Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Kotły nie tylko na węgiel

Fot. ZĘBIEC

Ceny paliw wciąż się zmieniają i wielu inwestorów przy budowie lub modernizacji kotłowni nie chce uzależniać się tylko od jednego paliwa. Rynek szybko zareagował na te potrzeby – producenci oferują bowiem nowe konstrukcje kotłów, w których możliwe jest spalanie wielu paliw stałych.

Na gaz drzewny i ziemny

Ciekawym rozwiązaniem są kotły, w których możliwe jest spalanie drewna na zasadzie zgazowania generatorowego w kombinacji z palnikiem na pelety, gaz ziemny lub olej. Konstrukcja kotła opiera się na trzech komorach umieszczonych nad sobą.

Przeczytaj także: Znaczenie jakości paliwa w kotłach na paliwa stałe >>

Dwie górne komory służą do zgazowania drewna, tak jak w klasycznych kotłach gazujących. Trzecia, najniżej położona komora umożliwia montaż palnika i wyłożona jest ceramiką. Te dwa systemy spalania oddzielone są płaszczem wodnym, dlatego w małym stopniu oddziałują na siebie, a kocioł może uzyskiwać wysoką sprawność przy stosowaniu różnych paliw – w praktyce taką samą jak typowe kotły na olej, gaz ziemny lub pelety. Spaliny odprowadzane są za pomocą jednego przewodu dymnego, wystarcza też jeden komin.

KONIECZNIE ZOBACZ
Kotły

Kotły na paliwa stałe. Dobierz urządzenie idealne do Twojego domu

W kotle tym możliwa jest zamiana palników i przechodzenie np. z oleju na gaz czy pelety. Układ automatyki czuwa nad tym, aby utrzymać zadaną temperaturę zasilania przy zapewnieniu jak najwyższej sprawności kotła i najlepszej jakości spalania. Kieruje on pracą regulatora ciągu, termostatu regulacyjnego, termostatu spalinowego, termostatu pompy, wyłącznika głównego i przełącznika pracy kotła i po spaleniu drewna może automatycznie włączać palnik na pelety, olej opałowy lub gaz ziemny.

Kocioł można też wyposażyć w regulację elektroniczną do sterowania całym systemem grzewczym w zależności od temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej.

Z rusztem obrotowym

Ciekawą konstrukcją są też kotły do spalania drewna i węgla brunatnego na zasadzie generatorowego zgazowania z wykorzystaniem wentylatora wyciągowego, który odciąga spaliny z tych urządzeń. Korpus kotła tworzą dwie komory umieszczone jedna nad drugą – górna służy jako zasobnik opału, a dolna jako komora spalania i popielnik.

Między nimi znajduje się nierdzewny obrotowy ruszt, który umożliwia zgazowanie węgla i drewna, oddzielnie lub razem, oraz usuwanie popiołu. Powietrze pierwotne i wtórne jest wstępnie nagrzewane do wysokiej temperatury w celu uzyskania dużej sprawności i dobrego spalania.

Kotły takie do osiągnięcia odpowiednich parametrów pracy wymagają jednak specjalnych instalacji oraz dużych zasobników na c.w.u. Wynika to z faktu, że podczas zgazowywania paliwa tworzą się substancje smoliste i kwaśne opary, dlatego należy utrzymywać temperaturę wody powrotnej na poziomie min. 65°C, aby nie dochodziło do kondensacji. W układzie trzeba zatem zastosować zawór termoregulacyjny.

Ponadto temperatura wody w kotle powinna wynosić od 80 do 90°C. Jeśli w instalacji zastosowano pompę obiegową, jej praca musi być kontrolowana oddzielnym termostatem. Konieczne jest też użycie zasobników akumulacyjnych lub dużych zbiorników wyrównawczych (25 l na 1 kW mocy kotła), tak aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu. Niedostosowanie się do powyższych zasad może sprawić, że korozja niskotemperaturowa znacznie skróci żywotność korpusu i kształtek ceramicznych, a korpus kotła może szybko skorodować.

Z palnikiem rynnowym

Na oczekiwania wymagających inwestorów producenci zareagowali skonstruowaniem kotłów automatycznych z wieloma funkcjami ułatwiającymi ich eksploatację. Takie oferty spotykają się ze szczególnym zainteresowaniem klientów, którzy chcą uniknąć drogiej eksploatacji kotłów olejowych i na gaz płynny, ale niechętnie godzą się na wymagania i uciążliwości, jakie niesie ze sobą obsługa zasypowych kotłów na paliwa stale.

Przeczytaj także: Nowoczesne kotły na paliwa stałe >>

W kotłach automatycznych stosuje się obecnie nie tylko automatyczne podawanie paliwa, ale też układy automatycznego startu palnika, np. z trójfazowym procesem rozpalania paliwa, który eliminuje zagrożenie wybuchu gazów. Wyposaża się je też w funkcję „autostart”, która umożliwia zapamiętanie ostatnich ustawień i wznowienie pracy po okresie zaniku napięcia. Stosowana jest także automatyczna modulacja mocy i kotły mają niską bezwładność cieplną podczas startu i zatrzymania. Mogą być też wyposażane w funkcje autoczyszczenia i automatycznego usuwania popiołu z rusztu palnika.

Wśród kotłów automatycznych ciekawym rozwiązaniem jest np. kocioł stalowy dwupaleniskowy z palnikiem rynnowym, który umożliwia spalanie kilku rodzajów paliwa z wysoką sprawnością i niską emisją (klasa 3 wg EN 303-5). Jego zaletą jest możliwość spalania paliwa o większej granulacji i niesortowanego.

W kotle można spalać na palniku automatycznym: ekogroszek, węgiel brunatny, groszek miałowy, granulat węgla z domieszką miału, biopaliwa – pelety, ziarna zbóż, pestki ze śliwek, wiśni czy oliwek. Możliwe jest też stosowanie paliw spalanych w sposób tradycyjny po ręcznym załadunku na palenisko drewna i węgla kamiennego większych sortymentów. Co istotne, sprawność spalania w przypadku ekogroszku i węgla brunatnego przekracza 89%.

Kocioł może pracować w układach otwartych i zamkniętych, a w wymienniku ograniczono ilość spawów na rzecz gięcia, co redukuje ryzyko rozszczelnienia. W górnej komorze paleniskowej zamiast płyty ceramicznej, która mogła być narażona na uszkodzenia mechaniczne, zastosowano dodatkową półkę wodną, co umożliwiło zwiększenie powierzchni odbioru ciepła od spalin. W części konwekcyjnej zwiększono powierzchnię wymiany ciepła dzięki zastosowaniu płomieniówek o większej średnicy wewnętrznej.

Kocioł ma też dwa symetryczne króćce do zasilania instalacji i tym samym możliwość niezależnego podłączenia instalacji c.o. i zasobnika c.w.u. bezpośrednio z kotła. Pracą steruje nowy regulator pozwalający spalać wiele różnych paliw. Zapewnia on m.in. nastawy temperatury wody na wyjściu oraz na powrocie do kotła poprzez siłownik z zaworem mieszającym czterodrogowym (dwa obiegi grzewcze z siłownikiem na zaworze mieszającym i dwa niezależne systemy pogodowe dla każdego obiegu grzewczego) oraz nastawę temperatury i automatyczne podgrzewanie c.w.u., a także współpracę z zewnętrznym termostatem pokojowym.

Do panelu regulatora podłączono termometr spalin, który umożliwia kontrolę procesu spalania oraz oszacowanie straty kominowej, sprawności kotła i nadmiaru ilości tlenu, a także ocenę stopnia zanieczyszczenia powierzchni wymiany ciepła i jakości paliwa. Udoskonalono także zabezpieczenia przed powstawaniem korozji niskotemperaturowej.

Z palnikiem na pelety i owies

Kolejną ciekawą konstrukcją jest kocioł na pelety lub zastępczo na owies, który ma wbudowaną komorę ceramiczną w wymienniku. Komora ta podczas pracy rozgrzewa się do temperatury powyżej 1000°C, co pozwala na skuteczne spalanie biomasy i efektywne oddawanie energii do wymiennika. Wbudowane turbulatory spalin umożliwiają lepsze wykorzystanie energii w kotle. Palnik ma funkcję automatycznego startu i wygaszenia oraz automatycznie modulowaną moc. Sprawność urządzenia sięga 94,5% przy spalaniu pelet. Dzięki funkcji autoczyszczenia z rusztu palnika automatycznie usuwany jest osad.

Wszystko to wymaga odpowiedniego sterownika, który potrafi regulować pracę nawet 16 obwodów grzewczych, systemu solarnego oraz zbiornika buforowego. System, oparty na elastycznym sterowaniu w zależności od zapotrzebowania na energię poszczególnych obwodów lub zapotrzebowania na c.w.u, automatycznie dozuje ilość paliwa i powietrza do spalania.

Z palnikiem retortowym i rusztem wodnym

Również w segmencie kotłów o umiarkowanych cenach wymagania klientów rosną i coraz więcej z nich szuka urządzeń mogących pracować w układach zamkniętych o małej pojemności i wyposażonych w dobre regulatory. W kotłach takich w razie braku energii elektrycznej lub awarii pomp obiegowych czy braku odbioru ciepła w instalacji układ zabezpieczający przed przegrzaniem może w parę minut skutecznie schłodzić kocioł do bezpiecznej temperatury, chroniąc urządzenie i instalację przed uszkodzeniem.

Przeczytaj także: Czy każdy rodzaj grzejnika może współpracować z każdym typem kotła grzewczego? >>

Przykładem takiego uniwersalnego automatycznego kotła wielopaliwowego może być urządzenie przystosowane zarówno do spalania ekogroszku na retorcie, jak i innych paliw stałych na oddzielnym palenisku. Konstrukcja komory spalania umożliwia pracę kotła w dwóch trybach: palenia automatycznego przy użyciu automatycznego układu podawania paliwa (retorty), sterownika i wentylatora, co zapewnia efektywne spalanie ekogroszku, oraz palenia tradycyjnego na palenisku rusztowo-wodnym znajdującym się nad retortą z wykorzystaniem miarkownika ciągu powietrza i termometru.

Spalanie na ruszcie wykorzystuje naturalny ciąg spalin i może być prowadzone nawet przy braku energii – o ile instalacja c.o. będzie miała odpowiednią pojemność i średnice przewodów, by móc odebrać tę ilość ciepła bez pracy pomp obiegowych. Proces spalania w tym trybie regulowany jest ręcznie za pomocą śruby regulacyjnej dopływu powietrza znajdującej się w klapie dozującej powietrze lub miarkownika ciągu powietrza. Temperaturę wody w kotle można wówczas odczytać na termometrze.

Ideą rozwiązania z dodatkowym paleniskiem jest nie tylko umożliwienie pracy kotła w sytuacjach awaryjnych, wynikających np. z braku dostawy energii elektrycznej, ale również okresowego spalania tańszych paliw, np. drewna w postaci szczap i zrębków.

Sprawność maksymalna kotłów dla paliwa podstawowego waha się od 85 do 91%. Urządzenia takie mogą mieć dokumenty poświadczające niską emisję, np. świadectwo badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego. W kotłach tych stosuje się też regulatory pokojowe, które czuwają nad temperaturą pomieszczenia i monitorują nastawy na sterowniku temperatury c.o. i c.w.u. Ich zastosowanie pozwa­la sterować temperaturą w domu i temperaturą c.w.u. wprost z mieszkania, bez konieczności wchodzenia do kotłowni.

Regulatory umożliwiają zaprogramowanie optymalnych parametrów pracy instalacji na każdy dzień tygodnia i różne okresy doby, co daje nie tylko komfort, ale i oszczędność paliwa, a tym samym kosztów.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
Wojtass512 / 06-08-2014, 11:22

Podoba mi się możliwość spalania wielu paliw stałych. Nowoczesne rozwiązanie, mające na uwadze środowisko, bardzo ekologiczne.

kaska299 / 09-02-2015, 00:05

To prawda jest teraz tyle tych kotłów ze można wybrac coś ekologicznego ale tez i oszczednego zarazem. My z mezem wymienialismy nieadwno piec i postawlismy na pellet i spradza sie idealnie.

bjaro / 03-04-2016, 21:03

Obecne kotły na pellet dają komfort użytkowania i stosunkowo niskie koszty. Składając zlecenie kupna pelletu w serwisie, co oznacza oferty od wielu dostawców możemy uzyskać atrakcyjne ceny.

Krzysztof / 30-12-2017, 01:54

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem gazowych kotłów kondensacyjnych.
Rekomenduje dla zainteresowanych

kaser847 / 13-03-2019, 20:09
Ceny paliw ciągle się zmieniają, a kocioł niestety kupuje się na ładnych parę lat, więc wybierając kocioł chciałem wybrać model jak najbardziej uniwersalny. Kolega doradził mi firmę http://ekogren.pl. Mają duży wybór, ale my zdecydowaliśmy się na kocioł EG-MULTIFUEL. Ma zautomatyzowany system podawania paliwa różnej granulacji, który jest zintegrowany z systemem odpopielania palnika.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl