EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaki wodomierz wybrać?

Redakcja | 2014-02-12
Wodomierze mokrobieżneFot. BMETERS Polska

Wodomierze mokrobieżne
Fot. BMETERS Polska

Rozwój technologiczny sprawia, że rynek urządzeń pomiarowych jest coraz bardziej zróżnicowany. Dotyczy to również wodomierzy, których oferta już jest rozbudowana, a staje się jeszcze ciekawsza z powodu pojawiających się nowości.
Jak zatem wybrać wodomierz, aby spełniał wszystkie oczekiwania?

Zobacz także

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

Technika Wody Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie...

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie na smak herbaty i kawy, sprawia trudności w praniu ubrań oraz powoduje uciążliwe do usunięcia żółtawe naloty na armaturze, wannie czy na szybie prysznicowej.

Wybór optymalnego wodomierza będzie możliwy, jeśli wcześniej zostaną określone kryteria takie jak:

  • wielkość urządzenia
  • warunki montażu
  • warunki eksploatacji
  • sposób dokonywania pomiaru
  • charakterystyka instalacji wodnej.

Równie istotnym czynnikiem będzie cena – ponieważ zakup wodomierzy podlega przetargom publicznym, koszt zakupu wpływa na decyzję zarówno instytucji, jak i osób indywidualnych. Wymienione parametry pozwolą automatycznie skoncentrować uwagę na konkretnych typach urządzeń.

Rodzaje wodomierzy

Najpopularniejszym urządzeniem jest wodomierz mechaniczny, który zapewnia bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny. Jego konstrukcja zawiera wirnik, a przepływająca woda wprawia go w ruch obrotowy przekazywany do liczydła, który pokazuje wskazanie do odczytu.

Sposób w jaki ruch wirnika przekazywany jest do liczydła, określa jeden z podziałów wodomierzy na dwa typy:

  • mokrobieżny – ruch wirnika jest bezpośrednio przekazywany na zębatki liczydła, obie części są połączone i znajdują się w jednej komorze, przez którą przepływa woda;
  • suchobieżny – konstrukcyjnie podzielony jest na dwie odseparowane od siebie komory. W komorze mokrej znajduje się wirnik, w suchej natomiast znajduje się licznik liczydło. Ruch wirnika przekazywany jest do liczydła za pomocą magnesów umieszczonych w obu komorach oraz mechanizmu sprzęgła magnetycznego.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W wodomierzu mokrobieżnym woda przepływa przez liczydło, nanosząc zanieczyszczenia i narażając urządzenie na czynniki korozyjne oraz zamulenia. Jego zaletą jest jednak całkowita obojętność magnetyczna, tzn. że jego pracy nie można zakłócić oddziałując polem magnetycznym na urządzenie np. poprzez przyłożenie magnesu.

Z kolei wodomierze suchobieżne zawierają magnesy, których pracę może zakłócić pojawienie się innego magnesu. Wówczas może dojść do zaburzenia istniejącego między nimi pola magnetycznego, które wprawia w ruch zębatki liczydła, co spowoduje nieprawidłowe naliczanie. Ich zaletą jest natomiast odporność na zanieczyszczenia nanoszone przez wodę.

Wirnik i strumień

Inny podział wodomierzy mechanicznych różnicuje je pod względem kształtu wirnika na skrzydełkowe i śrubowe. Różnica w budowie wynika z zastosowania – wodomierze skrzydełkowe stosuje się do małych przepływów, np. w mieszkaniach, zaś śrubowe do dużych - np. w przemyśle.

Wodomierze skrzydełkowe dzielą się na:

  • jednostrumieniowe – w konstrukcji tej woda dopływa do wirnika jednym zwartym strumieniem;
  • wielostrumieniowe – w konstrukcji tej wirnik ma dodatkową osłonę ze szczelinami powodującymi rozbicie strumienia, a tym samym dopływ wody do wirnika wieloma mniejszymi strumieniami.

Konstrukcja oparta na wielu strumieniach poprawia wydajność wodomierza skrzydełkowego.

W wodomierzu suchobieżnym jednostrumieniowym przy silnym uderzeniu strumienia wody, może dojść do chwilowego zerwania sprzęgła magnetycznego, co powoduje zaburzenie poprawności pomiarów. Problem ten jest mniejszy w konstrukcji wielostrumieniowej, gdzie nawet podczas silnego uderzenia strumienia wody, dopływ do wirnika jest równomiernie rozłożony. Minimalizuje to możliwość zerwania sprzęgła magnetycznego.

W podobny sposób konstrukcja wielostrumieniowa zabezpiecza działanie wodomierza mokrobieżnego, gdzie równo rozłożony strumień, pozwala na dokładne zliczanie wody i chroni liczydło przed uszkodzeniami. Należy jednak zaznaczyć, że generalnie wodomierze mechaniczne skrzydełkowe stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, gdzie silne uderzenia strumieni wody są zjawiskiem rzadkim i nie przekładającym się na ciągłą pracę wodomierzy.

Całkowicie inne jest zastosowanie wodomierza śrubowego, który przeznaczony jest do pomiarów dużych ilości wody o zmiennym przepływie, czyli takim, gdzie zdarzają się silne uderzenia przepływu. Stosuje się go najczęściej na przyłączach głównych w domach wielorodzinnych oraz w przemyśle.

Wodomierze do zadań specjalnych

Dostępne są również wodomierze mechaniczne o specjalnym przeznaczeniu, znajdujące zastosowanie w instalacjach, w których tradycyjne urządzenia nie mogłyby działać poprawnie. Przykładem jest wodomierz irygacyjny przeznaczony do instalacji, które wraz z wodą niosą duże zanieczyszczenia. Wodomierz ten wmontowuje się w przewód instalacji tak, że przepływająca przez niego woda wprawia w ruch specjalną turbinę połączoną ze znajdującym się w komorze suchej liczydłem. Dzięki temu przepływające zanieczyszczenia nie uszkadzają urządzenia.

Znacznie bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest wodomierz sprzężony, na który składają się dwa odcinki przewodu i zespolone z nimi wodomierze – główny i boczny. Urządzenie to znajduje zastosowanie w instalacjach cechujących się bardzo dużym zróżnicowaniem w przepływach wody, np. w budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych oraz w instalacjach posiadających przyłącza hydrantowe.

Nowości w cenie

Cena odgrywa dużą rolę w zakupie wodomierza, ponieważ urządzenie to podlega obowiązkowej legalizacji co 5 lat, która często kończy się wymianą na nowy. Z tego powodu wodomierze mechaniczne, z racji swojej przystępnej ceny, są obecnie najpopularniejsze.

Można jednak zainwestować w nowsze technologie, np. wodomierz ultradźwiękowy, który cechuje się dużą dokładnością pomiarów. Urządzanie nie zawiera elementów mechanicznych, składa się z części przepływowej oraz suchej, zwierającej elektronikę i moduł komunikacyjny z pamięcią. Pozwala na rejestrowanie zapisów, co umożliwia wykrycie awarii w instalacji wodnej. Jednak rozwiązanie to jest nadal drogą nowością na rynku i klienci podchodzą do niego ostrożnie.

W kwestii ekonomicznej podobnie jest z wodomierzami objętościowymi. Z uwagi na zupełnie inny sposób rejestracji przepływającej wody, ten typ wodomierza jest niezwykle precyzyjny ale też czuły na zanieczyszczenia wody. Choć jest kilkukrotnie droższy od typowych wodomierzy mechanicznych, najczęściej spotyka się go tam, gdzie precyzyjny pomiar dostarczanej wody przekłada się na duże zyski, np. w wodociągach.

Wybór wodomierza

W pierwszej kolejności o wyborze wodomierza decyduje więc jego przeznaczenie.

W spółdzielniach, wspólnotach i administracjach stosowane są najczęściej tradycyjne wodomierze mechaniczne z wirnikiem, ponieważ ich zakup pochodzi z budżetu lokatorów. Powszechność tych urządzeń wynika z niskiej ceny – są średnio od 3 do 6 razy tańsze od ich technologicznie nowszych odpowiedników. Jednocześnie duże przedsiębiorstwa i instytucje coraz częściej decydują się na inwestowanie w rozwiązania gwarantujące maksymalną precyzję obliczeń. Ponieważ z precyzją pomiarów związana jest droższa technologia wykonania, na powszechność najnowszych urządzeń ma wpływ przede wszystkim cena i to ona ostatecznie decyduje o większości zakupów.

Marcin Piecyk, dyrektor handlowy BMETERS Polska sp. z o.o.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • kuba kuba, 17.02.2014r., 08:58:29 na budowę zamówiłem już studzienki wodomierzowe z Sewaco teraz muszę jeszcze dokupić wodomierze, wydaje mi się, że te wodomierze mokrobieżne mogą być dobre
  • kamilsow kamilsow, 23.09.2014r., 08:17:55 ja też korzystałam z oferty firmy <a href="http://www.sewaco.net.pl/" target="_blank">http://www.sewaco.net.pl/</a> faktycznie mają dobrej jakości produkty i ceny dość przystępne
  • antyreklama antyreklama, 26.01.2015r., 19:43:50 tak zupełnie przez przypadek ten adres do firmy sie wkleił :D Nie ma to jak artykuł sponsorowany :)
  • coreczka coreczka, 06.05.2015r., 15:14:49 widzę, że nie tylko u mnie sporo dylematów... nie wiem jak Wy, ale u mnie porada taty była bezcenna! zainteresował się firmą Poltraf, zamówił, zainstalował i mam. dobrze, że człowiek może jeszcze w tym zakręconym świecie liczyć na pomoc.
  • Tensi Tensi, 27.06.2016r., 13:31:25 Co w sytuacji, kiedy wodomierz muszę zainstalować w studzience? Myślałem, żeby taką studzienkę samemu zrobić, ale jak zobaczyłem ceny to chyba jednak nie opłaca się tego robić samemu. Ktoś mial podobny dylemat?
  • Marcin Marcin, 31.03.2021r., 21:46:03 Ja z kolei korzystałem z innej firmy, zakupiłem tylko zasuwę, ale spełnia ona moje oczekiwania.

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz c.w.u. AQUAvie może być używany jako samodzielny elektryczny podgrzewacz wody, natomiast zastosowany w układzie z instalacją fotowoltaiczną w prosty sposób może zagospodarować nadwyżkę energii...

Podgrzewacz c.w.u. AQUAvie może być używany jako samodzielny elektryczny podgrzewacz wody, natomiast zastosowany w układzie z instalacją fotowoltaiczną w prosty sposób może zagospodarować nadwyżkę energii elektrycznej, podnosząc tym samym opłacalność całej instalacji.

Redakcja news Nowy zbiornik c.w.u. o zwiększonej pojemności

Nowy zbiornik c.w.u. o zwiększonej pojemności Nowy zbiornik c.w.u. o zwiększonej pojemności

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził na rynek nowy emaliowany zbiornik ciepłej wody użytkowej (PAW-TA15C1E5) o pojemności zwiększonej do 167 l. Cechuje go jeszcze większa niż dotąd wydajność...

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził na rynek nowy emaliowany zbiornik ciepłej wody użytkowej (PAW-TA15C1E5) o pojemności zwiększonej do 167 l. Cechuje go jeszcze większa niż dotąd wydajność i elastyczność instalacji.

Krystyna Stankiewicz news Pompy ciepła coraz bardziej popularne

Pompy ciepła coraz bardziej popularne Pompy ciepła coraz bardziej popularne

Na koniec 2019 r. w polskich domach na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej pracowało 128 tys. pomp ciepła – podał portal Newseria, powołując się na dane Polskiej Organizacji...

Na koniec 2019 r. w polskich domach na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej pracowało 128 tys. pomp ciepła – podał portal Newseria, powołując się na dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

mgr inż. Jakub Szymiczek Czy warto inwestować w pompę ciepła

Czy warto inwestować w pompę ciepła Czy warto inwestować w pompę ciepła

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym...

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym zagadnieniem jest wybór technologii, dobór mocy oraz urządzenia grzewczego w budynku.

mgr inż. Katarzyna Rybka Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia...

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę realne możliwości i wymagania użytkowników, by uniknąć potem problemów.

Marcin Śmietanko Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne? Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów...

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów czysto ekonomicznych. Stosowanie takiego urządzenia pozwala na znaczne obniżenie rachunków za użytkowanie podstawowego źródła ciepła w domu, jakim jest np. kocioł olejowy lub gazowy.

Waldemar Joniec Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania...

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania w ciepłą wodę, od wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Redakcja Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Waldemar Joniec Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Redakcja Do czego służy perlator?

Do czego służy perlator? Do czego służy perlator?

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu...

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty...

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty oczyszczalni, a zastosowane w nich technologie muszą uwzględniać m.in. liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu.

Redakcja Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja? Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

Waldemar Joniec Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej...

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która zajmie się również przeprowadzeniem całej procedury zgłoszenia budowy oczyszczalni i jej montażem.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Redakcja Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania...

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania odpowiednich środków czystości.

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Redakcja Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy...

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

mgr inż. Karol Kuczyński Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni...

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni i budynków spowodowane przez zamarzającą wodę. Zmniejsza się ponadto prawdopodobieństwo wypadków w wyniku poślizg­nięcia się ludzi na lodzie znajdującym się na nawierzchni. Dodatkowo zapobiega się niekontrolowanym upadkom nawisów śnieżnych z dachów i rynien.

Redakcja Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków? Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.

Marta Stankiewicz Roślinno-gruntowa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Roślinno-gruntowa przydomowa oczyszczalnia ścieków Roślinno-gruntowa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia korzeniowo­‑gruntowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną metodę pozbycia się ścieków z gospodarstwa domowego. Jest bardzo tania w eksploatacji, a jej budowa zwraca się po około pięciu...

Oczyszczalnia korzeniowo­‑gruntowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną metodę pozbycia się ścieków z gospodarstwa domowego. Jest bardzo tania w eksploatacji, a jej budowa zwraca się po około pięciu latach. Dzięki porastającej ją bujnej roślinności wzbogaca estetycznie ogród, nie zajmując przy tym wiele miejsca.

Najnowsze produkty i technologie

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Blachy Pruszyński Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Ile zapłacimy za metr blachy modułowej? Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej...

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej blachodachówki modułowej. Ile teraz zapłacimy za metr blachy modułowej?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.