Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wymieniamy grzejniki c.o.

Fot. Klimosz

Grzejniki różnią się przeznaczeniem, konstrukcją, kształtem, wymiarami i kolorem. Decydując się na ich zakup, należy przede wszystkim sprawdzić, jaką mamy instalację i czy upatrzony przez nas grzejnik będzie dla niej odpowiedni.

Przy wyborze grzejnika powinniśmy brać pod uwagę to, jaką instalację c.o. mamy w domu – czy pompową zamkniętą, zabezpieczoną przeponowym naczyniem wzbiorczym, czy otwartą, z naczyniem rozszerzalnym i grawitacyjną. Jeśli mamy kocioł na paliwa stałe, możliwości wyboru nie będą zbyt szerokie. Jeśli korzystamy z kotła kondensacyjnego czy pompy ciepła, wybór grzejnika również nie jest dowolny.

Kolejny krok, to sprawdzenie, z jakich materiałów jest wykonana nasza instalacja c.o. Nie wszystkie grzejniki mogą bowiem współpracować z każdą instalacją. Następnie należy sprawdzić, czy mamy instalację jedno- czy dwururową, ponieważ od tego również zależy wybór grzejnika. Kolejny etap to sprawdzenie, jakie podłączenia powinien mieć grzejnik, gdyż istnieje kilka różnych rozwiązań podłączenia go do instalacji c.o. Powinniśmy też wiedzieć, jaką mamy wodę i czy możemy jej użyć w instalacji c.o. z konkretnym grzejnikiem, bez konieczności jej uzdatniania i dodawania inhibitorów korozji. Całą tę wiedzę powinniśmy skonfrontować z informacjami sprzedawcy o konkretnych grzejnikach i wybrać te, które spełniają wymagania techniczne, a także nasze oczekiwania estetyczne.

SPRAWDŹ!
Dlaczego zawory grzejnikowe stukają?

Jeśli już przebrnęliśmy przez ten gąszcz warunków wyboru grzejnika, to powinniśmy następnie dokładnie określić jego moc. Moc cieplna grzejnika podawana jest w watach [W] dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego oraz oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu. Moc cieplna grzejnika powinna być co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia. Powinien to obliczyć doświadczony instalator lub projektant. Jeśli mamy nowy dom, to takie obliczenia będą zawarte w projekcie. Określanie mocy tylko na podstawie kubatury pomieszczenia niesie ryzyko popełnienia dużych błędów, nawet o kilkaset procent, gdyż w domach mieszkalnych zapotrzebowanie na ciepło w różnych pomieszczeniach może się różnić nawet 4–5-krotnie. Producenci podają najczęściej moc cieplną w zależności od parametrów czynnika grzewczego, czyli od temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu, na poziomie 75/65/20°C lub 70/55/20°C, podawane są też inne wartości, np. 55/45/20°C. Jeśli mamy instalację o innych parametrach, np. niskotemperaturową zasilaną kotłem kondensacyjnym, to przy wyborze mocy grzejnika powinniśmy ten fakt uwzględnić i skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika.

W zależności od sposobu przekazywania ciepła przez grzejniki, dzieli się je na konwekcyjne i promieniujące (radiacyjne). Jest to podział umowny, gdyż w praktyce grzejniki oddają ciepło na dwa sposoby i w zależności od tego, który przeważa, są zaliczane do danej grupy. Proporcje te zależą nie tylko od ich budowy, ale także od temperatury zasilania. W grzejnikach konwekcyjnych większość ciepła jest przekazywana przez grzejnik bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu. Do tej grupy możemy zaliczyć m.in. typowe konwektory, grzejniki rurowo-konwektorowe, płytowo-konwektorowe, grzejniki członowe (żeliwne, aluminiowe i stalowe), grzejniki płytowe oraz rurowe z rur gładkich i ożebrowanych. Grzejniki promieniujące przekazują ciepło w postaci promieniowania elektromagnetycznego. Zalicza się do nich grzejniki płaszczyznowe sufitowe, ścienne i podłogowe.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

bogso  | 
26-01-2020, 18:00
 | 
1
karolina57  | 
24-01-2020, 19:25
 | 
1
BIMobject_Poland  | 
24-01-2020, 10:48
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl