Wilo-Star-Z NOVA - jedyna pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z twardą wodą

 Wilo  |  2
Wilo-Star-Z NOVA - jedyna pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z twardą wodą
Wilo-Star-Z NOVA - jedyna pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z twardą wodą
Fot. Wilo

Wysoka twardość wody stanowi poważny techniczny problem, gdyż w trakcie podgrzewania wody następuje odkładanie się węglanów. Kamień kotłowy pogarsza przewodnictwo cieplne, a osadzając się w rurach zmniejsza ich średnicę.

Kamień może blokować części ruchome pompy, uniemożliwiając jej rozruch lub doprowadzając do awarii. Powoduje także znaczące straty energetyczne w pracy tych urządzeń.

Popularna skala, która obowiązywała w Niemczech, to skala twardości wyrażona w stopniach twardości niemieckiej (w skrócie °n dH). Skala ta bierze za podstawę oznaczenia twardość całkowitą, a więc sumę jonów wapnia i magnezu, przeliczonych na ich tlenki. 1°n odpowiada zawartości 10 g tlenku wapnia lub 7,14 g tlenku magnezu w 1 m3 wody.

Jednostką międzynarodową jest milimol (mmol) na 1 litr – skala obowiązująca teraz w EU. Nadal jednak w wielu krajach są stosowane różne jednostki!

Mapa twardości wody w większych polskich miastachPopularnie rozpoznajemy wodę twardą, gdy:

 • na powierzchni kawy lub herbaty tworzy się osad;
 • sama woda ma nieprzyjemny, metaliczny posmak;
 • mydło mniej się pieni i łatwiej spłukuje;
 • w garnkach, naczyniach i wyposażeniu sanitarnym woda pozostawia białe osady;
 • powstaje kamień w przewodach ciepłej wody, grzałkach i na innych urządzeniach.

Dokładniej możemy określić twardość wody, dokonując próby testerem lub kontaktując się z lokalną firmą wodociągową. Dobra woda pitna nie powinna przekraczać 15°dH lub 2,5 mmola na litr. Ale ze względów zdrowotnych woda powinna zawierać dostateczne ilości związków wapnia i magnezu. Wody o niższej twardości niż 90 mg CaCO3/dm3 działają korodująco na przewody wodociągowe, natomiast z wód o twardości ponad 500 mg CaCO3/dm3 wytrącają się osady stopniowo zmniejszające przepustowość przewodów.

Technologicznie najbardziej szkodliwy jest siarczan wapnia, gdyż z niego powstaje trudny do usuwania kamień kotłowy. Chlorek magnezu natomiast wywołuje korozję kotłów parowych. Problem twardości wody dotyczy także pomp do instalacji ciepłej wody użytkowej, montowanych w naszych kotłowniach.

Większość z nich dostosowana jest do pracy w wodzie o średniej twardości, czyli ok. 14°dH. W Polsce wyniki badania twardości wody nie są tak optymistyczne. Na podstawie danych publikowanych przez regionalne PWiK maksymalne twardości wody w Polsce znacznie przekraczają te średnie wartości. Sytuację prezentuje powyższa mapa, gdzie na czerwono zaznaczone są wartości powyżej 15°dH.

Wilo-Star-Z NOVA - jedyna na rynku pompa dostosowana do pracy z wodą o twardości do 20°dH

Szczególnie w tych regionach bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pompy Wilo-Star-Z NOVA. Jest to jedyna na rynku pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z wodą o znacznej twardości – do 20°dH.

Wykonanie wirnika ze stali nierdzewnej sprawia, że kamień nie przylega do powierzchni, a sposób podwójnego łożyskowania zapewnia rozruch przy twardej wodzie. Pompa ta w wielu regionach Polski będzie dłużej pracowała bezawaryjnie.

Wirnik ze stali nierdzewnej zapewnia także najwyższy standard higieny oraz niezawodną ochronę przed korozją. Dodatkowo praca pompy Wilo-Star-Z NOVA jest bardzo cicha. Dzięki małym rozmiarom pompa Wilo-Star-Z NOVA pasuje do każdej sytuacji montażowej.

Stosuje się tu „sprytne” podłączenie zasilania. O ile przedtem trzeba było uciążliwie podłączać poszczególne końcówki kabla zasilającego bezpośrednio wskrzynce zaciskowej, o tyle teraz podłączenie wykonuje się bardzo łatwo za pomocą wtyczki – Wilo Konektora.

Kabel podłącza się najpierw do zacisków połączenia wtykowego, a następnie wtyka się do odpowiedniego podłączenia na pompie – prosto i szybko. Silnik jest kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp do c.w.u.

Dzięki technologii ECM z silnikiem synchronicznym udało się osiągnąć niebywałe oszczędności energii elektrycznej. Pompa Wilo-Star-Z NOVA zużywa od 2 ‑ 4,5 Wat.

Zakładając nocne wyłączenie pompy na 6 godzin, daje to koszt energii elektrycznej dla użytkownika na poziomie 7 zł rocznie. Taka konstrukcja zapewnia oszczędności energii do 80% w stosunku do stosowanych wcześniej pomp standardowych do c.w.u.

Na oszczędności zużycia energii także wpływają małe straty ciepła, które są zachowane dzięki izolacji cieplnej korpusu będącej w standardowym wyposażeniu pompy Wilo-Star-Z NOVA.

Zalety pompy Wilo-Star-Z NOVA doceniło niezależne grono naukowców, powołane przez wydawnictwo „Rynek Instalacyjny”, przyznając tej pompie wyróżnienie „Lider Instalacji 2010” w dziedzinie „Technologia”.

Cyrkulacyjna, bezdławnicowa pompa z przyłączem gwintowanym i odpornym na prąd przyz zablokowaniu z silnikiem synchronicznym do zastosowań w systemach cyrkulacyjnych ciepłej wody użytkowej i podobnych, stosowana w instalacjach budynków i technologiach przemysłowych.

Dane techniczne

 • Temperatura przetłaczanej cieczy:
  • woda użytkowa do 20°dH: max. 65°C
  • krótkotrwale (2h) do 70°C
 • Przyłącze sieciowe 1-230 V
 • Przyłącze nominalne RP½
 • Maksymalne ciśnienie pracy 10 barów
 • łatwy serwis silnika - silnik kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp

Opcje:

 • Star-Z NOVA A z zaworem zwrotnym i kulowym z zaworem odcinającym
 • Star-Z NOVA C z zaworem zwrotnym i kulowym z zaworem odcinającym oraz dodatkowo z kablem 1,8 m, wtyczką i zegarem sterowania czasowego
KONTAKT

WILOWilo Polska Sp. z o.o. (Centrala)
ul. Jedności 5, 05- 506 Lesznowola
tel.: 22 702 61 61
fax: 22 702 61 00

e-mail:
www.wilo.pl

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Feliks / 17-10-2013, 20:30
ciekawe rozwiązanie - warto zapamiętać tą pompę ciepła
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak szybko wyremontować podłogę?

Konieczność przeprowadzenia remontu w mieszkaniu zwykle wiąże się z kłopotami i dużymi kosztami. W przypadku montażu nowej podłogi nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądało podłoże po usunięciu starej posadzki.
czytaj dalej »


Latarnie polecane do oświetlania
współczesnych obiektów »

Inspiracją w procesie tworzenia lamp oświetlenia ulicznego i opraw jest zarówno wzornictwo ozdobne nawiązujące do XIX wieku oraz nowoczesne minimalistyczne formy.
czytaj dalej »


Klasyczny prysznic czy deszczownica? Czym uszczelnić oczko wodne?
Wybierając instalację natryskową stajemy przed wyborem - deszczownica czy klasyczna końcówka prysznicowa? Które rozwiązanie sprawdzi się w Twojej łazience? czytaj dalej » Po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć powierzchnie przed korozją? Pleśń? Poznaj skuteczny sposób na rozwiązanie problemu » »
Metalowy element pokryty rdzą
Temperatura powietrza i podłoża podczas malowania i wysychania powinna wynosić +5 stopni. Niska temperatura, zawyżona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki   czytaj dalej » Grzyby pleśniowe mogą powstać i rozwijać się w miejscach, gdzie występują sprzyjające warunki, a więc wilgoć, odpowiednia temperatura i podłożeczytaj dalej »

 


Nowy gracz na rynku mieszkaniowym w stolicy »

"Jesteśmy przekonani, że dzięki zróżnicowanej ofercie pod względem lokalizacji, metrażu i ceny dotrzemy do różnych grup klientów i staniemy się liczącym się graczem na rynku mieszkaniowym w stolicy” czytaj dalej »

 


 

Dlaczego warto montować kurtyny powietrzne? Oto dlaczego płyty warstwowe są tak popularne »
Rosenberg - kurtyny powietrzne
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry eksploatacyjne czytaj dalej » Płyty warstwowe jako elementy ścian i dachów przeznaczone są również do wykonywania dociepleń ścian i dachów obiektów przemysłowych. czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Nowe tapety w rajskie wzory

Eleganckie tapety tekstylne Fardis Muraspec są zainspirowane rajskim światem Shangri-La. "Niebo na ziemi" użyczyło okładzinom nie tylko swojej nazwy, ale również obdarowało rajskim klimatem.

Kompleksowa modernizacja budynków jednorodzinnych sposobem na smog

Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów 2017”, którego inicjatorem jest Grupa VELUX, kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych jest kluczem do rozwiązania wielu problemów w...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

Masertiger  | 
22-11-2017, 11:34
 | 
1
alafawor  | 
21-11-2017, 12:40
 | 
1
alafawor  | 
21-11-2017, 12:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
108
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
88
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl