Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Kotły nie tylko na węgiel

Fot. ZĘBIEC

Ceny paliw wciąż się zmieniają i wielu inwestorów przy budowie lub modernizacji kotłowni nie chce uzależniać się tylko od jednego paliwa. Rynek szybko zareagował na te potrzeby – producenci oferują bowiem nowe konstrukcje kotłów, w których możliwe jest spalanie wielu paliw stałych.

Na gaz drzewny i ziemny

Ciekawym rozwiązaniem są kotły, w których możliwe jest spalanie drewna na zasadzie zgazowania generatorowego w kombinacji z palnikiem na pelety, gaz ziemny lub olej. Konstrukcja kotła opiera się na trzech komorach umieszczonych nad sobą.

Przeczytaj także: Znaczenie jakości paliwa w kotłach na paliwa stałe >>

Dwie górne komory służą do zgazowania drewna, tak jak w klasycznych kotłach gazujących. Trzecia, najniżej położona komora umożliwia montaż palnika i wyłożona jest ceramiką. Te dwa systemy spalania oddzielone są płaszczem wodnym, dlatego w małym stopniu oddziałują na siebie, a kocioł może uzyskiwać wysoką sprawność przy stosowaniu różnych paliw – w praktyce taką samą jak typowe kotły na olej, gaz ziemny lub pelety. Spaliny odprowadzane są za pomocą jednego przewodu dymnego, wystarcza też jeden komin.

KONIECZNIE ZOBACZ
Kotły

Kotły na paliwa stałe. Dobierz urządzenie idealne do Twojego domu

W kotle tym możliwa jest zamiana palników i przechodzenie np. z oleju na gaz czy pelety. Układ automatyki czuwa nad tym, aby utrzymać zadaną temperaturę zasilania przy zapewnieniu jak najwyższej sprawności kotła i najlepszej jakości spalania. Kieruje on pracą regulatora ciągu, termostatu regulacyjnego, termostatu spalinowego, termostatu pompy, wyłącznika głównego i przełącznika pracy kotła i po spaleniu drewna może automatycznie włączać palnik na pelety, olej opałowy lub gaz ziemny.

Kocioł można też wyposażyć w regulację elektroniczną do sterowania całym systemem grzewczym w zależności od temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej.

Z rusztem obrotowym

Ciekawą konstrukcją są też kotły do spalania drewna i węgla brunatnego na zasadzie generatorowego zgazowania z wykorzystaniem wentylatora wyciągowego, który odciąga spaliny z tych urządzeń. Korpus kotła tworzą dwie komory umieszczone jedna nad drugą – górna służy jako zasobnik opału, a dolna jako komora spalania i popielnik.

Między nimi znajduje się nierdzewny obrotowy ruszt, który umożliwia zgazowanie węgla i drewna, oddzielnie lub razem, oraz usuwanie popiołu. Powietrze pierwotne i wtórne jest wstępnie nagrzewane do wysokiej temperatury w celu uzyskania dużej sprawności i dobrego spalania.

Kotły takie do osiągnięcia odpowiednich parametrów pracy wymagają jednak specjalnych instalacji oraz dużych zasobników na c.w.u. Wynika to z faktu, że podczas zgazowywania paliwa tworzą się substancje smoliste i kwaśne opary, dlatego należy utrzymywać temperaturę wody powrotnej na poziomie min. 65°C, aby nie dochodziło do kondensacji. W układzie trzeba zatem zastosować zawór termoregulacyjny.

Ponadto temperatura wody w kotle powinna wynosić od 80 do 90°C. Jeśli w instalacji zastosowano pompę obiegową, jej praca musi być kontrolowana oddzielnym termostatem. Konieczne jest też użycie zasobników akumulacyjnych lub dużych zbiorników wyrównawczych (25 l na 1 kW mocy kotła), tak aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu. Niedostosowanie się do powyższych zasad może sprawić, że korozja niskotemperaturowa znacznie skróci żywotność korpusu i kształtek ceramicznych, a korpus kotła może szybko skorodować.

Z palnikiem rynnowym

Na oczekiwania wymagających inwestorów producenci zareagowali skonstruowaniem kotłów automatycznych z wieloma funkcjami ułatwiającymi ich eksploatację. Takie oferty spotykają się ze szczególnym zainteresowaniem klientów, którzy chcą uniknąć drogiej eksploatacji kotłów olejowych i na gaz płynny, ale niechętnie godzą się na wymagania i uciążliwości, jakie niesie ze sobą obsługa zasypowych kotłów na paliwa stale.

Przeczytaj także: Nowoczesne kotły na paliwa stałe >>

W kotłach automatycznych stosuje się obecnie nie tylko automatyczne podawanie paliwa, ale też układy automatycznego startu palnika, np. z trójfazowym procesem rozpalania paliwa, który eliminuje zagrożenie wybuchu gazów. Wyposaża się je też w funkcję „autostart”, która umożliwia zapamiętanie ostatnich ustawień i wznowienie pracy po okresie zaniku napięcia. Stosowana jest także automatyczna modulacja mocy i kotły mają niską bezwładność cieplną podczas startu i zatrzymania. Mogą być też wyposażane w funkcje autoczyszczenia i automatycznego usuwania popiołu z rusztu palnika.

Wśród kotłów automatycznych ciekawym rozwiązaniem jest np. kocioł stalowy dwupaleniskowy z palnikiem rynnowym, który umożliwia spalanie kilku rodzajów paliwa z wysoką sprawnością i niską emisją (klasa 3 wg EN 303-5). Jego zaletą jest możliwość spalania paliwa o większej granulacji i niesortowanego.

W kotle można spalać na palniku automatycznym: ekogroszek, węgiel brunatny, groszek miałowy, granulat węgla z domieszką miału, biopaliwa – pelety, ziarna zbóż, pestki ze śliwek, wiśni czy oliwek. Możliwe jest też stosowanie paliw spalanych w sposób tradycyjny po ręcznym załadunku na palenisko drewna i węgla kamiennego większych sortymentów. Co istotne, sprawność spalania w przypadku ekogroszku i węgla brunatnego przekracza 89%.

Kocioł może pracować w układach otwartych i zamkniętych, a w wymienniku ograniczono ilość spawów na rzecz gięcia, co redukuje ryzyko rozszczelnienia. W górnej komorze paleniskowej zamiast płyty ceramicznej, która mogła być narażona na uszkodzenia mechaniczne, zastosowano dodatkową półkę wodną, co umożliwiło zwiększenie powierzchni odbioru ciepła od spalin. W części konwekcyjnej zwiększono powierzchnię wymiany ciepła dzięki zastosowaniu płomieniówek o większej średnicy wewnętrznej.

Kocioł ma też dwa symetryczne króćce do zasilania instalacji i tym samym możliwość niezależnego podłączenia instalacji c.o. i zasobnika c.w.u. bezpośrednio z kotła. Pracą steruje nowy regulator pozwalający spalać wiele różnych paliw. Zapewnia on m.in. nastawy temperatury wody na wyjściu oraz na powrocie do kotła poprzez siłownik z zaworem mieszającym czterodrogowym (dwa obiegi grzewcze z siłownikiem na zaworze mieszającym i dwa niezależne systemy pogodowe dla każdego obiegu grzewczego) oraz nastawę temperatury i automatyczne podgrzewanie c.w.u., a także współpracę z zewnętrznym termostatem pokojowym.

Do panelu regulatora podłączono termometr spalin, który umożliwia kontrolę procesu spalania oraz oszacowanie straty kominowej, sprawności kotła i nadmiaru ilości tlenu, a także ocenę stopnia zanieczyszczenia powierzchni wymiany ciepła i jakości paliwa. Udoskonalono także zabezpieczenia przed powstawaniem korozji niskotemperaturowej.

Z palnikiem na pelety i owies

Kolejną ciekawą konstrukcją jest kocioł na pelety lub zastępczo na owies, który ma wbudowaną komorę ceramiczną w wymienniku. Komora ta podczas pracy rozgrzewa się do temperatury powyżej 1000°C, co pozwala na skuteczne spalanie biomasy i efektywne oddawanie energii do wymiennika. Wbudowane turbulatory spalin umożliwiają lepsze wykorzystanie energii w kotle. Palnik ma funkcję automatycznego startu i wygaszenia oraz automatycznie modulowaną moc. Sprawność urządzenia sięga 94,5% przy spalaniu pelet. Dzięki funkcji autoczyszczenia z rusztu palnika automatycznie usuwany jest osad.

Wszystko to wymaga odpowiedniego sterownika, który potrafi regulować pracę nawet 16 obwodów grzewczych, systemu solarnego oraz zbiornika buforowego. System, oparty na elastycznym sterowaniu w zależności od zapotrzebowania na energię poszczególnych obwodów lub zapotrzebowania na c.w.u, automatycznie dozuje ilość paliwa i powietrza do spalania.

Z palnikiem retortowym i rusztem wodnym

Również w segmencie kotłów o umiarkowanych cenach wymagania klientów rosną i coraz więcej z nich szuka urządzeń mogących pracować w układach zamkniętych o małej pojemności i wyposażonych w dobre regulatory. W kotłach takich w razie braku energii elektrycznej lub awarii pomp obiegowych czy braku odbioru ciepła w instalacji układ zabezpieczający przed przegrzaniem może w parę minut skutecznie schłodzić kocioł do bezpiecznej temperatury, chroniąc urządzenie i instalację przed uszkodzeniem.

Przeczytaj także: Czy każdy rodzaj grzejnika może współpracować z każdym typem kotła grzewczego? >>

Przykładem takiego uniwersalnego automatycznego kotła wielopaliwowego może być urządzenie przystosowane zarówno do spalania ekogroszku na retorcie, jak i innych paliw stałych na oddzielnym palenisku. Konstrukcja komory spalania umożliwia pracę kotła w dwóch trybach: palenia automatycznego przy użyciu automatycznego układu podawania paliwa (retorty), sterownika i wentylatora, co zapewnia efektywne spalanie ekogroszku, oraz palenia tradycyjnego na palenisku rusztowo-wodnym znajdującym się nad retortą z wykorzystaniem miarkownika ciągu powietrza i termometru.

Spalanie na ruszcie wykorzystuje naturalny ciąg spalin i może być prowadzone nawet przy braku energii – o ile instalacja c.o. będzie miała odpowiednią pojemność i średnice przewodów, by móc odebrać tę ilość ciepła bez pracy pomp obiegowych. Proces spalania w tym trybie regulowany jest ręcznie za pomocą śruby regulacyjnej dopływu powietrza znajdującej się w klapie dozującej powietrze lub miarkownika ciągu powietrza. Temperaturę wody w kotle można wówczas odczytać na termometrze.

Ideą rozwiązania z dodatkowym paleniskiem jest nie tylko umożliwienie pracy kotła w sytuacjach awaryjnych, wynikających np. z braku dostawy energii elektrycznej, ale również okresowego spalania tańszych paliw, np. drewna w postaci szczap i zrębków.

Sprawność maksymalna kotłów dla paliwa podstawowego waha się od 85 do 91%. Urządzenia takie mogą mieć dokumenty poświadczające niską emisję, np. świadectwo badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego. W kotłach tych stosuje się też regulatory pokojowe, które czuwają nad temperaturą pomieszczenia i monitorują nastawy na sterowniku temperatury c.o. i c.w.u. Ich zastosowanie pozwa­la sterować temperaturą w domu i temperaturą c.w.u. wprost z mieszkania, bez konieczności wchodzenia do kotłowni.

Regulatory umożliwiają zaprogramowanie optymalnych parametrów pracy instalacji na każdy dzień tygodnia i różne okresy doby, co daje nie tylko komfort, ale i oszczędność paliwa, a tym samym kosztów.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
Wojtass512 / 06-08-2014, 11:22

Podoba mi się możliwość spalania wielu paliw stałych. Nowoczesne rozwiązanie, mające na uwadze środowisko, bardzo ekologiczne.

kaska299 / 09-02-2015, 00:05

To prawda jest teraz tyle tych kotłów ze można wybrac coś ekologicznego ale tez i oszczednego zarazem. My z mezem wymienialismy nieadwno piec i postawlismy na pellet i spradza sie idealnie.

bjaro / 03-04-2016, 21:03

Obecne kotły na pellet dają komfort użytkowania i stosunkowo niskie koszty. Składając zlecenie kupna pelletu w serwisie, co oznacza oferty od wielu dostawców możemy uzyskać atrakcyjne ceny.

Krzysztof / 30-12-2017, 01:54

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem gazowych kotłów kondensacyjnych.
Rekomenduje dla zainteresowanych

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak niebezpieczna może być woda w kranie?

Problem dotyczy zwłaszcza części systemów rur wielowarstwowych (złączki zaprasowywane i skręcane) oraz polipropylenowych (złączki z gwintami). czytaj dalej »


Materiały do łatwego i szybkiego montażu dachu » Jaką farbę położyć w kuchni, a jaką w łazience?
Zapewnij szczelność i wysoką termoizolacyjność złącza na dachu... czytaj dalej » Zobacz, czym pokryć ściany w pomieszczeniach mieszkalnych. Czym charakteryzują się farby stosowane w kuchni? czytaj dalej »

 


Nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie i ogrodowe.
Pobierz bezpłatny e-book »

Jakie zastosowanie może mieć mikrocement? Stań się architektem swojego otoczenia i wykorzystaj go w aranżacji swojego mieszkania lub domu. czytaj dalej »


4 sposoby na modną kuchnię z okapem do zabudowy » Prosty przepis na porządek w szafkach kuchennych »

Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne kuchnie z równą linią szafek. Sprzymierzeńcem takich rozwiązań są okapy do zabudowy...czytaj dalej » Ten problem znają wszyscy posiadacze tradycyjnych szafek z drzwiczkami. Dotarcie do produktów ulokowanych w głębi oznacza...czytaj dalej »

 


Jak szybko i tanio budować?

Jak szybko i tanio budować? Jaki materiał budowlany wybrać dla fabryki czy magazynu? Co zrobić, żeby pogoda nie zatrzymała budowy? To ważne pytania, na które jest... czytaj dalej »


Ściany odporne na ekstremalne warunki » Skąd rosnąca popularność blachy trapezowej?
Ściany często narażone są na liczne uszkodzenia – czy to przez różne przedmioty, jak np. walizki, lub przestawiane meble czy zabawy domowe dzieci. czytaj dalej » Spośród wszystkich czynników, które mają wpływ na wybór pokrycia dachowego, najbardziej istotną rolę odgrywają cena, a także trwałość. czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego?

W przypadku dachu skośnego niezwykle ważne jest stosowanie materiałów energooszczędnych, wiatroszczelnych i odpornych na rozerwania. czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Bezpieczne drzwi STAR - wizytówka domu

Drzwi wejściowe do domu są jego wizytówką, warto więc pomyśleć o ich estetyce i stylistycznym dopasowaniu do elewacji budynku. Istotne są także rodzaj zastosowanego materiału i typ zabezpieczeń -...

Pierwszy showroom kamienia naturalnego otwarty w Warszawie

Firma Interstone otworzyła w Warszawie pierwszy showroom kamienia naturalnego. Wyeksponowano w nim w ciekawy sposób najszlachetniejsze odmiany marmuru z całego świata.

Aktualny numer

2/2018
Ekspert Budowlany 2/2018
W numerze m.in.:
  • - Pompa ciepła w nowym i modernizowanym domu
  • - Ile kosztuje instalacja c.o.?

Forum

bask  | 
25-05-2018, 14:05
 | 
1
Inspektor  | 
25-05-2018, 12:57
 | 
1
Tancerz  | 
25-05-2018, 10:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
127
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
105
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
89
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl