Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak dobierać klimatyzatory

Przed wyborem klimatyzatora należy dokładnie ustalić wielkość zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także oczekiwania domowników dotyczące funkcji, w jakie powinien być wyposażony
Przed wyborem klimatyzatora należy dokładnie ustalić wielkość zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także oczekiwania domowników dotyczące funkcji, w jakie powinien być wyposażony
Fot. Electrolux

Przed wyborem klimatyzatora należy dokładnie ustalić wielkość zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także oczekiwania domowników dotyczące funkcji, w jakie powinien być wyposażony. Dzięki temu zapewnimy wszystkim komfort i unikniemy zbędnych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Klimatyzatory można podzielić na chłodzące i chłodząco-grzewcze. Te pierwsze utrzymują w pomieszczeniu wymaganą temperaturę i są wykorzystywane jedynie w upalne dni lata. Natomiast klimatyzatory chłodząco-grzewcze mogą służyć przez cały rok do utrzymywania stałej temperatury powietrza we wnętrzu. Pozwalają bowiem na regulację temperatury z dużą dokładnością, lecz sterowanie wilgotnością powietrza jest w ich przypadku ograniczone.

Czy wiesz: O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora?

Ze względu na budowę możemy wyróżnić klimatyzatory: przenośne, zwarte do zabudowy okiennej lub ściennej oraz rozłączne (typu split).

KONIECZNIE ZOBACZ
Przegląd gładzi gipsowych

Przegląd rekuperatorów

Przenośne i okienne

Ciepło powstające w czasie pracy tych urządzeń musimy odprowadzić na zewnątrz. W klimatyzatorach o budowie zwartej ciepło ze skraplacza jest odprowadzane przewodem przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Niekiedy rurę wyprowadza się na zewnątrz przez otwór w murze lub oknie. Natomiast w rozłącznych skraplacz chłodzony powietrzem montuje się na ścianie zewnętrznej i za pomocą przewodów łączy go z mobilną jednostką wewnętrzną urządzenia.

Klimatyzatory zwarte, przeznaczone do zabudowy okiennej lub ściennej, mają skraplacz po zewnętrznej stronie okna, a parownik w klimatyzowanym pomieszczeniu. Takie rozwiązania są jednak w naszym klimacie rzadko stosowane. Wprawdzie nie wymagają dużych nakładów instalacyjnych, ale mają niewiele funkcji, a ich wadą jest stosunkowo wysoki poziom hałasu, który emituje sprężarka i wentylator w oknie lub w ścianie.

Splity, multisplity i inwertery

Klimatyzatory rozłączne (typu split) są obecnie najbardziej popularne. Składają się z dwóch, połączonych ze sobą jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza to parownik, filtr i wentylator z regulatorem obrotów, osłonięte obudową z nawiewnikiem i kratką zasysającą powietrze, wyposażoną w system regulacji jego przepływu. Jednostkę zaś zewnętrzną tworzy sprężarka i skraplacz. Obie te jednostki połączone są izolowanymi przewodami z czynnikiem chłodniczym.

Wśród klimatyzatorów typu split, ze względu na rodzaj i sposób montażu jednostki wewnętrznej, możemy wyróżnić urządzenia:

  • ścienne - montuje się je możliwie wysoko, tak aby po wybraniu funkcji chłodzenia przepustnice kierowały strumień powietrza w pomieszczeniu od poziomego do ukośnego w dół, a przy ogrzewaniu bezpośrednio w dół
  • kasetonowe - przeznaczone do zabudowy w przestrzeni podwieszanych stropów; do tego typu urządzeń można doprowadzić powietrze zewnętrzne
  • kanałowe - jednostkę wewnętrzną montuje się w przestrzeni nad podwieszanym sufitem; powietrze jest rozprowadzane kanałami zakończonymi kratkami nawiewnymi, umieszczonymi przeważnie w suficie lub w ścianach
  • skrzynkowe - ustawia się je na podłodze przy ścianie lub montuje do stropu w pozycji poziomej; stosuje się je głównie wtedy, gdy jest mało miejsca na klimatyzator i nie ma możliwości przebudowy pomieszczenia.

Dostępne są też klimatyzatory multisplit, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i przynajmniej dwóch wewnętrznych. Dla poszczególnych jednostek wewnętrznych można określać różną temperaturę powietrza w pomieszczeniach, ale muszą one pracować w jednym trybie - grzania lub chłodzenia.

W budynkach z wieloma pomieszczeniami multisplit może być zintegrowany z systemem wyposażonym w pompy ciepła i odpowiednią regulację oraz sterowanie. Możliwe jest wówczas "przenoszenie” ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które trzeba ogrzewać. Dzięki temu oszczędności energii mogą być znaczne.

Dokładną zaś kontrolę temperatury umożliwiają klimatyzatory inwerterowe z płynną regulacją zasilania urządzenia, a tym samym jego mocy. Mogą pracować np. z 50-procentową wydajnością, co pozwala znacznie zredukować zużycie energii elektrycznej.

Dobór mocy

Moc chłodnicza klimatyzatora powinna zrównoważyć sumę zysków ciepła w pomieszczeniu, emitowanego przez różne urządzenia, źródła światła, słońce itp. Aby ją obliczyć dla typowego pomieszczenia wysokości do 2,8 m i bez dużych okien wychodzących na stronę nasłonecznioną, najprościej pomnożyć jego powierzchnię razy 100, np. 20 m2×100 = 2000 W, tj. 2 kW. Jeśli pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione, należy zwiększyć moc chłodniczą o około 30%. Natomiast pomieszczenia na poddaszu z nasłonecznionymi oknami dachowymi wymagają klimatyzatora o mocy o połowę większej niż standardowa.

Przeczytaj  takze: Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu >>

Przy doborze mocy chłodniczej klimatyzatorów typu split i multisplit obliczenia są bardziej skomplikowane i dlatego powinien zrobić to doświadczony instalator. Dotyczy to również ich montażu. Z praktyki bowiem wynika, że trzy główne przyczyny szybkiego zużycia tego typu urządzeń to: błędy przy projektowaniu instalacji i doborze urządzeń, instalacje wykonane wadliwie (m.in. nieprawidłowe łączenia rur, wycieki czynnika chłodniczego) oraz brak przeglądów instalacji.

Jak wybierać - etykiety oraz COP i EER

Wszystkie niezbędne informacje o klimatyzatorach podane są na etykiecie energetycznej urządzenia. Oprócz nazwy producenta, jego logo i nazwy klimatyzatora, zawiera ona także informacje o zużyciu energii przez urządzenie. A jedną z nich jest m.in. klasa efektywności energetycznej.

Ze względu na coraz wyższą sprawność urządzeń w klasie A, dodano w niej trzy dodatkowe: A+, A++ oraz A+++ (najbardziej efektywna). Dzięki temu podziałowi możemy porównać efektywność energetyczną podobnych urządzeń różnych producentów.

Klimatyzatory o wydajności chłodniczej do 12 kW mają etykiety, na których znajdują się m.in. informacje o klasie energetycznej, sezonowej efektywności energetycznej (SEER) i sezonowej efektywności (SCOP), a nie jak dotychczas tylko o EER i COP dla warunków, które w praktyce nie przeważały. Część tych danych znajdzie się na etykiecie, a część w karcie produktu, która powinna zostać dołączona do urządzenia. Będą to informacje o pracy w trybie wyłączenia, czuwania, aktywności albo wyłączonego termostatu.

Informacja o produkcie powinna też zawierać dane o zastosowanym czynniku chłodniczym i jego wpływie na środowisko oraz o hałasie emitowanym do otoczenia. Są tam dane dotyczące m.in. poziomów mocy akustycznej w pomieszczeniu i na zewnątrz w znormalizowanych warunkach znamionowych, dla trybu chłodzenia lub ogrzewania oraz nazwy i współczynniku GWP (oddziaływania na środowisko) zastosowanego środka chłodniczego z podaniem, jaki wpływ na środowisko miałby wyciek do atmosfery 1 kg tego czynnika.

Wprowadzenie etykiet energetycznych wynika z dążenia Unii Europejskiej do ochrony klimatu, a jednym z warunków osiągnięcia tego celu jest poprawa efektywności energetycznej różnych urządzeń, w tym klimatyzatorów. Zapisy na etykietach mają pomóc w wyborze urządzeń klimatyzacyjnych o najlepszych wskaźnikach energetycznych.

Funkcje i piloty

Klimatyzatory różnią się konstrukcją, liczbą funkcji, sposobem programowania, zakresem temperatur itp. Optymalny klimatyzator powinien mieć zakres regulacji temperatury od 18 do 29-30°C z możliwością regulacji co 1°C i automatyczną kontrolę parametrów pracy, a zwłaszcza wysokości temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ma też podgrzewać, to powinien być wyposażony w pompę ciepła, pracującą efektywnie w niskich temperaturach i wytrzymującą duże spadki temperatury zimą. Ponadto powinien automatycznie kontrolować stan urządzenia, a zwłaszcza filtrów.

Pracę urządzenia najwygodniej jest programować za pomocą pilota, który nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów i umożliwia szybki wybór żądanej funkcji: grzania, chłodzenia, nawilżania lub osuszania, filtrowania czy jonizowania powietrza, zadawanie temperatury, programowanie okresów pracy w cyklu dobowym i tygodniowym, ustawianie kierunku strumieni powietrza i ich wielkości, włączania opcji energooszczędnej eksploatacji, cichej pracy nocnej itp. W niektórych modelach są jeszcze inne funkcje, np. śledzenia liczby osób w pomieszczeniu i dostosowywania do niej wielkości i kierunku strumienia powietrza.

Czujnik temperatury może być wbudowany w obudowę urządzenia lub zamontowany w pilocie - wówczas klimatyzator dobiera temperaturę do miejsca, w którym się on znajduje. Elektronika może też przypominać nam o czynnościach eksploatacyjnych, np. o konieczności oczyszczenia lub wymiany filtra, dodania wody do nawilżacza czy wyczyszczenia zbiornika skroplin.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

6
Lavon32 / 11-09-2013, 11:14

Ja nie miałem problemu z dobrem, gdyż mam znajomego w firmie, która zajmuję się klimatyzacją/chłodnictwem na co dzień, także dzięki Bogu ten problem mnie ominął. Można powiedzieć szerokim łukiem.

Shelby20 / 11-09-2013, 11:14

Ja nie miałem problemu z dobrem, gdyż mam znajomego w firmie, która zajmuję się klimatyzacją/chłodnictwem na co dzień, także dzięki Bogu ten problem mnie ominął. Można powiedzieć szerokim łukiem.

Gośka / 21-07-2014, 14:02
U nas przy wyborze klimatyzatora oprócz parametrów zwracaliśmy uwagę na wygląd. Klimatyzator miał znajdować się w salonie, dlatego nie chcieliśmy "standardowych" klimatyzatorów, ponieważ nie wyglądają one zbyt estetycznie... W końcu wybraliśmy klimatyzację firmy LG, a dokładniej klimatyzator z serii LG Artcool Galeria, który swoim wyglądem przypomina obraz :)
Robert_ZG / 17-10-2014, 22:26

Witam. Mam pytanie robię właśnie remont mieszkania i szukam dobrej klimy. Marka Gree jest dobra ? Widzę że cenowo atrakcyjna ale zielony jestem jeśli chodzi o klimatyzacje. Znalazłem stronę, gdzie maja Gree nawet ciekawie opisali. Ale zastanawiam się czy warto. Mozę macie już sprawdzony sprzęt ? Za odpowiedz z góry dzięki

Kasia / 30-05-2015, 22:58

Kierowałam się oczywiście ceną i wydajnością, klimatyzatory dziś to już standard, dobrze że ceny są przystępne

Marcin / 22-04-2016, 18:55

Nie znam tej firmy, o której piszesz. Ja mogę polecić techklima, w moim miejscu pracy montowali klimatyzację. Szef zadowolony, a sama klimatyzacja działa bez zarzutów :)
Gree to średnia półka, może warto zainwestować w klimatyzator Toshiba?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Energia odnawialna - dlaczego jest tak ważna? Nowa generacja podłóg drewanianych »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » Uciekając od zgiełku i trosk dnia codziennego, szukamy odpoczynku i ukojenia w otoczeniu przyrody tej dobrze znanej lub tej z pogranicza egzotyczności. czytaj dalej »


Czego użyć do hydroizolacji balkonu lub tarasu? Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Tarasy nadziemne, balkony i loggie to newralgiczne części elewacji budynków wielokondygnacyjnych. Są podatne na wpływ... czytaj dalej »

Co można zbudować z betonu komórkowego, a co z silikatów?

Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich ma określone zalety, ale też i słabsze strony. czytam dalej »


Te materiały przyspieszą i ułatwią Twoją pracę » Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Stare powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś aktualne na budowach jak nigdy dotąd, zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i...czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »


Komin ceramiczny czy stalowy? Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania, ale nie wiesz od czego zacząć?
Komin jest nieodłączną częścią domu od wielu wieków. Mimo że przy codziennej eksploatacji budynku często się o nim zapomina, stanowi on niezbędny element większości systemów ogrzewania. czytaj dalej » Źródłem ciepła w Twoim domu może być zarówno kondensacyjny kocioł gazowy, jak również EKOlogiczna pompa ciepła wykorzystująca ciepło otaczającego nas powietrza. czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Aktualny numer

2/2019
Ekspert Budowlany 2/2019
W numerze m.in.:
  • - Dachy płaskie i zielone - budowa, termo- i hydroizolacja
  • - Nowoczesne kleje do płytek

Forum

felix22  | 
24-05-2019, 10:56
 | 
1
felix22  | 
24-05-2019, 10:56
 | 
1
felix22  | 
24-05-2019, 10:55
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
97
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl