Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Regulatory temperatury

Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temperaturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy.

Stosuje się dwa sposoby komunikacji regulatora ze sterownikami i czujnikami – przewodową i bezprzewodową. Sterowniki bezprzewodowe nie wymagają montażu okablowania, a transmisja radiowa danych pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem jest kodowana, aby nie dochodziło do jej zakłócania, i ma zasięg kilkudziesięciu metrów.

Niektóre regulatory mogą być elementem układu zarządzania budynkiem i mają możliwość komunikacji z systemem, np. KNX lub ModBus. Oferowane są też różne wersje zasilania: 230 V AC lub 24 czy 12 V DC, a nawet 3 V DC.

KONIECZNIE ZOBACZ
Ciepłomierze

Ciepłomierze - dobierz urządzenie

Stosuje się sterowanie typu on/off (włącz/wyłącz) lub PWM (Pulse Width Modulation) do zasilania i kontrolowania pracy urządzeń elektrycznych oraz zaawansowane sterowanie trójstawne. Ten ostatni sposób regulacji ma charakter nieciągły (sygnały wyjściowe lub wejściowe mogą przyjmować tylko niektóre wybrane wartości albo występują tylko w wyznaczonym okresie).

Nowoczesne regulatory mają możliwość adaptacji regulacji do charakterystyki cieplnej pomieszczenia i system optymalizacji krzywej grzania, co minimalizuje odchylenia temperatur od zadanej wartości. Jest to możliwe dzięki temu, że urządzenia te reagują nie tylko na sygnał wzrostu lub obniżenia temperatury pomieszczenia, ale także na prędkość tych zmian.

W efekcie „uczą” się dobierać czas pracy i przestoje urządzeń tak, aby jak najszybciej w budynku lub wydzielonych strefach osiągnąć zadaną temperaturę bez niepotrzebnego jej przekraczania i tym samym strat energii.

Regulatory wyposażane są w czujniki temperatury – mogą być one wbudowane w urządzenie i/lub umieszczone nad poziomem podłogi. Stosuje się też czujniki temperatury zewnętrznej, zwłaszcza dla instalacji zasilanych kotłami kondensacyjnymi (uwzględnienie tej temperatury pozwala na optymalizowanie czasu pracy w trybie kondensacji). Niektóre mają możliwość wydzielania stref w budynku.

Regulacja temperatury prowadzona jest z dokładną i szeroką histerezą, od ±0,1°C do 1 czy nawet 10°C. Wybór histerezy zależy od charakteru instalacji i budynku – czasem korzystniej jest, by urządzenie grzewcze czy klimatyzacyjne częściej się załączało i utrzymywało ściśle określone parametry, a w innych obiektach lepiej – z energetycznego punktu widzenia – zapobiegać zbyt częstym i krótkim okresom pracy urządzeń. Zakres regulacji wynosi przeważnie od 0 do 40°C. Interwał pomiarów także dobierany jest do konkretnej instalacji oraz budynku i może on wynosić nawet minutę.

Czas pracy i zadana temperatura utrzymywane są według indywidualnego programu dla danej instalacji. Regulatory mają kalendarz i zegar czasu rzeczywistego, według których załączane są i wyłączane konkretne programy sterowania w cyklach: dobowym, tygodniowym, dni roboczych, weekendowym czy urlopowym. Nastawy te są zapamiętywane w nieulotnej pamięci i nie powinny się kasować w razie całkowitego braku zasilania lub rozładowania baterii.

Regulatory pokojowe mają przeważnie od 9 do nawet 30 niezależnych programów i każdy z nich umożliwia zaprogramowanie żądanej temperatury w dowolnym przedziale czasowym zadanym przez użytkownika. Mają też możliwość rozpoznawania bezwładności instalacji i budynku – znając rzeczywistą i zadaną temperaturę, odpowiednio wcześniej reagują, tak aby osiągnąć w pomieszczeniach oczekiwany komfort. Dzięki temu nie trzeba w regulatorach stale wprowadzać korekt.

Funkcje regulatorów i termostatów

Do niedawna regulatory i termostaty miały tylko pokrętła i przyciski. Obecnie większość z tych, które realizują dużą liczbę funkcji, ma wyświetlacze. Producenci starają się, żeby wyświetlacze te były możliwie duże i czytelne, a programowanie i wybór funkcji – intuicyjne, tak aby regulatory mógł obsługiwać bez trudu każdy użytkownik.

Najprostsze termostaty pokojowe to urządzenia tylko z programowaniem dobowym, kolejne w hierarchii zaawansowania technicznego są programatory z dwoma programami – na dzień roboczy i weekend. Jednak największą grupę stanowią regulatory pokojowe tygodniowe – z możliwością zaplanowania żądanej temperatury na każdy dzień tygodnia i wydzielenia w każdym dniu różnych pór: nocnej, dziennej, porannej i wieczornej według indywidualnych oczekiwań wynikających np. z trybu pracy i rozkładu dnia domowników.

Dokładne zaplanowanie wydarzeń na siedem kolejnych dni jest trudne, a tydzień tygodniowi nierówny. Dlatego regulatory wyposażane są też w gotowe scenariusze, które można uruchomić praktycznie jednym przyciśnięciem guzika – np. komfortowy czy ekonomiczny. Ponadto nieraz trzeba zaprogramować nietypową pracę instalacji w czasie urlopu lub ferii.

Służą do tego funkcje specjalne – można je zaprogramować na określoną liczbę dni i temperaturę, tak aby nie zużywać niepotrzebnie energii i jednocześnie nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia budynku lub, co gorsze, zamrożenia instalacji. Po tym okresie regulator automatycznie powraca do standardowego programu czasowego. Regulatory pełnią też funkcje ochronne wobec zaworów i pomp podczas ich długotrwałego postoju.

Ważny jest tryb przeciwzamrożeniowy chroniący instalację c.o. przed zamarznięciem – gdy temperatura w budynku spada poniżej 5°C, regulator uruchamia ogrzewanie.

W budynkach biurowych lub usługowych wykorzystywany jest specjalny tryb blokady zmiany parametrów pracy instalacji. Korekt może dokonywać wówczas tylko jedna uprawniona osoba. Zapobiega to rozregulowaniu systemu i zbędnemu zużyciu energii, a zwłaszcza wystąpieniu braku komfortu cieplnego w budynku.

System blokady rodzicielskiej sprawdza się w domach jednorodzinnych jako zabezpieczenie przed zabawą „komputerkiem” małych dzieci. Regulatory mogą informować użytkowników nie tylko o aktualnej temperaturze wewnętrznej i temperaturze kotła, a nawet zewnętrznej, mają też liczniki pracy urządzenia grzewczego i podają informacje np. o konieczności przeprowadzenia serwisu kotła. Niektóre urządzenia oferują też różne opcje widoku – standardowe i specjalne, jak np. wizualizacja budynku z wybranymi parametrami w jego strefach i urządzeniach.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
SebastianW / 30-09-2019, 10:27
My również mamy regulator temperatury w naszym domu do ogrzewania podłogowego od producenta Salus Controls który przygotował zarówno wersje przewodowe, jak i bezprzewodowe. Na pewno jest to duża wygoda i też swego rodzaju oszczędność, bo jednak można wybierać tryby działania i zakres temperatur który nam w danej chwili odpowiada. Warto do nich zajrzeć i sprawdzić bo też nie są to drogie rozwiązania i też trudne w obsłudze. Ja dość szybko wszystko załapałem, a wcześniej nie miałem z niczym podobnym do czynienia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównianie Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Co jeśli na podłogę spadnie żelazko, nóż czy inny przedmiot? czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

soibaowet  | 
31-03-2020, 01:24
 | 
1
Corwi  | 
30-03-2020, 14:32
 | 
1
pawelszabla  | 
30-03-2020, 14:23
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl