Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

9 sposobów na oszczędzanie kosztów ogrzewania

 Purmo  |  2

Sezon grzewczy w pełni, liczniki ciepła w naszych domach zaczęły pracować. Co możemy zrobić, aby przy stale rosnących cenach paliw jednak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wiele osób spoglądając na coraz wyższe rachunki za ciepło zastanawia się nad inwestycją w nowoczesne technologie i modernizacje, które w perspektywie dalszego wzrostu cen, pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania. Producenci prześcigają się w proponowaniu oszczędnych systemów ogrzewania: nowoczesne kotły grzewcze, alternatywne sposoby pozyskania energii, modernizacja instalacji, wymiana grzejników, ocieplenia budynków.Tak, jest to realna szansa na oszczędności. Pod pewnymi warunkami.

Niezwykle ważne jest to, w jaki sposób instalacja grzewcza jest użytkowana. Nie mając na ten temat wiedzy, nie wykorzystamy w pełni możliwości nowoczesnych rozwiązań. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu poprawimy efektywność istniejącej instalacji. Może się to udać nawet bez dodatkowych inwestycji.

1. Docieplenie budynku

Nasze rachunki zależą przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na ciepło. W Polsce przeważająca ilość mieszań powstała w latach 1961-1980. Budynki te nawet po dociepleniu nie są tak energooszczędne, jak budowanie według najnowszych standardów. Termomodernizacja nawet takich budynków pozwala zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania.

Duże znaczenie dla gospodarki ciepłem mają okna, zarówno ich szczelność, jak i ich powierzchnia. Straty ciepła ograniczy uszczelnienie czy wymiana okna, a także montaż okiennic i zewnętrznych rolet zamykanych na noc, a także zasłanianie okien po zmroku, zwłaszcza zimą.

2. Nowoczesna instalacja, sprawne urządzenia grzewcze

Przy termomodernizacji budynku należy szczególną uwagę poświęcić systemom ogrzewania i wentylacji. Nowoczesne kotły, ekologiczne źródła ciepła, wydajna instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła oraz nowoczesne grzejniki – to klucz do sukcesu.

Pamiętać należy także o regularnych przeglądach instalacji. Zadbać trzeba nie tylko o kocioł ale i o grzejniki, tak aby były w pełni sprawne i odpowietrzone. Starajmy się utrzymywać całość instalacji w optymalnym trybie pracy, coroczny przegląd przed sezonem grzewczym powinien być naszym stałym nawykiem.

3. Sprawne grzejniki

Warto zadbać o wymianę grzejników na nowoczesne, np. płytowe, jeśli mamy w mieszkaniu grzejniki starego typu jeszcze. Niezależnie od źródła ciepła, grzejniki są ostatnim ogniwem w domowym systemie grzewczym. Grzejniki starego typu mają większą pojemność wodną, czyli w instalacji krąży o wiele więcej wody, którą trzeba ogrzać, a to kosztuje. Należy montować grzejniki o odpowiedniej bezwładności cieplnej z możliwością zastosowania zaworów termostatycznych.

Dla oszczędności ciepła ważne jest także usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu. Najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia (okna, balkony). Umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10%. Urządzenie powinno więc zawsze znajdować się pod oknem.

Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy duże okna czy przeszklone ściany (np. z drzwiami na taras), pomyślmy o zastosowaniu grzejników niskich lub umieszczonych w podłodze (kanałowych).

Przy montażu grzejników zachowujmy odpowiednie odległości od podłogi i parapetu - muszą one wynosić min. 10 cm. Urządzenia z elementami konwekcyjnymi najlepiej montować pod parapetem. Strumień ciepłego powietrza wypływający przez górną osłonę grzejnika typu grill jest bowiem „zaginany” przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia. Za grzejnikami można zamontować dodatkowo specjalne ekrany odbijające ciepło. Pozwalają one zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania.

4. Nie zasłaniajmy grzejników

Każdy grzejnik montujemy tak, aby nic się z nim nie stykało. NIGDY nie zastawiajmy go meblami i nie przykrywajmy dekoracyjnymi osłonami. Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą być przyczyną nawet 20% strat ciepła.

5. Termostaty – mała inwestycja, znaczące korzyści

Oszczędny grzejnik bezwzględnie powinien być wyposażony w termostat. Pomaga on oszczędzić ciepło i w rezultacie mniej za nie płacić. Przy tym umożliwia utrzymanie stale komfortowej temperatury.

Dzięki termostatowi nastawiamy odpowiadającą nam temperaturę np. 21ºC. Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy tę wartość, to automatycznie następuje ograniczenie przepływu ciepłej wody przez grzejnik. W efekcie utrzymujemy pożądaną temperaturę, a grzejnik nie pracuje stale z tą samą mocą – a więc oszczędzamy.

Im bardziej zaawansowany model termostatu, tym większy komfort i oszczędność energii.

6. Optymalna temperatura = komfort i oszczędność

Wykorzystujmy możliwości regulacji temperatury w ciągu doby, dostosowując ją do trybu życia oraz wymagań użytkowników. W pomieszczeniach użytkowych optymalna temperatura to 20-21°C. Nie ogrzewajmy mieszkania powyżej tego poziomu, bowiem gdy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół zera, a w mieszkaniu są 23°C, tracimy o 15% więcej ciepła niż przy 20°C.

Wykorzystajmy system termostatów i ograniczajmy ogrzewanie w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach oraz w czasie, gdy domownicy w pokojach nie przebywają. Ustawiajmy dobowe cykle grzania, które najlepiej odpowiadają trybowi życia domowników.

Nie dopuszczajmy jednocześnie do zbyt dużego wychłodzenia mieszkania. Ponowne jego ogrzanie trwa długo i zużywa duży nakład energii. Utrzymujmy w mieszkaniu w miarę stałą temperaturę.

7. Opłacalne ogrzewanie podłogowe

Niższe rachunki za ogrzewanie w pełni rekompensują nieco wyższy jednorazowy koszt wykonania instalacji ogrzewania podłogowego. Taki system grzewczy pozwala obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2ºC, zachowując komfort grzewczy. Szacuje się, że obniżenie temperatury na instalacji z 20ºC do 18ºCpozwala na oszczędności rządu nawet 12%.

Niska temperatura pracy instalacji pozwala na zasilanie jej ciepłem z urządzeń energooszczędnych, jak: wysokosprawne kotły kondensacyjne, pompy ciepła.

8. Wietrzenie – szybko i krótko

Wietrzmy krótko, ale intensywnie. Jeśli mamy termostat przy grzejniku, nalezy go zakręcić. W przeciwnym razie termostat nasili pracę grzejnika, żeby utrzymać nastawioną temperaturę.

9. Wentylacja i wilgoć w mieszkaniu

Starajmy się nie dopuszczać do zwiększania poziomu wilgotności w mieszkaniu. Zadbajmy o sprawny system wentylacji. Gotujmy zawsze pod przykryciem, ograniczmy długie kąpiele i nadmierne parowanie wody.

Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Rettig Heating Sp. z o.o.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Masertiger / 28-01-2018, 11:19

Wszystkie punkty są pomocne i łatwo je wdrożyć, jednak najlepiej, aby ogrzewanie było kontrolowane przez sterownik z odpowiednim programem zależną od naszego trybu życia, przebywania w domu itp Można ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu naszego domu. Można też zsychronizować piec gazowy z kominkiem lub podłogówką, aby działało to jako jeden system grzewczy. Gdy się ma nieregularne powroty do domu, można za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie wyłączyć lub włączyć ogrzewanie, są różne tryby np impreza, to wszystko pomaga w oszczędnościach.

Karol / 09-08-2019, 16:40
Zamykanie grzejników podczas nieobecności w mieszkaniu czy podczas wietrzenia oraz obniżenia nocne dają bardzo dobre efekty. Z zamykaniem grzejników na noc jest jeden mały problem, rano może być chłodno. W sezonie grzewczym 2017/2018 udało mi się tego uniknąć poprzez zastosowanie głowic termostatycznych z harmonogramem. Głowice kupiłem na portalu aukcyjnym za około 50 PLN / szt. Efekt był super. Co najlepiej widać w rozliczeniu ciepła. W sezonie 2016/2017 zużyliśmy w mieszkaniu 73 m2 13,5 GJ w 2015/2016 13,1 GJ, natomiast po instalacji głowic zużycie ciepła spadło do 10,8 GJ. Głowice nie wykrywały jednak otwarcia okna, więc trzeba było je ręcznie wyłączać na czas wietrzenia, dodatkowo każdorazowy wyjazd na dłużej wiązał się z ręcznym przełączeniem głowic. Po powrocie, mieszkanie było wychłodzone. Dlatego w sezonie 2018/2019 kupiłem głowice, termostaty, kontaktrony i acces point umożliwiający obsługę głowic nie tylko z poziomu termostatów, ale również za pomocą aplikacji na smartphone. Efekt - tylko 9,22 GJ (ok, zima była nieco cieplejsza) oraz łatwiejsza obsługa - jednym kliknięciem włączam tryb eco w całym mieszkaniu. Sądzę, że w tym roku efekty będa jeszcze lepsze, ponieważ w ciagu dnia mieszkanie będzie puste - my z żoną w pracy, a dzieci w przedszkolu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównianie Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Co jeśli na podłogę spadnie żelazko, nóż czy inny przedmiot? czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

worlddark  | 
31-03-2020, 11:09
 | 
1
worlddark  | 
31-03-2020, 10:58
 | 
1
worlddark  | 
31-03-2020, 10:58
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl