Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jakie korzyści przyniesie konsumentom nowelizacja Prawa energetycznego

Fot. stock.xchng

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nazywana małym trójpakiem energetycznym, weszła w życie 11 września 2013 r.

Głównym zaś jej celem jest rozwój konkurencyjności na rynkach energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce oraz dostosowanie zasad ich funkcjonowania do unijnych przepisów.

Nowe regulacje wzmacniają także prawa końcowych odbiorców paliw gazowych i energii elektrycznej. Nakładają one bowiem na przedsiębiorstwa energetyczne konieczność szczegółowego informowania konsumentów nie tylko o ich obowiązkach, ale także o ich prawach, sposobie wnoszenia skarg i rozstrzygania sporów. Umowa sprzedaży ma bowiem zawierać m.in. przejrzyste i jednoznaczne informacje o okresie jej obowiązywania, warunkach rozwiązywania, możliwości otrzymania pomocy w razie awarii urządzeń, instalacji lub sieci gazowej czy elektroenergetycznej oraz o miejscu i sposobie zapoznania się z taryfami.

Istotna zmiana dotyczy także procedury wstrzymywania dostaw do gospodarstw domowych paliw gazowych, energii lub ciepła w sytuacji wniesienia przez odbiorcę reklamacji lub skargi do sądu polubownego. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami, przedsiębiorstwo energetyczne nie może wstrzymać dostarczania gazu lub energii do czasu rozpatrzenia reklamacji. Jeżeli zaś przedsiębiorstwo nie rozpatrzy reklamacji w ciągu 14 dni od daty jej złożenia przez odbiorcę, będzie to oznaczało, że została ona uwzględniona.

Nowelizacja ustawy definiuje też grupę „odbiorców wrażliwych” i reguluje system wsparcia dla tych konsumentów. W przypadku energii elektrycznej są nimi osoby, którym przyznano dodatek mieszkaniowy, a paliw gazowych osoby otrzymujące ryczałt na zakup opału. W ramach systemu wsparcia tym pierwszym przysługuje dodatek energetyczny, który wynosi miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego, ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Dodatek ten przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek odbiorcy.

Ponadto, w małym trójpaku energetycznym zdefiniowano pojęcie mikroinstalacji oraz wprowadzono przepisy umożliwiające osobom fizycznym sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej w należących do nich odnawialnych źródłach energii. Właściciele takich instalacji sprzedający nadwyżkę prądu zostali zwolnieni z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej.

Podstawa prawna: Dziennik Ustaw z 27 sierpnia 2013 r., poz. 984.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
krystianzaluski / 28-08-2014, 13:18
cieszę się, że porządkują prawo energetyczne, pracuje w tej branży i widzę pozytywne zmiany, ostatnio moja firma zainwestowała w nowy system teleinformatyczny od http://www.itr.org.pl/ i to też dużo dało firmie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Zobacz gotowe obiekty z płyt warstwowych »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » Różnorodność doceniają inwestorzy, projektanci i wykonawcy, którzy dzięki temu mają swobodę wyboru odpowiedniego rozwiązania w izolacji dachów i ścian w zależności od swoich potrzeb i przeznaczenia obiektu. . czytaj dalej »


Czego użyć do hydroizolacji balkonu lub tarasu? Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Tarasy nadziemne, balkony i loggie to newralgiczne części elewacji budynków wielokondygnacyjnych. Są podatne na wpływ... czytaj dalej »


Chcesz mieć pewny dach nad głową? Sprawdź » Planujesz wymianę bądź naprawę dachu? Sprawdź »
Każdy, nawet najwyższej jakości produkt nie będzie spełniał prawidłowo swojej funkcji, jeżeli nie zostanie właściwie zamontowany. Dlatego... czytaj dalej » W celu przedłużenia okresu trwałości dachów i elewacji wykonanych z blach powlekanych należy regularnie je kontrolować i konserwować czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

2/2019
Ekspert Budowlany 2/2019
W numerze m.in.:
  • - Dachy płaskie i zielone - budowa, termo- i hydroizolacja
  • - Nowoczesne kleje do płytek

Forum

bogso  | 
18-06-2019, 20:39
 | 
1
mariuszk  | 
18-06-2019, 16:36
 | 
1
plilla  | 
18-06-2019, 07:16
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
129
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
99
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl