Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Fot. Ulrich

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów czysto ekonomicznych.

Stosowanie takiego urządzenia pozwala na znaczne obniżenie rachunków za użytkowanie podstawowego źródła ciepła w domu, jakim jest np. kocioł olejowy lub gazowy.

Pompa ciepła tego typu może stanowić również doskonałe uzupełnienie do kotłów na paliwa stałe, szczególnie tych najprostszych, które często są wyłączane po zakończeniu sezonu grzewczego.

Rodzaje pomp ciepła

Ze względu na budowę, pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej można podzielić na dwa rodzaje.

 1. Pierwszy rodzaj – to pompa ciepła zamontowana na zbiorniku ciepłej wody, standardowo montowana wewnątrz domu, np. w pomieszczeniu kotłowni. Jej zaletą jest ciągła praca w temperaturze znacznie powyżej zera, co pomaga utrzymać efektywność urządzenia (współczynnik COP) na wysokim poziomie.

  Oczywiście, sprawność urządzenia jest wprost uzależniona od temperatury powietrza zasysanego. Wadą natomiast są znaczne gabaryty kompletnej pompy ciepła oraz konieczność wykonywania dużych otworów nawiewnych i wywiewnych (np. Ø150) w zewnętrznej ścianie budynku.

  Tego typu pompa ciepła może oczywiście zasysać i wyrzucać powietrze do pomieszczenia, w którym się znajduje. Warunkiem jest jednak duża kubatura pomieszczenia, które musi być wentylowane. Ze względu na podmieszanie powietrza zasysanego i wyrzucanego może to jednak spowodować spadek efektywności działania urządzenia.
 2. Drugi rodzaj pomp ciepła do ciepłej wody – to urządzenia monoblokowe, odseparowane od zbiornika ciepłej wody użytkowej. Przeznaczone są one do montażu na zewnątrz budynku. Do pomieszczenia, w którym znajduje się zbiornik ciepłej wody, przechodzą dwie rurki o średnicy ¾” i kabel elektryczny. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest zatem łatwość montażu i niewielka ingerencja w konstrukcję budynku.

  Pompa ciepła montowana jest tak samo, jak jednostka zewnętrzna klimatyzatora, czyli może stać na ziemi lub być powieszona na elewacji. Drugą zaletą jest możliwość pracy takiej pompy ciepła z praktycznie każdym zbiornikiem ciepłej wody, również już istniejącym w kotłowni. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów samej instalacji oraz łatwe dopasowanie do potrzeb użytkownika.

  Wadą monoblokowej pompy ciepła jest ciągła praca na zewnątrz budynku (Czytaj więcej na ten temat). W związku tym sprawność urządzenia waha się w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego, mającego bezpośredni wpływ na całe urządzenie i zamontowane w nim wymienniki.

  Pompa ciepła narażona jest również na warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śniegu, mróz itp. Oczywiście, pompy ciepła tego typu wyposażone są w szereg zabezpieczeń, chroniących je przed zamrożeniem lub zaszronieniem parownika.

Ze względu na swoje ograniczenia (konieczność pracy w temperaturach powietrza zasysanego powyżej 0°C), pompy ciepła powietrze/woda do ciepłej wody użytkowej mogą stanowić jedynie wspomaganie istniejącego systemu (np. kotła gazowego lub olejowego).

Z całą pewnością nie są to źródła ciepła, które będą pracowały przez cały rok z satysfakcjonującą sprawnością. Z tego powodu ich podobieństwo do zestawu solarnego narzuca się samo. I rodzi się pytanie, co kupić: zestaw solarny czy pompę ciepła?


 

Co lepsze do przygotowania c.w.u.? Wady i zalety obu rozwiązań

Zaletą pompy ciepła typu powietrze/woda do ciepłej wody użytkowej jest niewątpliwie cena. Urządzenie to jest znacznie tańsze od zestawu solarnego przeznaczonego do ciepłej wody użytkowej (cena netto pompy ciepła to około 5000 zł, analogiczny zestaw solarny kosztuje około 10 000 zł.). Oczywistą przewagą w porównaniu z zestawem solarnym jest również łatwość montażu.

W przypadku montażu pompy ciepła nie musimy ingerować w strukturę dachu, nie musimy też prowadzić orurowania przez całą wysokość budynku. Pompa ciepła z reguły montowana jest przez ścianę z kotłownią. Nie ma również większego znaczenia, przy której elewacji montowane jest urządzenie. Kolektory słoneczne natomiast powinny być montowane na południe, co czasem jest niewykonalne.

Efektywność pracy pompy ciepła powietrze/woda uzależniona jest tylko od temperatury powietrza zewnętrznego. Nie ma znaczenia, czy jest zachmurzenie i czy pada deszcz. Sprawność kolektorów słonecznych uzależniona jest zaś od ilości promieniowania słonecznego na nie padającego. Dlatego są one bardzo wrażliwe na zachmurzenie i wysokość słońca nad horyzontem. Temperatura powietrza zewnętrznego również ma duże znaczenie, ze względu na straty ciepła z kolektora.

Jednak kolektory słoneczne mają też swoje przewagi nad pompami ciepła. Przede wszystkim ich eksploatacja jest dużo tańsza. Sercem pompy ciepła jest sprężarka, która w urządzeniach tego typu pobiera około 1 kW energii. Jedynym elementem w zestawie solarnym, który pobiera jakieś znaczące ilości prądu jest obiegowa pompa solarna. Pobiera ona około 0,06 kW.

Zestawy solarne są również dużo łatwiejsze i tańsze przy późniejszej obsłudze serwisowej. W kolektorze słonecznym po prostu nie ma się co zepsuć. Ewentualna eliminacja ubytku czynnika roboczego (roztwór glikolu) z systemu solarnego nie stanowi najmniejszego problemu.

Gdy taka sytuacja zdarzy się w pompie ciepła, jej naprawa jest czynnością kosztowną, którą może wykonać tylko odpowiednio przeszkolony serwisant, wyposażony w specjalistyczne narzędzia i czynnik roboczy (np. czynnik chłodniczy R410a).

Podsumowując, zarówno pompa ciepła, jak i system solarny mają swoje wady i zalety. O tym, czy będziemy stosowali pierwsze, czy drugie rozwiązanie należy zawsze rozstrzygać indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę architektury domu, jego umiejscowienia i możliwości zastosowania systemu solarnego lub pompy ciepła.

Gdy budynek jest zacieniony przez wysokie drzewa lub nie mamy możliwości poprawnego montażu kolektorów (na odpowiednią stronę świata, pod odpowiednim kątem od poziomu), raczej będziemy montowali pompę ciepła. Gdy elementem najważniejszym będą koszty eksploatacyjne, prawdopodobnie zastosujemy system solarny.

 

 

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
sylwia4012 / 27-01-2014, 17:52
Ja mam dylemat nad wyborem odpowiedniego kolektora. Znalazłam kilka, nawet się doradzałam http://www.sjsgroup.pl/pl/sklep/kategoria/kolektory-sloneczne,486,1173,1.html ale nadal mam magiel totalny. Może ma ktoś doświadczenie z taką firmą i sie chętnie podzieli by rozwiać wątpliwości?
enelterm / 14-03-2014, 13:45

Jeżeli ktoś ma zainstalowane jakieś tanie źródło ciepła jak biomasa czy gaz to raczej opłaca się zainstalować tylko kolektory słoneczne.
Jeżeli buduje się nowy dom, to pompa ciepła zaspokoi zapotrzebowanie w 100% , ale gdy dodamy kolektory słoneczne to będzie taniej, bardziej eko i zbliżymy się do standardu domu pasywnego.

tomaog33 / 02-06-2014, 15:23

budujemy z mezem dom i chcemy oszczędzic jaak sie tylko da:P znaleźliśmy duzo ciekawych rozwiazan np rekuperację no i wlasnie czytam na instalpomp o tych pompach. Po pierwsze ciche urządzenie, nie zajmuje duzo miejsca. My planujemy pompę zamontowaną wewn. domu czyli ''zamontowana na zbiorniku ciepłej wody''.Czy ktoś jest wlascicielem tego urządzenia ?? proszę o opinie

JonK / 04-09-2014, 11:11
Chyba lepsze pompy ciepła :) Ostatnio byłem w http://www.firmaszalek.pl/ i tam panowie mnie bardzo do tych pomp przekonali. Jednak wydaje mi się, ze to najoszczędniejszy sposób na ogrzewanie. A przy tym bardzo wydajny.
tedek / 18-09-2014, 21:06
Producentów pomp ciepła jest sporo ale ja bym zastanowił się nad buderusem. z tego co piszesz wywnioskowałem, że ma być to pompa tylko do c.w.u a więc bez problemu coś się znajdzie. Znam paru użytkowników i chwalą sobie takie rozwiązanie. Bezpłatne i ekologiczne źródło ciepła to najważniejsza zaleta pompy ciepła:)
opania / 14-10-2014, 13:19
Pompy ciepła mają tą zaletę, że ich sprawność jest bardzo wysoka, nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -15 stopni są w stanie wygenerować temperaturę w obiegu sięgającą 45 stopni. No i korzystamy z odnawialnego źródła energii, a tylko w ok. 30% z energii elektrycznej. Więcej o zaletach można przeczytać na http://www.sunday-ogrzewanie.pl
yjtrjdr / 14-01-2015, 12:54
ja nie moge sie zdecydowac na jakas konkretna forme ogrzewania dlatego zglosilem sie do http://www.sunenergy.pl i działamy na zasadzie rozmów oraz pytan i odpowiedzi... zobaczymy jak to bedzie:)
Majak / 02-04-2019, 12:25
Oczywiście, że nie kolektory słoneczne, bo to bezzasadna inwestycja. Jak grzejemy pompą ciepła (polski Apic jest liderem), to i niech ona podgrzewa wodę użytkową. No i lepiej już zainwestować w fotowoltaikę, anie w solary!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »

Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet...

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Jak najlepiej wykorzystać poddasze użytkowe?

Jak najlepiej wykorzystać poddasze, żeby było funkcjonalne i spełniało oczekiwania domowników?

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
 • - Domowa elektrownia
 • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

adam289  | 
26-02-2020, 12:06
 | 
1
Jovitta4  | 
26-02-2020, 12:04
 | 
2
adam289  | 
26-02-2020, 12:04
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl