Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak dobierać klimatyzatory

Przed wyborem klimatyzatora należy dokładnie ustalić wielkość zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także oczekiwania domowników dotyczące funkcji, w jakie powinien być wyposażony
Przed wyborem klimatyzatora należy dokładnie ustalić wielkość zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także oczekiwania domowników dotyczące funkcji, w jakie powinien być wyposażony
Fot. Electrolux

Przed wyborem klimatyzatora należy dokładnie ustalić wielkość zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także oczekiwania domowników dotyczące funkcji, w jakie powinien być wyposażony. Dzięki temu zapewnimy wszystkim komfort i unikniemy zbędnych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Klimatyzatory można podzielić na chłodzące i chłodząco-grzewcze. Te pierwsze utrzymują w pomieszczeniu wymaganą temperaturę i są wykorzystywane jedynie w upalne dni lata. Natomiast klimatyzatory chłodząco-grzewcze mogą służyć przez cały rok do utrzymywania stałej temperatury powietrza we wnętrzu. Pozwalają bowiem na regulację temperatury z dużą dokładnością, lecz sterowanie wilgotnością powietrza jest w ich przypadku ograniczone.

Czy wiesz: O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora?

Ze względu na budowę możemy wyróżnić klimatyzatory: przenośne, zwarte do zabudowy okiennej lub ściennej oraz rozłączne (typu split).

KONIECZNIE ZOBACZ
Przegląd gładzi gipsowych

Przegląd rekuperatorów

Przenośne i okienne

Ciepło powstające w czasie pracy tych urządzeń musimy odprowadzić na zewnątrz. W klimatyzatorach o budowie zwartej ciepło ze skraplacza jest odprowadzane przewodem przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Niekiedy rurę wyprowadza się na zewnątrz przez otwór w murze lub oknie. Natomiast w rozłącznych skraplacz chłodzony powietrzem montuje się na ścianie zewnętrznej i za pomocą przewodów łączy go z mobilną jednostką wewnętrzną urządzenia.

Klimatyzatory zwarte, przeznaczone do zabudowy okiennej lub ściennej, mają skraplacz po zewnętrznej stronie okna, a parownik w klimatyzowanym pomieszczeniu. Takie rozwiązania są jednak w naszym klimacie rzadko stosowane. Wprawdzie nie wymagają dużych nakładów instalacyjnych, ale mają niewiele funkcji, a ich wadą jest stosunkowo wysoki poziom hałasu, który emituje sprężarka i wentylator w oknie lub w ścianie.

Splity, multisplity i inwertery

Klimatyzatory rozłączne (typu split) są obecnie najbardziej popularne. Składają się z dwóch, połączonych ze sobą jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza to parownik, filtr i wentylator z regulatorem obrotów, osłonięte obudową z nawiewnikiem i kratką zasysającą powietrze, wyposażoną w system regulacji jego przepływu. Jednostkę zaś zewnętrzną tworzy sprężarka i skraplacz. Obie te jednostki połączone są izolowanymi przewodami z czynnikiem chłodniczym.

Wśród klimatyzatorów typu split, ze względu na rodzaj i sposób montażu jednostki wewnętrznej, możemy wyróżnić urządzenia:

  • ścienne - montuje się je możliwie wysoko, tak aby po wybraniu funkcji chłodzenia przepustnice kierowały strumień powietrza w pomieszczeniu od poziomego do ukośnego w dół, a przy ogrzewaniu bezpośrednio w dół
  • kasetonowe - przeznaczone do zabudowy w przestrzeni podwieszanych stropów; do tego typu urządzeń można doprowadzić powietrze zewnętrzne
  • kanałowe - jednostkę wewnętrzną montuje się w przestrzeni nad podwieszanym sufitem; powietrze jest rozprowadzane kanałami zakończonymi kratkami nawiewnymi, umieszczonymi przeważnie w suficie lub w ścianach
  • skrzynkowe - ustawia się je na podłodze przy ścianie lub montuje do stropu w pozycji poziomej; stosuje się je głównie wtedy, gdy jest mało miejsca na klimatyzator i nie ma możliwości przebudowy pomieszczenia.

Dostępne są też klimatyzatory multisplit, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i przynajmniej dwóch wewnętrznych. Dla poszczególnych jednostek wewnętrznych można określać różną temperaturę powietrza w pomieszczeniach, ale muszą one pracować w jednym trybie - grzania lub chłodzenia.

W budynkach z wieloma pomieszczeniami multisplit może być zintegrowany z systemem wyposażonym w pompy ciepła i odpowiednią regulację oraz sterowanie. Możliwe jest wówczas "przenoszenie” ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które trzeba ogrzewać. Dzięki temu oszczędności energii mogą być znaczne.

Dokładną zaś kontrolę temperatury umożliwiają klimatyzatory inwerterowe z płynną regulacją zasilania urządzenia, a tym samym jego mocy. Mogą pracować np. z 50-procentową wydajnością, co pozwala znacznie zredukować zużycie energii elektrycznej.

Dobór mocy

Moc chłodnicza klimatyzatora powinna zrównoważyć sumę zysków ciepła w pomieszczeniu, emitowanego przez różne urządzenia, źródła światła, słońce itp. Aby ją obliczyć dla typowego pomieszczenia wysokości do 2,8 m i bez dużych okien wychodzących na stronę nasłonecznioną, najprościej pomnożyć jego powierzchnię razy 100, np. 20 m2×100 = 2000 W, tj. 2 kW. Jeśli pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione, należy zwiększyć moc chłodniczą o około 30%. Natomiast pomieszczenia na poddaszu z nasłonecznionymi oknami dachowymi wymagają klimatyzatora o mocy o połowę większej niż standardowa.

Przeczytaj  takze: Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu >>

Przy doborze mocy chłodniczej klimatyzatorów typu split i multisplit obliczenia są bardziej skomplikowane i dlatego powinien zrobić to doświadczony instalator. Dotyczy to również ich montażu. Z praktyki bowiem wynika, że trzy główne przyczyny szybkiego zużycia tego typu urządzeń to: błędy przy projektowaniu instalacji i doborze urządzeń, instalacje wykonane wadliwie (m.in. nieprawidłowe łączenia rur, wycieki czynnika chłodniczego) oraz brak przeglądów instalacji.

Jak wybierać - etykiety oraz COP i EER

Wszystkie niezbędne informacje o klimatyzatorach podane są na etykiecie energetycznej urządzenia. Oprócz nazwy producenta, jego logo i nazwy klimatyzatora, zawiera ona także informacje o zużyciu energii przez urządzenie. A jedną z nich jest m.in. klasa efektywności energetycznej.

Ze względu na coraz wyższą sprawność urządzeń w klasie A, dodano w niej trzy dodatkowe: A+, A++ oraz A+++ (najbardziej efektywna). Dzięki temu podziałowi możemy porównać efektywność energetyczną podobnych urządzeń różnych producentów.

Klimatyzatory o wydajności chłodniczej do 12 kW mają etykiety, na których znajdują się m.in. informacje o klasie energetycznej, sezonowej efektywności energetycznej (SEER) i sezonowej efektywności (SCOP), a nie jak dotychczas tylko o EER i COP dla warunków, które w praktyce nie przeważały. Część tych danych znajdzie się na etykiecie, a część w karcie produktu, która powinna zostać dołączona do urządzenia. Będą to informacje o pracy w trybie wyłączenia, czuwania, aktywności albo wyłączonego termostatu.

Informacja o produkcie powinna też zawierać dane o zastosowanym czynniku chłodniczym i jego wpływie na środowisko oraz o hałasie emitowanym do otoczenia. Są tam dane dotyczące m.in. poziomów mocy akustycznej w pomieszczeniu i na zewnątrz w znormalizowanych warunkach znamionowych, dla trybu chłodzenia lub ogrzewania oraz nazwy i współczynniku GWP (oddziaływania na środowisko) zastosowanego środka chłodniczego z podaniem, jaki wpływ na środowisko miałby wyciek do atmosfery 1 kg tego czynnika.

Wprowadzenie etykiet energetycznych wynika z dążenia Unii Europejskiej do ochrony klimatu, a jednym z warunków osiągnięcia tego celu jest poprawa efektywności energetycznej różnych urządzeń, w tym klimatyzatorów. Zapisy na etykietach mają pomóc w wyborze urządzeń klimatyzacyjnych o najlepszych wskaźnikach energetycznych.

Funkcje i piloty

Klimatyzatory różnią się konstrukcją, liczbą funkcji, sposobem programowania, zakresem temperatur itp. Optymalny klimatyzator powinien mieć zakres regulacji temperatury od 18 do 29-30°C z możliwością regulacji co 1°C i automatyczną kontrolę parametrów pracy, a zwłaszcza wysokości temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ma też podgrzewać, to powinien być wyposażony w pompę ciepła, pracującą efektywnie w niskich temperaturach i wytrzymującą duże spadki temperatury zimą. Ponadto powinien automatycznie kontrolować stan urządzenia, a zwłaszcza filtrów.

Pracę urządzenia najwygodniej jest programować za pomocą pilota, który nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów i umożliwia szybki wybór żądanej funkcji: grzania, chłodzenia, nawilżania lub osuszania, filtrowania czy jonizowania powietrza, zadawanie temperatury, programowanie okresów pracy w cyklu dobowym i tygodniowym, ustawianie kierunku strumieni powietrza i ich wielkości, włączania opcji energooszczędnej eksploatacji, cichej pracy nocnej itp. W niektórych modelach są jeszcze inne funkcje, np. śledzenia liczby osób w pomieszczeniu i dostosowywania do niej wielkości i kierunku strumienia powietrza.

Czujnik temperatury może być wbudowany w obudowę urządzenia lub zamontowany w pilocie - wówczas klimatyzator dobiera temperaturę do miejsca, w którym się on znajduje. Elektronika może też przypominać nam o czynnościach eksploatacyjnych, np. o konieczności oczyszczenia lub wymiany filtra, dodania wody do nawilżacza czy wyczyszczenia zbiornika skroplin.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

6
Lavon32 / 11-09-2013, 11:14

Ja nie miałem problemu z dobrem, gdyż mam znajomego w firmie, która zajmuję się klimatyzacją/chłodnictwem na co dzień, także dzięki Bogu ten problem mnie ominął. Można powiedzieć szerokim łukiem.

Shelby20 / 11-09-2013, 11:14

Ja nie miałem problemu z dobrem, gdyż mam znajomego w firmie, która zajmuję się klimatyzacją/chłodnictwem na co dzień, także dzięki Bogu ten problem mnie ominął. Można powiedzieć szerokim łukiem.

Gośka / 21-07-2014, 14:02
U nas przy wyborze klimatyzatora oprócz parametrów zwracaliśmy uwagę na wygląd. Klimatyzator miał znajdować się w salonie, dlatego nie chcieliśmy "standardowych" klimatyzatorów, ponieważ nie wyglądają one zbyt estetycznie... W końcu wybraliśmy klimatyzację firmy LG, a dokładniej klimatyzator z serii LG Artcool Galeria, który swoim wyglądem przypomina obraz :)
Robert_ZG / 17-10-2014, 22:26

Witam. Mam pytanie robię właśnie remont mieszkania i szukam dobrej klimy. Marka Gree jest dobra ? Widzę że cenowo atrakcyjna ale zielony jestem jeśli chodzi o klimatyzacje. Znalazłem stronę, gdzie maja Gree nawet ciekawie opisali. Ale zastanawiam się czy warto. Mozę macie już sprawdzony sprzęt ? Za odpowiedz z góry dzięki

Kasia / 30-05-2015, 22:58

Kierowałam się oczywiście ceną i wydajnością, klimatyzatory dziś to już standard, dobrze że ceny są przystępne

Marcin / 22-04-2016, 18:55

Nie znam tej firmy, o której piszesz. Ja mogę polecić techklima, w moim miejscu pracy montowali klimatyzację. Szef zadowolony, a sama klimatyzacja działa bez zarzutów :)
Gree to średnia półka, może warto zainwestować w klimatyzator Toshiba?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego wybieramy kominy stalowe?

Brak izolacji cieplnej elementów przechodzących przez nieogrzane pomieszczenia (kotłownia, strych) powoduje utratę ciepła spalin i przenikanie kondensatu do wnętrza budynku. czytaj dalej »


Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim? Tytan-cynk świetnie sprawdza się na dachach, elewacjach i rynnach. Sprawdź »

Co nas urzeka we Francji? Spróbujmy przenieść odrobinę francuskiego stylu do swojego domu.czytaj dalej » Rynny są najbardziej eksploatowanym elementem dachu, dlatego dopasowana... czytaj dalej »


Tego na pewno nie wiedziałeś o malowaniu elewacji » Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Wysoka jakość powietrza, równowaga termiczna ciała, brak lokalnego dyskomfortu (np. odczuwalny strumień powietrza) oraz hałasu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. czytaj dalej »

Co można zbudować z betonu komórkowego, a co z silikatów?

Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich ma określone zalety, ale też i słabsze strony. czytam dalej »


Te materiały przyspieszą i ułatwią Twoją pracę » Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Stare powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś aktualne na budowach jak nigdy dotąd, zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i...czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »


Zadbaj o bezpieczeństwo pracując na wysokości! Łączniki i gniazda - zobacz ich najnowsze funkcje »
Prace na wysokościach uważane są za szczególnie niebepieczne. Mając świadomość odpowiedzialności... czytaj dalej » Subtelny design, modyfikacja pazurków, nowe kolory ramek... czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Elegancja w stylu retro - wielkanocna kolekcja DUKA

W tym roku dekoracje wielkanocne utrzymane są przede wszystkim w słodkich, pastelowych barwach, eleganckim złocie oraz w barwie koralowej - kolorze roku 2019. DUKA proponuje stół wielkanocny...

Aktualny numer

1/2019
Ekspert Budowlany 1/2019
W numerze m.in.:
  • - Ulga termomodernizacyjna - jakie materiały i prace obejmuje?
  • - Jak zmniejszyć zużycie energii?

Forum

karolina57  | 
21-03-2019, 16:48
 | 
1
artur12345  | 
21-03-2019, 16:36
 | 
1
Cleone  | 
21-03-2019, 13:56
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
97
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl