Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wentylacja dachu

Fot. Braas

Zgodne ze sztuką dekarską wykonanie wentylacji połaci dachowej to bardzo ważny etap budowy dachu. Prawidłowo skonstruowany system zależy od właściwego montażu kalenicy, okapu oraz pozostawienia odpowiedniego kanału wentylacyjnego.

Kanał wentylacyjny – podstawa systemu

Kanał wentylacyjny – przestrzeń pomiędzy pokryciem a folią dachową – ma swój początek w okapie, a zakończenie w kalenicy, czyli w miejscu połączenia dwóch połaci dachowych w najwyższym punkcie dachu. Kalenica stanowi zatem wylot z kanału wentylacyjnego dzięki czemu możliwa jest odpowiednia cyrkulacja powietrza i wyprowadzenie na zewnątrz gromadzącej się pod połacią wilgoci bez szkody dla budynku.

KONIECZNIE ZOBACZ
Dachy

Przegląd pokryć dachowych

Pusta przestrzeń wewnątrz pokrycia dachowego, zwana również kanałem wentylacyjnym, powstaje wskutek zastosowania rusztu z łat i kontrłat, czyli kraty układanej z drewnianych listew nad powierzchnią folii dachowej, a następnie stanowiącej podstawę układanych rzędami dachówek. Kanał wentylacyjny należy pozostawić zarówno w przypadku kiedy korzystamy z membrany dachowej, jak również w sytuacji, gdy zastosowane jest deskowanie.

Okap wykonuje się jednak jeszcze przed układaniem dachówki – powodowane jest to wymogiem bardzo dokładnego przygotowania tej części dachu, która później będzie trudno dostępna. Podstawą jest pozostawienie w dolnej jego części wlotów powietrza w postaci szczelin, przez które będzie miało ono swobodny wlot.

Powietrze, przemieszczając się w stronę kalenicy dachu, będzie w trybie ciągłym przewietrzać całą przestrzeń pod wykonanym z dachówek ostatecznym pokryciem. Otwór wentylacyjny w okapie powinien mieć określoną wielkość – fachowcy zalecają, aby stanowił on co najmniej 0,2% powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 200 cm2 na jeden metr okapu, co daje szczelinę o średniej szerokości około 2 cm.

Okap – newralgiczny punkt

Okap to dolna część dachu wystająca poza obrys bryły budynku, której podstawową funkcją jest odprowadzanie wody z deszczu i topniejącego śniegu z dala od ścian zewnętrznych do systemu rynnowego oraz ochrona elewacji przed opadami. Podczas prowadzenia prac dekarskich należy pamiętać również o tym, że ta wystająca część dachu ma także inną ważną funkcję, którą jest odprowadzenie ewentualnych skroplin z warstwy wstępnego krycia na pas nadrynnowy lub podrynnowy.

Przeczytaj także: Dlaczego warto stosować pełne systemy dachowe? >>

Podczas wykonywania tej części dachu należy pamiętać o prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej wentylacji połaci dachowej. Wlot do kanału wentylacyjnego znajduje się w okapie, a poprawne wykonanie osiągniemy, stosując elementy wentylacyjne, jak grzebień okapu z kratką wentylacyjną czy też taśmę wentylacyjną.

Czym grozi wilgoć wewnątrz dachu?

Gromadzenie się wilgoci pod wykonaną z dachówek połacią jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, powodowanym przede wszystkim czynnikami atmosferycznymi. Jej źródłem jest najczęściej, szczególnie przy niskich temperaturach, kondensująca się para wodna, również ta pochodząca z wnętrza domu bądź woda z ewentualnych przecieków lub roztopionego śniegu, który został wdmuchnięty pod dachówki.

Zbierająca się w ten sposób wilgoć spływa w kierunku okapu bądź gromadzi się na poziomej przegrodzie. Jeśli nie umożliwimy jej wydostania się na zewnątrz, może to grozić poważnymi konsekwencjami dla dachu, a także całego domu. Najczęstszymi skutkami takiego zaniedbania jest osłabienie konstrukcji więźby dachowej, zmniejszenie właściwości termoizolacyjnych użytych materiałów, a nawet  poważne zawilgocenie materiałów.

Jakie wybrać materiały?

Wykonując okap dachowy na budynku, warto kierować się wskazówkami fachowców, którzy szczegółowo wyjaśniają kolejność oraz sposób przeprowadzenia poszczególnych etapów prac. Należy wziąć pod uwagę zarówno odpowiedni montaż rynien, jak i łat, na których umieszczona będzie dachówka.

Przeczytaj także: Rodzaje kominków dachowych >>

Powstała szczelina wentylacyjna w prawidłowo wykonanym okapie powinna stanowić również zabezpieczenie, przez które pod pokrycie nie przedostaną się ptaki lub większe owady. Do tego celu doskonale nadają się takie produkty, jak  taśma wentylacyjna oraz kratka wentylacyjna. Ta ostatnia występuje również w wersji z grzebieniem okapu, znanym także pod nazwą wróblówka, który skutecznie ochroni dach przed przedostawaniem się ptaków pod połać. Rozwiązanie to stosuje się najczęściej na etapie montażu pasa nadrynnowego oraz kontrłat i łat, tuż przed układaniem dachówki.

Dachówka wentylacyjna – wsparcie dla wentylacji połaci

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanym dachem ze zróżnicowanymi płaszczyznami połaci oraz lukarnami, warto zastosować dachówki wentylacyjne. Należy zamontować je w miejscach, w których zakłócony zostaje kanał wentylacyjny, np. w przypadku kiedy montujemy okno między krokwiami (staje się ono wówczas barierą dla przepływu powietrza z okapu do kalenicy). Zaleca się też montaż dachówki pod i nad oknem.

Błędy i niedopatrzenia – problemy na lata

Najgroźniejszym błędem popełnianym przez niewykwalifikowanych wykonawców jest całkowite zamknięcie przestrzeni pod dachem, a tym samym zablokowanie przepływu wentylującego powietrza oraz złe skierowanie skroplin i ewentualnych przecieków. Dostęp powietrza pod pokrycie blokuje również często źle położona obróbka blacharska. Podobnie włożona bezpośrednio do rynny membrana dachowa często ulega zniszczeniu pod wpływem UV.

Właściwie wykonany dach w każdej swojej części to jedna z najważniejszych prac budowlanych, stanowiąca o trwałości oraz jakości całego budynku. Warto poświęcić mu zatem szczególną uwagę, przyglądając się pracom wykonawców bądź solidnie sprawdzając poziom wykonania pokrycia w domu kupowanym od dewelopera lub od poprzedniego właściciela.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »

Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »


Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

Mika8507  | 
17-08-2019, 20:26
 | 
1
RemKrak  | 
17-08-2019, 16:49
 | 
1
RemKrak  | 
17-08-2019, 16:45
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
100
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl