EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Bezpieczne instalacje elektryczne

mgr inż. Karol Kuczyński | Ekspert Budowlany 2/2009 | 2010-11-22
Fot. Kontakt-Simon

Fot. Kontakt-Simon

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

Zobacz także

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

Przepływ prądu przez przewód (żyłę) powoduje wydzielenie się ciepła, którego ilość zależy od wartości prądu i rezystancji przewodu. Wytworzone ciepło powoduje wzrost jego temperatury. Nie powinna ona przekroczyć temperatury dopuszczalnej, po przekroczeniu której mogłoby nastąpić uszkodzenie izolacji przewodu. Odbiorniki energii elektrycznej powinny być zasilane napięciem o wartości znamionowej. Wymaga to czasem zastosowania przewodów o większym przekroju niż wynika to z obciążalności prądowej. Dopuszczalny spadek napięcia w instalacjach elektrycznych nieprzemysłowych w obwodach odbiorczych, od licznika do dowolnego odbiornika, wg N-SEP-E-002, nie powinien przekraczać 3%, a od licznika do złącza – 0,5%, przy mocy przesyłanej do 100 kVA i 1% przy mocy od 100 do 250 kVA [1].

GNIAZDA WTYCZKOWE

bezpieczne instalacje elektryczne

Kolumna z gniazdami wtyczkowymi

Instalację gniazd wtyczkowych jednofazowych oraz obwodów zasilających urządzenia grzewcze należy wykonać przewodem miedzianym o min. przekroju 3×2,5 mm2, w rurkach o średnicy Ø 16. Instalacje odbiorów trójfazowych (kuchnia, przepływowy podgrzewacz wody) należy wykonać przewodem miedzianym o min. przekroju 5×2,5 mm2, w rurkach o średnicy Ø 21. Przewody i rurki pod tynkiem należy układać pionowo i poziomo [1]:

  • poziome odcinki instalacji na ścianach powinno się układać w odległości 0,3 m od sufitu
  • pionowe odcinki instalacji należy prowadzić w odległości 0,15 m od krawędzi ościeżnicy lub prostopadle od puszki do gniazda
  • przewód biegnący od gniazda do gniazda powinien znajdować się na wysokości 0,3 m nad podłogą.

Na rysunku 1. przedstawiono przykładowy plan instalacji gniazd wtyczkowych w budynku jednorodzinnym. Gniazda o prądzie nominalnym 16 A ze stykiem ochronnym należy montować [1]: w pokojach – na wysokości 0,3 m od podłogi, w łazience – 1,3 m, w kuchni – 1,2 m.

Ze względu na sposób montażu, w instalacjach elektrycznych wyróżnia się trzy rodzaje gniazd wtyczkowych [2]:

  • Podtynkowe – instalacja wykonana jest pod tynkiem za pomocą rur cienkościennych ułożonych w wykutych bruzdach.
  • Wtynkowe – instalacja montowana jest w tynku, a osprzęt charakteryzuje się specjalną budową. W miejscach rozgałęzień instaluje się puszki wtynkowe. Mają one zaciski do łączenia przewodów i szczęki do przyłączania osprzętu. Wszelkiego rodzaju osprzęt, w tym gniazda wtyczkowe, jest wyposażony w noże stykowe, które wchodzą do szczęk puszek wtynkowych. Tego typu osprzęt można jeszcze spotkać w budownictwie z lat 50., 60. i 70.
  • Natynkowe – instalacja i osprzęt instalowane są na powierzchni ściany.

Gniazda wtyczkowe można podzielić na pojedyncze i podwójne, z bolcem ochronnym i bez bolca oraz gniazda bryzgoszczelne o stopniu ochrony obudowy nawet IP44. Innym interesującym przykładem jest gniazdo typu „schuko”, w którym bolec ochronny zastąpiony jest przez dwa styki znajdujące się na obwodzie wtyczki.

Przykłady gniazd wtynkowych

a) potrójne bez uziemienia b) pojedyncze z uziemieniem
c) podwójne z uziemieniem d) bryzgoszczelne z uziemieniem

INSTALACJE ELEKTRYCZNE W ŁAZIENCE

Zgodnie z PN-IEC 60364-7-701:1999, w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub brodzik (basen natryskowy) wyróżnia się cztery strefy (rys. 2):

Strefa 0 stanowi wnętrze wanny lub basenu natryskowego. Sprzęt i osprzęt zainstalowane w tej strefie powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX7.

Strefa 1. jest ograniczona płaszczyznami:

  • pionową – przebiegającą wzdłuż zewnętrznej krawędzi obrzeża wanny/brodzika lub w odległości 0,60 m od prysznica w przypadku braku brodzika oraz
  • poziomą – przebiegającą na wysokości 2,25 m nad podłogą. Sprzęt i osprzęt zainstalowane w tej strefie powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX5, np. podgrzewacz prysznicowy IP25 zainstalowany na stałe, zabezpieczony wyłącznikiem ochronnym różnicowoprądowym 30 mA.
bezpieczne instalacje elektryczne

Rys. 2. Strefy zagrożenia w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub basen natryskowy [1]

Strefa 2. jest ograniczona płaszczyznami:

bezpieczne instalacje elektryczne

Gniazdo typu "schuko" z ogranicznikiem przepięć i przesłonami torów prądowych

  • pionową – przebiegającą w odległości 0,60 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 1. oraz
  • poziomą – przebiegającą na wysokości 2,25 m nad poziomem podłogi. Sprzęt i osprzęt w tej strefie powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX4 (IPX5 w strefie 2. w łazienkach publicznych), np. podgrzewacz wody IP24 zainstalowany na stałe (gniazdo w strefie 3.), oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności (wyłącznik w strefie 3.).

Strefa 3. jest ograniczona płaszczyznami:

  • pionową – przebiegającą w odległości 2,40 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 2. oraz
  • poziomą – przebiegającą na wysokości 2,25 m nad podłogą.

Sprzęt i osprzęt zainstalowane w tej strefie powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX1 (IPX5 w strefie 3. w łazienkach publicznych), np. podgrzewacz wody zainstalowany na stałe, pralka, grzejnik ścienny IP24, oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności, wyłączniki oświetlenia, gniazda wtyczkowe z bolcem, o stopniu ochrony obudowy IP44. W pomieszczeniach kąpielowych obowiązują następujące zasady w zakresie ochrony przeciwporażeniowej oraz instalowania sprzętu, osprzętu, przewodów i odbiorników [1]:

  • Wykonanie połączeń wyrównawczych dodatkowych (miejscowych), łączących wszystkie części przewodzące ze sobą oraz z przewodami ochronnymi. Dotyczy to takich części przewodzących jak: metalowe wanny, brodziki, wszelkiego rodzaju rury, baterie, krany, grzejniki wodne, podgrzewacze wody, armatura, konstrukcje i zbrojenia budowlane. W przypadku zastosowania w instalacjach wodociągowych zimnej i ciepłej wody oraz w instalacjach ogrzewczych wodnych, w miejsce rur metalowych, rur wykonanych z tworzyw sztucznych, połączeniami wyrównawczymi należy objąć wszelkiego rodzaju elementy metalowe, które mogą mieć styczność z wodą w tych rurach, na przykład armaturę i grzejniki.
  • Instalowanie gniazd wtyczkowych w strefie 3. lub w odległości nie mniejszej niż 0,60 m od otworu drzwiowego prefabrykowanej kabiny natryskowej. Gniazda te należy zabezpieczać wyłącznikami ochronnymi różnicowoprądowymi, o znamionowym prądzie różnicowym nie większym niż 30 mA, albo zasilać indywidualnie z transformatora separacyjnego lub napięciem nie przekraczającym napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale (układ SELV – Safety Extra-Low Voltage).
  • Instalowanie przewodów wielożyłowych izolowanych w powłoce izolacyjnej lub przewodów jednożyłowych w rurach z materiału izolacyjnego.
  • Instalowanie puszek, rozgałęźników oraz urządzeń rozdzielczych i sprzętu łączeniowego poza strefami 0, 1. i 2. Instalowanie w strefie 1. tylko elektrycznych podgrzewaczy wody, a w strefie 2. jedynie opraw oświetleniowych o II klasie ochronności oraz elektrycznych podgrzewaczy wody.
  • Stosowanie w strefie 0 napięcia o wartości nie większej niż 12 V (układ SELV), źródło zasilania powinno być jednak usytuowane poza tą strefą.
  • Stosowanie w strefie 3. przenośnych odbiorników w II klasie ochronności, np. suszarka, golarka, lokówka.
Gniazdo zamykane na klucz impulsowy

ZDANIEM EKSPERTA

Sławomir Szotek, product menager Kontakt Simon

Od czego zależy wybór gniazd wtyczkowych?

Wybór odpowiedniego gniazdka zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia. Inne gniazdo kupujemy do łazienki i kuchni, a inne do pomieszczeń, w których nie występuje możliwość zabryzgania gniazdka wodą. To kryterium wyboru jest niezwykle istotne, ma bowiem duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Łazienkowe i kuchenne gniazda powinny być bryzgoszczelne, wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody. W przypadku innych pomieszczeń wystarczą tradycyjne gniazda z uziemieniem. Dla bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców domu warto pokusić się o kupno gniazd z przesłonami torów prądowych, chroniących przed porażeniem prądem. W miejscach, w których podłączamy komputer i inny czuły sprzęt elektroinstalacyjny warto natomiast zastosować dodatkowo gniazda z ogranicznikiem przepięć.

Literatura

  1. Praca zbiorowa „Współczesne instalacje elektryczne w budownictwie jednorodzinnym – poradnik elektroinstalatora”, COSiW SEP, Warszawa 2006.
  2. K. Pazdro, A. Wolski „Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych w pytaniach i odpowiedziach”, WNT, Warszawa 1997.
  3. Materiały firmy Kontakt-Simon.
  4. Materiały firmy Ospel.
  5. K. Kuczyński „Instalacje elektryczne w budynkach jednorodzinnych”, EB 3/07.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • mirek mirek, 30.05.2015r., 23:05:16 Ważny jest również wybór rozdzielnic natynkowych, to również gwarantuje bezpieczeństwo
  • omnia omnia, 21.07.2016r., 06:26:26 ważny jest tez osprzęt jaki mamy w domu . jeżeli mamy wadliwy osprzęt natynkowy czy osprzęt podtynkowy bądź gorszej jakości to niestety ale nie jest to bezpieczne . Moim zdaniem najlepszej jakości osprzęt , polskiego producenta jest z ospela . gniazdka i właczniki sa na prawwde dość solidne i grube . Ja np mam małe dzieci , wczesniej miałam odskakujące gniazdka , a jak wiemy w przypadku nawet dorosłych nie jest to bezpieczne a co dopiero dzieci
  • catty catty, 04.08.2019r., 13:28:40 Bardzo przydatny artykuł. My planujemy z mężem dużą część modernizacji zrobić na własną rękę i przeglądaliśmy między innymi wyłączniki silnikowe i nie wiemy zupełnie na które się zdecydować. Jakich producentów Państwo polecają?
  • Yaeji Yaeji, 31.08.2021r., 09:39:18 ktoś tutaj wspomniałam o OSpelu. Ja bym jeszcze wspomniała o tym, że gniazdka są z przesłonami w środku, to tez jest bezpieczeństwo ze strony producenta ;)

Powiązane

Krystyna Stankiewicz Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już...

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już gotową ofertę dla chętnych na skorzystanie z programu dopłat do ekologicznego budownictwa.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno – naturalne i zdrowe

Wapno – naturalne i zdrowe Wapno – naturalne i zdrowe

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Redakcja Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego?

Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego? Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego?

Inspektor nadzoru to jedna z ważniejszych postaci w procesie budowy domu. Spełnia równie istotną rolę jak inwestor, projektant czy kierownik budowy. Podpowiadamy, jak z nim współpracować, jakie są jego...

Inspektor nadzoru to jedna z ważniejszych postaci w procesie budowy domu. Spełnia równie istotną rolę jak inwestor, projektant czy kierownik budowy. Podpowiadamy, jak z nim współpracować, jakie są jego uprawnienia i obowiązki.

Cezary Sebastiański Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej...

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Ten warstwowy układ określa się mianem systemu ociepleń lub, rzadziej, zestawu wyrobów do wykonywania ociepleń. Każda ze stosowanych warstw pełni w układzie określoną funkcję techniczną i użytkową, ma zatem wpływ na jakość i trwałość ocieplenia jako całości. Warto zatem...

Krystyna Stankiewicz Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Krystyna Stankiewicz Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki? Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania...

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.

Damian Żabicki Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien

Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien

Wbrew pozorom decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego nie jest prosta. Oferta rynkowa producentów systemów rynnowych jest bardzo obszerna i obejmuje modele różniące się między sobą nie tylko kolorem...

Wbrew pozorom decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego nie jest prosta. Oferta rynkowa producentów systemów rynnowych jest bardzo obszerna i obejmuje modele różniące się między sobą nie tylko kolorem i kształtem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Agata Borys Pierwsze kroki na budowie

Pierwsze kroki na budowie Pierwsze kroki na budowie

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami...

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mają one duży wpływ na realizację planu pt. „Budowa domu”.

Krystyna Stankiewicz Jak dopasować wielkość okien do metrażu pomieszczenia?

Jak dopasować wielkość okien do metrażu pomieszczenia? Jak dopasować wielkość okien do metrażu pomieszczenia?

Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi.

Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi.

Joanna Korpysz-Drzazga Jak wybrać blachodachówkę?

Jak wybrać blachodachówkę? Jak wybrać blachodachówkę?

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto...

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto więc wszelkie prace dekarskie zlecić doświadczonej ekipie dekarzy, gwarantującej solidność wykonania.

Waldemar Joniec Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także...

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także do suszenia.

Redakcja Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Jak wybrać baterię zlewozmywakową? Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Waldemar Joniec ABC odkurzaczy centralnych

ABC odkurzaczy centralnych ABC odkurzaczy centralnych

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać kolektory słoneczne

Jak dobierać kolektory słoneczne Jak dobierać kolektory słoneczne

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane...

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.

Jacek Sawicki Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę

Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę

Praca ze styropianem jest nieuciążliwa, technologicznie łatwa, a także bezpieczna. Styropian nie stwarza zagrożeń dla zdrowia (nie trzeba przy nim stosować żadnych specjalnych środków ochrony typu rękawice,...

Praca ze styropianem jest nieuciążliwa, technologicznie łatwa, a także bezpieczna. Styropian nie stwarza zagrożeń dla zdrowia (nie trzeba przy nim stosować żadnych specjalnych środków ochrony typu rękawice, maski przeciwpyłowe, ubrania i okulary ochronne).

mgr inż. Piotr Idzikowski Tynk na elewacji

Tynk na elewacji Tynk na elewacji

Cienkowarstwowe tynki strukturalne mają chronić ściany zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz upiększać elewacje domu. Mogą być układane bezpośrednio na tynku tradycyjnym...

Cienkowarstwowe tynki strukturalne mają chronić ściany zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz upiększać elewacje domu. Mogą być układane bezpośrednio na tynku tradycyjnym albo stanowić warstwę wykończeniową systemu ociepleń.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów Hydroizolacja fundamentów

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowe warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wilgocią.

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowe warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wilgocią.

mgr inż. Piotr Idzikowski Zaprawa to nie wszystko

Zaprawa to nie wszystko Zaprawa to nie wszystko

Marny glazurnik potrafi spartaczyć robotę, używając najlepszej zaprawy, dobry rzemieślnik zrobi cuda, używając najtańszego kleju. Osiągnie to dzięki doświadczeniu i rozwadze. Bez względu jednak na to,...

Marny glazurnik potrafi spartaczyć robotę, używając najlepszej zaprawy, dobry rzemieślnik zrobi cuda, używając najtańszego kleju. Osiągnie to dzięki doświadczeniu i rozwadze. Bez względu jednak na to, czy jest się dobrym, czy początkującym wykonawcą, warto korzystać z różnorodności zapraw dostępnych na rynku i umieć wybrać właściwą, uwzględniając czynniki oddziałujące na okładzinę.

Joanna Korpysz-Drzazga Jakie płytki do łazienki

Jakie płytki do łazienki Jakie płytki do łazienki

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Są bowiem łatwe do utrzymania czystości, trwałe i dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji...

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Są bowiem łatwe do utrzymania czystości, trwałe i dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Przy zakupie płytek ceramicznych warto zwracać uwagę nie tylko na ich urodę, ale także na parametry techniczne.

Monika Kowalczyk Silikony i akryle. Czystość i estetyka

Silikony i akryle. Czystość i estetyka Silikony i akryle. Czystość i estetyka

Silikony i akryle to produkty chemii budowlanej, bez których nie można się dziś obejść podczas wykańczania lub remontu wnętrz domu. Połączenia ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych z...

Silikony i akryle to produkty chemii budowlanej, bez których nie można się dziś obejść podczas wykańczania lub remontu wnętrz domu. Połączenia ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych z płytkami ceramicznymi czy listew przypodłogowych zamontowanych do nie zawsze równych tynków – to wszystko są detale, które decydują o jakości wykończenia wnętrza.

mgr inż. Karol Kuczyński Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Jerzy Kosieradzki Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.