Baterie łazienkowe

Fot. Valvex

Zadaniem współczesnych baterii łazienkowych jest nie tylko dostarczanie wody do wanny, umywalki czy bidetu. Odpowiednio dobrana bateria podkreśla styl i charakter pomieszczenia, nadając mu dodatkowe i niepowtarzalne walory estetyczne. Ważne są ponadto rozwiązania pomagające oszczędzać wodę.

Oferta rynkowa w zakresie baterii łazienkowych jest bardzo bogata. Poszczególne modele różnią się między sobą funkcjonalnością, budową oraz, oczywiście, przeznaczeniem. Dlatego przed zakupem należy określić rodzaj baterii, jaki chcemy lub musimy zastosować. W przypadku modeli przeznaczonych do współpracy z wannami i natryskami, zwróćmy uwagę na baterie sztorcowe (stojące), natynkowe, podtynkowe i bezdotykowe. Przyjrzyjmy się nieco bliżej poszczególnym rodzajom baterii.

Modele sztorcowe montuje się na wannie lub obok niej. Wersje natynkowe są bateriami ściennymi. Ich korpus umieszcza się na zewnątrz wanny. Interesujące rozwiązanie stanowią modele podtynkowe, gdzie obudowa urządzenia jest umieszczana pod tynkiem. Tym sposobem na zewnątrz widzimy jedynie pokrętło i wylewkę. W wykonaniu podtynkowym można nabyć baterie wannowe i prysznicowe.

Baterie łazienkowe Ferro

POLECAMY
Galeria zdjęć: Modne baterie

Na rynku są również baterie bezdotykowe, sterowane elektronicznie. W konstrukcji urządzeń tego typu przewidziano fotokomórki, odpowiedzialne na wykrywanie ruchu. Stąd też przepływ wody jest uruchamiany w momencie, gdy fotokomórka wykryje ruch w pobliżu baterii. Jeżeli zbliżymy dłonie do wylewki, przepływ wody zostanie uruchomiony i odwrotnie. Jednorazowo jest ustawiany strumień oraz temperatura wody.

Baterie sztorcowe

Baterie sztorcowe, często nazywane stojącymi, cieszą się dużym uznaniem, dlatego też warto nieco dokładniej przeanalizować ofertę w tym zakresie. W zależności od modelu, można wybrać rozwiązanie bazujące na jednym, dwóch, trzech lub czterech otworach.

Baterie jednootworowe zdobyły uznanie dzięki temu, że nie zajmują dużo miejsca.

W umywalkach i wannach bardzo często zastosowanie znajdują baterie dwuotworowe.

Modele bazujące na trzech otworach sprawdzają się w bidetach i umywalkach, rzadziej w wannach. W bateriach tego typu wylewka pełni jednocześnie funkcję wyciąganego prysznica.

Wyłącznie w wannach montuje się sztorcowe baterie czterootworowe. Konstrukcja baterii tego typy bazuje na dwóch pokrętłach, wylewce oraz oddzielnej główce prysznicowej, instalowanej na obrzeżu wanny.

Jedno- i dwuuchwytowe

Mówiąc o rodzajach baterii łazienkowych, warto również wspomnieć o podziale, który dzieli je na modele dwu- i jednouchwytowe. W bateriach dwuuchwytowych przewiduje się dwa kurki, z których jeden jest przeznaczony do zimnej, a drugi do ciepłej wody. Chcąc ustawić odpowiednią temperaturę wody, musimy posłużyć się dwoma kurkami. Dlatego baterie dwuuchwytowe nie należą do ekonomicznych rozwiązań. Próba precyzyjnego ustawienia temperatury wymaga czasu, podczas którego płynie woda.

Nieco inna zasada działania występuje w bateriach jednouchwytowych. Zarówno temperaturę wody, jak i natężenie jej przepływu ustawia się za pomocą jednego kurka. Poszczególne modele baterii tego typu różnią się między sobą kształtem i długością wylewek. Baterie jednouchwytowe mogą mieć konstrukcję ruchomą lub nieruchomą.

Baterie termostatyczne

Jeżeli zależy nam na komforcie cieplnym podczas kąpieli, warto zadbać o baterię termostatyczną. Urządzenia tego typu pozwalają na utrzymywanie stałej temperatury wody, najczęściej w zakresie od 15 do 60°C z dokładnością ±1°C. Istotną zaletą jest szybki czas uzyskania żądanej temperatury, wynoszący w niektórych modelach mniej niż 4 sekundy. Warto podkreślić, że bateria termostatyczna bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury w sieci. Czas dostosowania wynosi bowiem około 0,4 sekundy.

Można powiedzieć, że nie tylko komfort jest zaletą baterii termostatycznych. Pamiętajmy o jeszcze jednej korzyści, chyba nawet najważniejszej. Jest nią bezpieczeństwo. Bardzo często baterie termostatyczne są bowiem używane w domach, gdzie z instalacji wodnej korzystają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Zainstalowanie tego typu armatury zapewnia ochronę przed poparzeniem gorącą wodą. Bateria gwarantuje bezpieczeństwo nawet w momencie, gdy w instalacji brakuje dopływu zimnej wody. W takim przypadku jest zatrzymywane dostarczanie wody gorącej. Istotną rolę odgrywa również uchwyt regulacji z blokadą, najczęściej przy temperaturze 38°C. Jeśli chcemy, aby popłynęła woda o wyższej temperaturze, konieczne jest wciśnięcie przycisku blokady. Nie ma przy tym możliwości poparzenia obudową baterii. Dlatego konstrukcję korpusu zaprojektowano tak, aby komora z zimną wodą zapewniała izolację powierzchni części gorącej.

Natynkowe czy podtynkowe

Wybierając określony rodzaj baterii łazienkowej, musimy mieć na uwadze jej na- lub podtynkowy sposób montażu. Nie bez znaczenia pozostają również walory estetyczne baterii w odniesieniu do gabarytów, kształtu, koloru itp. Wymagający użytkownicy mogą kupić baterie o wyszukanym wzornictwie i oryginalnym wykończeniu, np. baterie z wbudowanym w uchwyt bursztynem lub zdobieniami z 24-karatowego złota.

Kupując baterie, warto zwrócić uwagę na zależność między rozmiarami armatury łazienkowej a wielkością umywalki. Wylewka nie może być zbyt krótka ani zbyt długa. Przy wyborze baterii uwzględnia się często gładką powierzchnię i opływowe kształty, dzięki czemu zyskuje się łatwe utrzymanie urządzenia w czystości.

Trwałość i funkcjonalność

Nie tylko funkcjonalność i estetykę należy uwzględnić przy wyborze baterii. Nie mniej ważna jest bowiem jej trwałość. Z pewnością okres użytkowania baterii wydłuży ceramiczna głowica. Ważna jest również możliwość oszczędność wody. Stąd też w wielu modelach przewidziano dwa poziomy otwarcia przepływu. Podnosząc lekko uchwyt, do dyspozycji pozostaje przepływ ekonomiczny. Wraz z głębszym wychyleniem rączki, strumień zwiększa się. Pokrętło odpowiedzialne za regulowanie strumienia powinno poruszać się lekko i płynnie. Istotną rolę odgrywa odpowiedni perlator, czyli małe sitko umieszczone w wylewce. Ma on za zadanie napowietrzanie wody, dzięki czemu zużywa się jej mniej.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
zielonkawy / 20-09-2013, 12:25
Bateria może dodać samej łazience dużo uroku i blasku (dosłownie). Fajna chromowana wyróżnia się w małym pomieszczeniu. U siebie zamontowałem Victorię z perlatorem, dzięki czemu można nawet zaoszczędzić na rachunkach za wodę.
Grzesiek / 26-09-2013, 21:16
Kupiłem niedawno podobną, z Roca. Ma tylko trochę inną rączkę, ale błyszczy się tak samo pięknie. Żonie spodobał się designerski kształt, odnowiliśmy niedawno łazienkę i faktycznie nowa bateria idealnie się do niej wpasowała. Kobiety to mają jednak to pojęcie jak to wszystko powinno wyglądać.
Dorota / 11-06-2014, 19:03

Ładnie wyglądają, ale warto pamiętać o kamieniu. Albo się ma miękką wodę, albo powinno się zainwestować w armaturę, na której nie osadza się kamień.

joach / 16-08-2014, 03:30

No właśnie. Najbardziej mnie ciekawią te baterie termostatyczne. Mam małe dzieci i myślę, że byłoby to dobre rozwiązanie. Tylko jaka firma produkuje najlepsze?

ceramika_design / 27-08-2014, 13:08
@Joach, całkiem niezłe baterie termostatyczne ma roca.
mycha / 05-06-2015, 14:38

Dobrze wiedzieć czym się kierować, na sklepowych półkach leży cała masa baterii i nie zawsze są odpowiednio opisane

czrnulka88 / 03-04-2019, 15:16
Bardzo nowoczesne baterie do łazienki zamówiłam w tym sklepie Sotbe, super wybór mają, solidne , ładne baterie. W sklepach stacjonarnych niestety nic ciekawego nie znalazłam
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl