Uniwersalność
Elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe mogą być instalowane pod typowymi nawierzchniami, takimi jak asfalt, beton i płyty chodnikowe. Są także stosowane na wszystkich rodzajach dachów w celu usunięcia śniegu i lodu z rynien, rur spustowych i skrajnych fragmentów poszycia dachowego [1, 2]. Jednak nie tylko rury znajdujące się na zewnątrz budynku narażone są na uszkodzenia, również i te biegnące w piwnicach, strychach czy garażach. Zamarzanie wody w rurach dotyczy również miejsc sporadycznie odwiedzanych, takich jak domki letniskowe [3].
KONIECZNIE ZOBACZ |
![]() Fot. Elektra |
Przegląd systemów przeciwoblodzeniowych |
Automatyczne sterowanie
Systemy grzewcze mogą być w pełni zautomatyzowane przez zastosowanie sterownika do kabli stałooporowych lub zastosowanie kabli samoregulujących [1, 2]. Na podstawie pomiaru temperatury i wilgoci powietrza sterownik sam określa konieczność samoczynnego włączenia systemu i rozmrażania danej powierzchni.
Sterownik mikroprocesorowy jest w pełni automatycznym urządzeniem elektronicznym. Działa on w oparciu o pomiary dokonywane przez czujniki temperatury i wilgotności, umieszczone w terenie lub na dachu. Sterownik na podstawie wyników pomiarów uzyskanych z czujników załącza system grzewczy jedynie w optymalnie dobranym czasie, zależnym od warunków atmosferycznych. Wykorzystując wyniki pomiarów wilgotności i temperatury, sterownik pozwala na zaoszczędzenie nawet 75% energii elektrycznej w stosunku do systemów jedynie z pomiarem temperatury.
Dokładność pomiarów środowiskowych przez czujniki współpracujące ze sterownikiem jest dużo większa od analogowych czujników temperatury. W rezultacie system przeciwoblodzeniowy ze sterownikiem mikroprocesorowym zapewnia dużą funkcjonalność i niskie koszty eksploatacji. Pojedynczy sterownik najczęściej może współpracować z dwiema niezależnymi instalacjami grzewczymi.
Czujniki można podłączać w różnych konfiguracjach, uzyskując niezależnie działające dwa systemy lub dwie strefy w jednym systemie. Dodatkową możliwością jest ustawienie priorytetu stref w zakresie jednego systemu. Jeżeli mamy na przykład dwa systemy: dachowy i gruntowy z dwoma czujnikami w każdym systemie, to możliwe jest ustawienie wysokiego i niskiego priorytetu dla każdego czujnika w systemie [1]. W ten sposób możemy uzyskać znaczne obniżenie kosztów eksploatacji systemu grzewczego.
Przeczytaj także: Czy rozmiar rynny i materiał, z jakiego jest wykonana, mają wpływ na dobór mocy systemu przeciwoblodzeniowego? >>
Koszty eksploatacji
Koszty zainstalowania i eksploatacji systemu grzewczego są stosunkowo niskie, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę wydatki związane z rozsypywaniem mieszanek rozmrażających i ręcznym odśnieżaniem. Ogrzewanie eliminuje także koszty napraw uszkodzeń spowodowanych przez zamarzającą wodę, śnieg i korozyjne działanie soli. Systemy grzewcze w zasadzie nie wymagają obsługi technicznej i są bardzo trwałe [1]. Okres trwałości kabli i mat grzejnych przyjmuje się na co najmniej kilkanaście lat, natomiast okres gwarancji to często 10 lat.
Wygoda
Odpowiednio zaprojektowany system przeciwoblodzeniowy może utrzymać czystą i suchą nawierzchnię przez cały okres zimowy. Eliminuje to w dużym stopniu konieczność ręcznego odśnieżania i rozsypywania soli [1].
Instalacja grzewcza na podjazdach zapewnia ich przejezdność bez względu na warunki atmosferyczne. Jest to szczególnie ważne, gdy z podjazdu korzystają na przykład karetki pogotowia, samochody straży pożarnej lub inne pojazdy. Instalacja grzewcza może być ułożona na:
- całej powierzchni podjazdu
- tylko w miejscach, gdzie opony pojazdów stykają się z podłożem.
Przy dużym natężeniu ruchu i dużym nachyleniu podjazdu zalecana jest pierwsza z opcji. Drugie rozwiązanie może być stosowane na małych podjazdach do garaży i domów prywatnych, gdzie dopuszczalne jest ręczne odśnieżanie i usuwanie lodu ze środkowej części pasa drogowego. W przypadku instalacji grzewczych na podjazdach o dużym nachyleniu, może okazać się konieczne wykonanie kanału odpływowego, który będzie odprowadzał wodę ze stopionego śniegu i lodu. Należy pamiętać, że kanał odpływowy musi być również chroniony przed zamarznięciem.
Przeczytaj także: Jakie elementy domu i jego otoczenia można zabezpieczyć systemami przeciwoblodzeniowymi? >>
Schody zewnętrzne
System grzewczy pod powierzchnią schodów skutecznie likwiduje oblodzenie i zmniejsza ryzyko niebezpiecznych wypadków. Jeżeli przestrzeń pod schodami jest otwarta i narażona na bezpośrednie działanie mrozu, zaleca się wykonanie dodatkowej izolacji cieplnej.
Izolację można wykonać na przykład z wełny mineralnej grubości 8-10 cm. Jeżeli schody mają konstrukcję litą, izolacja cieplna nie jest konieczna. Moc zainstalowana na powierzchni schodów powinna być wyższa niż moc u ich podnóża [1].
Niezachowanie tego warunku może spowodować nieskuteczne wytopienie śniegu i lodu z całej powierzchni schodów. Kable układa się w formie pętli rozciągniętych w poprzek stopni, zachowując stały odstęp pomiędzy sąsiednimi odcinkami. Przy obliczaniu wymaganej długości kabla należy wziąć pod uwagę wysokość wszystkich stopni, po których będzie prowadzony kabel grzejny (patrz zdjęcie).
Rynny i rury spustowe
W instalacjach dachowych zalecane jest stosowanie kabla o podwyższonej odporności na promieniowanie UV. Kabel należy układać wzdłuż rynny w obu kierunkach, tak aby osiągnąć wymaganą moc cieplną. W większości przypadków wystarczające są dwie nitki kabla.
Przeczytaj także: Jak poradzić sobie ze śniegiem i lodem na podjeździe i chodniku? >>
Rynny i rury spustowe mogą być ogrzewane przez instalację wspólną lub, w szczególnych przypadkach, przez dwie osobne instalacje. W rynnach standardowych utrzymanie odpowiedniego odstępu między sąsiednimi odcinkami kabla osiąga się za pomocą specjalnych uchwytów montażowych do rynien i rur spustowych, które umożliwiają zamocowanie kabla [1, 2]. W pionowych rurach spustowych zawiesza się dodatkowo łańcuch metalowy, do którego przyczepione są uchwyty do rur spustowych oraz kabel grzejny.
Zamarzanie instalacji wodnych
Wpływ ujemnej temperatury na stan instalacji wodnej dotyka nie tylko budynki mieszkalne czy lokale użytkowe, które eksploatowane są przez większą część roku. Zamarzanie wody w rurach dotyczy również miejsc odwiedzanych sporadycznie.
Domki letniskowe są w równej mierze narażone na awarie związane ze spadkiem temperatury, co inne budynki. Dlatego tak istotne jest, aby w takich miejscach instalacja wodna została odpowiednio zabezpieczona przed zimą [3]. W skrajnych przypadkach można spuścić wodę z instalacji, jednak nie jest to zalecana metoda ze względu na możliwość większej korozji oraz redukcji trwałości instalacji.
Literatura
1. Materiały firmy Devi
2. Materiały firmy Raychem
3. Materiały
firmy Thermaflex
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail. |