Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wypisy z ksiąg wieczystych przez Internet dopiero od lipca 2014 r.

Fot. stock.xchng

Jak podała Kancelaria Sejmu, parlament przesunął termin wejścia w życie noweli ustawy o księgach wieczystych i hipotece, uchwalonej 24 maja br., z 1 grudnia 2013 r. na 1 lipca 2014 r.

Do tego czasu powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonanie systemu informatycznego umożliwiającego Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych realizację wszystkich zadań określonych w nowelizacji tej ustawy, m.in. składanie i drukowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosków o wydanie odpisu czy wyciągu z księgi wieczystej. Pozyskane tą drogą dokumenty zastąpią wydawane obecnie przez sąd w sposób tradycyjny. Będzie więc można posługiwać się nimi we wszystkich transakcjach związanych z nieruchomościami.

Co warto wiedzieć o księgach wieczystych

Księga wieczysta to podstawowy dokument opisujący stan prawny nieruchomości – działki, domu czy mieszkania. Składa się z 4 działów.

W pierwszym znajdziemy informacje związane z oznaczeniem nieruchomości, czyli dane dotyczące m.in. jej położenia, powierzchni i przeznaczenia, a także o prawach związanych z własnością nieruchomości.

Z działu drugiego dowiemy się, kto jest właścicielem czy użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Jeśli właścicieli jest kilku, powinny być podane procentowe ich udziały.

Z kolei dział trzeci zawiera wpisy dotyczące praw, roszczeń i ograniczeń obciążających nieruchomość (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek). To właśnie w nim znajdują się informacje np. o służebności ustanowionej na nieruchomości, obciążeniu jej prawem pierwokupu lub o tym, czy wszczęto na niej egzekucję komorniczą.

Natomiast w dziale czwartym możemy sprawdzić, czy nieruchomość obciążona jest hipoteką i związanymi z tym faktem roszczeniami. Jeśli znajdziemy taki wpis, lepiej zrezygnować z zakupu nieruchomości.

Rejestr ksiąg wieczystych dla wszystkich nieruchomości w Polsce (gruntów, budynków i mieszkań) prowadzą odpowiednie wydziały przy sądach rejonowych. Tam też można sprawdzić ich treść. Aby to zrobić, jeszcze niedawno trzeba było złożyć wizytę w sadzie rejonowym właściwym dla danej nieruchomości. Teraz jest to już znacznie łatwiejsze, bo dzięki utworzeniu Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych można je przeglądać w sieci. Wprawdzie zbiór ten obejmuje na razie tylko ok. 90% z 19 milionów obecnie istniejących w Polsce ksiąg wieczystych, ale niebawem mają się w nim znaleźć wszystkie. Kiedy to jednak nastąpi, dokładnie nie wiadomo, bo termin zakończenia operacji wprowadzania danych do CBDKW jest stale przesuwany.

Natomiast od 1 lipca 2014 r. będzie można nie tylko przeglądać księgi wieczyste w Internecie, ale też zamówić (uiszczając odpowiednią opłatę) odpis czy wyciąg z tego dokumentu.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
08-07-2020, 15:04
 | 
1
Archeion  | 
08-07-2020, 14:30
 | 
1
OlekW  | 
08-07-2020, 11:03
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl