Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Okna dachowe. Światło i ciepło

Fot. VELUX

Dzięki współczesnym izolacjom pogoda przestała mieć wpływ na temperaturę pod dachem, naturalne więc stało się dążenie do projektowania na poddaszach pomieszczeń, w których mieszkać się będzie tak samo komfortowo jak na parterze. Gwarancją tego komfortu jest dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego, a osiągniemy go m.in. dzięki oknom połaciowym.

Okna połaciowe produkowane są z dwóch materiałów: drewna lub PVC. Najbardziej popularne wykonane są z drewna sosnowego, impregnowanego i polakierowanego jedną, dwoma lub trzema warstwami lakieru bezbarwnego, dzięki czemu zachowują naturalny wygląd. Od strony zewnętrznej drewniane ramy zabezpieczone są okładziną z blachy.
Okna z PVC cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem, choć w niektórych pomieszczeniach ich zastosowanie wydaje się bardziej uzasadnione niż okien drewnianych. PVC jest całkowicie odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu stolarka wykonana z tego materiału jest idealna do pomieszczeń wilgotnych, jak np. łazienki czy kuchnie. Do tego rodzaju pomieszczeń na poddaszu przeznaczone są również okna drewniane pokryte twardym i odpornym na wilgoć poliuretanem.
O szczelności okien na styku ościeżnicy ze skrzydłem decydują uszczelki – najlepiej gdy będą przynajmniej dwie. W domach z wentylacją grawitacyjną okna powinny umożliwiać napływ świeżego powietrza, w przeciwnym razie wentylacja nie będzie działać i na szybach w chłodniejsze dni pojawi się rosa. Aby temu zapobiec, wiele modeli okien wyposażono fabrycznie w nawiewniki, które umożliwiają wentylację bez potrzeby otwierania skrzydła. Jeśli w ciepłe dni będziemy chcieli, aby okna były jak najdłużej otwarte, ale boimy się, że podczas naszej nieobecności zacznie padać, możemy zdecydować się na wyposażenie ich w system sterowania elektronicznego – wówczas zamkną się same, gdy tylko zacznie padać deszcz.

NAJWAŻNIEJSZE JEST ŚWIATŁO
Odpowiednia ilość światła słonecznego gwarantuje dobre samopoczucie. Im będzie go więcej, tym lepiej. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna odpowiadać 1/10 lub 1/12 powierzchni podłogi. Ważny jest także kształt okien i kąt nachylenia połaci, w której będą zamontowane. Jeśli kąt nachylenia dachu jest niewielki (około 30°), lepiej zamontować w nim okno wyższe i niekoniecznie szerokie. Przy dużym kącie nachylenia (około 60°) lepiej doświetlimy pomieszczenie oknem niższym, ale za to nieco szerszym. Ważna jest też liczba okien. Eksperci twierdzą, że znacznie więcej światła znajdzie się w pomieszczeniu, jeśli zamiast jednego dużego okna zdecydujemy się na dwa mniejsze.

 Okna dachowe. Światło i ciepło Fot. Fakro  Okna dachowe. Światło i ciepło Fot. Fakro
Roleta zewnętrzna z funkcją żaluzji
Przekrój okna energooszczędnego z szybą dwukomorową

OKNA DACHOWE A ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Wszystkie okna znacznie osłabiają izolacyjność akustyczną i termiczną ściany czy dachu, w których są zamontowane. Obecnie, gdy ceny energii rosną bardzo szybko, coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania energooszczędne.
Szyby. Najsłabszym punktem okna jest szyba. Dobre parametry termoizolacyjne gwarantuje zastosowanie dwóch szyb, między którymi znajduje się przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym, najczęściej argonem. Cały pakiet oszklenia ma w takim przypadku grubość 24 mm i oznaczany jest jako 4/16/4 – szyba wewnętrzna grubości 4 mm, przestrzeń wypełniona gazem 16 mm, szyba zewnętrzna 4 mm. Niezwykle ważne są właściwości szyby wewnętrznej – powinna być pokryta warstwą niskoemisyjną. Są to tlenki metali szlachetnych, które znacznie ograniczają straty energii cieplnej zmagazynowanej na poddaszu. Szyba wewnętrzna może składać się także z dwóch sklejonych ze sobą tafli, między którymi znajduje się folia. W taki właśnie sposób powstaje szkło bezpieczne (kiedy się stłucze nie rozpada się na ostre kawałki), a sama folia poprawia również izolacyjność akustyczną okna i zatrzymuje około 90% promieniowania UV. Szyby zewnętrzne powinny być wykonane ze szkła hartowanego. Mogą być dodatkowo pokryte np. powłoką samoczyszczącą – zanieczyszczenia gromadzące się na szybie są rozkładane dzięki promieniowaniu UV i dokładnie spłukiwane przez deszcz. Woda na tego typu szybach nie tworzy kropli, a jedynie cienką, jednolitą warstwę, dzięki czemu okno jest zawsze doskonale przejrzyste.
Wentylacja. Zaparowane okna i wilgoć w narożach ścian to znak, że w domu nie działa wentylacja. Problem ten pojawia się często w budynkach nowo zbudowanych lub po wymianie starych, nieszczelnych okien na nowe, które są bardzo szczelne. Wilgotne powietrze nie wydostanie się z domu kominem wentylacyjnym, jeśli świeże nie będzie mogło dostać się do budynku – zakłócony zostaje wtedy ciąg kominowy. W takiej sytuacji wilgoć wykrapla się na najchłodniejszych powierzchniach wewnątrz domu, a więc głównie na szybach. Aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza, zarówno okna połaciowe, jak i pionowe wyposaża się w nawiewniki. Najtańsze i najprostsze z nich otwierane są ręcznie – za pomocą suwaka lub pokrętła ustala się wielkość otworu w ościeżnicy. Niestety, najwięcej ciepła ucieka z domu właśnie przez ciągi wentylacji grawitacyjnej, a zimą nawiewniki dostarczają do budynku więcej zimnego powietrza niż wskazują zalecenia. Prawidłowy przepływ świeżego powietrza i większą oszczędność energii zapewnimy, stosując nawiewniki automatyczne, które reagują na zmiany temperatury i wilgotności na zewnątrz i wewnątrz domu.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ EKSTREMALNA
Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce budownictwo energooszczędne oraz pasywne. Zakłada ono kilkukrotnie mniejsze zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie (w przypadku budownictwa pasywnego nawet 10 razy mniejsze), przy zupełnie odmiennym podejściu do zasad budowy domu, począwszy od projektu. Pomijając kwestie znacznie bardziej zaawansowanych izolacji termicznych (np. dach – 45 cm wełny mineralnej), w budownictwie takim zakłada się ograniczenie strat energii do minimum wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. W domu pasywnym i energooszczędnym nie istnieją więc takie zjawiska jak oddychanie ścian czy wentylacja grawitacyjna. Cała wymiana powietrza odbywa się z udziałem wentylacji mechanicznej wyposażonej w system odzysku ciepła ze zużytego powietrza (rekuperacja). Oczywiste jest więc, że na poddaszu takiego domu nie można zastosować okna z nawiewnikiem. Musi być ono także bardzo szczelnie połączone z folią paroszczelną połaci dachowej. Montaż jest więc niezwykle istotny, ale ważna jest też budowa samego okna. Wymagany współczynnik przenikania ciepła dla całego okna energooszczędnego udaje się osiągnąć dzięki szerszej o około 30% ramie, przeszkleniu z trzech, a nie tylko dwóch tafli szkła oraz zabezpieczeniu poczwórnym zestawem uszczelek. Szyby w takim oknie wykonane są ze szkła niskoemisyjnego, a przestrzeń między trzema taflami wypełniona jest kryptonem, który ma lepsze właściwości izolacyjne niż argon. Dodatkowo, wraz z oknami tego typu należy montować rolety zewnętrzne. W zimowy słoneczny dzień przez okno nagrzewać się będą pomieszczenia na poddaszu. W nocy niskoemisyjne szyby ograniczą straty ciepła, a efekt ten spotęgują właśnie rolety, które wówczas zostaną zamknięte – ich sterowanie może odbywać się automatycznie. Choć rozwiązania tego typu przeznaczone są do stosowania w domach zaprojektowanych jako budynki o podwyższonej energooszczędności i w domach pasywnych z wentylacją mechaniczną, to wykorzystanie ich w obiektach zbudowanych w sposób standardowy jest jak najbardziej zalecane.


POLECAMY produkty firm
Velux  Drutex
 Okna dachowe. Światło i ciepło  
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania, ale nie wiesz od czego zacząć?

Koncentracja na efektywnym operowaniu zasobami energii przyczynia się do obniżenia kosztów oraz ochrony zasobów i...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Zadbaj o bezpieczeństwo pracując na wysokości » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Mamy świadomość odpowiedzialności związanej z działaniem w branży dotyczącej pracy na wysokości, która... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

blair2019  | 
12-11-2019, 01:27
 | 
1
Radson  | 
11-11-2019, 22:19
 | 
1
spellscaster  | 
11-11-2019, 11:48
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl