Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dobór i lokalizacja regulatorów temperatury

Fot. christensonph.com

Termostaty i regulatory nie tylko zapewniają komfort użytkownikom, ale wpływają także na oszczędne zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie.

Optymalnie zaprogramowane regulatory umożliwiają oszczędność energii na poziomie przynajmniej 10%. Osiągnięcie takiego wyniku nie jest trudne, gdyż zmiana temperatury w pomieszczeniach zaledwie o 1°C w całym sezonie grzewczym powoduje wzrost bądź obniżenie kosztów ogrzewania o około 6%.

Urządzenia oferowane obecnie to już nie są proste termostaty z funkcją włącz/wyłącz, ale regulatory z możliwością zaprogramowania różnych cykli ogrzewania: dobowych, tygodniowych i specjalnych, potrafiące same optymalizować pracę instalacji. Sterują one pracą kotła, instalacji c.o. (grzejnikowej i podłogowej) i zasobnika ciepłej wody użytkowej, pomp obiegowych, napędów zaworów lub klimatyzatora czy nagrzewnic, a nawet pracą wentylacji.

KONIECZNIE ZOBACZ
Ciepłomierze

Ciepłomierze - dobierz urządzenie

Na rynku dostępne są regulatory mogące współpracować z każdym typem kotła lub specjalnie konstruowane dla konkretnych typoszeregów urządzeń danego producenta.

Dobór i lokalizacja regulatorów

Układ sterowania instalacją c.o. należy dobierać, uwzględniając rodzaj kotła, bezwładność cieplną instalacji i budynku oraz oczekiwania mieszkańców. Ważne jest, czy regulator ma sterować jednym, czy wieloma obiegami grzewczymi, w tym grzejnikami i ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym), centralą nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, klimatyzatorem itd. Istotne jest też, czy instalacja będzie zasilana różnymi urządzeniami.

W celu optymalizacji kosztów ogrzewania coraz częściej stosuje się bowiem w jednej instalacji różne źródła: kocioł gazowy może być wspomagany przez kominek z płaszczem wodnym, a przygotowanie ciepłej wody – ciepłem z kolektorów słonecznych. Często stosowane są też pompy ciepła, zwłaszcza powietrze/woda, i centrale z rekuperatorem.

Gdyby każde z tych urządzeń obsługiwał oddzielny sterownik, trudno byłoby osiągnąć komfort i oszczędnie gospodarować energią. Do takich układów producenci oferują regulatory z możliwością sterowania kilkoma źródłami ciepła i kilkoma obiegami grzewczymi. Niektóre systemy regulacji mają już możliwość zdalnego sterowania poprzez Internet.

 

Prawidłowe działanie regulatorów i termostatów pokojowych wymaga wyboru odpowiedniego pomieszczenia reprezentatywnego i/lub miejsc montażu dodatkowych czujników temperatury albo wydzielenia stref. W typowych zastosowaniach regulatora pokojowego każda zmiana temperatury w pomieszczeniu referencyjnym będzie decydować o zmianach zasilania całej instalacji centralnego ogrzewania.

Z tego powodu montuje się je w najchłodniejszym pomieszczeniu spośród ogrzewanych, w którym nie ma urządzeń mogących zakłócać pomiary temperatury, jak np. kominek. Zwykle jest to hol domu lub korytarz i miejsce, w którym regulatory nie będą narażone na promieniowanie słoneczne lub przeciąg. Optymalna wysokość montażu to około 1,5 m nad podłogą. Jeśli w takim pomieszczeniu znajdują się grzejniki, producenci zalecają, aby nie były one wyposażane w głowice termostatyczne.

Jeśli głowice będą ustawione na niższą temperaturę niż regulator pokojowy, pomieszczenie nigdy nie osiągnie temperatury zadanej na regulatorze i kocioł będzie stale włączany. W efekcie zamiast zaoszczędzić energię, zużyjemy jej więcej. Ponadto zaleca się, aby w pozostałych pomieszczeniach głowice termostatyczne na grzejnikach również nie miały nastawionej niższej temperatury niż w regulatorze pokojowym.

W przeciwnym przypadku zakłócona będzie praca instalacji i regulatora, gdyż sterownik będzie załączał kocioł, a głowice – dławić przepływ. W instalacjach zasilanych kotłami kondensacyjnymi zalecane jest stosowanie regulatorów współpracujących także ze zdalnym czujnikiem temperatury zewnętrznej w celu optymalnego wykorzystania zjawiska kondensacji.

W celu osiągnięcia wymiernych oszczędności energii zaleca się ustawienie temperatury w regulatorze na jak najniższym akceptowanym przez domowników poziomie. Dla wielu temperatura komfortu to 19 lub 20°C, a dla innych i 22°C to za mało. Jednak nawet niewielka różnica temperatury pomiędzy 22 a 20°C daje wyraźną różnicę w zużyciu energii.

Optymalna dla zdrowia temperatura podczas snu wynosi około 18–19°C. Jednak przy obniżaniu temperatury nocnej i dziennej (podczas nieobecności domowników) należy również brać pod uwagę akumulację budynku i instalacji. W budynkach o lekkiej konstrukcji i dobrej izolacji można i warto obniżać temperaturę nawet o kilka stopni, gdyż później szybko się one ogrzewają.

Natomiast w budynkach, w których ściany i konstrukcja kumulują dużo ciepła, okresowe, nocne czy dzienne obniżanie temperatury nie sprawi, że domownicy odczują jej spadek, dlatego zaleca się w nich nocne obniżenie temperatury o maksymalnie 1–2°C.

Ponadto zbyt długi okres obniżenia temperatury ogrzewania może wychłodzić taki budynek do tego stopnia, że nie przyniesie to żadnej oszczędności, a nawet większe zużycie energii koniecznej do ponownego osiągnięcia komfortu.

Jednak nawet najlepszy termostat czy regulator nie zniweluje strat, jakie może spowodować kocioł lub klimatyzator nieprawidłowo dobrany do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło lub chłód oraz niewyregulowana pod względem hydraulicznym instalacja.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

ruseph  | 
22-02-2020, 18:29
 | 
1
ruseph  | 
22-02-2020, 17:45
 | 
1
ruseph  | 
22-02-2020, 17:45
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl