Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Docieplanie ścian od wewnątrz (cz. 2)

Rys. 1. Tradycyjny sposób docieplenia ścian od wewnątrz, z zastosowaniem paroizolacji. Przy grubszej warstwie termoizolacji warto stosować układ z dwoma warstwami, z przesunięciem spoin [rys. wg 5]: 1 – ruszt drewniany, 2 – płyty termoizolacyjne, 3 – paro
Rys. 1. Tradycyjny sposób docieplenia ścian od wewnątrz, z zastosowaniem paroizolacji. Przy grubszej warstwie termoizolacji warto stosować układ z dwoma warstwami, z przesunięciem spoin [rys. wg 5]: 1 – ruszt drewniany, 2 – płyty termoizolacyjne, 3 – paro
Fot. Maciej Rokiel

Możliwości ocieplania ścian od wewnątrz są dwie. Metodę z wykorzystaniem specjalnych płyt klimatycznych (mineralnych) opisywaliśmy w artykule "Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe? W kolejnej części prezentujemy drugą metodę, z zastosowaniem warstwy paroizolacyjnej.

Docieplanie ścian

Drugim wariantem docieplenia ścian od wewnątrz jest system z warstwą paroizolacyjną. Celowo używam tu słowa "system", choć ma ono w tym przypadku nieco inne znaczenie niż w systemach ocieplania ścian od zewnątrz.

Przy docieplaniu od zewnątrz systemem ETICS (zwanym wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń, a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą) podstawowym wymogiem było stosowanie materiałów od jednego producenta (chodziło tu przede wszystkim o klej, warstwę zbrojącą oraz tynk).

Przeczytaj: Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe? >>

W przypadku ocieplania od wewnątrz przez system należy rozumieć rodzaj i układ materiałów, dla których wcześniej wykonano obliczenia cieplno-wilgotnościowe. Tu również niedopuszczalna jest jakakolwiek samodzielna modyfikacja (zamiana) materiałów, ich grubości czy kolejności warstw.

Układ warstw ocieplonej ściany (od zewnątrz) będzie wyglądał następująco:

 • tynk zewnętrzny tradycyjny
 • ściana
 • warstwa wyrównująca/tynk
 • termoizolacja
 • paroizolacja
 • tynk wewnętrzny.
KONIECZNIE ZOBACZ
Materiały do izolacji cieplnej budynków

Materiały do izolacji cieplnej budynków

Pierwsze trzy warstwy to istniejąca ściana, kolejne dwie - to składniki systemu, elementy newralgiczne. Przykład takiego systemu pokazano na rys. 1. Nowszy wariant tego rozwiązania zakłada wykorzystanie specjalnych płyt termoizolacyjnych zespolonych z paroizolacją (redukuje to niebezpieczeństwo związane z błędnym/niestarannym wykonaniem paroizolacji).

Przeanalizujmy typową sytuację, jaka występuje np. w starych kamienicach: ściana grubości 2 cegieł, obustronnie otynkowana. Ściana taka nie spełnia wymagań związanych z termoizolacyjnością. Jeżeli ocieplalibyśmy ją od zewnątrz, np. wełną mineralną grubości 15 cm, to obliczony współczynnik U wynosiłby 0,23 W/(m2·K). Dla uproszczenia pomijamy wpływ warstwy zbrojącej i wykończeniowej (tynki).

Gdybyśmy tę samą ścianę ocieplili w taki sposób od wewnątrz, to współczynnik U się nie zmieni. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce już w temperaturze poniżej 4°C pojawi się kondensacja pary wodnej (rys. 2), co spowoduje, że podany powyżej współczynnik U zmieni się i to dość znacznie (na niekorzyść oczywiście). Aby wyeliminować kondensację, należy zastosować paroizolację, np. specjalną folię paroizolacyjną.

Układ warstw przegrody (od zewnątrz) przedstawia się więc następująco:

 • tynk tradycyjny wapienno-cementowy grubości 1,5 cm
 • mur z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej, grubości 50 cm
 • tynk wyrównawczy wapienno-cementowy grubości 1 cm
 • termoizolacja z wełny mineralnej grubości 15 cm
 • paroizolacja - przyjęto folię o SD = 250 m
 • płyta gipsowo-kartonowa.

Tym razem zjawiska kondensacji nie ma (rys. 3), czyli system (termoizolacja + paroizolacja) został dobrany prawidłowo. I taki właśnie system musi zostać wbudowany. Jeżeli zamiast wspomnianej membrany paroizolacyjnej wbudowanoby zwykłą folię grubości 0,2 mm (bo taką bardzo często się stosuje jako „paroizolację”), sytuacja w przegrodzie diametralnie się zmieni.

Taka folia ma bowiem opór dyfuzyjny rzędu 8 m, a więc ponad 31 razy mniejszy. Podobny skutek może przynieść niedbałe wykonanie warstwy paroizolacyjnej, np. ułożenie folii na styk lub na niewielki zakład. Arkusze folii powinny być łączone przez sklejanie, a miejsca mocowania folii do stelażu powinny być także dodatkowo uszczelnione. Jak widać, ten sposób dociepleń od wewnątrz jest generalnie dość wrażliwy na różnego rodzaju błędy wykonawcze.

Aby uniknąć tych problemów, producenci opracowali specjalne płyty termoizolacyjne zespolone z paroizolacją. Nie są one tożsame z płytami klimatycznymi i nie mogą być stosowane wymiennie. Są to płyty z tworzywa sztucznego mocowane do ściany za pomocą systemowego kleju.

Ich dodatkową zaletą, oprócz wbudowanej paroizolacji, są płyty brzegowe w kształcie klina, pozwalające na pogrubienie termoizolacji na krawędziach styku ściana-ściana czy ściana-strop. Są to typowe miejsca występowania mostków termicznych, a pogrubienie termoizolacji zapobiega ich powstawaniu.

Docieplanie tarasu

Docieplenie od wewnątrz nie dotyczy tylko ścian. Podobna sytuacja może również dotyczyć tarasu. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w opisywanym poniżej przypadku. W typowym budynku typu bliźniak, na skutek braku uszczegółowienia detali, a także błędów wykonawczych, pozostawiono zbyt mało miejsca na warstwy konstrukcji tarasu.

Płytę nośną wykonano niemal poziomo (minimalny spadek na zewnątrz, znacznie mniejszy niż wymagane 1,5%), a stolarkę drzwiową obsadzono w taki sposób, że na warstwy tarasu pozostawiono niecałe 9 cm. Warstwą użytkową tarasu miały być płytki. Typowy, poprawny układ warstw tarasu z powierzchniowym odprowadzeniem wody pokazano na rys. 4.

Przeczytaj także: Jak ocieplać trudne miejsca? >>

Grubość płyty jastrychu dociskowego powinna wynosić minimum 5 cm, do tego trzeba jeszcze dodać 1-1,5 cm na okładzinę ceramiczną z uszczelnieniem podpłytkowym, konieczne jest również wykonanie warstwy spadkowej i w efekcie na termoizolację nie ma już miejsca.

Dla zaproponowanego systemu należało zatem dodatkowo rozwiązać dwa podstawowe problemy:

 • brak zapasu wysokości narzucał wykonanie dodatkowego docieplenia od wewnątrz
 • trzeba było wyeliminować związaną z tym możliwość kondensacji wilgoci w konstrukcji tarasu.

Ostatecznie projektowany układ warstw tarasu (od góry) przedstawiał się następująco (zastosowano rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie warstwy jastrychu dociskowego):

 • okładzina ceramiczna
 • membrana drenażowa T 50
 • hydroizolacja
 • termoizolacja - polistyren ekstrudowany grubości 5 cm z warstwą zbrojącą (siatka pancerna lub podwójna siatka do dociepleń)
 • paroizolacja
 • płyta żelbetowa
 • docieplenie od wewnątrz - płyty Korff Superwand DS® grubości 2 cm, firmy Korff Isolmatic, z warstwą paroizolacyjną.

Czyta dalej: Docieplanie tarasu >>

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Andy / 16-10-2013, 22:30
Przydatny sposób jak się nie chce ruszać elewacji
Kuba / 28-03-2018, 16:25
Witam, czy folia paroizolacyjna nie powinna byc pomiedzy dwoma warsrwami izolacji?? W sytuacji gdzie mamy folie zaraz pod plyta gipsowa jest ona narazona na, przedziurawienie podczas gdy chcemchcemy wkrecic kolek np. Zeby powiwsic polke.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
 • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
 • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

tony1000  | 
26-05-2020, 13:19
 | 
4
Dagmara  | 
25-05-2020, 16:53
 | 
2
magdap  | 
25-05-2020, 11:48
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl