Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jakie korzyści przyniesie konsumentom nowelizacja Prawa energetycznego

Fot. stock.xchng

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nazywana małym trójpakiem energetycznym, weszła w życie 11 września 2013 r.

Głównym zaś jej celem jest rozwój konkurencyjności na rynkach energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce oraz dostosowanie zasad ich funkcjonowania do unijnych przepisów.

Nowe regulacje wzmacniają także prawa końcowych odbiorców paliw gazowych i energii elektrycznej. Nakładają one bowiem na przedsiębiorstwa energetyczne konieczność szczegółowego informowania konsumentów nie tylko o ich obowiązkach, ale także o ich prawach, sposobie wnoszenia skarg i rozstrzygania sporów. Umowa sprzedaży ma bowiem zawierać m.in. przejrzyste i jednoznaczne informacje o okresie jej obowiązywania, warunkach rozwiązywania, możliwości otrzymania pomocy w razie awarii urządzeń, instalacji lub sieci gazowej czy elektroenergetycznej oraz o miejscu i sposobie zapoznania się z taryfami.

Istotna zmiana dotyczy także procedury wstrzymywania dostaw do gospodarstw domowych paliw gazowych, energii lub ciepła w sytuacji wniesienia przez odbiorcę reklamacji lub skargi do sądu polubownego. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami, przedsiębiorstwo energetyczne nie może wstrzymać dostarczania gazu lub energii do czasu rozpatrzenia reklamacji. Jeżeli zaś przedsiębiorstwo nie rozpatrzy reklamacji w ciągu 14 dni od daty jej złożenia przez odbiorcę, będzie to oznaczało, że została ona uwzględniona.

Nowelizacja ustawy definiuje też grupę „odbiorców wrażliwych” i reguluje system wsparcia dla tych konsumentów. W przypadku energii elektrycznej są nimi osoby, którym przyznano dodatek mieszkaniowy, a paliw gazowych osoby otrzymujące ryczałt na zakup opału. W ramach systemu wsparcia tym pierwszym przysługuje dodatek energetyczny, który wynosi miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego, ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Dodatek ten przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek odbiorcy.

Ponadto, w małym trójpaku energetycznym zdefiniowano pojęcie mikroinstalacji oraz wprowadzono przepisy umożliwiające osobom fizycznym sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej w należących do nich odnawialnych źródłach energii. Właściciele takich instalacji sprzedający nadwyżkę prądu zostali zwolnieni z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej.

Podstawa prawna: Dziennik Ustaw z 27 sierpnia 2013 r., poz. 984.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
krystianzaluski / 28-08-2014, 13:18
cieszę się, że porządkują prawo energetyczne, pracuje w tej branży i widzę pozytywne zmiany, ostatnio moja firma zainwestowała w nowy system teleinformatyczny od http://www.itr.org.pl/ i to też dużo dało firmie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego wybieramy kominy stalowe?

Brak izolacji cieplnej elementów przechodzących przez nieogrzane pomieszczenia (kotłownia, strych) powoduje utratę ciepła spalin i przenikanie kondensatu do wnętrza budynku. czytaj dalej »


Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim? Tytan-cynk świetnie sprawdza się na dachach, elewacjach i rynnach. Sprawdź »

Co nas urzeka we Francji? Spróbujmy przenieść odrobinę francuskiego stylu do swojego domu.czytaj dalej » Rynny są najbardziej eksploatowanym elementem dachu, dlatego dopasowana... czytaj dalej »


Tego na pewno nie wiedziałeś o malowaniu elewacji » Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Wysoka jakość powietrza, równowaga termiczna ciała, brak lokalnego dyskomfortu (np. odczuwalny strumień powietrza) oraz hałasu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. czytaj dalej »

Co można zbudować z betonu komórkowego, a co z silikatów?

Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich ma określone zalety, ale też i słabsze strony. czytam dalej »


Te materiały przyspieszą i ułatwią Twoją pracę » Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Stare powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś aktualne na budowach jak nigdy dotąd, zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i...czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »


Zadbaj o bezpieczeństwo pracując na wysokości! Łączniki i gniazda - zobacz ich najnowsze funkcje »
Prace na wysokościach uważane są za szczególnie niebepieczne. Mając świadomość odpowiedzialności... czytaj dalej » Subtelny design, modyfikacja pazurków, nowe kolory ramek... czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

1/2019
Ekspert Budowlany 1/2019
W numerze m.in.:
  • - Ulga termomodernizacyjna - jakie materiały i prace obejmuje?
  • - Jak zmniejszyć zużycie energii?

Forum

xfr82  | 
23-03-2019, 17:06
 | 
1
karolina57  | 
21-03-2019, 16:48
 | 
1
artur12345  | 
21-03-2019, 16:36
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
97
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl