Profesjonalny montaż wykładzin

Fot. Soudal

Od stanu podłoża i sposobu jego przygotowania w dużej mierze zależy trwałość  i estetyka podłogi pokrytej wykładziną. Aby właściwie ocenić stan powierzchni i prawidłowo ją ukształtować, należy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Podłoże, na którym może być ułożona wykładzina, powinno być przede wszystkim równe i stabilne. Produktami przeznaczonymi do wyrównywania i utwardzania podłoża są grunty, masy i żywica epoksydowa, np. z serii Artelit Professional.

Przed gruntowaniem należy podłoże odpowiednio wyczyścić a także zlokalizować szczeliny i pęknięcia. W celu wypełnienia takich ubytków używa się żywicy epoksydowej. Większe bruzdy w pierwszej kolejności spina się klamrami po czym wypełnia żywicą. W ofercie firmy Selena do tego rodzaju prac przeznaczona jest Żywica Naprawcza Dwuskładnikowa RC-001 na bazie żywic poliestrowych z linii Artelit Professional. Bezwonna, szybkowiążąca, o wysokich parametrach rozszerzania, nadaje się do podłoży z ogrzewaniem podłogowym. Prawidłowo wykonana operacja wypełniania szczelin zapewnia stabilność podłoża oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami.

Następnie przechodzimy do gruntowania, którego celem jest związanie pyłów na powierzchni oraz poprawa przyczepności. W zależności od rodzaju podłoża dobieramy odpowiedni grunt.

Podłoże chłonne wymaga przede wszystkim zmniejszenia chłonności i podwyższenia przyczepności. Grunt do powierzchni chłonnych WB-290 Artelit Professional zastosowany na podłożach gipsowych stanowi ochronę przed wilgocią. Dodany do mas szpachlowych podwyższa ich elastyczność. Wzmacnia podłoże i zwiększa przyczepność. Ograniczenie porowatość podłoża i polepszenie przyczepność cementowych mas szpachlowych oraz klejów zapewni Grunt Dyspersyjny do Parkietu WB-220 Artelit Professional. Podłoże niechłonne wymaga poprawienia przyczepności, wzmocnienia powierzchni i ograniczenia porowatości. Takie cechy daje podłożu Grunt do powierzchni niechłonnych WB-280 Artelit Professional wzmacniając powierzchnie pyliste i wsiąkliwe, wiążąc kurz i poprawiając przyczepność do podłoży niechłonnych. Produktem szczególnie polecanym do podłoży o podwyższonej wilgotności resztkowej jest Grunt Epoksydowy Dwuskładnikowy EB-270 Artelit Professional. Może być nakładany niemal na wszystkie podłoża.

Po wykonaniu działań naprawczych (jeśli wymagało tego podłoże) oraz po upływie określonego czasu schnięcia zaaplikowanego gruntu (uzależnionego od rodzaju gruntu), przystępujemy do wylewania masy niwelującej. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia dobieramy odpowiedni rodzaj masy. Grubość masy szpachlowej nie powinna być mniejsza niż 2 mm.

W pomieszczeniach narażonych na okresowe zwilgocenia (łazienka, kuchnia, piwnica, itp.) swoje zadanie świetnie spełni Masa Samorozlewna Szybkowiążąca od 5 do 35 mm LC-735 Artelit Professional. Stosuje się ją na różnego rodzaju podłoża, przede wszystkim beton, posadzki i jastrychy cementowe. Przed układaniem wszelkiego rodzaju płytek i wykładzin podłogowych (PVC, dywanowe, korkowe), paneli podłogowych, płytek ceramicznych warto zastosować jedną z Mas Samopoziomujących Cienkowarstwowych (LC-710 lub LC-705), dostosowując grubość wylewki do swoich potrzeb.

Podłoże, które posiada widoczne rysy i nierówności warto pokryć masą przeznaczoną do naprawy i wyrównywania dziur i ubytków. Takie problemy najczęściej występują przy modernizacji starych podłoży, przy pracach naprawczych stopni schodów i podestów. Produkt firmy Selena Wygładzająca Masa Naprawcza LC-700 Artelit Professional jest modyfikowany żywicą syntetyczną, dzięki czemu doskonale wypełnia ubytki. Jest plastyczna, łatwo poddaje się obróbce i jest szybkowiążąca - niezależnie od grubości warstwy.
 
Do mieszania mas używamy mieszaczy, których maksymalne obroty nie przekraczają 600 obr./min. (większe spowodują zbyt duże napowietrzenia masy). Po wylaniu masę rozprowadzamy na podłożu raklą i odpowietrzamy specjalnym wał¬kiem odpowietrzającym.

Po wykonaniu prac z zakresu przygotowania podłoża, wylania i wyszlifowania mas, celem pozbycia się „mleczka cementowego” możemy przystąpić do instalacji wykładzin. Wykładzina powinna przed instalacją sezonować w pomieszczeniu ok. 24 h w celu przyjęcia temperatury otoczenia (min. 17°C). Po tym okresie należy docinać arkusze wykładziny pamiętając o tym, że długość arkusza powinna być większa niż długość pomieszczenia. Wokół ścian wyznaczamy wysokość cokołu (najczęściej 10 cm). Jeżeli szerokość pomieszczenia jest większa niż szerokość wykładziny, zaznaczamy ołówkiem linie na podłożu w celu łatwiejszego dopasowania kolejnych arkuszy wykładziny i rozprowadzania kleju. Zwijamy arkusz do połowy długości pomieszczenia. Po wykonaniu tych czynności możemy rozpocząć klejenie wykładzin do podłoża.

W  zależności od rodzaju podłogi i klejonej wykładziny wybieramy odpowiedni klej. Do wykładzin z PCV przeznaczone są Niskoemisyjny Prądoprzewodzący Klej WB-977 i Niskoemisyjny klej WB-975. Ich zastosowanie to wyklejanie wykładzin antystatycznych z PVC, tekstylnych, z kauczuku syntetycznego i linoleum, WB-977 dodatkowo nadje się do wykładzin prądoprzewodzących. Do nasiąkliwych podłoży wewnętrznych najbardziej odpowiedni będzie Artelit Professional Niskoemisyjny Klej WB-976. Gotowy do użycia, łatwy w aplikacji, nie zawiera rozpuszczalników organicznych. Najszersze zastosowanie ma Uniwersalny Klej do Wykładzin Podłogowych WB-982 o mocnym chwycie początkowym, znakomitej przyczepności i rozprowadzalności. Przy pomocy odpowiedniej pacy zębatej rozprowadzamy odpowiedni klej na całym wyznaczonym linią podłożu. Po upływie około 10 minut od nałożenia kleju na podłoże należy rozpocząć układanie wykładziny. Wykładzinę powinno się mocno dociskać do podłoża tak, aby klej był równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni wykładziny, a wykładzina dokładnie przylegała do podłoża. Używając walca min. 50 kg pozbywamy się powietrza spod wykładziny (najpierw w poprzek, później wzdłuż arkusza). Krawędzie styku wykładzin można łączyć najwcześniej po 24 godzinach, a jeśli to możliwe, dopiero po upływie 2-3 dni. Spoina osiąga pełną wytrzymałość po ok. 3 dobach. Do tego czasu nie należy używać powierzchni i unikać jej zawilgocenia.

Profesjonalny montaż wykładzin to złożony proces, w trakcie którego przekroczenie dopuszczalnych parametrów może doprowadzić do wystąpienia nieodwracalnych zmian powierzchniowych i w konsekwencji spowodować trwałe uszkodzenie wykładziny.

materiały: Selena
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl