Energooszczędne systemy grzejnikowe REGULUS®-system

Ogrzewanie optymalne dla budownictwa szkieletowego i drewnianego
Fot. Regulus-system

Domy budowane w technologii szkieletowej oraz domy z bali mają stale rosnące grono zwolenników. Prócz znacznej prostoty i szybkości w ich stawianiu, wielu możliwości w tworzeniu urozmaiconego kształtu ich bryły oraz jednorodności technologicznej, najczęściej podkreślanymi argumentami „za” jest ich energooszczędność i łatwość ogrzania.

Argumenty te wynikają z faktu, iż są to obiekty z natury ciepłe, a przy tym słabo akumulujące ciepło. Użyte do budowy „szkieletowców” materiały (drewno, płyty g-k, materiały ocieplające) są doskonałymi izolatorami ciepła, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, a przy tym o niskiej pojemności cieplnej, zatem charakteryzuje je niska energochłonność. Obiekty te pod względem całorocznych potrzeb grzewczych zbliżone są do budownictwa pasywnego, co staje się obowiązującym standardem i jest warunkiem koniecznym, by dany budynek można było zakwalifikować do konstrukcji energooszczędnych. Zapotrzebowanie na energię cieplną używaną do ogrzewania wnętrz, wyliczone na m2 powierzchni użytkowej to wartość, która według nowej dyrektywy unijnej dotyczącej budownictwa, powinna być bliska zeru. 

Elementami mającymi kluczowy wpływ na zużycie energii dla celów grzewczych są: technologia budowy, wentylacja, sposób ogrzewania obiektu oraz sposób jego użytkowania.
Technologie szkieletowe charakteryzuje duża łatwość w budowie i modernizacji, również kwestia rozprowadzenia instalacji nie sprawia żadnych kłopotów, trudności występują jedynie w domach z bali, w których przyjęte rozwiązania muszą być dyskretne, estetyczne, minimalnie ingerujące w konstrukcję ścian zewnętrznych i przegród.

Cechy systemu grzewczego, optymalnego dla budownictwa ciepłego, lecz o niskiej akumulacyjności to:

  • szybki dostęp do ciepła – odpowiednie źródła ciepła
  • minimalna bezwładność cieplna – łatwo sterowalne grzejniki
  • możliwość wykorzystywania uzysków ciepła w bilansie cieplnym – sterowanie.

 Ideałem jest stworzenie systemu grzewczego gwarantującego możliwy najwyższy komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii. Idealnym rozwiązaniem jest system, który szybko zareaguje na potrzeby grzewcze i niewielkim nakładem energii, szybko i precyzyjnie pozwoli uzyskać zadaną temperaturę. System, który szybko ogrzeje, a który nie przegrzeje powietrza, o co łatwo w obiektach o niskiej akumulacyjności ciepła. Taki system grzewczy może być centralny: wodny, elektryczny, nadmuchowy, lub niecentralny – elektryczny.

Założonego powyżej celu szybkiego i precyzyjnego grzania nie spełni ogrzewanie podłogowe, bardzo wolno reagujące na zmienne potrzeby grzewcze, nadto nie pozwalające odpowiednio wykorzystać w bilansie cieplnym obiektu pojawiających się  licznych uzysków ciepła. Tylko dynamiczny system grzejnikowy sprosta tak zdefiniowanym zadaniom. Cechować go musi mała masa całkowita (masa samego grzejnik + masa zawartej w nim wody).

Takimi właśnie grzejnikami są wszystkie systemy grzejnikowe firmy REGULUS-system. Wykonane z materiałów gwarantujących szybkie nagrzewanie się i stygnięcie – z miedzi i aluminium. Instalacja rozprowadzająca czynnik grzewczy może być wykonana również z miedzi lub z rur wielowarstwowych pex/al/pex. Także sposób działania regulusów (oddają ciepło poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie) gwarantuje, że ciepło będzie emitowane na pomieszczenie efektywnie i równomiernie.

Mała masa całkowita – jakie korzyści?

Lekkie grzejniki REGULUS-system można instalować bezpośrednio na ścianach gipsowo-kartonowych, w dowolnym miejscu, bez konieczności montażu specjalnych wzmocnień.
Ich mała pojemność wodna oraz mała masa grzejników wypełnionych wodą to przede wszystkim mała bezwładność cieplna. Duża powierzchnia wymiany ciepła umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego.

Grzejniki REGULUS-system można także montować na nóżkach do posadzki (np. grzejniki niskie, wąskie, długie). W ofercie także grzejniki dwuramienne – narożne.

Grzejnik wewnątrz ściany – INSIDE-system

Unikalną w skali europejskiej propozycję firmy stanowią grzejniki umieszczone wewnątrz ściany, w płytkiej wnęce, ukryte za estetyczną żaluzją. Tworzą one grupę produktów pod wspólną nazwą REGULUS-system INSIDE. Jest to rozwiązanie dyskretne, estetyczne i funkcjonalne.

Grzejniki te można wbudować w niemal każdą ścianę. Preferowane są ściany kolankowe, można je umieszczać wewnątrz wąskich ścianek działowych z opcją jednoczesnego grzania dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń, np. sypialni i garderoby. Żaluzje maskujące grzejnik będą wówczas zamontowane po obu stronach ściany. Rozwiązanie takie jest możliwie do zastosowania także w łazienkach, gdzie można zamontować grzejnik pod krawędzią wanny w jej obudowie, sprawdzi się również w kuchni połączonej z salonem – grzejnik umieszcza się w obudowie wyspy kuchennej lub w ścianach barku. Aby żaluzje lepiej komponowały się z wnętrzem, mogą zostać pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, np. kolor ściany, kafelek, mebli.

Grzejnik w podłodze – CANAL-system

System grzejników zabudowanych w kanale grzewczym w podłodze stanowi doskonałą alternatywę nie tylko dla grzejników ściennych, lecz przede wszystkim dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Jest to również świetne rozwiązanie do zastosowania w domach szkieletowych i drewnianych. Szczególnie chętnie wykorzystywane jest ono w domach wznoszonych z bali.

Przy tego typu ogrzewaniu można z powodzeniem posiadać drewniane podłogi, z desek, parkietu lub paneli. Grzejniki kanałowe grzeją szybko i efektywnie, dystansując w tym względzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie kanałowe gwarantuje wysoki komfort cieplny, będąc przy tym niewidocznym, nie dekomponującym wystroju wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się duże przeszklenia, kanały grzewcze stanowić w nim będą trudny do zastąpienia element dogrzewający lub ogrzewający.

System kanałów grzewczych rozmieszczonych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także działa jak kurtyna z ciepłego powietrza, osuszając szyby. Grzejniki kanałowe nie ograniczają przestrzeni, miejsce na ścianach, przypisane dotychczas niezbędnym w naszym klimacie grzejnikom ściennym można inaczej zagospodarować. Bogata oferta ażurowych podestów pokrywających kanał grzewczy, jedyny ich widoczny element, wpisze się znakomicie nie tylko w klimat domów z bali (podesty drewniane) ale też dopełni nowoczesną aranżację przestrzeni domów szkieletowych (podesty metalowe).

Grzejniki z wentylatorem – ścienne, wewnątrzścienne, kanałowe

By zwiększyć wydajność czyli moc grzejników, a przy tym zmniejszyć ich gabaryty, i jeszcze bardziej zwiększyć dynamikę ich działania, zastosować można grzejniki zaopatrzone dodatkowo w cicho pracujący wentylator. Wszystkie grupy grzejników REGULUS-system posiadają taką opcję, zarówno grzejniki ścienne REGULLUS oraz SOLLARIUS, jak i grzejniki wewnątrzścienne INSIDE-system, a także grzejniki  kanałowe CANAL-system. Wentylator zwiększa moc każdego grzejnika o około 30%. Powietrze szybciej się nagrzewa, a cichy trójbiegowy wentylator gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Szczególnie duże znaczenie ma zastosowanie wentylatorów w przypadku ogrzewania kanałami grzewczymi. Ich zastosowanie stwarza możliwość istotnego ograniczenia ich wielkość i głębokości.

Długowieczne grzejniki na czasie

Grzejniki REGULUS-system dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła, które są powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym. Mogą także współpracować z kotłami stałopaliwowymi, gazowymi i elektrycznymi. Posiadając układ wodny zbudowany z miedzi, nadają się do każdego typu instalacji c.o. Są odporne na korozję i na zmiany ciśnienia w instalacji, co znacząco wydłuża ich czas eksploatacji.

Objęte są 25-letnim okresem gwarancji na szczelność, nie wyłączając układów otwartych np. z kominkiem z płaszczem wodnym, które często wybierane są do ogrzewania domów szkieletowych. To dobra inwestycja na lata, zapewniająca to co dzisiaj dla każdego inwestora jest najważniejsze: niskie koszty ogrzewania i unikalny komfort cieplny.

Technologie energooszczędne w budownictwie stwarzają  możliwość dostosowania się do obowiązujących w UE przepisów i skorzystania z przewidzianych dla budownictwa energooszczędnego dopłat inwestycyjnych.

Więcej informacji na www.regulus.com.pl

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Farba z funkcją oczyszczania powietrza?

Taka farba jest szczególnie polecana do pomieszczeń, w których współczesny człowiek spędza najwięcej czasu, jak: sypialnie, pokoje dziecięce, czy powierzchnie biurowe, w których może występować...

Czytaj dalej »


Nowoczesne rozwiązania do łazienki » Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Najważniejszym aspektem, który w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aranżując każde pomieszczenie, jest... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

toleslaw  | 
23-10-2019, 07:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl