Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak zapobiec stratom ciepła przez okna

 Redakcja  |  5
Nieszczelne okna to zima w domu – lepiej pozostawić ją jednak na zewnątrz
Nieszczelne okna to zima w domu – lepiej pozostawić ją jednak na zewnątrz
Fot. Zrzeszenie Montażystów Stolarki

Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła.

A jest to w sezonie grzewczym poważny problem, ponieważ straty ciepła przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie i sprawiają trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury pomieszczeń.

Wypaczone lub uszkodzone ramy albo okucia, pęknięcia szyb, deformacje uszczelek, a nawet popękania tynku między oknem a murem to tylko niektóre przyczyny nieszczelnych okien. Część tych usterek możemy usunąć samodzielnie, do naprawy innych będziemy musieli wezwać fachowca.

Najczęstszym problemem jest nieprawidłowe wyregulowanie skrzydeł względem ościeżnic. Każde okucie obwiedniowe w nowoczesnych oknach ma pewien zakres regulacji, który pozwala na kilkumilimetrowe podniesienie lub przesunięcie skrzydła okiennego, a tym samym na wyeliminowanie zbyt dużych szpar między tymi elementami. Okucia dają również możliwość wyregulowania siły docisku skrzydła do ościeżnicy, a przygotowując się do zimy, powinniśmy ten docisk zmaksymalizować dla lepszego funkcjonowania uszczelek. O tym, jak dokonać tej regulacji samodzielnie, mówią instrukcje producentów okuć, dostępne np. na stronie Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Należy zwrócić uwagę na to, aby po wyregulowaniu rama ościeżnicy i rama skrzydeł przylegały do siebie równomiernie na całym obwodzie, a także, żeby nie dało się wsunąć między nie kartki papieru.

Fot. Zrzeszenie Montażystów Stolarki
Najczęstszą przyczyną nieszczelności okien są zdeformowane lub zerwane uszczelki
oraz źle wyregulowane okucia

 

Kolejną często spotykaną wadą okien są zdeformowane uszczelki. Dotyczy to przede wszystkim tych starych, kauczukowych, które po kilku latach tracą swoją elastyczność, są nierzadko przygniecione, czasem porowate i popękane. Zużytej uszczelki nie regenerujemy, ale po prostu wymieniamy na nową, o podobnym przekroju.

Fot. Zrzeszenie Montażystów Stolarki
Miejscami przewiewu zimnego powietrza
są również szczeliny wokół okien

O pomoc przy wyborze odpowiedniej uszczelki można również poprosić pracowników profesjonalnych firm montażowych, które zajmują się także serwisem okien. Prostym, choć wyłącznie tymczasowym, rozwiązaniem może być naklejenie na ościeżnicę w miejscu przylegania do niej skrzydła okiennego dodatkowych samoprzylepnych uszczelek o przekroju i grubości stosownych do istniejących szczelin. Uszczelki takie są powszechnie dostępne w większości sklepów budowlanych i chemicznych.

Dużo bardziej kłopotliwą i trudną do wyeliminowania wadą jest nieszczelność wynikająca z nieprawidłowego montażu okien, skutkująca przewiewem między ramą okna a murem. Jeśli okna były montowane tylko na piankę poliuretanową, bez wykonania niezbędnych warstw zabezpieczających ją przed wnikaniem wilgoci z wnętrza i wiatru z zewnątrz, po kilku latach tworzą się szczeliny, przede wszystkim w strefie podparapetowej. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem wilgoci i pracy konstrukcji okiennej pianka w ciągu kilku lat zmienia swoje właściwości i kształt.

Naprawy takiego błędu montażowego może się podjąć zaawansowany majsterkowicz lub specjalista. Po zdemontowaniu parapetu zewnętrznego i odcięciu tarczą szlifierską tynku zewnętrznego wokół okna, na szerokości 1 cm, w powstałą szczelinę powinno się wstawić taśmę rozprężną o właściwościach wodoszczelnych, odporną na wiatr, a jednocześnie paroprzepuszczalną. Ostatnim krokiem jest uszczelnienie strefy podparapetowej i ponowne osadzenie parapetu na piance montażowej.

Aby zlikwidować szczeliny i popękania złącza okiennego od środka, należy tarczą szlifierską wykonać niewielką szczelinę między oknem a tynkiem wewnętrznym, następnie zaimpregnować ją i wypełnić silikonem. Wokół parapetu wewnętrznego robimy to samo –  frezujemy niewielką szczelinę, impregnujemy i również wypełniamy silikonem. Ideałem byłoby zdemontowanie również parapetu wewnętrznego i naklejenie taśmy paroszczelnej na dolnym progu ościeżnicy i murze, ale wiąże się to, jak każda praca remontowa, z dużą uciążliwością.

Powyższe metody uszczelnienia okien nie są ani czasochłonne, ani przesadnie drogie, a na pewno uchronią nas przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i marznięciem zimą. Fachowy montażysta jest w stanie wyregulować i zabezpieczyć okno w ciągu 1-1,5 godziny.

Źródło: Zrzeszenie Montażystów Stolarki

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
Adam / 17-02-2014, 18:02
Jeżeli okna są nowe, to wina jest montażystów, bo oni powinno zamontować wszystko prawidłowo.
Jeżeli okna są stare, uszczelnianie to oczywiście świetny sposób na przetrwanie zimy, ale lepiej wymienić okna na nowe.
W październiku wymieniałem okna na takie z nakładką aluminiową, dzięki której jest lepsze zabezpieczenie termiczne i chronią przed warunkami atmosferycznymi.
Przy paru bardzo chłodnych dniach tej zimy mogę powiedzieć, że się opłacało.
Innym problemem jest ludzka bezmyślność, dzięki której koszt ogrzewania rośnie. To śmieszne, ale ludzie czasem otwierają okno i nie zakręcają kaloryferów.
laredo / 25-02-2014, 16:33
Przede wszystkim trzeba wybrać dobrego producenta , który również montuje te okna i udziela na nie gwarancji .Trzeba również poznać technologię wykonania okien i w jakim celu je zastosowano , wygląd też ma znaczenie .
rr / 08-10-2014, 11:27
Na pierwszym obrazku do jest zgroza, powstała w wyniku idiotyzmu producentów szyb, ich "inż" (zakały tego zawodu) wymyślili że na dystans między szybami potrzeba aluminium plus wypełnienie butylem.
Jak by nie było innych materiałów o dużo niższej przewodności termicznej.
Ściema jaką puszczają jest wręcz nie wyobrażalna, opowieści później krążą o cudownych gazach ..
gaz między szybami to tylko drobny dodatek. Ważne są powłoki niskoemisyjne.
Nie dość że profile typu rehau basic 60 to zagrożenie dla zdrowia, ponieważ nie zapewniają nawet kszty izolacyjności termicznej, co to jest za współczynnik Uf na poziomie 1,7 /1,6 W/m2K to jest nic.
Później jak na pierwszym obrazku można dostrzec przy listwie dociskowej (między ramą a dociskiem) czarny pasy, to jest grzyb !!!
O oblodzeniu i silnej kondensacji nawet nie ma co wspominać !!!
Ogólnie to co jest na rynku to jest jeden wielki śmietnik .. który do niczego się nie nadaje, z małymi wyjątkami np profil Rehau coś tam coś 120.. daje Uf na poziomie 0,7 ..W/m2K .. co i tak jest dalekie od ideału .. jak pokażą Uf 0,2 to może pogadamy.
czoper / 25-04-2015, 15:57
dobra uszczelka i po sprawie. Ja sie zaopatruje w takie rzeczy w larkisie http://larkis.pl/ - to producent wyrobow z gumy i silikonu. Gwarantuje swietna jakosc
Mariusz Nowakowski / 10-08-2016, 08:34

Według mnie największe znaczenie ma prawidłowy montaż okien. Jeżeli zostaną źle umieszczone w ścianie to można liczyć na duże straty ciepła przez szczeliny i powstałe nierówności. Sam korzystałem z oferty firmy Globart i muszę przyznać, że nie mam z nimi najmniejszych problemów. Rachunki za ogrzewanie znacznie niższe więc inwestycja jak najbardziej udana.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

Ewelinna  | 
21-02-2020, 12:29
 | 
1
Ewelinna  | 
21-02-2020, 12:29
 | 
1
Dagmara  | 
21-02-2020, 09:01
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl