Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych?

 Redakcja  |  10
W wyniku mechanicznego uszkodzenia płyty żelbetowej odsłonięte zostało zbrojenie. Naprawa tego miejsca polega na oczyszczeniu prętów, zabezpieczeniu ich i wykonaniu nowej otuliny. Beton wzdłuż zbrojenia należy odkuć, aż do pojawienia się nieskorodowanych
W wyniku mechanicznego uszkodzenia płyty żelbetowej odsłonięte zostało zbrojenie. Naprawa tego miejsca polega na oczyszczeniu prętów, zabezpieczeniu ich i wykonaniu nowej otuliny. Beton wzdłuż zbrojenia należy odkuć, aż do pojawienia się nieskorodowanych
Fot. Atlas

Co zrobić z kruszącymi się krawędziami balkonów i tarasów, wystającym i rdzewiejącym zbrojeniem, popękanymi schodami, słupami i murami?

ożna do tego celu użyć specjalistycznego systemu Atlas Betoner, który przeznaczony jest właśnie do naprawiania elementów betonowych i żelbetowych. Technologia naprawy polega na naniesieniu kolejnych warstw specjalistycznych zapraw cementowych, przywracających uszkodzonym elementom ich pierwotny kształt, nośność oraz estetykę (Czytaj więcej na ten temat).

Na system Atlas Betoner składają się kolejno nakładane warstwy trzech wodo- i mrozoodpornych zapraw:
  • Atlas Adher – warstwa kontaktowa
  • Atlas Filer – warstwa wyrównawcza
  • Atlas Ender – warstwa szpachlowa
Kolejne etapy prac:
1. W wyniku mechanicznego uszkodzenia płyty żelbetowej odsłonięte zostało zbrojenie. Naprawa tego miejsca polega na oczyszczeniu prętów, zabezpieczeniu ich i wykonaniu nowej otuliny. Beton wzdłuż zbrojenia należy odkuć, aż do pojawienia się nieskorodowanych fragmentów i stanu, który pozwoli na wykonanie nowej otuliny grubości minimum 1,5 cm.

2. Pozostałą powierzchnię betonu należy poddać frezowaniu, śrutowaniu lub odgrzybianiu, aby zwiększyć jego wytrzymałość na odrywanie. Pręty zbrojeniowe należy oczyścić z rdzy szczotką stalową lub przez piaskowanie.
Fot.2
3. Całą powierzchnię żelbetu należy przedmuchać i zmyć wodą pod ciśnieniem. Pręty zbrojeniowe można dodatkowo zabezpieczyć przed korozją, malując je farbą ochronną do stali.
Fot.3
4. Oczyszczone pręty oraz zwilżone wcześniej podłoże betonowe należy pokryć zaprawą Atlas Adher, używając do tego celu pędzla lub szczotki malarskiej. Zaprawę należy bardzo mocno i dokładnie wcierać w beton.
Fot.4
5. Na niewyschniętą jeszcze warstwę kontaktową (metodą „mokre na mokre”) należy nanieść główną warstwę wyrównawczą systemu, czyli zaprawę Atlas Filer. Może ona stanowić ostateczne wykończenie naprawianej powierzchni. Do jej nakładania należy używać pacy stalowej, mocno dociskając ją do podłoża.
Fot.5
6. Ostateczną warstwę szpachlową systemu stanowi zaprawa Atlas Ender. Zaciera się ją (po 24 godzinach od nałożenia zaprawy Atlas Filer) za pomocą pacy styropianowej, a wygładza kielnią kątową. Atlas Ender stanowi idealne podłoże pod materiały wykończeniowe, np. farby, które można nanosić po upływie 3-7 dni.
Fot.6
7. Prace pielęgnacyjne należy prowadzić przez około 3 dni, zraszając powierzchnię lub chroniąc ją folią przed opadami. Gdy niezbędne jest zapewnienie wodoszczelności naprawianej konstrukcji, system Atlas Betoner można uzupełnić elementami systemu Atlas Woder E lub zaprawą Atlas Woder S. Jeśli naprawiany element będzie wykończony płytkami, wówczas prace naprawcze należy zakończyć na warstwie z zaprawy Atlas Filer.
Fot.7

Materiały: Atlas
Tagi: 
ekspert
budowlany
porady
beton
żelbeton
balkon
tarasy
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

9
kabilas / 13-02-2015, 00:54
Witam, a czy samemu mozna podjąć sie takich napraw betonu? bo mi przy remoncie poszła troche ściana, nie wiem co sie stalo i nie wiem co robic?
kabilas / 13-02-2015, 00:54
Witam, a czy samemu mozna podjąć sie takich napraw betonu? bo mi przy remoncie poszła troche ściana, nie wiem co sie stalo i nie wiem co robic?
henioo32 / 13-02-2015, 07:50
w tej sprawie na pewno pomoże ci ta firma http://www.julispec.pl/ oni w naprawie konstrukcji betonowych znają się bardzo dobrze. wiec nie czekaj tylko dzwon.
ATLAS / 13-02-2015, 10:20
co to znaczy "przy remoncie poszła mi trochę ściana" ? Naprawy elementów betonowych i żelbetowych można wykonywac we własnym zakresie, o ile nie dotyczą one kwesti konstrukcyjnych. Tzn. jeśli uszkodzenie ma charakter konstrukcyjny to jego naprawa i doprowadzenie do poprzedniego stanu musi być poprzedzone wykonaniem projektu budowlanego obejmujacego inwentaryzację stanu istniejącego i zalecany sposób naprawy. Opisane w tekście naprawy nie dotyczą elementó konstrukcyjnych budynku i prace w takim zakresie jak reprofilacja krawędzi balonów, tarasów, balustrad czy stopni schodowych można wykonać samemu.
Oran Poldek / 28-04-2015, 00:53
Czy wykorzystywali państwo może pręty cynkowane do tego typu zabiegów? Zastanawiam się nad kupnem takich od http://elka.gda.pl/oferta-stal-nierdzewna/prety-stal-nierdzewna#in-content i nie wiem czy ich wykorzystywanie ma w tym wypadku znaczący wpływ.
margos / 24-05-2015, 14:47

naprawa betonu to nie latwa sprawa. Lepiej nie robic tego na wlasna reke, a zdac sie na firme ktora zajmuje sie tym od lat - Iniekt system. Do tego jest potrzebny sprzet i wiedza. Wedlug mnie nie ma sensu ryzykowac ze cos sie spartoli

pietija / 08-01-2017, 13:35

Są po prostu firmy, które specjalizują się w naprawie konstrukcji betonowych, np. z Lublina. Cóż, trzeba dokładnie wiedzieć, jak się zabrać za taką robotę, trzeba mieć sprzęt i narzędzia. Faktem jest, że taka naprawiona konstukcja w zasadzie otrzymuje drugie życie.

Tomek1980 / 05-09-2018, 17:15
Na koniec warto ten beton zagruntować, czy będzie malowany czy nie. Dobre farby i grunty do powierzchni betonowych ma np. bekerfarb, mniej znana firma ale specjalistyczna.
Paweł G. / 17-07-2019, 08:46
" Pozostałą powierzchnię betonu należy poddać frezowaniu, śrutowaniu lub odgrzybianiu"
Którą powierzchnię macie na myśli?
Jak wykonać frezowanie?
Jak wykonać śrutowanie?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl