EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Zaprawa to nie wszystko

Fot. Atlas

Fot. Atlas

Marny glazurnik potrafi spartaczyć robotę, używając najlepszej zaprawy, dobry rzemieślnik zrobi cuda, używając najtańszego kleju. Osiągnie to dzięki doświadczeniu i rozwadze. Bez względu jednak na to, czy jest się dobrym, czy początkującym wykonawcą, warto korzystać z różnorodności zapraw dostępnych na rynku i umieć wybrać właściwą, uwzględniając czynniki oddziałujące na okładzinę.

Zobacz także

Sika Poland Sp. z o.o. Sikaflex®-11 FC Purform® – jeden produkt, trzy zastosowania. Sklej, wypełnij, uszczelnij!

Sikaflex®-11 FC Purform® – jeden produkt, trzy zastosowania. Sklej, wypełnij, uszczelnij! Sikaflex®-11 FC Purform® – jeden produkt, trzy zastosowania. Sklej, wypełnij, uszczelnij!

Sikaflex®-11 FC Purform®, czyli klej, uszczelniacz i wypełniacz w jednym to flagowy produkt marki Sika – jednego ze światowych liderów na rynku chemii budowlanej. O jego niezawodności świadczy m.in. fakt,...

Sikaflex®-11 FC Purform®, czyli klej, uszczelniacz i wypełniacz w jednym to flagowy produkt marki Sika – jednego ze światowych liderów na rynku chemii budowlanej. O jego niezawodności świadczy m.in. fakt, że fachowcy na całym świecie korzystają z niego już ponad 50 lat!

ATLAS sp. z o.o. Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Środki gruntujące – jaki grunt wybrać? Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych....

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych. Gruntowanie przed malowaniem jest więc konieczne, by mieć pewność, że farba się nie odparzy i nie popęka, a ściany i sufity będą długo gładkie i ładne.

Sika Poland Sp. z o.o. Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia...

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia mogą wydłużyć ten czas. Następnie, o czym mówią raporty, najtrudniejsze dla inwestorów jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, co może potrwać kolejne długie tygodnie. Jednak nawet jeśli uda się możliwie szybko wybrać ekipę, należy liczyć się z tym, że nie wejdzie na budowę z dnia na dzień.

DOBÓR ZAPRAWY

W kuchniach, łazienkach, przedpokojach i pokojach bardzo dobrze sprawdzają się podstawowe kleje typu C1T lub C1TE. Są jednak sytuacje, gdy konieczne jest sięgnięcie po klej wyższej klasy – elastyczny lub charakteryzujący się wysoką przyczepnością. Oto przykłady:

  • ogrzewanie podłogowe i ścienne – ze względu na częste wahania temperatury najlepiej stosować zaprawy elastyczne prace na zewnątrz – należy stosować tylko zaprawy mrozoodporne; w przypadku przyklejania płytek na dużych powierzchniach – zaprawy elastyczne, które będą przenosić odkształcenia spowodowane dużymi dobowymi i rocznymi wahaniami temperatury
  • podłoża krytyczne – należy stosować zaprawy o podwyższonej przyczepności, typu C2 lub zaprawy specjalistyczne
  • okładziny o wysokiej nasiąkliwości, np. marmur – należy używać zapraw na białym cemencie, aby uniknąć przebarwień przyklejanych elementów 
  • okładziny o minimalnej nasiąkliwości, np. gres – należy stosować specjalne zaprawy, przeznaczone do przyklejania płytek gresowych; są to zaprawy z dużą ilością żywic 
  • gdy występuje konieczność szybkiego użytkowania pomieszczeń, np. korytarzy – należy stosować zaprawy szybkowiążące, np. typu C1TF, które umożliwiają wchodzenie na okładzinę już po kilku godzinach od jej przyklejenia.

DOŚWIADCZENIE WYKONAWCZE

ekspert budowlany zaprawa to nie wszystko2

Nakładanie kleju zębatą zapewnia równomierną grubość warstwy.

Przyklejanie płytek w typowych sytuacjach uda się każdemu, kto ma smykałkę do majsterkowania. Jednak zdolności manualne i dobre chęci nie zawsze wystarczą. Poniższe przykłady to tylko niewielka porcja wiedzy potrzebna do prawidłowego wykonania okładziny w sytuacjach szczególnych.

Przyklejanie płytek na ścianach. Płytki ścienne mocuje się zaprawami klejącymi metodą cienkowarstwową. Polega ona na nakładaniu kleju pacą zębatą na ścianę. Na powierzchniach pionowych najlepiej sprawdzają się kleje o ograniczonym spływie, np. typu C1T. Dzięki ich zastosowaniu prace okładzinowe można rozpocząć od góry ściany. Jest to o tyle korzystne, że unikamy w ten sposób wykonywania listwy startowej. Nie trzeba też układać docinanych, niezbyt estetycznie wyglądających, płytek w eksponowanej podsufitowej części ściany.

ekspert budowlany zaprawa to nie wszystko3

Płytkę należy przyłożyć do kleju przed upływem czasu otwartego.

Mocowanie płytek podłogowych. Mocując płytki podłogowe, najlepiej nakładać klej zarówno na podłoże, jak i na płytkę – tzw. metoda kombinowana. Jednak w pewnych sytuacjach nałożenie kleju tylko na podłoże nie jest błędem. Wszystko zależy od okoliczności. Metoda kombinowana pozwala całkowicie wypełnić przestrzeń pomiędzy podłożem a płytką, beż pozostawiania pustych miejsc. Nie uda się tego osiągnąć, nakładając klej pacą zębatą tylko na podłoże (zwłaszcza przy dużych płytkach i nierównej powierzchni). Dzięki metodzie kombinowanej płytka jest lepiej przytwierdzona do podłoża, a cała okładzina bardziej odporna na obciążenia, zwłaszcza miejscowe, które działając na pusty narożnik, mogą doprowadzić do jego ukruszenia. W przypadku, gdy płytka jest przyklejana na zewnątrz, brak pustek powietrznych uniemożliwia gromadzenie się wody pod okładziną. Mamy wtedy pewność, że nie ulegnie ona zniszczeniu na skutek cyklicznego zwiększania się i zmniejszania objętości wody podczas procesów jej zamarzania i rozmarzania w sezonie jesienno-zimowym.

ekspert budowlany zaprawa to nie wszystko4

Powierzchnia połączenia kleju i płytki powinna być jak największa.

Do przyklejania płytek podłogowych najlepiej jednak zastosować specjalny klej samorozpływny, typu C2E. Dzięki tiksotropowości, przy dociskaniu płytki do podłoża, rozpływa się on pod jej powierzchnią, wypełniając całą przestrzeń. Klej ten nakłada się tylko na podłoże, używając do tego celu pacy z półokrągłymi zębami.

Uszczelnianie podłoża w pomieszczeniach mokrych. Przed przyklejaniem płytek w pomieszczeniach mokrych (np. w łazience) należy zaizolować podłoże, zwłaszcza, jeśli jest wykonane z materiałów, które mogą ulec uszkodzeniu w kontakcie z wodą.
Podłożami takimi są płyty gipsowo-kartonowe, beton komórkowy, podkłady anhydrytowe lub tynki gipsowe. Do wykonania izolacji podłoża należy zastosować np. folię uszczelniającą, a wszystkie połączenia ściany ze ścianą i ściany z podłogą uszczelnić dodatkowo taśmami uszczelniającymi. Ponadto w miejscach wyjścia rur pod baterią oraz u wylotu rury odpływowej należy zastosować kołnierze uszczelniające.

ekspert budowlany zaprawa to nie wszystko5

Czas korygowania położenia wynosi kilkanaście minut.

Dylatacje. Ważnym elementem okładziny, zwłaszcza na tarasach i innych dużych powierzchniach, są dylatacje. Na okładzinę należy przenieść wszystkie istniejące już dylatacje konstrukcyjne. Trzeba też zastosować dylatacje skrajne, oddzielające poszczególne warstwy od pionowych elementów budynku (ściany, słupy itp). Dylatacje należy przenosić przez kolejne warstwy tarasu – powinny być one odwzorowane na okładzinie ceramicznej tarasu. Najlepiej powierzchnię płytek podzielić dylatacjami na pola o powierzchni około 1,5–2 m2. Szczeliny dylatacyjne należy wypełnić materiałami elastycznymi, np. odpowiednimi masami silikonowymi. Dylatacje eliminują skurcze wynikające m.in. z dużej różnicy temperatur, na jakie narażona jest okładzina ceramiczna na zewnątrz budynku.

WYMAGANIA PRZY ODBIORZE ROBÓT

Opierając się na wytycznych ITB, okładzina z płytek powinna spełniać kilka wymagań. Cała okładzina powinna być wykonana zgodnie z umową lub dokumentacją techniczną. Po zakończeniu prac należy sprawdzić przede wszystkim przyczepność, równość płaszczyzny oraz przebieg i równość spoin. Oto szczegółowe wymagania:

  • w zakresie przyczepności – okładzina nie powinna wydawać głuchych odgłosów przy lekkim jej opukiwaniu,
  • w zakresie równości – odchylenia powierzchni okładziny od płaszczyzny poziomej lub pionowej, mierzone łatą długości 2 m, nie powinny być większe niż 3 mm na całej długości łaty,
  • w zakresie przebiegu i równości spoin – odchyłki nie powinny być większe niż 1 mm,
  • w zakresie spadków – ich kierunki i wielkość powinny być zgodne z dokumentacją techniczną lub umową.

Pozostałe kontrole okładziny powinny być przeprowadzane w trakcie jej wykonania. Kontroli takiej podlegają:

  • podłoże – powinno zapewniać możliwość nałożenia równomiernie grubej warstwy kleju na całej powierzchni okładziny oraz odpowiednią przyczepność,
  • grubość kleju pod płytkami – powinna być zgodna z zaleceniami producenta,
  • rodzaj i jakość zastosowanych materiałów – na podstawie deklaracji zgodności lub certyfikatów przedłożonych przez producenta.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

dr inż. Andrzej Konarzewski Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność? Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem...

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, ciepła, powietrza lub innych gazów. Głównymi obszarami wykorzystania tych pianek są wolne przestrzenie w obudowie budynku i na połaciach dachowych.

Redakcja Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu?

Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu? Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu?

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy,...

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne.

Krystyna Stankiewicz Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i...

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę.

Redakcja Do jakich zastosowań warto wybrać płytę mfp® w wersji pióro-wpust?

Do jakich zastosowań warto wybrać płytę mfp® w wersji pióro-wpust? Do jakich zastosowań warto wybrać płytę mfp® w wersji pióro-wpust?

Płytę budowlaną mfp® w wersji pióro-wpust szczególnie warto polecić w przypadku wykonywania sztywnych poszyć dachowych oraz podkładów pod podłogi.

Płytę budowlaną mfp® w wersji pióro-wpust szczególnie warto polecić w przypadku wykonywania sztywnych poszyć dachowych oraz podkładów pod podłogi.

Krystyna Stankiewicz Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już...

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już gotową ofertę dla chętnych na skorzystanie z programu dopłat do ekologicznego budownictwa.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno – naturalne i zdrowe

Wapno – naturalne i zdrowe Wapno – naturalne i zdrowe

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Redakcja Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego?

Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego? Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego?

Inspektor nadzoru to jedna z ważniejszych postaci w procesie budowy domu. Spełnia równie istotną rolę jak inwestor, projektant czy kierownik budowy. Podpowiadamy, jak z nim współpracować, jakie są jego...

Inspektor nadzoru to jedna z ważniejszych postaci w procesie budowy domu. Spełnia równie istotną rolę jak inwestor, projektant czy kierownik budowy. Podpowiadamy, jak z nim współpracować, jakie są jego uprawnienia i obowiązki.

Cezary Sebastiański Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej...

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Ten warstwowy układ określa się mianem systemu ociepleń lub, rzadziej, zestawu wyrobów do wykonywania ociepleń. Każda ze stosowanych warstw pełni w układzie określoną funkcję techniczną i użytkową, ma zatem wpływ na jakość i trwałość ocieplenia jako całości. Warto zatem...

Krystyna Stankiewicz Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Krystyna Stankiewicz Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki? Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania...

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.

Damian Żabicki Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien

Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien

Wbrew pozorom decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego nie jest prosta. Oferta rynkowa producentów systemów rynnowych jest bardzo obszerna i obejmuje modele różniące się między sobą nie tylko kolorem...

Wbrew pozorom decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego nie jest prosta. Oferta rynkowa producentów systemów rynnowych jest bardzo obszerna i obejmuje modele różniące się między sobą nie tylko kolorem i kształtem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Agata Borys Pierwsze kroki na budowie

Pierwsze kroki na budowie Pierwsze kroki na budowie

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami...

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mają one duży wpływ na realizację planu pt. „Budowa domu”.

Krystyna Stankiewicz Jak dopasować wielkość okien do metrażu pomieszczenia?

Jak dopasować wielkość okien do metrażu pomieszczenia? Jak dopasować wielkość okien do metrażu pomieszczenia?

Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi.

Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi.

Joanna Korpysz-Drzazga Jak wybrać blachodachówkę?

Jak wybrać blachodachówkę? Jak wybrać blachodachówkę?

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto...

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto więc wszelkie prace dekarskie zlecić doświadczonej ekipie dekarzy, gwarantującej solidność wykonania.

Waldemar Joniec Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także...

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także do suszenia.

Redakcja Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Jak wybrać baterię zlewozmywakową? Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Waldemar Joniec ABC odkurzaczy centralnych

ABC odkurzaczy centralnych ABC odkurzaczy centralnych

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać kolektory słoneczne

Jak dobierać kolektory słoneczne Jak dobierać kolektory słoneczne

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane...

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.

Jacek Sawicki Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę

Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę

Praca ze styropianem jest nieuciążliwa, technologicznie łatwa, a także bezpieczna. Styropian nie stwarza zagrożeń dla zdrowia (nie trzeba przy nim stosować żadnych specjalnych środków ochrony typu rękawice,...

Praca ze styropianem jest nieuciążliwa, technologicznie łatwa, a także bezpieczna. Styropian nie stwarza zagrożeń dla zdrowia (nie trzeba przy nim stosować żadnych specjalnych środków ochrony typu rękawice, maski przeciwpyłowe, ubrania i okulary ochronne).

mgr inż. Karol Kuczyński Bezpieczne instalacje elektryczne

Bezpieczne instalacje elektryczne Bezpieczne instalacje elektryczne

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo...

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

mgr inż. Piotr Idzikowski Tynk na elewacji

Tynk na elewacji Tynk na elewacji

Cienkowarstwowe tynki strukturalne mają chronić ściany zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz upiększać elewacje domu. Mogą być układane bezpośrednio na tynku tradycyjnym...

Cienkowarstwowe tynki strukturalne mają chronić ściany zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz upiększać elewacje domu. Mogą być układane bezpośrednio na tynku tradycyjnym albo stanowić warstwę wykończeniową systemu ociepleń.

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.