, a nie zostac na lodzie. We Wroclawiu jedynie firma ELF wszystko mi po kolei wytlumaczyla.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Pablo74  | 
28-05-2020, 01:45
 | 
1
ulagia567  | 
27-05-2020, 21:52
 | 
1
pszczolka77  | 
27-05-2020, 11:34
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl