Wilo-Star-Z NOVA - jedyna pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z twardą wodą

 Wilo  |  2
Wilo-Star-Z NOVA - jedyna pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z twardą wodą
Wilo-Star-Z NOVA - jedyna pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z twardą wodą
Fot. Wilo

Wysoka twardość wody stanowi poważny techniczny problem, gdyż w trakcie podgrzewania wody następuje odkładanie się węglanów. Kamień kotłowy pogarsza przewodnictwo cieplne, a osadzając się w rurach zmniejsza ich średnicę.

Kamień może blokować części ruchome pompy, uniemożliwiając jej rozruch lub doprowadzając do awarii. Powoduje także znaczące straty energetyczne w pracy tych urządzeń.

Popularna skala, która obowiązywała w Niemczech, to skala twardości wyrażona w stopniach twardości niemieckiej (w skrócie °n dH). Skala ta bierze za podstawę oznaczenia twardość całkowitą, a więc sumę jonów wapnia i magnezu, przeliczonych na ich tlenki. 1°n odpowiada zawartości 10 g tlenku wapnia lub 7,14 g tlenku magnezu w 1 m3 wody.

Jednostką międzynarodową jest milimol (mmol) na 1 litr – skala obowiązująca teraz w EU. Nadal jednak w wielu krajach są stosowane różne jednostki!

Mapa twardości wody w większych polskich miastachPopularnie rozpoznajemy wodę twardą, gdy:

 • na powierzchni kawy lub herbaty tworzy się osad;
 • sama woda ma nieprzyjemny, metaliczny posmak;
 • mydło mniej się pieni i łatwiej spłukuje;
 • w garnkach, naczyniach i wyposażeniu sanitarnym woda pozostawia białe osady;
 • powstaje kamień w przewodach ciepłej wody, grzałkach i na innych urządzeniach.

Dokładniej możemy określić twardość wody, dokonując próby testerem lub kontaktując się z lokalną firmą wodociągową. Dobra woda pitna nie powinna przekraczać 15°dH lub 2,5 mmola na litr. Ale ze względów zdrowotnych woda powinna zawierać dostateczne ilości związków wapnia i magnezu. Wody o niższej twardości niż 90 mg CaCO3/dm3 działają korodująco na przewody wodociągowe, natomiast z wód o twardości ponad 500 mg CaCO3/dm3 wytrącają się osady stopniowo zmniejszające przepustowość przewodów.

Technologicznie najbardziej szkodliwy jest siarczan wapnia, gdyż z niego powstaje trudny do usuwania kamień kotłowy. Chlorek magnezu natomiast wywołuje korozję kotłów parowych. Problem twardości wody dotyczy także pomp do instalacji ciepłej wody użytkowej, montowanych w naszych kotłowniach.

Większość z nich dostosowana jest do pracy w wodzie o średniej twardości, czyli ok. 14°dH. W Polsce wyniki badania twardości wody nie są tak optymistyczne. Na podstawie danych publikowanych przez regionalne PWiK maksymalne twardości wody w Polsce znacznie przekraczają te średnie wartości. Sytuację prezentuje powyższa mapa, gdzie na czerwono zaznaczone są wartości powyżej 15°dH.

Wilo-Star-Z NOVA - jedyna na rynku pompa dostosowana do pracy z wodą o twardości do 20°dH

Szczególnie w tych regionach bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pompy Wilo-Star-Z NOVA. Jest to jedyna na rynku pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z wodą o znacznej twardości – do 20°dH.

Wykonanie wirnika ze stali nierdzewnej sprawia, że kamień nie przylega do powierzchni, a sposób podwójnego łożyskowania zapewnia rozruch przy twardej wodzie. Pompa ta w wielu regionach Polski będzie dłużej pracowała bezawaryjnie.

Wirnik ze stali nierdzewnej zapewnia także najwyższy standard higieny oraz niezawodną ochronę przed korozją. Dodatkowo praca pompy Wilo-Star-Z NOVA jest bardzo cicha. Dzięki małym rozmiarom pompa Wilo-Star-Z NOVA pasuje do każdej sytuacji montażowej.

Stosuje się tu „sprytne” podłączenie zasilania. O ile przedtem trzeba było uciążliwie podłączać poszczególne końcówki kabla zasilającego bezpośrednio wskrzynce zaciskowej, o tyle teraz podłączenie wykonuje się bardzo łatwo za pomocą wtyczki – Wilo Konektora.

Kabel podłącza się najpierw do zacisków połączenia wtykowego, a następnie wtyka się do odpowiedniego podłączenia na pompie – prosto i szybko. Silnik jest kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp do c.w.u.

Dzięki technologii ECM z silnikiem synchronicznym udało się osiągnąć niebywałe oszczędności energii elektrycznej. Pompa Wilo-Star-Z NOVA zużywa od 2 ‑ 4,5 Wat.

Zakładając nocne wyłączenie pompy na 6 godzin, daje to koszt energii elektrycznej dla użytkownika na poziomie 7 zł rocznie. Taka konstrukcja zapewnia oszczędności energii do 80% w stosunku do stosowanych wcześniej pomp standardowych do c.w.u.

Na oszczędności zużycia energii także wpływają małe straty ciepła, które są zachowane dzięki izolacji cieplnej korpusu będącej w standardowym wyposażeniu pompy Wilo-Star-Z NOVA.

Zalety pompy Wilo-Star-Z NOVA doceniło niezależne grono naukowców, powołane przez wydawnictwo „Rynek Instalacyjny”, przyznając tej pompie wyróżnienie „Lider Instalacji 2010” w dziedzinie „Technologia”.

Cyrkulacyjna, bezdławnicowa pompa z przyłączem gwintowanym i odpornym na prąd przyz zablokowaniu z silnikiem synchronicznym do zastosowań w systemach cyrkulacyjnych ciepłej wody użytkowej i podobnych, stosowana w instalacjach budynków i technologiach przemysłowych.

Dane techniczne

 • Temperatura przetłaczanej cieczy:
  • woda użytkowa do 20°dH: max. 65°C
  • krótkotrwale (2h) do 70°C
 • Przyłącze sieciowe 1-230 V
 • Przyłącze nominalne RP½
 • Maksymalne ciśnienie pracy 10 barów
 • łatwy serwis silnika - silnik kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp

Opcje:

 • Star-Z NOVA A z zaworem zwrotnym i kulowym z zaworem odcinającym
 • Star-Z NOVA C z zaworem zwrotnym i kulowym z zaworem odcinającym oraz dodatkowo z kablem 1,8 m, wtyczką i zegarem sterowania czasowego
KONTAKT

WILOWilo Polska Sp. z o.o. (Centrala)
ul. Jedności 5, 05- 506 Lesznowola
tel.: 22 702 61 61
fax: 22 702 61 00

e-mail:
www.wilo.pl

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Feliks / 17-10-2013, 20:30
ciekawe rozwiązanie - warto zapamiętać tą pompę ciepła
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak położyć blachodachówkę?

Arkusze blachodachówki rekomenduje się układać od okapu do kalenicy, a nie tak jak w przypadku... czytaj dalej »


Czego użyć do uszczelnienia dachu? Dlaczego warto wybrać rynny z tytan-cynku?
Zapewnij szczelność i wysoką termoizolacyjność złącza na dachu... czytaj dalej » Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana w systemach rynnowych, jako najbardziej narażonych miejscach budowli... czytaj dalej »

 


Wnętrze - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Polacy mają dość mebli „jak w każdym domu”. Dlatego coraz częściej szukają i wybierają wyposażenie do salonu, które jest... czytaj dalej »


Zobacz zalety własnej przydomowej oczyszczalni ścieków » Prosty przepis na porządek w szafkach kuchennych »

Biologiczne oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zakładach (...)czytaj dalej » Ten problem znają wszyscy posiadacze tradycyjnych szafek z drzwiczkami. Dotarcie do produktów ulokowanych w głębi oznacza...czytaj dalej »

 


Ty też możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii. Zobacz »

W przypadku nowych domów lub remontowanych możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii i ograniczyć o 30% emisję szkodliwych substancji. czytaj dalej »


Ściany odporne na ekstremalne warunki » Jak zagwarantować świeże powietrze w dużych i małych pomieszczeniach?
Ściany często narażone są na liczne uszkodzenia – czy to przez różne przedmioty, jak np. walizki, lub przestawiane meble czy zabawy domowe dzieci. czytaj dalej » Zadbaj o komfort w mieszkaniu przez całe lato! czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego?

W przypadku dachu skośnego niezwykle ważne jest stosowanie materiałów energooszczędnych, wiatroszczelnych i odpornych na rozerwania. czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

macio  | 
23-06-2018, 13:31
 | 
1
Olga_sl  | 
21-06-2018, 17:26
 | 
1
kosmita767  | 
21-06-2018, 15:49
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
107
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
91
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl